mandyla
31.08.11,12:03
Prenajímateľ prinútil moju kamarátku podpísať výpoveď z nájmu bytu s tým že dlh na nájomnom vyrovná do dvoch mesiacov a v tej istej lehote byt aj vypratá. Argumentoval s tým že má dlh a môže ju vyhodiť hocikedy, ona zo strachu to podpísala pritom je osobou v hmotnej núdzi. Musí byt vypratať tak ako sa zaviazala alebo napriek jej podpisu platí pre ňu zákonná výpovedná lehota 3 mesiace, alebo aj ochranná lehota 6 mesiacov? Žiaľ je pre ňu typické že najprv urobí hlúposť a potom zháňa rady. Za vaše názory vopred ďakujem.
Flinstone
31.08.11,13:00
neviem čo je v zmluve, ale podľa nej má platiť nájom. Neplatí bodka. Akým právom by chcela dlhšiu výpovednú lehotu... aby dlh narástol? ONA porušila zmluvu. Prenajímateľ nieje charita aby ju nechal bývať trebárs pol roka zadarmo lebo je v hmotnej núdzi.
buchač
31.08.11,13:06
Prenajímateľ prinútil moju kamarátku podpísať výpoveď z nájmu bytu s tým že dlh na nájomnom vyrovná do dvoch mesiacov a v tej istej lehote byt aj vypratá.
Veď jej dokonca ešte čas dal na to , aby si nejaké to nové ubytko zohnala ...
Argumentoval s tým že má dlh a môže ju vyhodiť hocikedy,
...v podstate aj hneď...
ona zo strachu to podpísala pritom je osobou v hmotnej núdzi.
To predsa nie je ospravedlnenie ...
Musí byt vypratať tak ako sa zaviazala alebo napriek jej podpisu platí pre ňu zákonná výpovedná lehota 3 mesiace, alebo aj ochranná lehota 6 mesiacov?
Lehoty nechajme teraz bokom ...to by každý neplatič mohol takto uvažovať ...
Náhradné ubytovanie náhodou nechce ???
Žiaľ je pre ňu typické že najprv urobí hlúposť a potom zháňa rady. Za vaše názory vopred ďakujem.
...
Gina Er
31.08.11,13:19
ani jej nemusel nič dať podpisovať,jednoducho jej mal poslať výpoveď.
Ivenka
31.08.11,13:24
čiže nemusím sa držať výpovednej lehoty ako to tu niekde bolo spomínané podľa OZ, ak mi podnajomník neplatí ? Ďakujem. Riešila som to 24 hod.výpoveďou ale potom som zaváhala či ? Ďakujem.
Katy a R
31.08.11,13:33
čiže nemusím sa držať výpovednej lehoty ako to tu niekde bolo spomínané podľa OZ, ak mi podnajomník neplatí ? Ďakujem. Riešila som to 24 hod.výpoveďou ale potom som zaváhala či ? Ďakujem.

No .. podľa mňa je to výpoveď (ak ju teda dáš) .. a musí byť dodržaný zákon (§710):confused:
.. aj dôvod, aj lehoty.
ešte doplním k otázke zadávteľky ... ak jej dal výpoveď ... tak jej ju nemusel dávať podpisovať. Ale VL je trojmesačná ... a dôvody podľa zákona. A keďže je v hmotnej núdzi .. ešte inak to môže byť.
Gina Er
31.08.11,13:41
No .. podľa mňa je to výpoveď (ak ju teda dáš) .. a musí byť dodržaný zákon (§710):confused:
.. aj dôvod, aj lehoty.
ešte doplním k otázke zadávteľky ... ak jej dal výpoveď ... tak jej ju nemusel dávať podpisovať. Ale VL je trojmesačná ... a dôvody podľa zákona. A keďže je v hmotnej núdzi .. ešte inak to môže byť.
prenajímateľ predsa nemôže za to,že ona je v hmotnej núdzi,hádam jej nebude platiť nájomné zo svojho???????? :eek::eek::eek:
Ivenka
31.08.11,13:43
Chápem aj druhú stranu - podnajomníka ale logický to nie je fér. Mešká mi s platením 1 mesiac + VL 3 mesiace. To je už potom ale slušná suma. Mám zato, že je to v našom štáte postavené o tom aby ľudia bývali v podnájme-neplatili a nie preto aby sa dopracovali k bytu. Ďakujem. Tak som to čítala aj na Porade ohľadom VL len ma zmiatol príspevok č.2
Katy a R
31.08.11,13:44
prenajímateľ predsa nemôže za to,že ona je v hmotnej núdzi,hádam jej nebude platiť nájomné zo svojho???????? :eek::eek::eek:

.. prečo by mal platiť zo svojho:confused: ... len tá výpovedná lehota je v takom prípade 6-mesačná .. však kukni do zákona..
treba dať čo najskôr výpoveď aby sa to neťahalo :mee: a potom vymáhť - aj za omeškanie

doplním pre Ivenka - ak si nedala ešte výpoveď, tak daj dnes - je posledného!
Gina Er
31.08.11,13:48
.. prečo by mal platiť zo svojho:confused: ... len tá výpovedná lehota je v takom prípade 6-mesačná .. však kukni do zákona..
treba dať čo najskôr výpoveď aby sa to neťahalo :mee:
to je postavené na hlavu,nie? neplatí nájomné a ešte tam bude bývať ďalších 6 mesiacov,veď to nebude mať zaplatených 8 mesiacov,čiže 8 mesiacov ju bude sponzorovať a tie prachy v živote neuvidí
buchač
31.08.11,13:51
.. prečo by mal platiť zo svojho:confused: ... len tá výpovedná lehota je v takom prípade 6-mesačná .. však kukni do zákona..
treba dať čo najskôr výpoveď aby sa to neťahalo :mee:

...a z čieho potom sa majú tie rôzne platby uhrádzať ???

