gazopeter
31.08.11,14:39
Uvažujem nad kúpou nového osobného auta na moju firmu, platcu DPH. V účtovníctve sa nevyznám, mám na to účtovníčku, ale hľadám najefektívnejšie riešenie. Chcem len jedno auto a niektorí známi ma presviedčajú, že sa mi oplatí operatívny leasing. Niečo som o tom našiel na nete, ale stále tomu moc nerozumiem. Výhodu vidím v nulovej akontácii a v jednej mesačnej faktúre zastrešujúcej všetky služby naraz. Viac výhod nevidím, alebo nechápem. Viem, že auto po skončení ostane v majetku lízingovky a to je to mi ako výhoda nepripadá. Je výhoda napr. aj v nižších nákladoch? Poviem príklad.
Ak si kúpim osobné auto za €20.000 s DPH na klasický lízing, zaplatím €6.000 akontáciu a potom 4 roky splácam €14.000 s nejakým navýšením (napr. 10%). Cize spolu s akontáciou nakoniec zaplatím cca 21.400. Po štyroch rokoch bude účtovná hodnota auta 0, ale predajná hodnota možno 10.000. Dajme tomu, že ho budem schopný za tých 10.000 predať a zaplatím daň 20%, čiže sa mi vráti 8.000. Keď odpočítam ročné náklady na údržbu vozidla (servis, olej, dialničné nálepky, poistenie, pneu atď.) 4x €300 = €1.200. Tak mi ostane €6.800. Celkový náklad na 4 roky tak pre mňa bol €21.400 - €6.800, čiže €14.600. Neviem však, ako je to s DPH. Môžem si odpočítať z nákupnej ceny auta DPH?
Otázky:
1. Ak si kupujem auto na operatívny lízing na 4 roky, počíta sa cena mesačných splátok ako cena auta (teda €20.000) deleno 48 mesiacov (4 roky) + suma za správu vozidla (servis, olej, dialničné nálepky, poistenie, pneu atď.)? Alebo je to zvyčajne nejaká nižšia čiastka a lízingovka zarobí na následnom predaji vozidla?
2. Dáva mi lízingovka faktúru s DPH, ktorú si môžem dať do svojich nákladov ako DPH?
3. Dá sa tu uviesť konkrétnejší príklad, ako by vyzeral operatívny lízing napr. na 4 roky pri vozidle s obstarávacou cenou €20.000,- s DPH?
tictac7
31.08.11,12:54
Uvažujem nad kúpou nového osobného auta na moju firmu, platcu DPH. V účtovníctve sa nevyznám, mám na to účtovníčku, ale hľadám najefektívnejšie riešenie. Chcem len jedno auto a niektorí známi ma presviedčajú, že sa mi oplatí operatívny leasing. Niečo som o tom našiel na nete, ale stále tomu moc nerozumiem. Výhodu vidím v nulovej akontácii a v jednej mesačnej faktúre zastrešujúcej všetky služby naraz. Viac výhod nevidím, alebo nechápem. Viem, že auto po skončení ostane v majetku lízingovky a to je to mi ako výhoda nepripadá. Je výhoda napr. aj v nižších nákladoch? Poviem príklad.
Ak si kúpim osobné auto za €20.000 s DPH na klasický lízing, zaplatím €6.000 akontáciu a potom 4 roky splácam €14.000 s nejakým navýšením (napr. 10%). Cize spolu s akontáciou nakoniec zaplatím cca 21.400. Po štyroch rokoch bude účtovná hodnota auta 0, ale predajná hodnota možno 10.000. Dajme tomu, že ho budem schopný za tých 10.000 predať a zaplatím daň 20%, čiže sa mi vráti 8.000. Keď odpočítam ročné náklady na údržbu vozidla (servis, olej, dialničné nálepky, poistenie, pneu atď.) 4x €300 = €1.200. Tak mi ostane €6.800. Celkový náklad na 4 roky tak pre mňa bol €21.400 - €6.800, čiže €14.600. Neviem však, ako je to s DPH. Môžem si odpočítať z nákupnej ceny auta DPH?
Otázky:
1. Ak si kupujem auto na operatívny lízing na 4 roky, počíta sa cena mesačných splátok ako cena auta (teda €20.000) deleno 48 mesiacov (4 roky) + suma za správu vozidla (servis, olej, dialničné nálepky, poistenie, pneu atď.)? Alebo je to zvyčajne nejaká nižšia čiastka a lízingovka zarobí na následnom predaji vozidla?
2. Dáva mi lízingovka faktúru s DPH, ktorú si môžem dať do svojich nákladov ako DPH?
3. Dá sa tu uviesť konkrétnejší príklad, ako by vyzeral operatívny lízing napr. na 4 roky pri vozidle s obstarávacou cenou €20.000,- s DPH?

