jojinkoh
01.09.11,13:38
Na mojej osobe praktizuje vedenie školy vzorový mobbing. Už som to riešila aj mimosúdne, ale riad. školy odmietol.
Bližšie k tomu môžem napísať neskôr. Určite je nás učiteľov viac. Ako to Vy riešite ? Rada sa s Vami poradím.
Kvaka
01.09.11,11:51
Na mojej osobe praktizuje vedenie školy vzorový mobbing. Už som to riešila aj mimosúdne, ale riad. školy odmietol.
Bližšie k tomu môžem napísať neskôr. Určite je nás učiteľov viac. Ako to Vy riešite ? Rada sa s Vami poradím.
Stretla som sa s tým na dávnejšom pracovisku. Moja priateľka, bývalá kolegyňa to zažívala, bolo to nechutné a stresujúce. Mala dve šéfky, ktoré jej nesiahali ani po päty, bola neuveriteľne šikovná a múdra. Nakoniec to riešila odchodom z pracoviska. Vyhrala konkurz na iné miesto a dnes pracuje v zahraničí, kde jej vedomosti a zručnosti už nikto nezávidí, ale ich zúžitkuje a aj ona aj zamestnávateľ sú spokojní.
jojinkoh
01.09.11,12:01
Viem, že to môžem riešiť odchodom zo zamestnania, ale dochádzanie niekde inde mi nedovolí moja finančná situácia - som živiteľka rodiny, dokonca osamelá matka s neplnoletým dieťaťom a ešte mám čiastočny invalidný /ešte z tohto má škola zo mňa osoh/.
V našom okrese a okolí je všetko plné. Ukončila som Tv-Brannú výchovu, Bv sa dávno zrušila. Chcela som sa preškoliť na iné - regionálnu výchova a pod., aktuálne a prínos pre školu, ale nedovolil riad. školy. Zo všetkých prihlásených školení ma vyškrtol.
Taktiež mi nesiahajú po päty a oni, to veľmi dobre vedia, že ich neuznávam.
Myslím si, že z môjho hľadiska, by to bol odchod z bojiska, ako porazená.
Niektoré veľmi schopné kolegyne už odišli z tohto dôvodu.
buchač
01.09.11,12:01
Na mojej osobe praktizuje vedenie školy vzorový mobbing. Už som to riešila aj mimosúdne, ale riad. školy odmietol.
Bližšie k tomu môžem napísať neskôr. Určite je nás učiteľov viac. Ako to Vy riešite ? Rada sa s Vami poradím.
Hento slovo , mobbing ma zaujalo ...a preto

Čo je to ten " vzorový mobbing "...???

He , keby len učiteľov , keby ...

Ako zvyčajne , neporiešiš nikde ...šancu nemáš , nakoľko všade by si musela dokázať ....všade a tým myslím nadriadené orgány , súdy a ktož vie , kde ešte ...
Ak je šéf chytrý a to býva vždy , tak ten mobbing robí takým spôsobom , že je v podstate nedokázateľný ....a dotyčnej osobe ostáva buď odísť dobrovoľne alebo dobrovoľne sa statočne drogovať a neskôr na psycho skončiť ...
jojinkoh
01.09.11,12:10
Máš pravdu, ale ja som silná osobnosť. Do konca, už aj "vyvolení" na konci šk. r., povedali riad. školy, ako zle škola vypadá a pod.
avalik
01.09.11,12:12
Viem, že to môžem riešiť odchodom zo zamestnania, ale dochádzanie niekde inde mi nedovolí moja finančná situácia - som živiteľka rodiny, dokonca osamelá matka s neplnoletým dieťaťom a ešte mám čiastočny invalidný /ešte z tohto má škola zo mňa osoh/.
V našom okrese a okolí je všetko plné. Ukončila som Tv-Brannú výchovu, Bv sa dávno zrušila. Chcela som sa preškoliť na iné - regionálnu výchova a pod., aktuálne a prínos pre školu, ale nedovolil riad. školy. Zo všetkých prihlásených školení ma vyškrtol.
Taktiež mi nesiahajú po päty a oni, to veľmi dobre vedia, že ich neuznávam.
Myslím si, že z môjho hľadiska, by to bol odchod z bojiska, ako porazená.
Niektoré veľmi schopné kolegyne už odišli z tohto dôvodu.

a cudujes sa, ze ta chcu vystvat ??? ... co tak zamysliet sa nad sebou ak nechces ty zmenit pracovisko?
avalik
01.09.11,12:14
Máš pravdu, ale ja som silná osobnosť. Do konca, už aj "vyvolení" na konci šk. r., povedali riad. školy, ako zle škola vypadá a pod.

a stve ta, ze nie si riaditelka?
mzdarka renca
01.09.11,12:38
a cudujes sa, ze ta chcu vystvat ??? ... co tak zamysliet sa nad sebou ak nechces ty zmenit pracovisko?

no nemôžem s tebou súhlasiť, nakoľko by som ani ja neuznávala hlúpych ľudí, ktorí sa často (a hlavne v štátnej správe a vo verejnom záujme) na riadiace posty dostávajú buď po politickej línií, alebo ako sa u nás ľudovo hovorí "ruka ruku myje" ...... sama som to zažila a ver, nie je to nič príjemné, hlavne keď im ukážeš, aj keď nevedome, že si schopnejšia. Nie som konfliktný typ, ale tiež mám svoju hrdosť a nedovolím žiadnemu hlupákovi, aby si na mojej osobe liečil svoje komplexy.

