blava1985
31.08.11,21:45
ahojte,

mal by som jednu zaujimavu otazku ohladom plnomocenstva-kometenii,

dve situacie:

akciova spolocnost-tuto si myslim ze mi to je jasne ze pokial je predstavenstvo, mozu dat zamestnancovi plnu moc na vykonavanie dennodenych aktivit. cize pokial ho predstavenstvo vymenuje za "riaditela" a da mu vseobecnu plnu moc, moze podpisovat zmluvy, preberat postu atd. [cize vsetky aktivity v kruhu plnej moci.

moja otazka je, ci sa taketo nieco moze aplikovat aj na s.r.o..ma konatel za ulohu vsetky pravne ukony, ale moze na "co najsirsi okruh aktivit" splnomocnit zamestnanca, ktoreho cojaviem vymenuje za riaditela?

su tam nejake restrikcie a limity?

diky za nazory ;]
twe
02.09.11,12:18
Presnejsie sa to v oboch pripadoch vola poverenie. Ide o poverenie zamestnanca na vykon urcitych typickych cinnosti pre jeho poziciu.
Ale prax akceptuje aj termin plna moc, plnomocenstvo, a pod.
blava1985
03.09.11,15:40
situacia je takato, je konatel v jednej sro a je aj clen predstavenstva. chysta sa na dlhsi cas do zahranicia ale chce zostat oficialne v strukturach, otazka je ze ci bude staci vseobecne splnomocnenie pre zamestnanca, je to mozne?

predpokladam, ze v a.s. by to islo, ze obchodny riaditel moze robit uricte veci podla pola posobnosti, ale kedze nie je v predstaventsve je ibe zamestnanec.

ale co v s.r.o. pokial dotycny tam nie je zamestnanec, moze byt ajtak konatelom dlhodobo splnomocneny na vsetky ukony?

diky
januš1
06.09.11,07:00
Možno by bolo dobre, keby si ten pán pozrel aspoň § 133 až 136 a § 191 – 196 Obchodného zákonníka. Člen štatutárneho orgánu by mal vedieť, čo všetko obnáša jeho funkcia a v čom sú jeho kompetencie odlišné od kompetencií výkonného vedenia. Časť svojich právomocí môže delegovať, ale pokiaľ je v tých spoločnostiach jediným členom predstavenstva a jediným konateľom, tak si myslím, že počas jeho neprítomnosti nebudú môcť tieto spoločnosti normálne fungovať. Svoje oprávnenie konať v mene spoločnosti môže preniesť na niekoho iného na základe splnomocnenia, ale úplne všetko sa splnomocnením nedá riešiť – pokiaľ zostane vo funkciách, tak zodpovednosť s tým spojená zostane na ňom aj počas jeho neprítomnosti.
GabiZ
06.09.11,07:06
zeron
07.09.11,11:09
ja by som to povedala takto - v teoretickej rovine môže konateľ udeliť akúkoľvek plnú moc komukoľvek,a to dokonca až do plnej šírky svojich oprávnení...avšak - praktická rovina je taká, že pomaly aj slovenská pošta má problém akceptovať plnú moc, hoc aj overenú od notára a vyžaduje si svoje žlté kartičky!!! a to nehovorím o iných PO a FO....a nedajbože nastane nejaký problém, ktorý bude treba riešiť, ja keby som bola na strane osoby, ktorá má jednať s niekým, kto má dáku generánu plnú moc, tak by som si to veru rozmyslela....sú s tým stále problémy, pretože aj keď tam bude uvedené, že je to plná moc na všetko, takj splnomocniteľ môže v budúcnosti tvrdiť, že to síce bolo na všetko, ale s výnimkou takéhoto úkonu, ktorý on v čase udelenia plnej moci nepredpokladal... a robí sa to často...okrem toho, väčšina spoločností a štátnych orgánov neakceptujú plnú moc, ak v nej nie je uvedený presný rozsah a vyšpecifikovaný presný úkon, na ktorý je splnomocnenec splnomocnený.... takže ja by som navrhovala radšej menovať do funkcie ešte jednoho konateľa a je to...