Odpovede: 1. neviem, prečo by lízingovka mala platiť servis, diaľničné známky, poistenie.... Bežne je to tak, že platíš mesačne lízingovú splátku + poistné + DPH
2. Lízingovka Ti nedáva faktúru, máš mesačný rozpis platieb, na základe ktorého si účtuješ náklady a DPH. Tomuto nerozumiem: "...ktorú si môžem dať do svojich nákladov ako DPH?" DPH nie je náklad, keď si platcom DPH, tak ako píšeš na začiatku, DPH je stále len DPH.
3. Konkrétnejší príklad - ťažko, pri operatívnom lízingu sú mesačné splátky rovnaké a na konci je odkup - pozor - tento nemôžeš uskutočniť Ty, odkúpiť to musí 3. subjekt.

Môj názor - operatívny lízing nie je pri aute vôbec výhodný, pri nejakom technologickom zariadení možno, len neviem, čo budeš robiť, keď Ti ho po ukončení zmluvy zoberú - pri operatívnom lízingu si vždy len nájomca, ktorý nevie, čo sa bude diať po skončení lízingu....

Dodatok: Skús si dať u jednej lízingovej spoločnosti na jedno auto 2 návrhy, 1 na bežný finančný lízing a 1 na operatívny (s tým, ako píšeš, že lízingovka platí všetko - poistné, servis, diaľničné známky), potom si k tomu prvému pripočítaj odhadom náklady na bežný servis a diaľničné známky a výsledné sumy si porovnaj. Neverím, že pokiaľ Ti lízingovka ponúka všetky tieto služby, že ich nemá dobre narátané v mesačných splátkach.
gazopeter
31.08.11,13:28
Dakujem, tictac7. To s tym servisom, znamkami atd. patri k vyhodam, ze je to v jednej cene operativneho lizingu, cize v jednej splatke. To s tou DPH som myslel tak, ze sa nevyznam v tom, ci sa da DPH za prejamom vozidla (operativny lizing) pocitat ako klasicke DPH s kazdej inej sluzby, alebo ci sa to neda odpocitat, lebo je to auto (kedze sa v tom nevyznam, mam len pocit, ze za klasicke osobne auto sa neda odratat DPH).
Mne v zasade je jedno, co s tym autom bude o 4 roky a nemusim ho mat v majetku a mat z neho ziaden prijem. Preto som sa pytal, ze aka je vyhoda operativneho leasingu. V klasickom financnom leasingu totiz splacam celu hodnotu auta. V prenajme aut to tak zvycajne nie je. Preto neviem, ci pri operativnom nahodou neplatim menej s tym, ze im predsa ostava cele auto a oni si uz urobia zisk jeho predajom. Cize, ak by som pri Operativnom leasingu zaplatil mierne nad sumu, ktoru by som dal za auto platene financnym leasingom a nasledne predane s miernym ziskom, tak sa mi ten operativny leasing oplati. Ak vsak zaplatim viac a este ani nedostanem auto s moznostou predat ho, tak sa mi to neoplati. A toto je to, co ma zaujima ako realny priklad z praxe.
tictac7
02.09.11,17:18
....k DPH - áno, každý mesiac máš nárok na riadny odpočet (teda DPH na vstupe). A k tomu praktickému príkladu - nie som leasingovka, tie čísla Ti vie dať len leasingovka, takže najlepšie bude, tak ako som Ti písala predtým, osloviť leasingovku, aby Ti spravila obidve ponuky, no a potom si to vieš už vypočítať aj sám (alebo Tvoja ekonómka). Ja naozaj netuším, pri ktorej zmluve má tá Tebou vybraná leasingovka aké poplatky za spracovanie, za odkup, leasingové nyvýšenie, úrkovú sadzbu..... To sa takto nedá. Inak, len tak na okraj, keď chceš brať auto na leasing, prečo na 4 roky? Výhodné je ho zobrať na 3 roky (za tú dobu ho dostaneš aj do nákladov, a teda účtovnú hodnotu bude mať 0,-- EUR) a predáš ho lepšie (bude mať menej km, lepší technický stav, menej rokov...). A to s tým, že operatívny leasing je pre Teba lacnejší, lebo leasingovka má zisk ešte pri predaji nie je pravda, pretože už pri uzavretí zmluvy o operatívnom leasingu musí byť známa aj firma, ktorá si to auto potom odkúpi. No a väčšinou je to tak, že nehľadáš niekoho na ulici, ale odkupuje ho ten, ktorý ho leasingovke predal. A keďže odkupná cena je stanovená hneď pri podpise zmluvy, oni rátajú s najhoršou možnou alternatívou, že auto bude úplne "zhumplované" a ten zisk si vytvoria už pri prvom odpredaji do leasingovky.
Moja osobná skúsenosť (z februára t.r.) leasing áno, ale riadny finančný, akontácia nie vyššia ako 25%. Lenže toto si musíš zistiť a prepočítať v Tebou vybranej leasingovke. Neviem, čo viac dodať. Pekný večer, víkend a dobrý výber, nie len leasingu, ale aj auta :-) Adriana