Laik2
31.08.11,16:41
Neviem, či ste sa stretli s nasledovným problémom, ale neviem si rady. Sme spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré až do júla 2009 vykonávalo svoju činnosť samostatne. V auguste 2009 bola mandátnou zmluvou poverená správcovská spoločnosť vykonávaním správy domu. Predsedom sa stal jeden z vlastníkov bytov, ktorý ale zložil funkciu a bol zvolený nový predseda, zhodou okolností jeden z konateľov firmy, ktorá je poverená mandátnou zmluvou k správe domu. K tomu 31.7. boli všetky dokumenty, účtovné doklady odovzdané mandatárovi. V roku 2010 prišlo vyúčtovanie za rok 2009, kde mi vznikol nedoplatok. Neboli tu však správne vykázané zálohové platby, ktoré viem na základe výpisov z banky dokázať, čo som v skutočnosti uhradil. Chýba im tam čiastka 25 €. Stále sa oháňajú tým, že im boli predložené nejaké zostavy, podľa ktorých si obdobie do 31.7. jednoducho hodili do programu, až potom tam dohadzovali ďalšie platby, ktoré im chodili od tohto dátumu. Podľa výpisov z banky mám zálohové platby zaplatené podľa predpisu, oni však neberú do úvahy tiet výpisy, ale nejaké zostavy, ktoré im boli predchádzajúcim vedením predložené. Poslal som reklamáciu aj v roku 2010, ktorá nebola jednoznačná v tom, či ju uznávajú, alebo zamietajú. Žiadna konkrétna odpoveď. Tento rok mi znovu tú istú sumu účtujú ako nedoplatok. Poslal som znovu reklamáciu, na ktorú ani nereagovali /doporučene poštou/. Dal som podnet na SOI, ktorá mi odpovedala, že spoločnosť moju poštu neobdržala a ja mám podať reklamáciu na poštu a dokázať im, že ju prevzali. Veď keby ju neprevzali, tak sa mi zásielka asi vráti nie? Podľa akého zákona sa v tomto prípade mám riadiť pri doručovaní zásielok? Môže jednoducho dotyčný povedať inšpekcii, že také niečo neeviduje, nedostali a tým to pre nich končí? A druhá otázka, ak spoločenstvo zostalo spoločenstvom, právny subjekt zostal ten istý, len sa zmenil predseda a teda časť správy je vykonávaná mandátnou zmluvou, je možné, aby sa vôbec pri vyúčtovaní podotýkam celého roku /nie len od doby, kedy mandátnou zmluvou prevzali správu/ nezaoberali výpismi z účtu, kde sú skutočné úhrady zálohových platieb? Nebudem predsa platiť 2x to, čo som už zaplatil, výpisy z banky jasne dokazujú, že tie úhrady boli v takej výške, ako som uvádzal, ale oni to neakceptujú. Čo je teda právnym dokladom k tomu, aby som dokázal, že tie úhrady účtujú nesprávne? Viem,že je to zdĺhavé, neviem, či zrozumiteľné, doplním, ak by niečo nebolo jasné, ale prosím, ak sa niekto dostal až na koniec problému, pomôže mi každá rada. Ďakujem
verkaz
01.09.11,09:34
Skús ísť ešte osobne za správcom a odovzdaj mu písomný rozpis mesačných zálohových platieb tak, ako ti bolo zrážané. To predsa nemôže byť taký problém to po mesiacoch skontrolovať a zosúladiť.
Ak im bolo všetko zápisnične odovzdané, tak musia byť podložené aj platby za obdobie, kedy vás ešte nespravovali. Výpisy z účtu majú svoj protizápis, ktorý sa dá skontrolovať.
Ak nepochodíš, tak sa obráť na ochranu spotrebiteľa.
Laik2
01.09.11,10:33
Skús ísť ešte osobne za správcom a odovzdaj mu písomný rozpis mesačných zálohových platieb tak, ako ti bolo zrážané. To predsa nemôže byť taký problém to po mesiacoch skontrolovať a zosúladiť.
Ak im bolo všetko zápisnične odovzdané, tak musia byť podložené aj platby za obdobie, kedy vás ešte nespravovali. Výpisy z účtu majú svoj protizápis, ktorý sa dá skontrolovať.
Ak nepochodíš, tak sa obráť na ochranu spotrebiteľa.