PS: by si neverila, akí dokážu byť neschopní ľudia drzí, zákerní a manipulatívny (napr. nosenie malých pozorností, neprimerané vychvaľovanie nadriadených a pod.).
avalik
01.09.11,12:43
no nemôžem s tebou súhlasiť, nakoľko by som ani ja neuznávala hlúpych ľudí, ktorí sa často (a hlavne v štátnej správe a vo verejnom záujme) na riadiace posty dostávajú buď po politickej línií, alebo ako sa u nás ľudovo hovorí "ruka ruku myje" ...... sama som to zažila a ver, nie je to nič príjemné, hlavne keď im ukážeš, aj keď nevedome, že si schopnejšia. Nie som konfliktný typ, ale tiež mám svoju hrdosť a nedovolím žiadnemu hlupákovi, aby si na mojej osobe liečil svoje komplexy.

PS: by si neverila, akí dokážu byť neschopní ľudia drzí, zákerní a manipulatívny (napr. nosenie malých pozorností, neprimerané vychvaľovanie nadriadených a pod.).

asi ta to prekvapi - aj ja som to zazila, tiez som pracovala v statnej sprave - viem co su intrigy ;)
Kvaka
01.09.11,12:47
a stve ta, ze nie si riaditelka?
Tak mňa by ani vo sne nenapadla táto otázka, myslím, že zadávateľke ide skôr o to, ako byť na pracovisku spokojná, a nie o boj o nejaké miesto.
avalik
01.09.11,13:03
Tak mňa by ani vo sne nenapadla táto otázka, myslím, že zadávateľke ide skôr o to, ako byť na pracovisku spokojná, a nie o boj o nejaké miesto.

no po prvom prispevku od zadavatelky by to ani mne nenapadlo, ale po tomto:

"Máš pravdu, ale ja som silná osobnosť. Do konca, už aj "vyvolení" na konci šk. r., povedali riad. školy, ako zle škola vypadá a pod. "

uz ano, a ak chce byt spokojna na pracovisku, tak sa im bude musiet prisposobit, nic ine jej neostava

proste, proti vetru sa curat neda
Silvernola
01.09.11,15:00
...
Taktiež mi nesiahajú po päty a oni, to veľmi dobre vedia, že ich neuznávam.
Myslím si, že z môjho hľadiska, by to bol odchod z bojiska, ako porazená.

Zdá sa, že skromnosťou rozhodne netrpíš.
Pozná niekto takého šéfa, ktorý by takémuto podriadenému vychádzal v ústrety a umožňoval mu ďalší rast?! Ja veru nie!
mimotemyNie si ty náhodou moja kolegyňa? Máme podobnú osobu v zborovni a máme dojem, že tyranizuje ona nás.
jojinkoh
01.09.11,15:14
Kvaka,
ďakujem, pochopila si, o čo mi ide.
GABAZ
01.09.11,15:40
Viem, že to môžem riešiť odchodom zo zamestnania, ale dochádzanie niekde inde mi nedovolí moja finančná situácia - som živiteľka rodiny, dokonca osamelá matka s neplnoletým dieťaťom a ešte mám čiastočny invalidný /ešte z tohto má škola zo mňa osoh/.
V našom okrese a okolí je všetko plné. Ukončila som Tv-Brannú výchovu, Bv sa dávno zrušila. Chcela som sa preškoliť na iné - regionálnu výchova a pod., aktuálne a prínos pre školu, ale nedovolil riad. školy. Zo všetkých prihlásených školení ma vyškrtol.
Taktiež mi nesiahajú po päty a oni, to veľmi dobre vedia, že ich neuznávam.
Myslím si, že z môjho hľadiska, by to bol odchod z bojiska, ako porazená.
Niektoré veľmi schopné kolegyne už odišli z tohto dôvodu.

