ecc
31.08.11,12:50
Dobry den zelam,

neviem, nakolko sa tu niekto vyzna v danej problematike, ale poprosil by som o par rad ci nazorov k mojmu problemu.

Pracujem ako zivnostnik, takze niekedy cakam na splatenie faktur. Tento mesiac som preto tyzden v omeskani s platbou hypoteky za byt. Ked mi volali z banky, mal som vypnuty telefon alebo som bol prec, takze som nezdvihol, nepovazoval som za potrebne volat spat a nieco im vysvetlovat, nakolko som dlhorocny klientom Slovenskej sporitelne, peniaze prechadzaju cez moj ucet vo velkom, mal som z banky uver, ktory je splateny, teraz mam asi treti rok hypoteku a hoci sa par krat stalo, ze som meskal s platbou tyzden, vzdy som vsetko uhradil.

Dnes ma vsak dorazilo, ked mi volali z banky niekedy cez obed, bol som v tom case na obede, telefon som nemal so sebou. Kratko po tom ako som sa vratil mi volala mama, ze jej volali zo Slovenskej sporitelne, ze nemam zaplatenu hypoteku za tento mesiac a ze si to mam uhradit cim skor. Cislo mali zrejme zo systemu, pretoze je tiez klientom Slovenskej sporitelne. Taketo jednanie sa ma dost dotlko, hoci mama o tejto hypoteke vie a aj o tom, ze ju nemam vyplatenu este, co ma banka vyvolavat rodinnym prislusnikom a informovat ich o tejto situacii? Neplati v takomto pripade akesi bankove tajomstvo vo vztahu klient-banka? Ma banka pravo kontaktovat niekoho z rodiny a informovat ich?

Tu su nejake informacie o omeskani pohladavok: http://slsp.sk/kontaktovanie-klientov-v-omeskani-do-90-dni.html

Dakujem za kazdu radu.
veronikasad
31.08.11,10:52
Mama je tvojim ručitelom na hypotéke ?
Chobot
31.08.11,11:06
Dobry den zelam,

neviem, nakolko sa tu niekto vyzna v danej problematike, ale poprosil by som o par rad ci nazorov k mojmu problemu.

Pracujem ako zivnostnik, takze niekedy cakam na splatenie faktur. Tento mesiac som preto tyzden v omeskani s platbou hypoteky za byt. Ked mi volali z banky, mal som vypnuty telefon alebo som bol prec, takze som nezdvihol, nepovazoval som za potrebne volat spat a nieco im vysvetlovat, nakolko som dlhorocny klientom Slovenskej sporitelne, peniaze prechadzaju cez moj ucet vo velkom, mal som z banky uver, ktory je splateny, teraz mam asi treti rok hypoteku a hoci sa par krat stalo, ze som meskal s platbou tyzden, vzdy som vsetko uhradil.

Dnes ma vsak dorazilo, ked mi volali z banky niekedy cez obed, bol som v tom case na obede, telefon som nemal so sebou. Kratko po tom ako som sa vratil mi volala mama, ze jej volali zo Slovenskej sporitelne, ze nemam zaplatenu hypoteku za tento mesiac a ze si to mam uhradit cim skor. Cislo mali zrejme zo systemu, pretoze je tiez klientom Slovenskej sporitelne. Taketo jednanie sa ma dost dotlko, hoci mama o tejto hypoteke vie a aj o tom, ze ju nemam vyplatenu este, co ma banka vyvolavat rodinnym prislusnikom a informovat ich o tejto situacii? Neplati v takomto pripade akesi bankove tajomstvo vo vztahu klient-banka? Ma banka pravo kontaktovat niekoho z rodiny a informovat ich?

Tu su nejake informacie o omeskani pohladavok: http://slsp.sk/kontaktovanie-klientov-v-omeskani-do-90-dni.html

Dakujem za kazdu radu.