Ďakujem za reakciu verkaz, ale toto všetko som už absolvoval. Všetko som im predložil, výpisy z banky s porovnaním s predpisom. Vždy som platil presne ako mi bolo stanovené. Aj v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa som oslovil SOI, ktorá to síce bola kontrolovať, ale mám pocit, že nie fyzicky, lebo tieto výpisy z banky a prijaté platby neboli skontrolované, inak by prišli na to, že v skutočnosti som všetko mal uhradené tak, ako som písal. Nechcem špekulovať o tom, ako bola kontrola vykonaná, zrejme si vyžiadali len vyjadrenie a preto vec uzavreli tak, ako uzavreli. Čakám na vyjadrenie pošty, kde by sa malo zistiť, kto zásielku o reklamácii v skutočnosti prevzal, lebo viem, že ju majú, inak by sa mi zásielka vrátila, lebo bola adresovaná priamo predsedovi a zo skúsenosti viem, že pošta doporučenú zásielku odovzdá oproti podpisu, takže ak sa mi zásielka nevrátila, niekto ju prevzať musel. Preto mi je divné, že to SOI uzavrela s tým, aby som dokázal, že zásielku prevzali, až potom vyvodia dôsledky, alebo vec uzavrú. A čo sa týka dokázania toho, že som v skutočnosti mal všetky zálohové platby uhradené v tej výške, ako uvádzam, asi mi nezostane nič iné, len obrátiť sa na súd. Ide o to, že stále mi evidujú nedoplatok, ktorý v skutočnosti je neoprávnený a moje tvrdenia podložené písomne nikto neakceptuje. Preto som sa aj pýtal, ako by ste postupovali v tomto prípade vy, ak viete, že máte pravdu, ale nedokážete si ju obhájiť. Aj to doručovanie zásielok, sú zákony, ktoré sa pri doručovaní vzťahujú len na štátne orgány alebo orgány verejnej správy, riešia súdne zásielky a úradné zásielky, ale nie je zákon, ktorý hovorí o tom, ako je to v prípade doručenia písomnosti v mimosúdnych veciach?
A ešte doplním k tomu prevzatiu dokladov. Ano, dostali tabuľku v exceli, kde mali za pol roka spočítané zálohové platby od bývalého vedenia, ale zrejme tam niekde bola chyba. Preto si myslím, že ak niečo prevezmem, a zvlášť ak ide o zálohové platby a ostatné platby, tak si skontrolujem, či mi sedia s účtovnými dokladmi, nie? Faktúry, výpisy z banky a pod. Ale toto neurobili, zrejme sa oháňajú len tou excelovskou tabuľkou ale to predsa nie je relevantný doklad o tom, že aké v skutočnosti tie platby boli. Neviem.
GabiZ
02.09.11,05:44
Ak bola podaná reklamácia na pošte, treba počkať na výsledok. Ak sa preukáže, že pošta bola adresátovi doručená, treba zaslať znovu na SOI potvrdené poštou, že adresát poštu dostal a teda vo veci reklamácie pochybil a žiadaš o vykonanie nápravy. V tomto prípade by som to poslala aj na Ústredný inšpektorát do Bratislavy. Ak pošta nepotvrdí doručenie zásielky, je možné žiadať náhradu škody a to je presne uvedené tu, hlavne posledné príspevky, ktoré sú momentálne aktuálne
http://www.porada.sk/t149789-p2-stratena-zasielka-na-poste.html
Čo sa týka ostatného, ak máš k dispozícii účtovné doklady, ako výpisy z banky, prípadne iné, poslať to tiež na ústredie inšpektorátu, kde by som sa domáhala vykonania kontroly pracovníka, ktorý vykonával kontrolu subjektu, lebo zrejme nebola vykonaná dostatočne. Ale to záleží od toho, aké dôkazy predložíš.
Laik2
02.09.11,08:50
Ďakujem, skúsim počkať na vyjadrenie pošty a potom uvidím. Mám od bývalého vedenia prefotený peňažný denník i výpisy z banky kde sú evidované tie prijaté platby tak, ako boli odovzdané mandatárovi. V tej tabuľke bola chyba a oni to jednoducho opísali a dali si do programu. Aj tak si myslím, že mali vychádzať hlavne z účtovných dokladov, ktoré prevzali, videl som aj protokol o odovzdaní a prevzatí. Tak uvidíme, skúsim ešte bojovať.
tictac7
03.09.11,19:08
....teraz Ti zatiaľ neostáva nič iné ako len čakať (viď príspevky vyššie). Ale do budúcna jedna rada - doporučený list stojí 1,--€, doporučený list s doručenkou 1,20 €. Človek sa učí na vlastných chybách, ja som sa tiež poučila a odvtedy len s doručenkou. Inak, ak pošleš list s doručenkou, druhá strana začína mať strach, za tie roky sa mi ešte nestalo, aby sa mi doručenka nevrátila.
Laik2
04.09.11,13:09
....teraz Ti zatiaľ neostáva nič iné ako len čakať (viď príspevky vyššie). Ale do budúcna jedna rada - doporučený list stojí 1,--€, doporučený list s doručenkou 1,20 €. Človek sa učí na vlastných chybách, ja som sa tiež poučila a odvtedy len s doručenkou. Inak, ak pošleš list s doručenkou, druhá strana začína mať strach, za tie roky sa mi ešte nestalo, aby sa mi doručenka nevrátila.


Súhlasím, uvedomil som si to hneď, ako som zistil, čo sa vlastne stalo. Keby nebolo SOI, tak ani neviem, že to neprevzali (samozrejme, ak sa to potvrdí). Tiež ma to napadlo, nabudúce už takéto dôležité veci len na doručenku. ;)