Tazko posudzovat situaciu podla popisaneho. Ja som tiez zazila sikanovanie na pracovisku, tiez som to chcela riesit odchodom. Nakoniec sa situacia vyvinula tak, ze musela odist dotycna osoba, ktora tyranizovala ostatnych. Ale trvalo to skoro 1.5 roka a stalo ma to vela energie.
Ale mala by som poznamku k casti tvojho prispevku, ktory som zvyraznila. Pises, ze ti neumoznili zvysenie kvalifikacie, ale niekedy mozno aj zalezi na sposobe, ako si presadzujes svoj nazor, z prispevku mam pocit, ze si asi dost dominantna. Niekedy treba pouzit aj vhodnu taktiku na niektorych sefov. V minulosti som ucila, mala som kolegu, ktory mal celkom pouzitelnu aprobaciu, ale mal vztah aj k inemu predmetu, takze si chcel urobit treti predmet. Postazoval sa mi, ze riaditelka mu to nechce umoznit. Kedze som poznala jeho sebavedome vystupovanie, odhadla som, asi ako to riaditelke prezentoval, co mi aj potvrdil. Tak som mu poradila, ze na riaditelku nemoze ist systemom "JA CHCEM", ale musi to prezentovat inak - ze sice skola ma kvalifikovanu ucitelku na dany predmet, ale iba jednu a predsa len este je vo veku, ze moze ist na matersku dovolenku, je to dolezity predmet s velkou dotaciou atd. Vysledkom bolo, ze mu to bolo umoznene. Nechcem spochybnovat, ze ide v tvojom pripade o mobbing, ale skus sa zamysliet aj nad tym ako pristupujes k ostatnym.
logomania
01.09.11,16:34
Pred rokom 1989 som zažila rôzne previerky, ale tie boli zamerané viac na politické presvedčenie. Za komančov som sa opovážila nesúhlasiť so svojím hodnotením (mojím najväčším nedostatkom bolo, že som neodhlásila z náboženstva naplánovaných 3% žiakov a inšpektorke som povedala, že je každého osobná vec či je nábožensky založený alebo nie veď ústava to dovoľuje). Ja som priamo na to hodnotenie napísala, že s ním vôbec nesúhlasím. Nič svetoborného sa nestalo - zo školy ma nevyhodili, aj keď som si viackrát povedala svoje, iba rok som nedostala žiadnu odmenu. Aj po roku 1989 som nebola ticho, ak sa mi niekto snažil ublížiť či nebodaj šikanovať - niektorí nadriadení najmä nadriadené to skúšali, ale keď zistili, že kosa padla na kameň tak prestali. TREBA SA BRÁNIŤ, ALE VŽDY SLUŠNE S ARGUMENTAMI A TREBA SI PREMYSLIEŤ TAKTIKU, ABY TEN ČO ŠIKANUJE NEMAL VIACEJ ŠANCU!
danushka
01.09.11,16:47
Viem, že to môžem riešiť odchodom zo zamestnania, ale dochádzanie niekde inde mi nedovolí moja finančná situácia - som živiteľka rodiny, dokonca osamelá matka s neplnoletým dieťaťom a ešte mám čiastočny invalidný /ešte z tohto má škola zo mňa osoh/.
V našom okrese a okolí je všetko plné. Ukončila som Tv-Brannú výchovu, Bv sa dávno zrušila. Chcela som sa preškoliť na iné - regionálnu výchova a pod., aktuálne a prínos pre školu, ale nedovolil riad. školy. Zo všetkých prihlásených školení ma vyškrtol.
Taktiež mi nesiahajú po päty a oni, to veľmi dobre vedia, že ich neuznávam.
Myslím si, že z môjho hľadiska, by to bol odchod z bojiska, ako porazená.
Niektoré veľmi schopné kolegyne už odišli z tohto dôvodu.

Môžem sa opýtať, v čom si lepšia, keď Ti nesiahajú po päty kolegovia?
Ako si chceš vydobiť uznanie, keď ho sama nevieš dať?

Trošku nerozumiem tomu, že si čiastočne invalidná a vyučuješ TV...
Prečo práve na tomto svojom probléme neskúsiš nejako rafinovane presvedčiť vedenie školy, že zmenu aprobácie potrebuješ najmä zo zdravotného hľadiska?

Nepripadáš mi ako niekto, komu chýba sebavedomie a nevie si povedať svoj názor. Naopak, zdá sa, že nevieš uznať autoritu a rovnocenne pozerať na svojich kolegov.

Mne keby kolega jasne dával najavo, že mu ani po päty nesiaham, tak by som ho určite nepodporila...
Naopak, keby som mala pocit mobingu, tak by som to riešila otvorene s ľuďmi, ktorí ovplyvňujú moje zlé pocity v práci a vhodnou komunikáciou by som sa snažila o konštruktívnu diskusiu.
Nie ste v škole predsa nejaké babky na trhu, ale vysokoškolsky vzdelaní a nemal by byť problém s diskusiou na úrovni.
buchač
01.09.11,17:24
Pred rokom 1989 som zažila rôzne previerky, ale tie boli zamerané viac na politické presvedčenie. Za komančov som sa opovážila nesúhlasiť so svojím hodnotením (mojím najväčším nedostatkom bolo, že som neodhlásila z náboženstva naplánovaných 3% žiakov a inšpektorke som povedala, že je každého osobná vec či je nábožensky založený alebo nie veď ústava to dovoľuje). Ja som priamo na to hodnotenie napísala, že s ním vôbec nesúhlasím. Nič svetoborného sa nestalo - zo školy ma nevyhodili, aj keď som si viackrát povedala svoje, iba rok som nedostala žiadnu odmenu. Aj po roku 1989 som nebola ticho, ak sa mi niekto snažil ublížiť či nebodaj šikanovať - niektorí nadriadení najmä nadriadené to skúšali, ale keď zistili, že kosa padla na kameň tak prestali. TREBA SA BRÁNIŤ, ALE VŽDY SLUŠNE S ARGUMENTAMI A TREBA SI PREMYSLIEŤ TAKTIKU, ABY TEN ČO ŠIKANUJE NEMAL VIACEJ ŠANCU!

...očuj Nšo - či ...tak Ti poviem ....:rolleyes:

Za totáču som šéfa dal na súd .....lebo mi dal kárne opatrenie , vtedy tzv. " verejné pokarhanie " ....!!!!!!!!!!!!!!!!
Vyhral som na celej čiare ...šéf odvtedy otočil o 180 stupňov ....;)

Že Ťa nevyhodili ????.....nič svätoborného , len by si na inú školu prešla ...


....pozor inak na termíny ...

