VitoCorleone
31.08.11,09:57
Chcem sa opytat ci je mozne legalne vybavit osobitne parkovacie miesto s tym, ze dotycny ma osobne oznacene miesto so symbolom vozickara. Pytam sa len preto, lebo v bytovke mame jednu dotycnu, ktorej manzel mal mozgovu porazku, nemohol predtym chodit no teraz uz bezproblemov chodi na vlastnych nohach akurat, ze ma vybavene ZTP a je na invalidnom dochodku a pred par tyzdnami na parkovacom mieste robotnici namalovali jeden pruh s vodorovnym znacenym a symbolom vozickara a jediny kto tam parkuje s autom tak je tato dotycna s manzelom so ZTP. Chcem sa opytat ci je to normalne aby si takto osobitne dali namalovat vyhradene miesto pred bytovkou, kde parkovacie miesta su spolocne a pritom ziadne take miesto nepotrebuje, lebo jej manzel nie je ani vozickar a ani nijak postihnut aby nemohol normalne parkovat ako vsetci. Ide o to, ze zbytocne tu zaberaju miesto, kde uz aj tak ich mame nedostatok. Ja len sa chcem opytat ci neide o zneuzitie verejneho priestranstva a kto vlastne take povolenie vydava. Nie, zeby ma to nejak hnevalo, skor ma hneva to ak ide o vedome zneuzivanie, lebo potom kto to fakt bude potrebovat tak pre takych spekulantov mu neschvalia vychody ktore su urcene pre fakt postihnutych ludi.
Xanti
31.08.11,07:59
Určite majú na to povolenie mesta ( obce ) zo stavebného odboru tuším.

A ak neprišiel o parkovací preukaz tak stále ma na to právo.
UPSVaR prehodnocuje príspevky a preukazy štandartne každé 2-3 roky.
Takže do prehodnotenia kým mu nevezmú parkovací preukaz, má na to právo. Či sa hneváš alebo nie.
VitoCorleone
31.08.11,08:02
Ano, ale taketo miesto som si nevsimol pri kazdej bytovke takze je to dost nestandartne, a vacsinou sa vyhradzuju taketo parkovacie plochy na krajne casti parkoviska a nie ako to je u nas priamo v strede. Je evidentne jasne, ze dotycna to zneuziva na VIP parkovanie, lebo jej manzel /po mozgovej porazke/ uz normalne chodi minimalne pol rok dozadu tak nechapem ako take miesto mohli dostat, ved urcite sa tam prehodnocuje aj nejaky zdravotny stav dotycneho ci to potrebuje.
Xanti
31.08.11,08:07
No len to prehodnotenie nie je každý mesiac ako píšem som ŤZP a prehodnocujú ma každé 2-3 roky či splnam podmienky na ŤZP či sa môj stav nezhoršil alebo nezlepšil.

Hovorím, ak má preukaz parkovací ( to je iné ako TZP preukaz ) tak má nárok na to parkovacie miesto ak mu vydalo povolenie mesto. Ak ho prehodnotia o dva roky, a zistia že stav sa zlepšil parkovací preukaz mu môžu odobrať a tým pádom stratí aj túto výhodu parkovania.
A navyše je jedno kde sú pruhy namalované, u nás pred barákom sú na krajných parkovacích miestach. Ľudia si sami vybrali kde to chcú mať. Kde im je lepšie prísť k autu. Ak je jemu lepšie prísť do stredu parkoviska tak mesto nemá dôvod to riešiť. Stred parkoviska môže znamenať najbližší prístup k domu.
VitoCorleone
31.08.11,08:14
Prave som nasiel podmienky vydavania parkovacie preukazu, vydava ho urad prace a socialnych veci. Tu su podmienky ktore treba splnat na vydanie preukazu co evidentne on do toho nespada a nie je odkazany na individualnu prepravu:


Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ak nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti:
premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť,

nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy
alebo
zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.
Xanti
31.08.11,08:16
A pomôže Ti to čo si našiel? :---
Ak mu dali ten preukaz, tak splňal dané podmienky. Treba počkať na prehodnotenie.
Viem, že ťa to rozčuluje ale neurobíš s tým nič.