Typické správanie správneho slováčiska - hrať sa na mŕtveho chrobáka, nedvíhať telefóny a zatajovať sa! :confused::confused:

Akože si nepovažoval za potrebné niečo im vysvetľovať? Ako oni majú vedieť, čo sa deje? Čo keď ťa zrazila električka a preto si neuhradil splátku? NEmyslíš si, že je dobré povedať veriteľovi, ktorý čaká na peniaze, prečo mu neprišli? Keby si bol aspoň raz zdvihol telefón a povedal im, že ti meškajú faktúry a splátku splatíš o týždeň neskôr, tak si to zaznamenajú v systéme a viac ťa neotravujú (aspoň ten týždeň - dva, kým nepríde splátka).

Jasné, že volali domov, určite mali telefón zo systému (medzi tvojimi údajmi), alebo si ho vyhľadali v tel. zozname. A keď si nebol doma, tak ti nechali odkaz. Volali tebe, nie mame. Mama len dvihla tvoj telefón. Bývate spolu v jednej domácnosti. Neporušili nič ohľadne ochrany os. údajov - mame nedali ani jeden tvoj osobný údaj, len ti nechali odkaz o neuhradenej splátke, keďže si ich úspešne odignoroval. To nie je osobný údaj. Mali k tebe snáď vyslať delegáciu s dychovkou? Čo ak si len nedopatrením zabudol uhradiť?

Ty si neplníš povinnosti, ignoruješ ich a ešte sa urážaš??? No nehnevaj sa, buď rád, že ti za porušenie podmienok úverovej zmluvy nedali splatiť celý úver naraz. Na tvojom mieste by som čušal a ihneď uhradil splátku!
deeda
31.08.11,12:12
Ak mama nie je žiadnym účastníkom úverového vzťahu, nemali jej hovoriť o záväzku druhej osoby /aj keď by to bola jedna domácnosť/. Ide o porušenie bankového tajomstva. Nanajvýš mohli nechať odkaz, aby sa predmetná osoba ozvala čo najskôr tam a tam.
misoft
31.08.11,17:00
Ak mama nie je žiadnym účastníkom úverového vzťahu, nemali jej hovoriť o záväzku druhej osobya mal by to okamžite riešiť v banke - porušenie bankového tajomstva je neprípustná chyba banky - takto by sme mohli rovno zavesiť na web, kde a koľko máme uložené. A žiadať vyvodiť z ich "prešľapu" dôsledky - samozrejme mal by sa zlepšiť v plnení svojich záväzkov.
ecc
31.08.11,22:59
veronikasad: Nie, nie je mojim rucitelom.

Chobot: Miesto zbytocneho moralizovania a arogantneho spravania si si mohol radsej poriadne precitat co som napisal. Nezatajoval som sa, avsak volali bud ked som mal vypnuty telefon alebo ked som bol mimo telefonu. Taktiez nevolali domov na pevnu linku, pretoze ju ani nemame, ale volali na mamin mobilny telefon, ktory sa nenachadza k ziadnemu mojmu uctu ci hypoteke ako kontaktny udaj. Je tiez klientom Slovenskej sporitelne a ma tam svoj ucet, kde je tento kontakt uvedeny. Cislo nemohli mat ani z telefonneho zoznamu, pretoze je cislo utajene.