Šikana a mobbing sú dva rôzne a aj úplne odlišné formy " medziľudských " vzťahov ........
GABAZ
01.09.11,17:58
Pravdupovediac, mozno by autorka mala upresnit, v com spociva mobbing, tazko poradit tak vseobecne. Co sa tyka neumoznenia dalsieho vzdelavania, napisala som na to nazor. V skolstve uz dlhe roky neposobim, ale pokial viem, tak moze to suvisiet aj s nedostatkom penazi na vzdelavacie aktivity, pripadne si vedenie mysli,ze takuto specializaciu nepotrebuje. Inak neviem,ci by autorke pomohla zrovna regionalna vychova. Moje byvale kolegyne s rustinou pripadne inou tazsie uplatnitelnou kombinaciou to riesili prave tym, ze si urobili treti predmet - rustinarky si dali anglictinu ci nemcinu. Suhlas od vedenia potrebovali len kvoli uvolnovaniu zo skoly, inak si to vsetko platili sami.
Kvaka
01.09.11,18:10
Môžem sa opýtať, v čom si lepšia, keď Ti nesiahajú po päty kolegovia?
Ako si chceš vydobiť uznanie, keď ho sama nevieš dať?

Nepripadáš mi ako niekto, komu chýba sebavedomie a nevie si povedať svoj názor. Naopak, zdá sa, že nevieš uznať autoritu a rovnocenne pozerať na svojich kolegov.

Mne keby kolega jasne dával najavo, že mu ani po päty nesiaham, tak by som ho určite nepodporila...
Naopak, keby som mala pocit mobingu, tak by som to riešila otvorene s ľuďmi, ktorí ovplyvňujú moje zlé pocity v práci a vhodnou komunikáciou by som sa snažila o konštruktívnu diskusiu.
Nie ste v škole predsa nejaké babky na trhu, ale vysokoškolsky vzdelaní a nemal by byť problém s diskusiou na úrovni.
Nepoznám situáciu v škole, nepoznám ani zadávateľku, napísala, že je silná osobnosť, prečo by nemala byť aj sebavedomá, ak je dobrá a šikovná. Tie slová, ktoré tu napádate, zopakovala z môjho príspevku č. 2, kde som sa ja sama vyjadrila o mojej priateľke, myslím, že by ich určite nepoužila, keby tam neboli. Ak ona neuznáva nadriadených, má na to právo, asi vie, prečo, nemusí to byť iba jej problém, keď aj tí ostatní kolegovia sa už vyjadrili o riaditeľovi negatívne. Nech nám napíše viac o situácii na pracovisku, lepšie jej poradíte vy, čo máte s mobingom nejakú skúsenosť.
GABAZ
01.09.11,18:38
Este ma napadlo, v skole nie su vsetci ucitelia "rovnocenni". U niektorych kombinacii nie je problem naplnit uvazok, su ziadane. Niektori ucitelia maju kombinacie, kde je problem naplnit uvazok, musia sa im pridavat predmety mimo kombinacie a potom mozu vznikat aj situacie, ze je ucitel nespokojny, hlavne ked musi ucit nieco k comu nema ziadny vztah. Ucila som na odbornej skole a trosku som do tychto veci videla. Nie je to veru jednoduche ani na strane vedenia rozdelit uvazky, aby bol kazdy spokojny. Ja som mala stastie na skolu, kde si myslim, ze vedenie sa snazilo seriozne rozdelovat uvazky, neboli neopravnene zvyhodnovani len urciti ludia. Ale viem, ze nie vsade je to tak. Viem o skole, kde sluzobne starsi ucitelia ekonomickych predmetov si vybrali predmety, lepsie skupiny a mladi ucitelia ucili co ostalo.

Naozaj sa moze stat aj to, ze napriklad ucitel s nie prave idealnou kombinaciou je tlaceny k tomu, aby odisiel . Mam znamu, ktora ma dvojkombinaciu, z ktorej sa da na ZS vyuzit len jeden predmet - tlacia ju, aby ucila jazyk, inak jej nepredlzia zmluvu.

To su vsetko veci, ktore mozu vyvolavat pocity nespravodlivosti u ucitelov.
buchač
01.09.11,18:42
Nepoznám situáciu v škole, nepoznám ani zadávateľku, napísala, že je silná osobnosť, prečo by nemala byť aj sebavedomá, ak je dobrá a šikovná. Tie slová, ktoré tu napádate, zopakovala z môjho príspevku č. 2, kde som sa ja sama vyjadrila o mojej priateľke, myslím, že by ich určite nepoužila, keby tam neboli. Ak ona neuznáva nadriadených, má na to právo, asi vie, prečo, nemusí to byť iba jej problém, keď aj tí ostatní kolegovia sa už vyjadrili o riaditeľovi negatívne. Nech nám napíše viac o situácii na pracovisku, lepšie jej poradíte vy, čo máte s mobingom nejakú skúsenosť.

...myslíš , že sa každý ozve ??????????
Že každý dá tú svoju kožu na trh , tapovediac ....????

Za seba ????....len náznakovo ...

