lenuska1721
01.09.11,12:15
Ahojte poraďáci, chcem sa vás skúsených opýtať na jednu vec.
Keď idem robiť účtovníctvo malej predajni, ktorá nie je platcom DPH, mám povinnosť jej účtovať podvojne. A keď mám živnostníka - murára, ktorý je neplatca DPH, má asi tak 15 faktúr za rok, uňho mám na výber, či jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, však?
Ďakujeem za všetky odpovede vopred :)
KEJKA
01.09.11,10:37
toto tu už bolo, neopakuješ sa? Alebo to bol n niekto iný?
túto otázku si pamätám.
odpoveď
nezáleží, či predajňa alebo murár, ale či podnikateľ podniká ako SZČO - povedzme ten murár
alebo je to sro - čo predajňa môže byť v rí´ámci sro, ale kľudne ju môže prevádzkovať tiež živnostník.
SRO - PU povinne
SZČO - JU alebo PU, je to voliteľné. A ešte prichádza do úvahy aj daňová evidencia, resp. systém paušálnych výdavkov /samozrejme pre predajňu to nie je výhodné/.
mimotémy - nedá mi, ako si môžeš trúfnuť robiť niekomu účtovníctvo, ak máš hokej v takejto základnej otázke?
v tejto téme si sa chválila, že máš štátnicu, VŠ.......
http://www.porada.sk/t175491-zacat-alebo-nezacat-s-podvojnym-uctovnictvom-ked-som-uplny-zaciatocnik.html
lenuska1721
01.09.11,10:49
ta predajna bola teraz vedena podvojnym uctovnictvom, takze to je jasne... Avsak murar zacal podnikat len v tomto roku, jeho kolegovia murari maju vsetci jednoduche uctovnictvo... Avsak ja ked si zakupim soft a budem robit podvojne predajni, tak sa priklanam skor k podvojnemu aj u murara... Islo mi hlavne o nazor u murara...
babi2
01.09.11,10:50
Ahojte poraďáci, chcem sa vás skúsených opýtať na jednu vec.
Keď idem robiť účtovníctvo malej predajni, ktorá nie je platcom DPH, mám povinnosť jej účtovať podvojne. A keď mám živnostníka - murára, ktorý je neplatca DPH, má asi tak 15 faktúr za rok, uňho mám na výber, či jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, však?
Ďakujeem za všetky odpovede vopred :)
Malá predajňa doteraz viedla aké útovníctvo PÚ či JÚ, alebo je to novovzniknutá predajňa?, potom treba vedieť či nie je zapísaná v OR
Obchodný zákonník hovorí:
§ 36

Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

§ 37

(1) Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, účtujú podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, v sústave jednoduchého účtovníctva o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možné zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia.

(2) Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, môžu účtovať namiesto v sústave jednoduchého účtovníctva v sústave podvojného účtovníctva, pokiaľ v nej budú účtovať po celé účtovné obdobie.
lilijka
01.09.11,11:05
Osobne by som robila oboch v PU, kedze si zaciatocnik, aby si v tom nemala gulas... Vobec sa necudujem, ze sa pytas na tuto otazku, ja by som sa tiez najskor ubezpecila, ci to tak moze byt... Takze len sa nedaj odradit a vela studuj a pytaj sa...
Zoltán Kovács
01.09.11,11:25
ta predajna bola teraz vedena podvojnym uctovnictvom, takze to je jasne... Avsak murar zacal podnikat len v tomto roku, jeho kolegovia murari maju vsetci jednoduche uctovnictvo... Avsak ja ked si zakupim soft a budem robit podvojne predajni, tak sa priklanam skor k podvojnemu aj u murara... Islo mi hlavne o nazor u murara...


Prepáč si vôbec účtovníčka, alebo len tiežúčtoníčka?
KEJKA
01.09.11,12:10
len to zle sformulovala. Je VŠ so štátnicou z účtovníctva.
Zoltán Kovács
01.09.11,12:24
Kejka ak áno, potom by nemala položiť otázku ohľadne povinnosti podvojného účtovníctva.....
KEJKA
01.09.11,12:26
súhlasím, ale všetko je možné...................
viď moju prvú odpoved - príspevok 2, dala som aj link na inú tému
huascaran
27.01.14,13:23
Dobrý deň poraďáci! Nezakladám nové vlákno, mám otázku: Nová s.r.o. zrejme musí viesť podvojné účtovníctvo, ktoré si netrúfam robiť (som SZČO a doteraz JU som si robil sám). Ak už musí pri s.r.o. byť PU tak plánujem ho dať niekomu robiť, avšak SKLAD chcem naďalej robiť sám (bude veľmi náročný, veľa položiek, nutná rýchlosť reakcie = práca poobede, možno v noci). Môžem SKLAD viesť osobitne sám a ostatok nechať inej účtovníčke cez e-maily? Ďakujem za odpoveď.
Tweety
27.01.14,13:28
otázky nedávame do komentu
ariadna22
27.01.14,13:31
samoška, ale musíš dať účtovníčke mesačné výstupy - sumár za príjemky, prevodky, výdajky - aspoň toľko a invetúru ako si dohodnete, lebo ja byť na jej mieste tak ťa preháňam, aby si si ty sám v tom neurobil neporiadok. Rozhodne, keď si to budeš robiť sám ušetríš na účtovníčke
ariadna22
27.01.14,13:33
tweety: ale on predsa o tom nič nevie, na tu predsa sme...
avalik
27.01.14,13:33
ariadna22, huascaran, dodrziavajte etiketu porady!