deeda: A prave o to mi ide.
misoft
01.09.11,10:07
Nezatajoval som sa, avsak volali bud ked som mal vypnuty telefon alebo ked som bol mimo telefonu. Upozorniť banku, aby kontatkovali VÝHRADNE teba Taktiez nevolali domov na pevnu linku, pretoze ju ani nemame, ale volali na mamin mobilny telefon, ktory sa nenachadza k ziadnemu mojmu uctu ci hypoteke ako kontaktny udaj. NEPRÍPUSTNÉ, aby zaťahovali do finančných nejasností NEZAINTERESOVANÚ osobu. Je tiez klientom Slovenskej sporitelne a ma tam svoj ucet, kde je tento kontakt uvedeny. Cislo nemohli mat ani z telefonneho zoznamu, pretoze je cislo utajene. Upozorniť SLSP, aby neznenužívala zverené (poskytnuté) informácie na iné účely, než je určené. Môže sa to tiež považovať za porušenie bankového tajomstva - pokiaľ k číslu účtu boli ako údaje dané meno, priezvisko, adresa, telefón a je to súčasťou uzatvorenej zmluvy o účte, patrí pod bankové tajomstvo, na sprístupnenie týchto informácii má právo jedine súd.
In text.

A mal by si to OKAMŽITE riešiť podaním sťažností na ich neprofesionálny postup a žiadať vyvodenie dôsledkov voči osobe,ktorá to spôsobila.
Na druhej strane (spomínal som to skôr) - zlepšiť plnenie svojich povinností (splátok), ak však sa vyskytnú problémy, riešiť to okamžite a v predstihu. Potom nebudú vyvolávať ako debili.
ecc
01.09.11,22:05
misoft: Mne nejde o to, ze by mi mali volant, akceptujem to. Ide o to, ze volali rodinnemu prislusnikovi, ktory nema s hypotekou alebo mojim uctom nic spolocne a informovali ho o to co sa deje.
stan1ey
04.09.11,08:36
Dobry den zelam,

neviem, nakolko sa tu niekto vyzna v danej problematike, ale poprosil by som o par rad ci nazorov k mojmu problemu.

Pracujem ako zivnostnik, takze niekedy cakam na splatenie faktur. Tento mesiac som preto tyzden v omeskani s platbou hypoteky za byt. Ked mi volali z banky, mal som vypnuty telefon alebo som bol prec, takze som nezdvihol, nepovazoval som za potrebne volat spat a nieco im vysvetlovat, nakolko som dlhorocny klientom Slovenskej sporitelne, peniaze prechadzaju cez moj ucet vo velkom, mal som z banky uver, ktory je splateny, teraz mam asi treti rok hypoteku a hoci sa par krat stalo, ze som meskal s platbou tyzden, vzdy som vsetko uhradil.

Dnes ma vsak dorazilo, ked mi volali z banky niekedy cez obed, bol som v tom case na obede, telefon som nemal so sebou. Kratko po tom ako som sa vratil mi volala mama, ze jej volali zo Slovenskej sporitelne, ze nemam zaplatenu hypoteku za tento mesiac a ze si to mam uhradit cim skor. Cislo mali zrejme zo systemu, pretoze je tiez klientom Slovenskej sporitelne. Taketo jednanie sa ma dost dotlko, hoci mama o tejto hypoteke vie a aj o tom, ze ju nemam vyplatenu este, co ma banka vyvolavat rodinnym prislusnikom a informovat ich o tejto situacii? Neplati v takomto pripade akesi bankove tajomstvo vo vztahu klient-banka? Ma banka pravo kontaktovat niekoho z rodiny a informovat ich?

Tu su nejake informacie o omeskani pohladavok: http://slsp.sk/kontaktovanie-klientov-v-omeskani-do-90-dni.html

Dakujem za kazdu radu.


Každá komerčná bank alebo aj akákoľvek nebanková inštitúcia môže kontaktovať rodinného príslušníka aj v tejto veci. Je to bežné ...
Je zaujímavé, že ste banku nekontaktovali po tom, ako ste si našli neprijatý hovor ... úprimne povedané, nemôžete si veci vymyslieť a podľa nich sa aj riadiť. Banka vždy uprednostňuje najvhodnejšie kroky pre klienta tak, ako je v danej situácii možné.

