vlado.porada
31.08.11,20:10
Viete mi poradit, ako mam zamestnat chlapa na dohodu? Praca je zhruba na mesiac, dotycny je na urade prace a pobera podporu, ktoru mu nechcem ohrozit a ja chcem platit co najmensiu dan. Asi je lepsie ho zamestnat na dohodu o vykonani prace, ze? No dobre, ale kde ho mam ist nahlasit? Na socialku, urad prace a este? Viete mi niekto uplne jednoducho poradit? Dakujem.
drobeceva
31.08.11,18:14
Viete mi poradit, ako mam zamestnat chlapa na dohodu? Praca je zhruba na mesiac, dotycny je na urade prace a pobera podporu, ktoru mu nechcem ohrozit a ja chcem platit co najmensiu dan. Asi je lepsie ho zamestnat na dohodu o vykonani prace, ze? No dobre, ale kde ho mam ist nahlasit? Na socialku, urad prace a este? Viete mi niekto uplne jednoducho poradit? Dakujem.
ak je na ÚP - odmena nesmie prekročiť výšku 139,91 €. Ak nemá iného zamestnávateľa, daj podpísať Vyhlásenie k dani. Dohodára nahlásiš na SP, on pred nástupom na výkon práce túto skutočnosť preukáže na ÚP - ináč ho vyradia.
Xanti
31.08.11,18:16
Ešte doplním,
treba aby si bol registrovaný ako zamestnávateľ takže určite prihlášku do SP, a na DU ako zamestnávateľ.
vlado.porada
31.08.11,18:19
Ake vyhlasenie k dani?
Xanti
31.08.11,18:21
Vlado,
toto by mala riešiť tvoja účtovníčka ... :D
vlado.porada
31.08.11,18:22
O akej registracii hovoris? Totiz, naskytla sa mi moznost väcsej zakazky a nechcem to robit na cierno. Zhruba po mesiaci bude zakazke koniec a co potom? Treba sa potom odhlasit, ci co?
Xanti
31.08.11,18:24
Vyhlásenie na zdanenie príjmov je presne toto tlačivko http://www.drsr.sk/NS/data/tlaciva/data/vyhlasenie2011.rtf
a znamená po podpise, že brigádnikovi nestiahneš z odmeny 19% daň do sumy 296,6 eur mesačne ( toľko ani nezamestnaný na UP zarobiť nemôže lebo keby zarobil tak ho vyradia s evidencie ).
Xanti
31.08.11,18:25
Vlado,
na základe čoho chceš zamestnávať? Ak nechceš zamestnávať na čierno, tak dohodára musíš prihlásiť na sociálnu poisťovňu. A ako ho prihlásiš ked nebudeš zamestnávateľ?

Prv musíš na seba vybaviť papiere, a potom môžeš zamestnávať.
vlado.porada
31.08.11,18:29
Dobre. A ako dlho to trva? Su s tym spojene nejake administrativne ukony alebo poplatky?
kn-alka
31.08.11,18:31
sám sa do toho nepúšťaj,je to veľa papierovačiek. rýchlo bež za účtovníčkou, tá ti všetko vysvetlí
mzdarka renca
31.08.11,18:34
ty ako živnostník musíš ak chceš zamestnávať zamestnanca na základe dohody urobiť toto:

1. ísť na sociálnu poisťovňu a vypísať registračný list zamestnávateľa a na mieste ti aj pridelia IČZ, ktoré budeš uvádzať pri každom styku so SP a to napr. pri prihlásení zamestnanca, pri mesačnom výkaze, ( pri prihlásení zamestnávateľa treba súčasne prihlásiť aj prvého zamestnanca - toho dohodára, tak maj jeho osobné údaje ako napr. rod. číslo, meno a priezvisko, národnosť, miesto narodenia, bydlisko).

2. zaregistrovať sa na daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti (tu stačí aj rukou napísané, že žiadaš o registráciu za platiteľa dane zo závislej činnosti od (dátum od kedy zamestnáš dohodára) a potom kvartálne posielaš prehľad na DÚ

3. mesačne zamestnancovi počítaš mzdu, si povinný mu dať výplatnú pásku, viesť evidenciu odpracovaných hodín, mesačne zasielaš na SP mesačné výkazy.

4. ak u teba skončí a ty už neplánuješ zamestnávať nikoho, tak sa potom týmto istým spôsobom poodhlasuješ.
kn-alka
31.08.11,18:38
potom:

- štvrťročne posielať na DÚ prehľad o zrazených preddavkov na daň
- ročne poslať na DÚ hlásenie o zrazených preddavkov na daň
vlado.porada
31.08.11,18:50
Vsetkym velmi pekne dakujem. Je to dost zlozito sa tvariaca problematika, no ja sa nebojim :) Vdaka
kn-alka
31.08.11,19:07
len pozor na pokuty :D