ojka
18.01.06,13:53
Manželka poberá rodičovský príspevok. Zároveň mala uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Chcem sa opýtať či si môžem na ňu odpočítať v daňovom priznaní celú čiastku alebo treba odrátať príjem z dohody. ďakujem
Pepa
18.01.06,13:01
Odrátaš príjem z dohody a rozdiel si uplatníš.
lili.
18.01.06,17:31
ahojte,

môžete mi poradiť ohľadom nezdanitelnej časti na manželku? Otec by si to chcel na mamu uplatniť, ale teraz si niesomistá o aké príjmy mám tú čiastku ponížiť. Mama počas roka bola dobrovolne nezamestnaná, z toho mesiac robilav Nemecku a od októbra poberá ošetrovateľské na starkú. Myslíte si, že obidve tieto čiastky treba odpočítať?
V Nemecku im vraj tú mzdu zdanili ako študentom.
Ďakujem za radu :) :p :p
Kristina27
18.01.06,17:37
Dávky za opatrovanie starých rodičov, resp. rodičov si určite musí od nezdaniteľnej časti odpočítať, lebo som sa na to pýtala poradkyne, lebo aj môja mama sa stará o rodičov a otec si na ňu uplatní len ten rozdiel, čiže 87936 - 34560,--napríklad.
lili.
18.01.06,17:59
ďakujeeeem vám
vladan
18.01.06,18:18
Manželka poberá rodičovský príspevok. Zároveň mala uzatvorenú dohodu o vykonaní práce. Chcem sa opýtať či si môžem na ňu odpočítať v daňovom priznaní celú čiastku alebo treba odrátať príjem z dohody. ďakujem

môžem sa opýtať, či manželka má založený nejaký druh účtu v banke, kde sú jej pripisované úroky? ... lebo úrok je tiež príjmom, ktorý sa má od nezdaniteľnej čiastky odpočítať ;)
ALDA
19.01.06,03:40
môžem sa opýtať, či manželka má založený nejaký druh účtu v banke, kde sú jej pripisované úroky? ... lebo úrok je tiež príjmom, ktorý sa má od nezdaniteľnej čiastky odpočítať ;)


Úroky sú v BU zdanené-do DP treba aj odrátať preddavok dane.
JaroslavKadle
19.01.06,08:11
Ako je to prosím v prípade uplatnenia nezdaniteľnej časti ZD na manžela ak v priebehu roka 2005 bol od 01.01 do 13.10 PN a od 13.10 je poberateľom invalidného dôchodku. Je SZČO , ale v r.2005 nemal žiaden príjem zo živnosti, len príjmy vyššie uvedené v úhrne spolu cca 56.000,-Sk.
Akú sumu si má manželka uplatniť?
matafe
19.01.06,08:26
Ako je to prosím v prípade uplatnenia nezdaniteľnej časti ZD na manžela ak v priebehu roka 2005 bol od 01.01 do 13.10 PN a od 13.10 je poberateľom invalidného dôchodku. Je SZČO , ale v r.2005 nemal žiaden príjem zo živnosti, len príjmy vyššie uvedené v úhrne spolu cca 56.000,-Sk.
Akú sumu si má manželka uplatniť?

Nemocenské dávky a suma invalidného dôchodku sa započítavajú do vlastného príjmu manžela(v tomto prípade cca 56 000). Ak okrem týchto príjmov nemal manžel iné príjmy, manželka si môže uplatniť na manžela nezdaniteľnú časť základu dane podľa §11 ods.1b vo výške 87 936-56 000.
JaroslavKadle
19.01.06,08:53
Maťa, veľmi pekne ďakujem.
vladan
19.01.06,13:52
Úroky sú v BU zdanené-do DP treba aj odrátať preddavok dane.

heli, súhlasím, že úroky ti zdaňuje banka, ale na účely nezdaniteľnej čiastky základu dane na manželku sa tieto prijaté (kreditné) úroky označujú ako vlastný príjem ;) Čo sa týka zdanenia úrokov a odpočtu tohto preddavku na daň v daňovom priznaní, tak odrátať daň z príjmu z úrokov si môže ten, kto je majiteľom účtu, teda manželka ;) alebo si tento preddavok nemusí odrátať a zrazenú daň bankou bude považovať za zrážkovú, čiže vysporiadanú (je to na vôli daňovníka).
MOLLY
19.01.06,16:11
rodičovský príspevok sa tiež zarátava do príjmu manželky?Ja som si myslela, že je len materská a rodičovský príspevok nie?

A čo taká dávka ma pomoc v hmotnej núdzi?On SZČO, ona nezamestnaná - sú manželia - manželka má trvalý pobyt v Čechách - a dva mesiace poberali dávku na pomoc v hmotnej núdzi...Môžem to brať ako príjem manželky?
Tweety
19.01.06,16:13
rodičovský príspevok sa tiež zarátava do príjmu manželky?Ja som si myslela, že je len materská a rodičovský príspevok nie?

A čo taká dávka ma pomoc v hmotnej núdzi?On SZČO, ona nezamestnaná - sú manželia - manželka má trvalý pobyt v Čechách - a dva mesiace poberali dávku na pomoc v hmotnej núdzi...Môžem to brať ako príjem manželky?
Rodičovský príspevok sa nezaratáva, len MD.:cool:
ivan01
19.01.06,16:31
.........Čo sa týka zdanenia úrokov a odpočtu tohto preddavku na daň v daňovom priznaní, tak odrátať daň z príjmu z úrokov si môže odrátať ten, kto je majiteľom účtu,teda manželka...........
Nesúhlasím s tým pretože ak manželia nemajú rozdelené BSM tak nie je podstné kto je majiteľom účtu aby si ktorýkoľvek s manželov uviedol príjem z úrokov a zrazené preddavok z týchto úrokov v daňovom priznaní resp. si ho uviedli obaja v pomere akom si to určia.
ZuzanaP
20.01.06,06:22
K tomu ošetrovateľskému: môže to byť ak sa matka stará o postihnutú dospelú dcéru a dostáva na ňu cca 6000, mesačne?

Teda manžel si môže uplatniť 87 936 - 72 000 = 15 936?

Musí doložiť potvrdenie o výške vyplateného ošetrovateľského príspevku?