A navyše nevieš ako sa cíti, ani mne nikto neverí že som chorá. Vyzerám zdravo :D
VitoCorleone
31.08.11,08:19
Jednoducho chodi po vlastnych tak do autobusu sa bez problemov dostane. Mne neide o nejaku zavist, ale viem, ze konkretne ta rodina chce na tom zdravotnom probleme vytrieskat od statu vsetko co sa len da aj neda, len aby na to zarobili a prave toto sa mi nepaci, ze tu je vela vychcancov a prave na takych vychcancov doplacaju ludia fakt s problemom, ale na urade im povedia, ze u na to nie su peniaze prave pre takych, resp. zacne vlada skrtat rozne vyhody pre postihnutych ludi.
VitoCorleone
31.08.11,08:20
a doplati na to jedine clovek co to skutocne potrebuje
Xanti
31.08.11,08:23
Hm... to ty neovplyvníš.
A určite by si nechcel mať mrtvicu, alebo iný závažný problém aby si mohol trieskať od štátu prachy.
Viem čo hovorím, tiež by som bola radšej zdravá. No nie som, tak štát mi kompenzuje to, že mám problém a teraz mám pre závisť susedov to odmietnuť?
Oni nevedia ako sa cítim, oni netušia aké to je. Jedno som si všimla

CHOROBU NIKTO NEZÁVIDÍ ALE KOMPENZÁCIE VŠETCI. :(
VitoCorleone
31.08.11,08:27
prave preto pisem, ze tu neide o zavist, ale o zneuzivanie. Je tu kopec ludi zo so zdravotnym postihnutim, no keby kazdy spekuloval o vlastnom miestne na parkovanie tam auta asi zacneme parkovat na stromoch, lebo uz nebude kam parkovat. Tak ako v minulosti boli rozne prispevky na palice a neviem co vsetko, ludia to zacali zneuzivat, obchadzat, robit klucky cez znamosti len aby od statu podojili co najviac a toto je presne ten isty pripad tej rodiny. To je slovenska mentalita toto, aj ked mi to netreba, ale ak je moznost a zadarmo k niecomu prist, alebo mat vyhody ktore mi moralne nepatria tak rychlo rychlo z toho vytrieskat vsetko.
Chobot
31.08.11,08:28
Ano, ale taketo miesto som si nevsimol pri kazdej bytovke takze je to dost nestandartne, a vacsinou sa vyhradzuju taketo parkovacie plochy na krajne casti parkoviska a nie ako to je u nas priamo v strede. Je evidentne jasne, ze dotycna to zneuziva na VIP parkovanie, lebo jej manzel /po mozgovej porazke/ uz normalne chodi minimalne pol rok dozadu tak nechapem ako take miesto mohli dostat, ved urcite sa tam prehodnocuje aj nejaky zdravotny stav dotycneho ci to potrebuje.

Neverím, že by si si to s nimi rád vymenil. To, že niekto "už chodí" po mozgovej porážke je obrovská výhra pre toho človeka. To ale neznamená, že je zdravý. ZŤP bude už asi do konca svojho života, tá mozg. porážka zanechá následky, aj keď to ty, ako pozorovateľ nevidíš.

Nepíšeš v akom meste to je, každé mesto má iné podmienky na vyhradenie takýchto miest. Napr. v BA, Karlovej Vsi sú niektoré miesta, ktoré si môže invalidný občan, držiteľ ZŤP a parkovacieho preukazu prednostne prenajať od mestskej časti (ale za poplatok!). Napr. pred našou bytovkou sú 2 také miesta - 1 má v prenájme jeden invalid, druhé je zatiaľ neobsadené, môže ho využívať
ktokoľvek.