Spomenul som šikanu a aj mobbing ...
S oboma som prišiel do styku , dostatočne a aj statočne ...
Jednému sa nedalo vyhnúť , len prežiť v tých podmienkách ...
Druhý prípad som riešil radšej odchodom z pracoviska , predčasným - aj napriek tomu , že dodnes o solídne lóve každý mesiac prichádzam ...
Gina Er
01.09.11,18:48
..
Jednému sa nedalo vyhnúť , len prežiť v tých podmienkách ...
Druhý prípad som riešil radšej odchodom z pracoviska...
buchač...TY??? :eek:
Kukumalu
01.09.11,18:51
Toto ani tak nie je rada ako opis mojej situacie. Potom, ako sa so mnou sefka dva mesiace v praci prestala rozpravat, som dala vypoved. Nemyslim si, ze sa ma chcela zbavit kvoli tomu, ze by som bola zly zamestnanec - moju pracu ani nekontroluje, vie, ze si vsetko spravim nacas. Ked som potrebovala s nou nieco prejst pracovne, len mi nieco odvrkla, v podstate mi znemoznovala robit svoju pracu. Neviem o tom, ze by som ju urazila, nepohadali sme sa, neviem o tom, ze by som sposobila nejaky problem.
Zacalo sa to kratko po tom, ako som sa vydala. Kedze vie o mojom sukromi, nie je tazke vydedukovat, ze chceme s manzelom dieta a podla mna si povedala, ze nepotrebuje zamestnankynu, ktora coskoro otehotnie a odide (navyse pri tehotnych hrozi, ze odidu zo dna na den na PN kvoli zdravotnym tazkostiam). Nemam ziadny dokaz, ze je to kvoli tomuto, ale ziadny iny dovod ma nenapada.
Tak som dala vypoved. Mohla by som to vydrzat. Ale nevidim dovod preco. Pevne verim, ze sa mi podari najst si novu pracu.
Bojovat proti zamestnavatelovi je tazke. Ma viac moznosti ako zneprijemnit zivot. Neviem ako bojovat proti mobingu. Z mojej situacie viem, ze by mi IP nepomohol - ako dokazem to, ze sa so mnou sefka nerozprava, ze mi dava najavo, ked vedie dialog s kolegynou, aby som sa do neho nezapajala (otoci sa tak, aby bola nasmerovana ku kolegyni a ku mne chrbtom).
Neviem, ci ti moj prispevok nejako pomoze. Snad len to, ze nie si v tom sama :)
mzdarka renca
01.09.11,18:59
obeťou sa môže stať ktokoľvek a kedykoľvek, moja sestra dokonca na túto tému napísala bakalárku.

http://magazin.atlas.sk/biznis/ste-obetou-mobbingu-/675447.html
http://www.praca-ako.sk/mobbing/
http://web.orange.sk/horvathgabo/mobbing.htm


ako sa brániť:

http://www.i-psychologia.sk/view-737.php
GABAZ
01.09.11,19:09
Kukumalu - fakt hrozny takyto pristup, naozaj nechapem, ako moze byt niekto taky neprajny. Prajem ti, aby si si nasla seriozneho zamestnavatela. Ja som pracovala v skole, ked som druhykrat otehotnela,isla som zastupkynu poprosit o uvolnenie z dozoru, kedze som mala rizikove tehotenstvo. Bez problemov mi vyhovela, takisto mi vysli v ustrety s rozvrhom, ked som sa po roku vratila. Ale v dalsom zamestnani som sa stretla s velmi necitlivym pristupom od sefky, ked sa kratkov po nastupe dozvedela, ze kolegyna ma celiakiu. Zlakla sa, ze bude castejsie vypadavat z prace a nakoniec jej nepredlzila zmluvu.
Kukumalu
01.09.11,19:15
Kukumalu - fakt hrozny takyto pristup, naozaj nechapem, ako moze byt niekto taky neprajny. Prajem ti, aby si si nasla seriozneho zamestnavatela. Ja som pracovala v skole, ked som druhykrat otehotnela,isla som zastupkynu poprosit o uvolnenie z dozoru, kedze som mala rizikove tehotenstvo. Bez problemov mi vyhovela, takisto mi vysli v ustrety s rozvrhom, ked som sa po roku vratila. Ale v dalsom zamestnani som sa stretla s velmi necitlivym pristupom od sefky, ked sa kratkov po nastupe dozvedela, ze kolegyna ma celiakiu. Zlakla sa, ze bude castejsie vypadavat z prace a nakoniec jej nepredlzila zmluvu.

Na zaklade toho, co ju poznam, si myslim, ze ma postoj, preco by mala znasat problemy druhych, ked nemusi. K inym, uz byvalym kolegyniam sa tiez spravala zle...konkretne viem o jednej (nestretla som sa s nou), ktoru tiez donutila k vypovedi rovnakym sposobom (dokonca to ona sama predo mnou priznala!). Preto ked mi doslo, o co jej ide, tak som radsej dala vypoved. Uz by sa to len zhorsovalo.
GABAZ
01.09.11,19:38
Pozrela som si prispevok, ako sa branit mobbingu. U nas bol problem hlavne v tom, ze dotycnej sa vsetci bali , vratane najvyssieho sefa. Aj ked vedel o tom, ako sa ku mne sprava, nezakrocil. Vyhodil ju az vtedy, ked ohrozovala jeho poziciu.
mzdarka renca
01.09.11,19:43
Pozrela som si prispevok, ako sa branit mobbingu. U nas bol problem hlavne v tom, ze dotycnej sa vsetci bali , vratane najvyssieho sefa. Aj ked vedel o tom, ako sa ku mne sprava, nezakrocil. Vyhodil ju az vtedy, ked ohrozovala jeho poziciu.

veď to sú tie veci, ryba smrdí od hlavy a je hlavne na vedení firiem, či dá alebo nedá priestor na mobbing na pracovisku.
jojinkoh
05.09.11,09:52
Nejde mi o funkciu, ale o uznanie na pracovisku.
Preštudovala som si dostupné inf. o mobbingu a dozvedela som sa, že existuje aj bossing. Takže mňa sa týka bossing, ospravedl. sa.
Indeed
05.09.11,10:11
Tazko posudzovat situaciu podla popisaneho.