Plyn ,elektrina , fond opráv , ......všetko pod jednou strechou - SIPO ???

Ťahať - neťahať výpoveď ....šak aj na súde to môže skončiť , pokiaľ by k platbe nedošlo...to by mal dotyčný majiteľ bytu do kedy čakať ???
Gina Er
31.08.11,13:58
Ak bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d), že nájomca nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov,5b) výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov.
takže výpovedná lehota 3 mesiace + 6 mesiacov ochranná doba.....:eek::eek::eek: O M G
Katy a R
31.08.11,13:59
...a z čieho potom sa majú tie rôzne platby uhrádzať ???

Plyn ,elektrina , fond opráv , ......všetko pod jednou strechou - SIPO ???

Ťahať - neťahať výpoveď ....šak aj na súde to môže skončiť , pokiaľ by k platbe nedošlo...to by mal dotyčný majiteľ bytu do kedy čakať ???

Nuž platiť musíš tak ako vždy ... a samozrejme aj na súde potom vymáhať, keď inak nejde.
.. mňa to pravdepodobne čaká :confused::mee::mee::mee: .. aspoň že som mala v zmluve dobu určitú. Takže by som poradila aj ostatným, že lepšie je dať do zmluvy dobu určitú .. a ak chcem, tak predĺžim, ak nechcem, nepredĺžim ...
Gina Er
31.08.11,14:00
Nuž platiť musíš tak ako vždy ... a samozrejme aj na súde potom vymáhať, keď inak nejde.
.. mňa to pravdepodobne čaká :confused::mee::mee::mee: .. aspoň že som mala v zmluve dobu určitú. Takže by som poradila aj ostatným, že lepšie je dať do zmluvy dobu určitú .. a ak chcem, tak predĺžim, ak nechcem, nepredĺžim ...
alebo sa zabezpečiť vysokou kauciou....
mandyla
31.08.11,14:05
Kamarátka má dlh po ročnom vyúčtovaní, až teraz sa jej podarilo zohnať peniaze, dlh vyrovná a mesačné nájomné platí podľa dohody. Do 2. mesiacov má jej byt vypratať jej exmanžel preto by sa nechcela sťahovať do nového nájmu keď vlastný byt je na dosah. Tam by navyše musela dať 3-mesačnú zálohu čo nie je schopná a zbytočne by jej vznikli náklady na dve sťahovania.Prenajímateľ sa jej chce zbaviť čím skôr lebo nedoplatky nevyrovnala do 1 mesiaca, tak ako on musel vyrovnať bytovému družstvu. Hlavne by ma zaujímala odpoveď na otázku či platí zákonná výpovedná lehota napriek tomu že podpísala kratšiu lehotu.
Katy a R
31.08.11,14:11
nuž ak by sa jednalo o výpoveď - tú by jej podpisovať nedával. tam je VL trojmesačná.
Predpokladám, že to čo podpísala bola nejaká dohoda :confused::confused:
Ivenka
31.08.11,14:21
Výpoveď som dala aj vysťahovala viac menej sa nad tým zamýšľam ako matka, lebo vysťahovala matku s deťmi ale toto snaď Gina nemyslíš vážne, že prenajímam nehnuteľnosť, robím sponzora, platím dane a ešte mám riešiť hmotnú núdzu podnajomníka ? Nebyť toho, že potrebujem byt pre jedného nedajBože z rodičov tak to predám.
Gina Er
31.08.11,14:23
Výpoveď som dala aj vysťahovala viac menej sa nad tým zamýšľam ako matka, lebo vysťahovala matku s deťmi ale toto snaď Gina nemyslíš vážne, že prenajímam nehnuteľnosť, robím sponzora, platím dane a ešte mám riešiť hmotnú núdzu podnajomníka ? Nebyť toho, že potrebujem byt pre jedného nedajBože z rodičov tak to predám.
tomuto príspevku nerozumiem
Ivenka
31.08.11,14:32
Reagovala som na Tvoj príspevok č.12, znie to hrozivo aj keď chápem Zákon je Zákon. A preto neviem aj keď viem, že nehnuteľnosť je nehnuteľnosť prečo má každý pocit, že Tí čo ju majú sú za vodou. Šak to je oštara a problémy a ....
Gina Er
31.08.11,15:55
Reagovala som na Tvoj príspevok č.12, znie to hrozivo aj keď chápem Zákon je Zákon. A preto neviem aj keď viem, že nehnuteľnosť je nehnuteľnosť prečo má každý pocit, že Tí čo ju majú sú za vodou. Šak to je oštara a problémy a ....
zákony u nás sú riadne pokrútené....škoda hovoriť
danushka
31.08.11,16:24
Pri prenajímaní nehnuteľností je najrozumnejšie spisovať nájomnú zmluvu s exekučným titulom.
Podstatne rýchlejšie vyprace byt exekučný titul, ako poťahovačky na súde.

Kuk sem http://www.neplatici-najomneho.sk/index.php?id=blog