Ak máš pochybnosti, či si to neobsadil na čierno, choď na miestny úrad a prever si, či má oficiálne prenajaté a rezervované miesto. Ak áno, nemáš čo riešiť - kým si také miesto rezervuje, musí absolvovať tortúru a kopec posudkov (najprv ZŤP, potom parkovací preukaz a napokon schválenie na MÚ).
Xanti
31.08.11,08:30
Hm,
každé mesto má upravené podmienky poskytnutia vyhradeného parkovacieho miesta. Tiež som sa bola pýtať, lebo prísť domov a nemať kde zaparkovať šak to poznáš. No prišla som neskoro, už to sprísnili (až tak ma to netrápilo len som sa informovala).
Ale tiež by som to využila, aby som nemusela hľadať kde zaparkovať ked už už musím utekať a nestíham .... do istej miestnosti.
Ale vyzerám zdravo :---
Ľubomír
31.08.11,08:43
Chcem sa opytat ci je mozne legalne vybavit osobitne parkovacie miesto s tym, ze dotycny ma osobne oznacene miesto so symbolom vozickara. Pytam sa len preto, lebo v bytovke mame jednu dotycnu, ktorej manzel mal mozgovu porazku, nemohol predtym chodit no teraz uz bezproblemov chodi na vlastnych nohach akurat, ze ma vybavene ZTP a je na invalidnom dochodku a pred par tyzdnami na parkovacom mieste robotnici namalovali jeden pruh s vodorovnym znacenym a symbolom vozickara a jediny kto tam parkuje s autom tak je tato dotycna s manzelom so ZTP. Chcem sa opytat ci je to normalne aby si takto osobitne dali namalovat vyhradene miesto pred bytovkou, kde parkovacie miesta su spolocne a pritom ziadne take miesto nepotrebuje, lebo jej manzel nie je ani vozickar a ani nijak postihnut aby nemohol normalne parkovat ako vsetci. Ide o to, ze zbytocne tu zaberaju miesto, kde uz aj tak ich mame nedostatok. Ja len sa chcem opytat ci neide o zneuzitie verejneho priestranstva a kto vlastne take povolenie vydava. Nie, zeby ma to nejak hnevalo, skor ma hneva to ak ide o vedome zneuzivanie, lebo potom kto to fakt bude potrebovat tak pre takych spekulantov mu neschvalia vychody ktore su urcene pre fakt postihnutych ludi.

ZŤP má právo na vyhradené parkovacie miesto pred bytovkou. Ty nerozhoduješ o jeho zdravotnom stave, tak nech ťa to netrápi. Keď sa mu stav zlepší natoľko, že bude celkom zdravý, tak príde o svoje miesto na parkovisku, ale počítaj s tým, že po mozgovej príhode sa ľudia málokedy dostanú do takého zdr. stavu ako pre ňou. Radšej sa zmier s tým, že sused bude takto parkovať do konca života. Keď si ty úplne zdravý, tak zaparkuj trocha ďalej od svojej bytovky a invalida nechaj napokoji.

Nie som ZŤP.
buchač
31.08.11,11:31
Nechcem viacerých citovať , každý mal správnu pripomienku k veci , takže len k tomuto ...


A pomôže Ti to čo si našiel? :---
Ak mu dali ten preukaz, tak splňal dané podmienky. Treba počkať na prehodnotenie.
Viem, že ťa to rozčuluje ale neurobíš s tým nič.
A navyše nevieš ako sa cíti, ani mne nikto neverí že som chorá. Vyzerám zdravo :D
...he , až príliš ...........kua , keď sa niekto nezaineresovaný dozvie , že mám ZŤP , pozerá jak puk ...
Stalo sa mi to už aj lekára , u ktorého som bol po prvý krát , tiež sa čudoval , no len dovtedy , pokiaľ si dokumentáciu nepozrel...:rolleyes:

Hm... to ty neovplyvníš.
A určite by si nechcel mať mrtvicu, alebo iný závažný problém aby si mohol trieskať od štátu prachy.
Viem čo hovorím, tiež by som bola radšej zdravá. No nie som, tak štát mi kompenzuje to, že mám problém a teraz mám pre závisť susedov to odmietnuť?
Oni nevedia ako sa cítim, oni netušia aké to je. Jedno som si všimla

CHOROBU NIKTO NEZÁVIDÍ ALE KOMPENZÁCIE VŠETCI. :(

...ale každý len love za tým vidí ..." výhody "....:confused::confused::confused:


Niekedy je to na poriadnu medzi oči ....ani nie tak silnú , len presne mierenú ...:cool:
Xanti
31.08.11,12:40
Veru Buchač,
pravdu máš.
Nielen človek bez ruky, nohy má preukaz ŤZP.
Eulalia
31.08.11,15:52
Ach Vito, mať tak Tvoje starosti...;) Ako vidím, ozývajú sa predovšetkým takí, ktorí to výhodné miesto na parkovanie potrebujú. Bohužiaľ, tiež už pár rokov patrím k nim. A ver mi, že to posudzovanie na úrade práce, soc. vecí a rodiny je viac než prísne. Je mi jasné, že u nás sa dá vybaviť všetko a preukaz ZŤP a parkovací preukaz majú aj ľudia, ktorí sú zdraví ako repa.
Ale všimni si, že drvivá väčšina áut, ktoré majú za oknom označenie vozíčkara, sú staré šunky a ak sú nové, tak sú to miniautíčka typu Matiz, Punto, malé Pegueoty a pod. Teda kúpené z nutnosti a aj z príspevku na kompenzáciu ŤZP. Ak vidím veľké BMW s označením vozíčkara, mám určité pochybnosti - česť výnimkám.
A ak chceš zistiť, ako sa takému postihnutému chodí od auta do bytu, nabudúce si zober do jednej ruky palicu a nepusti ju z ruky, kým neprídeš domov. To len aby si vedel, ako sa chodí s barlami. Nakúpiť nakúpiš, veď o vozík v obchode sa dá oprieť, aj do auta to naložíš. Ale ak kúpiš väčší nákup, tak ho doma musíš vyniesť na viackrát. Vieš koľkokrát som si už hovorila, aké mám šťastie, že mám super susedov, čo s tým nákupom pomôžu? A ak nemôžeš pustiť barlu z ruky, pretože by si išiel do kolien, tak to výhodné parkovacie miesto má cenu zlata.
janka1710
01.09.11,04:36
a to parkovacie miesto tiež nieje zadarmo......... u nás sa platí 34 € pre ZŤP a normálne 160€ ročne... ja mám platené hneď vedľa suseda so ZŤP...
misoft
01.09.11,10:24
Jednoducho chodi po vlastnych tak do autobusu sa bez problemov dostane.
Prečítal si si, čo si to napísal? Rozmýšľal si vôbec? Aj človek po mŕtvici môže chodiť, no často môže urobiť pár metrov (možno desiatok metrov) a ďalej je "odstavený" - nevládze - telo povie STOP. A ty si tu napíšeš, že sa bez problémov dostane. Ako ďaleko je autobusová zastávka? Zvládne tam dôjsť? Nevieš to! Ako je vysoko schodík v autobuse? (Minimálne 30cm) Zvládne vystúpať hore? Nevieš to!
Nie si na to odborník, tak neposudzuj na základe 5 minútového pozorovania!