...................

Ale mala by som poznamku k casti tvojho prispevku, ktory som zvyraznila. Pises, ze ti neumoznili zvysenie kvalifikacie, ale niekedy mozno aj zalezi na sposobe, ako si presadzujes svoj nazor, z prispevku mam pocit, ze si asi dost dominantna.
............................
Kedze som poznala jeho sebavedome vystupovanie, odhadla som, asi ako to riaditelke prezentoval, co mi aj potvrdil. Tak som mu poradila, ze na riaditelku nemoze ist systemom "JA CHCEM",

.............................................
ale musi to prezentovat inak - ze sice skola ma kvalifikovanu ucitelku na dany predmet, ale iba jednu a predsa len este je vo veku, ze moze ist na matersku dovolenku, je to dolezity predmet s velkou dotaciou atd. Vysledkom bolo, ze mu to bolo umoznene. Nechcem spochybnovat, ze ide v tvojom pripade o mobbing, ale
.................................................. ..........
skus sa zamysliet aj nad tym ako pristupujes k ostatnym.

Na zaklade horeuvedených myšlienok uvažujem nad nasledujúcimi otázkami:

- Prečo to maju sebavedomí ľudia idúci za svojim cieĺom, v živote ťažšie ?

-Znamená to, že presila priemernosti a priemerných sa snaží stiahnuť takého človeka "dole" aby prilíš nevytrčal nad ostatných ??

-Sú medziĺudské vzťahy vo všeobecnosti postavené
na pretvárke ,falošnosti a klamstve ?

- Musí opozičný názor automaticky prinášať nepriateĺstvo medzi zúčastnenými ?

-Neznamená potreba niektorých aby im iní "pumpovali ego" pochlebovaním a neuprimným správaním,že majú malé sebavodemie , a že v skutočnosti je problém na ICH strane ?

Sam som mnohokrát nad týmito otázkami uvažoval a daval do suvislosti svoje dlhoročné skusenosti v tejto oblasti,
sociologia a psychologia ma VŽDY veľmi ZAUJÍMALA.
Silvernola
05.09.11,11:59
Na zaklade horeuvedených myšlienok uvažujem nad nasledujúcimi otázkami:

- Prečo to maju sebavedomí ľudia idúci za svojim cieĺom, v živote ťažšie ?

-Znamená to, že presila priemernosti a priemerných sa snaží stiahnuť takého človeka "dole" aby prilíš nevytrčal nad ostatných ??

-Sú medziĺudské vzťahy vo všeobecnosti postavené
na pretvárke ,falošnosti a klamstve ?

- Musí opozičný názor automaticky prinášať nepriateĺstvo medzi zúčastnenými ?

-Neznamená potreba niektorých aby im iní "pumpovali ego" pochlebovaním a neuprimným správaním,že majú malé sebavodemie , a že v skutočnosti je problém na ICH strane ?

Sam som mnohokrát nad týmito otázkami uvažoval a daval do suvislosti svoje dlhoročné skusenosti v tejto oblasti,
sociologia a psychologia ma VŽDY veľmi ZAUJÍMALA.

Nie, sociálne vzťahy nie sú založené na klamstve a pretvárke. Sú založené na prispôsobovaní sa sociálnej skupine. Ten, kto nie je schopný či ochotný sa prispôsobiť, s tým problémy vždy bude mať. Ten klame a pretvaruje sa.
Ani opačný názor neznamená nepriateľstvo, to vzniká spôsobom jeho prezentácie. Nepríjemný človek ti môže byť aj ten, kto s tebou vo všetkom súhlasí.
Skupina vždy vycíti (možno nie hneď, ale po čase určite), ak ju niekto chce zneužiť pre osobné ciele a pri "ceste nahor" ho podporovať nebude.
Indeed
05.09.11,21:57
A ešte niečo,

podľa mojich skuseností a pozorovaní,

ľudia v spoločnosti by sa percentualne dali rozdeliť do týchto skupín

2 % uplna špička (elita)

13 % nadpriemer

70 % priemer

13 % podpriemer

2 % asociali


Toto rozdelenie ma napadlo,ked som uvažoval nad tým kto a prečo je dobrý z profesionalneho hĺadiska,

a zistil som,že to platí aj všeobecne vzhľadom na prístup k životu, postoje človeka a nasledne množstvo výsledkov, či úspechov,ktoré daný jedinec v živote dosiahol.

