michala s
31.08.11,16:56
Dobrý deň,
prosím vás, ako by sa mal zaúčtovať v JÚ darovaný tovar (ako bonus). Predávame žiarovky a jednu chceme dať zadarmo. (sme platci DPH).Odpíšem to zo skladu s tým, že tovar bol poskytnutý ako bonus (darček)? Prejaví sa to v nejako v peňažnom denníku? Je možný takýto postup, odpísať tovar zo skladu aby sa to neprejavilo v peňažnom denníku?
Ďakujem za odpoveď
doktor01
31.08.11,15:43
Dobrý deň,
prosím vás, ako by sa mal zaúčtovať v JÚ darovaný tovar (ako bonus). Predávame žiarovky a jednu chceme dať zadarmo. (sme platci DPH).Odpíšem to zo skladu s tým, že tovar bol poskytnutý ako bonus (darček)? Prejaví sa to v nejako v peňažnom denníku? Je možný takýto postup, odpísať tovar zo skladu aby sa to neprejavilo v peňažnom denníku?
Ďakujem za odpoveď
Ak vediete JÚ, tak sa to neprejaví v peňažnom denníku, nakoľko nakúpený tovar účtuje rovno do výdavkov. V skladovom hospodárstve sa to odpíšete ako akcia /grátis/bonus- niekde si poznačte o akú akciu šlo pre prípad kontroly, aby ste vedeli aj s odstupom času o čo šlo.
PS: Ja som mal pred rokom problém s blokovaním na kase nulových cien a taktiež cien pod nákupnú cenu. Podľa daňovakov najnižšia predajná cena je nákupná cena s DPH (kontrolovali to ale len u platcov DPH). Údajne pod nákupnú cenu je možne predávať len poškodený tovar alebo pri likvidácii predajne. Neobstálo ani tvrdenie, že takýto predaj je úplné bežný napr. u mobilných operátorov -telefón za 1 €. To je moja skúsenosť – bolo zjavne, že daňováci za každú cenu niečo museli nájsť.
Katarina
01.09.11,11:12
Darovaný tovar sa účtuje v peňažnom denníku cez uzvierkové operácie ako storno nákup tovaru, teda nákup tovaru s mínusovým znamienkom v obstarávacej cene. Zníži sa skladová evidencia a treba vysporiadať aj DPH.
michala s
02.09.11,01:47
Dobrý deň,
ďakujem za odpovede. Takže storno musím urobiť iba cez uzávierkové operácie, to znamená ku koncu roka? Nemohla by som dané storno účtovať v deň, keď storno vykonám?
Aby som tomu správne rozumela. Mám trebárs tovar, ktorého obstarávacia cena je 3 eur (aj s dopravou a clom, keďže sú súčasťou obstarávacej ceny)...zaúčtujem tieto 3 eurá ako nákup tovaru s mínusovým znamienkom. Tomu rozumiem. Ako treba vysporiadať daň? Tá bude 0,60 eur (z troch eur). Zaúčtujem to do výdavkov nepodliehajúcim dani z prijímov, do stĺpca Daň tiež s mínusom?(aby som žiadala o vrátenie dane o týchto 0,60 eur menej)
Nie je mi to jasné, čo sa týka dane, a prečo neúčtovať s dátumom, kedy dané storno urobím.
Ďakujem vám za odpovede.
KEJKA
02.09.11,05:56
Darovaný tovar sa účtuje v peňažnom denníku cez uzvierkové operácie ako storno nákup tovaru, teda nákup tovaru s mínusovým znamienkom v obstarávacej cene. Zníži sa skladová evidencia a treba vysporiadať aj DPH.
tak s týmto nesúhlasím. ZDP platí aj pre JU aj PU rovnako.
Je možné predávať pod cenu, resp. dávať bonus ako darček, tieto akcie logicky sa majú zmestiť do marže za predaj tovaru /ZDP však touto podmienkou rieši len sprostredkovanie/.
a) Takže žiadne storno, žiadne vysporiadanie DPH. Je to to isté, akoby ste mu nedali tovar naviac zadarmo, ale v tej hodnote mu dali zľavu z ceny - vtedy by ste si dokonca znížili DPH na výstupe.
b) Výnimkou z môjho predchádzajúceho tvrdenia je prípad, ak sa tovar predáva pod cenu, alebo sa dáva bonus spriazneným osobám - zamestnanci, rodina, .... v takom prípade DPH treba vysporiadať zo ZD darovaného tovaru, ktorým býva minimálne skladová cena, aj ked správne by to mala byť obvyklá predajná cena. ZDP rieši zvýhodnené nákupy pre tzam-cov tým, že rozdiel je potrebné dodaniť daňou z príjmu.
uzávierkové práce nebudú, lebo v prípade
a) skladová cena tovaru je súčasť obst.ceny tovaru, ktorý bol predaný v akcii
b) ak ide o spriaznené osoby, DPH treba vysporiadať v zdaňovacom období, kedy k tomu dodaniu došlo, ZDP - tiež v mesiaci, kedy zam-ec mal takýto nepeňažný príjem /prípadne v RZD/
Katarina
03.09.11,17:49
tak s týmto nesúhlasím. ZDP platí aj pre JU aj PU rovnako.
Je možné predávať pod cenu, resp. dávať bonus ako darček, tieto akcie logicky sa majú zmestiť do marže za predaj tovaru /ZDP však touto podmienkou rieši len sprostredkovanie/.
a) Takže žiadne storno, žiadne vysporiadanie DPH. Je to to isté, akoby ste mu nedali tovar naviac zadarmo, ale v tej hodnote mu dali zľavu z ceny - vtedy by ste si dokonca znížili DPH na výstupe.
b) Výnimkou z môjho predchádzajúceho tvrdenia je prípad, ak sa tovar predáva pod cenu, alebo sa dáva bonus spriazneným osobám - zamestnanci, rodina, .... v takom prípade DPH treba vysporiadať zo ZD darovaného tovaru, ktorým býva minimálne skladová cena, aj ked správne by to mala byť obvyklá predajná cena. ZDP rieši zvýhodnené nákupy pre tzam-cov tým, že rozdiel je potrebné dodaniť daňou z príjmu.
uzávierkové práce nebudú, lebo v prípade
a) skladová cena tovaru je súčasť obst.ceny tovaru, ktorý bol predaný v akcii
b) ak ide o spriaznené osoby, DPH treba vysporiadať v zdaňovacom období, kedy k tomu dodaniu došlo, ZDP - tiež v mesiaci, kedy zam-ec mal takýto nepeňažný príjem /prípadne v RZD/

Kejka, v JU nakúpený a uhradený tovar je položkou znižujúcou základ dane, u plátcu DPH s nárokom na odpočet. Ak tovar podnikateľ daruje, musí si zvýšiť základ dane o darovaný tovar - storno nákup tovaru . Mal tovar zaúčtovaný vo výdavkoch a nárokované DPH, s tým že tovar daroval mu nevznikne príjem. Celý ZDP je založený na tom, že odpočítateľným výdavkom je výdavok na zabezpečenie príjmu.
KEJKA
03.09.11,18:01
samozrejme, rovnako je to aj v PU, pokiaľ ide o dar. Aj DPH sa musí odviesť, ak bola pri nákupe daru odpočítaná.
Ale zadanie je iba nešťastne formulované, ved v zátvorke jasne píše, že ide o bonusový tovar. Nedávajú dary na charitu, ale ako zvýhodnenie kupujúcich - možno podľa výšky obratu, neviem.....
Bonus by mohol byť finančný, oni to riešia tovarom navyše.