Neprajem ti to, ale skús sa vžiť do tela tohto človeka - čo všetko musel a aj musí podstúpiť. Nie je to med lízať!
Puma05
13.03.12,09:58
prave preto pisem, ze tu neide o zavist, ale o zneuzivanie. Je tu kopec ludi zo so zdravotnym postihnutim, no keby kazdy spekuloval o vlastnom miestne na parkovanie tam auta asi zacneme parkovat na stromoch, lebo uz nebude kam parkovat. Tak ako v minulosti boli rozne prispevky na palice a neviem co vsetko, ludia to zacali zneuzivat, obchadzat, robit klucky cez znamosti len aby od statu podojili co najviac a toto je presne ten isty pripad tej rodiny. To je slovenska mentalita toto, aj ked mi to netreba, ale ak je moznost a zadarmo k niecomu prist, alebo mat vyhody ktore mi moralne nepatria tak rychlo rychlo z toho vytrieskat vsetko.

Pises ze nejde o zavist... Ale pritom z toho, co tu pises, citit, ze si cely zeleny od zavisti. Preco niekto moze mat vyhradene parkovanie a ty nie... Aj to je slovenska mentalita - zavidiet si aj nos medzi ocami.

Aj ked clovek moze vyzerat zdravo, nemusi sa tak citit. Z pohladu na neho nikdy nemozes vediet ako sa dotycny citi. Skus si niekedy len tak pre tu srandu, ked budes mat chripku, s horuckou zajst do nemocnice busom mhd - pretoze nohy mas zdrave, chodit ti ocividne nebude robit problem... a len ty sam budes vediet ako nanic sa citis. Potom porozpravaj o tom, ako by mali chodit tazsie chori ludia kam potrebuju abutobusmi alebo vlakmi.

Alebo spomenuty prispevok na palicu... Myslis, ze pripevok na kompenzacnu pomocku aspon obsiahne cenu danej pomocky? Lebo len blazon moze povedat, ze na tom niekto chce zarabat. Ako prosim ta - ze kupi palicu ci protezu z "druhej ruky" a za financny rozdiel si pojde dovolenkovat na Bahamy?? Alebo si kupi pomocku aj bez toho, ze by ju potreboval - len preto, ze ma narok?? A ostatne prispevky - napriklad pri palici na kompenzaciu obnosenia oblecena (kedze napriklad opierka francuzskej barly moze pri dlhsom noseni drat odev) - skumal si vtedy kolko to je?? Silne pochybujem, ze by si sa za to vedel obliect - aj keby si mal chodit len v jednom a nove kupit az ked sa ti prederie stare.

Skonstatovat, ze ludia zarabaju na svojich chorobach - to moze povedat len clovek odtrhnuty od reality. Ty bud rad, ze si zdravy, ze mozes prest tych par metrov navyse po vlastnych bez problemov, a ze si mozes na svoje potreby zarobit vlastnymi silami a nezavid druhemu aj chorobu.... :-/
alusa783
13.03.12,10:21
aj ja som ZŤP, a som na čiastočnom invalidnom, poberám invalidný ktorý mi tiež pár ludí závidí..., tiež si niektorý myslia že prehánam a peniaze poberám len tak pre nič za nič, a nech!!, aj ked možno zvládnem velku večinu čo aj ostatný, ale predsa len choroby a postihnutia maju vplyv aj na psychiku človeka, naozaj by každý znás bol zdravý...
a téme že taký menej važne chorý ludia využívaju čo najviac výhod od štátu hm ano je to tak a prečo by som to nevyužila ked sa da? to že potom ludia čo maju naozaj važne problémy nedostanú peniaze aké si zaslužia je bohužial iná vec, to už je problém systému a nie ostatných ludí (ktorý poberaju rôzne dávky)
nero 5
13.03.12,10:27
VITO CORLEONE mas taliansky nick takze budes asi mafian a preto nestrpis ak nejaky Slovak ma viac ako ty Ty budes asi,, spravny"Slovak lebo ten aj rakovinu zavidi
nero 5
13.03.12,10:30
inac este taka mala pripomienka ak niekto mal infarkt a vrati sa z nemocnice to este neznamena ,ze mu tam dali nove srdce a je OK. Pochopil si tomu bratuu.