Ak viete o nejakom pojednaní, knihe alebo inom materiali podporujúcom
moje vyššieuvedené úvahy,

priložte sem potrebný odkaz , či link, prosím.:)
jojinkoh
06.09.11,15:34
Nie som z Nitry a ani z Nitrianskeho kraja.
S väčšinou kolegyň a kolegov v škole, v zborovni, ale aj mimo školy vychádzam výborne. Niektorí ma obdivujú, že ako žena, ale aj ako osamelá matka s neplnoletým dieťaťom a jediná živiteľka rodiny ako statočne čelím bossingu zo strany 4 mužov, ktorí sú vo vedení školy. Niektorí ma aj ľutujú, niektorí mi radia, aby som sa s tým zmierila, že aj tak nič nedosiahnem. Samozrejme, že niektorí sa tomu tešia.
Mám vysokošk. vzdelanie 2.stupňa s 2.atestáciou, vyučný list v učebnom odbore, ktorý je na škole a ešte ďaľšie certifikáty. Na začiatku minulého šk. r. mi môj priamy nadriadený povedal, že som bola prijatá na vyučovanie telesnej výchovy.
Ohľadom úväzku-vôbec mi nedávajú nadčasy, i keď je z čoho. Dávajú ich učiteľom s nižšou pedag. a odb. spôsobilosťou a " svojim ".
Máme veľa učiteliek, ktoré sú v starobnom dôchodku, ba dokonca 1 zástupca je tiež.
GABAZ
09.09.11,05:52
Tak to som uz počula o takýchto praktikách na niektorých školách. Ja som mala naozaj šťastie na vedenie, nebolo ideálne, ale napríklad nadčasy prideľovalo rovnomerne, určite tam neboli takéto rozdiely.
jojinkoh
08.10.11,16:27
Vysvetlenie: ", že mi nesiahajú ani po päty..", posúďte sami:
4 muži + 1 žena vo vedeni už 3-tie funkčné obdobie: 2 muži vôbec neovládajú šk. zákony, predpisy, ...., ba dokonca 1 z nich si robídlhé roky, čo chce a nič sa nedeje /dostal terajšieho riad. do riad. funkcie/,
1 muž ovláda šk. zákony, predpisy, ....jedná s ľuďmi despoticky - má aj svoju manželku v škole ako radovú učiteľku,
1 muž - riad. školy ovláda šk. zákony, predpisy,... a žiada ich dodržiavať / nie rovnako od každého /, ale sám ich často porušuje /to si, ale nepripustí/, je nekvalif., do 1. funkčného obdobia ho dostal 1 zástupca a do 2. funkčného obdobia sa dostal veľmi nečestnými praktikami, ktoré sám osobne pred výberovým konaním robil, mal veľmi nemorálne správanie ešte ako radový učiteľ, ale pokračuje v tom ďalej,
1 žena ovláda šk. predpisy, zákony, ... o všetkom " informuje " riad., viacerí nechápeme pracovnú náplň jej prac. pozície a vôbec, prečo je vytvorená jej prac. pozícia.
Nikto z nich nemá takú vysokú získanú odb. a pedag. spôsobilosť, ako ja.
Faktická poznámka k 3 - om z vedenia: vždy vo všetkom súhlasia s riad. školy, ako aj s jeho niektorými úplne nezmyselnými rozhodnutiami a riad. príkazmi / vôbec sa nečudujem, že sú vo vedení stále /
P.S.: Viaceré kolegyne a kolegovia sú tiež rozhorčení a nespokojní, ale, keď vidia, čo robia so mnou, tak sú ticho, lebo sa boja, aby tiež tak nedopadli.
U nás ide o doslovné vymývanie mozgov, o diskrimináciu, o vymazanie sebavedomia, o nevyjadrovanie svojho názoru, lebo len oni majú pravdu a len oni a toto u mňa nikdy nedosiahnú, mám svoju hrdosť.
Ba práve naopak svojimi rozhodnutiami, nariadeniami a pod. proti mne, rastie moje sebavedomie a presvedčenie, že som o xxxx % lepšia ako oni.
Písala som už, že som to už riešila mimosúdne - meditáciou, ale riad. ju odmietol. On je odvážny len po dvere riaditeľne, ale ďalej už nie.
K činnosti Rady školy sa radšej nevyjadrujem - napr. jej členom bol protiprávne 1 zo zástupcov, ako zástupca obce / v tom období musel byť zástupca obce, i keď sme stredná škola /. Vedel o tom vtedajší primátor obce, ako aj náš zriadovateľ /prišla aj kontrola z VUC/, ktorý mu vypísal menovací dekrét, ale aj riad. školy a nič sa nedialo. Až nový šk. zákon to napravil.
Áno, viem, môžem sa sťažovať, ale tam má svojich ľudí, či v Rade školy, ale aj u zriadovateľa.
Zostáva mi súdna cesta, na to sa pripravujem. Mám informácie, že v Blave sa veľa učiteľov súdi s riad. škôl. Je to pravda ?
Môžem písať ešte viac, ale to nabudúce.
Som zvedavá na Vaše názory.
Silvernola
09.10.11,04:44
Tvoje "vysvetlenie" vôbec nezmenilo môj názor na teba. Naopak, len utvrdilo.
brontosaurus
09.10.11,08:42
Vysvetlenie: ", že mi nesiahajú ani po päty..", posúďte sami:
4 muži + 1 žena vo vedeni už 3-tie funkčné obdobie: 2 muži vôbec neovládajú šk. zákony, predpisy, ...., ba dokonca 1 z nich si robídlhé roky, čo chce a nič sa nedeje /dostal terajšieho riad. do riad. funkcie/,
1 muž ovláda šk. zákony, predpisy, ....jedná s ľuďmi despoticky - má aj svoju manželku v škole ako radovú učiteľku,
1 muž - riad. školy ovláda šk. zákony, predpisy,... a žiada ich dodržiavať / nie rovnako od každého /, ale sám ich často porušuje /to si, ale nepripustí/, je nekvalif., do 1. funkčného obdobia ho dostal 1 zástupca a do 2. funkčného obdobia sa dostal veľmi nečestnými praktikami, ktoré sám osobne pred výberovým konaním robil, mal veľmi nemorálne správanie ešte ako radový učiteľ, ale pokračuje v tom ďalej,
1 žena ovláda šk. predpisy, zákony, ... o všetkom " informuje " riad., viacerí nechápeme pracovnú náplň jej prac. pozície a vôbec, prečo je vytvorená jej prac. pozícia.
Nikto z nich nemá takú vysokú získanú odb. a pedag. spôsobilosť, ako ja.
Faktická poznámka k 3 - om z vedenia: vždy vo všetkom súhlasia s riad. školy, ako aj s jeho niektorými úplne nezmyselnými rozhodnutiami a riad. príkazmi / vôbec sa nečudujem, že sú vo vedení stále /
P.S.: Viaceré kolegyne a kolegovia sú tiež rozhorčení a nespokojní, ale, keď vidia, čo robia so mnou, tak sú ticho, lebo sa boja, aby tiež tak nedopadli.
U nás ide o doslovné vymývanie mozgov, o diskrimináciu, o vymazanie sebavedomia, o nevyjadrovanie svojho názoru, lebo len oni majú pravdu a len oni a toto u mňa nikdy nedosiahnú, mám svoju hrdosť.
Ba práve naopak svojimi rozhodnutiami, nariadeniami a pod. proti mne, rastie moje sebavedomie a presvedčenie, že som o xxxx % lepšia ako oni.
Písala som už, že som to už riešila mimosúdne - meditáciou, ale riad. ju odmietol. On je odvážny len po dvere riaditeľne, ale ďalej už nie.
K činnosti Rady školy sa radšej nevyjadrujem - napr. jej členom bol protiprávne 1 zo zástupcov, ako zástupca obce / v tom období musel byť zástupca obce, i keď sme stredná škola /. Vedel o tom vtedajší primátor obce, ako aj náš zriadovateľ /prišla aj kontrola z VUC/, ktorý mu vypísal menovací dekrét, ale aj riad. školy a nič sa nedialo. Až nový šk. zákon to napravil.
Áno, viem, môžem sa sťažovať, ale tam má svojich ľudí, či v Rade školy, ale aj u zriadovateľa.
Zostáva mi súdna cesta, na to sa pripravujem. Mám informácie, že v Blave sa veľa učiteľov súdi s riad. škôl. Je to pravda ?
Môžem písať ešte viac, ale to nabudúce.
Som zvedavá na Vaše názory.