Ak sa stáva často, že nezaplatíte splátku na čas, v tom prípade vždy! a opakujem vždy! informujte banku v časovom predstihu o to, že nebudete v daný mesiac zaplatiť minimálnu mesačnú splátku a banka Vám nezašle upomienku a odloženie zaplatenej splátky vám akceptuje. Ak nebudete komunikovať s banku, tak je veľmi pravdepodobné, že sa kvôli nedorozumeniam dostanete do úverového registra ako nespoľahlivý a žiadna komerčná banka na slovensku Vám nepožičia niekoľko rokov.

Majte na pamäti, že komunikácia s banku je na prvom mieste!
misoft
04.09.11,12:40
misoft: Mne nejde o to, ze by mi mali volant, akceptujem to. Ide o to, ze volali rodinnemu prislusnikovi, ktory nema s hypotekou alebo mojim uctom nic spolocne a informovali ho o to co sa deje.
Bolo naznačené:

Citát:
Nezatajoval som sa, avsak volali bud ked som mal vypnuty telefon alebo ked som bol mimo telefonu. Upozorniť banku, aby kontatkovali VÝHRADNE teba Taktiez nevolali domov na pevnu linku, pretoze ju ani nemame, ale volali na mamin mobilny telefon, ktory sa nenachadza k ziadnemu mojmu uctu ci hypoteke ako kontaktny udaj. NEPRÍPUSTNÉ, aby zaťahovali do finančných nejasností NEZAINTERESOVANÚ osobu. Je tiez klientom Slovenskej sporitelne a ma tam svoj ucet, kde je tento kontakt uvedeny. Cislo nemohli mat ani z telefonneho zoznamu, pretoze je cislo utajene. Upozorniť SLSP, aby neznenužívala zverené (poskytnuté) informácie na iné účely, než je určené. Môže sa to tiež považovať za porušenie bankového tajomstva - pokiaľ k číslu účtu boli ako údaje dané meno, priezvisko, adresa, telefón a je to súčasťou uzatvorenej zmluvy o účte, patrí pod bankové tajomstvo, na sprístupnenie týchto informácii má právo jedine súd.
In text.

A mal by si to OKAMŽITE riešiť podaním sťažností na ich neprofesionálny postup a žiadať vyvodenie dôsledkov voči osobe,ktorá to spôsobila.
Na druhej strane (spomínal som to skôr) - zlepšiť plnenie svojich povinností (splátok), ak však sa vyskytnú problémy, riešiť to okamžite a v predstihu. Potom nebudú vyvolávať ako debili.

Postup zvoliť samostatne, ale:

Majte na pamäti, že komunikácia s banku je na prvom mieste! by malo byť na prvom mieste. Ako NAJVYŠŠIA priorita!
stan1ey
04.09.11,15:23
Ja postup banky schvaľujem, keby sa banka neskontaktovala s klientom prostredníctvom ani inej osoby, okamžite by klient bol evidovaný v úverovom registri kvôli "nekorektnému splácaniu" a minimálne 2-3 roky by mu žiadna banka nepožičala bez ohľadu na výšku príjmu. Svietil by na červeno!

Klient by mal mať naopak radosť, že banka má záujem kontaktovať klienta aj takouto formou.

Chcem sa sťažovať na banku, lebo mi chcela pomôcť nie je na mieste. Je mi jasné, že klient nechce, aby rodina nevedela o úvere v rodine, ale keby komunikoval s banku nikdy by k takémuto kroku nemuselo dôjsť.

PS: (keď mi volajú z banky, asi je to dôležité a len absolútne flegmatický človek môže nereagovať na takýto telefonát. Ak som spomenul, informujte banku predčasne, že nestihnete uhradiť splátku na čas a nebudete mať už problém.
Oliwa
06.09.11,10:08
Poučenie: matku o svojej finančnej situácii informovať nemusíš, banku áno... A rovnako obom volať späť, ak máš neprijatý hovor. Nikdy totiž nevieš, čo Ti druhá strana chcela... Rozdiel: matka Ti možno Tvoj dlh niekedy odpustí, banka nikdy...