Ja na tvojom mieste by som radšej ako bojovanie s veternými mlynmi zvolil zmenu školy. Veď keď si tak vysoko kvalifikovaná, odborne zdatná, sebavedomá, tak verím že by si namala mať problém si zohnať prácu hocikde inde.
Prípadne, ako píšeš, že máš viacero dobrých kolegýň, porozprávaj sa s nimi a skús im navrhnúť či by ste si nezaložili vlastnú školu, veď dnes to nie je problém a ak máš dobrý kolektív okolo seba čo by šiel s tebou, tak to len a len vyhráš. Verím že ak im ponúkneš dobrú alternatívu, tak pôjdu s tebou. Ja poznám tiež jedného učiteľa čo nebol spokojný so situáciou na ich škole, všetko tam išlo už 30 rokov po starom, nič tam vedenie nechcelo riešiť, polovička učiteľského zboru boli už takmer dôchodcovia, tak sa rozhodol že odíde a dal sa dokopy s inými podobne zmyšľajucími ľuďmi a založili súkromnú školu.
Nehovoriac o tom, že mobbing v školstve sa ťažko dokazuje. Plat dostať musíš, to či dostaneš odmeny je čisto na riaditeľovi a v podstate odmeny nie sú nárokovatelné, či ti dajú alebo nedajú nadčasové hodiny je tiež v kompetencii riaditeľa a tiež to nie je nárokovatelné a to či je niekto kompetentný alebo nie na tú pozíciu v ktorej je je na súde ťažko dokázať, to je skôr v kompetencii zriaďovateľa. A či má riaditeľ dvoch či troch zástupcov je na ňom, ak na to má finančné zdroje, môže ich mať.
jojinkoh
09.10.11,10:29
Mám aj dobré skúsenosti v školstve. U predchádzajúceho zamestnávateľa, ale v inom okrese, som sa mala výborne, vážili si ma. Nebol problém s nadčasmi, s odmenami a pod.
To bola škola a vedenie, kolegovia, pracovné vzťahy a pod.,aké som chcela mať celý pracovný život.
Z finančných a rodinných dôvodov som musela dať výstup. Teraz som zamestnaná v mojom mieste trvalého bydliska a pohroma. Prišla som z lepšieho do horšieho. Môžem s pokojným svedomím napísať, že to, čo robia so mnou na tejto škole a to, čo sa na nej deje, to by ani 10 špeciálnych počítačových programov nedalo dohromady.