misstka
01.09.11,18:47
Neviem ako začať a ako formulovať otázku, možno začnem všeobecnejšie. Aké právne postavenie má taká dohoda?
buchač
01.09.11,17:14
Neviem ako začať a ako formulovať otázku, možno začnem všeobecnejšie. Aké právne postavenie má taká dohoda?
.
V skratke ide o to, dohodnúť sa na podmienkach spolunažívania, aby už nedošlo k spáchaniu priestupku alebo prečinu pri občianskom spolunažívaní a v prípade že dôjde, aby mohli tie osoby čo byt majú v vlastníctve zamedziť vstup osobe čo ten priestupok spácha vstup do bytu, samozrejme, že s tým, že by tej osobe boli vrátené finančné prostriedky, čo do bytu investovala. a takisto sa dohodnúť aj na tom, že ak sa osoba čo byt vlastní rozhodne predať, nebudú v tom brániť, ale zase s tým, že im to musí povedať v dostatočnom časovom predstihu a budú im vrátené aj peniaze investované do bytu.
chcela by som teda vedieť, či by nejaká dohoda v takomto znení bola možná z právneho hľadiska a ak áno, tak by napríklad v tom prípade, že by sa nedodržala mal vlastník bytu právo nepustiť do bytu osobu čo priestupok spáchala alebo z druhej strany, že či ak by sa tam ukotvila tá podmienka, že časť peňazí bude vrátená, či v prípade že sa tak nestane si na ne tá druhá strana môže nárokovať aj súdne?

a možno, či by nebolo možné uzatvoriť takú dohodu aj pred advokátom, prípadne že čo by bolo lepšie, advokát, mediátor alebo niekto iný?
Mám za to , že v tomto ponímaní ide skôr o " predmanželskú zmluvu " ...
Mediácia je vlastne konanie , kde sa môžu obe strany dohodnúť na tom alebo onom ...keď sa nedohodnú , končia v opačnom prípade na súde ...
V tomto prípade predsa súd nemôže rozhodnúť o čine , ktorý sa ešte nestal ...

Mediácia

Čo je to mediačná dohoda?

Tak ako je pozitívnym vyvrcholením rokovaní napríklad dvoch obchodníkov kúpna zmluva, resp. zmluva o dielo, malo by sa úspešné mediačné konanie končiť mediačnou dohodou. Podpisom dobrej, vyváženej, jasnej, konkrétnej a korektnej dohody, sa zároveň končí pohľad do minulosti a rámcuje podoba spolupráce oboch strán do budúcnosti. Zároveň by táto dohoda mala odrážať rovnováhu medzi stranami a byť pre ne obe výhrou, alebo ak chcete „ziskom“ a sem musíme zaradiť ako výhru oboch strán aj konsenzus a kompromis.

Obsahom mediačnej dohody pritom môže byť čokoľvek. Počínajúc susedským sporom o umiestnenie údiarne, cez rozdelenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov až napríklad po pracovnoprávny spor o plnení kolektívnej zmluvy.

Mediačná dohoda musí byť ich dohodou a nie predstavou mediátora ako by mala dohoda vyzerať a mala by stačiť sama o sebe, bez odvolávania sa na iný dokument. Dohodu nemusí spisovať samotný mediátor. Strany si môžu prizvať vlastných právnych zástupcov, resp. iné osoby, ktorí budú zároveň garantovať, že dohoda bude v súlade s platnými právnymi normami. Mediačná dohoda je pre osoby zúčastnené na mediácií záväzná. Na jej základe môže oprávnený podať návrh na súdny výkon rozhodnutia, alebo návrh na vykonanie exekúcie (tzv. exekučný titul) ak je spísaná vo forme notárskej zápisnice, resp. ak je schválená vo forme zmieru pred súdom. Nech je v mediácií dosiahnuté akékoľvek rozhodnutie, musí obstáť pred zákonom.
misstka
01.09.11,17:45
ešte dodám, že nejde o manželov- myslím vo vzťahu ten čo vlastní a ten čo nevlastní a takisto nemá žiadna z týchto strán žiadnu vyživovaciu povinnosť voči druhej strane.
buchač
01.09.11,18:03
...ja viem , chceš sa chrániť ( alebo niekto z Tvojho okolia ) , no takto to nefunguje ...ešte k tomu nejde o manželov ....

Inak píšeš fantasticky všeobecne ....spácha - nespácha ...vlastní -nevlastní ...je to riešenie - nie je to riešenie , dodávam ja ...


To sa o aké majetky jedná , preboha ....alebo o aké príjmy do budúcnosti pôjde ...
Keď takto uvažuješ , radšej do toho nechoď ....


Čistá paranoja niekedy v dnešnej dobe ......už aby schválili zákon o predmanželskej zmluve .......
misstka
01.09.11,18:33
No vieš, toto je verejné miesto kde si všetko môže prečítať hocikto a preto naozaj nechcem ísť až do detailov, nejde naozaj o nejaké veľké majetky, Ide o to, že sú tam nejaké problémy v niečom INOM ako v majetkoch a chcem zabrániť tomu, že ak by došlo k situácii, že spoločný život v jednom byte už nebude možný, tak sa začne peklo a hádky práve kvôli tomuto.
Lebo ide v podstate o práva na ktoré majú obe strany nárok. Vlastník má právo vyhodiť niekoho kto byt nevlastní, len aj tu a aj na iných stránkach sú rozporuplné informácie, že či je na to potrebný súdny príkaz alebo stačí odhlásiť trvalý pobyt, prípadne netreba ani to. Takisto sú na diskusiách aj rozdielne skúsenosti,niekedy nechce polícia asistovať ani po tom odhlásení, niekedy jej netreba nič. Toto je proste o tom,že zákony u nás sú dosť nejasné. A takisto aj s tým čo druhá strana prispeje, myslím si že by mala prispieť kedže to bude využívať aj ona, ale na druhej strane by mala mať aj istotu, že ak to nie je jej, tak v prípade, že spoločný život nebude možný tak peniaze sa jej vrátia alebo že ju nikto nezneužije v tom, že hned po tom ako vrazí peniaze ho vyhodí z bytu.

Ešte dodám, že naozaj píšem veľmi všeobecne a z toho čo píšeš mám pocit, že hoci si sa možno snažil, vôbec si to nepochopil, je to úplne o niečom inom, ale ako som písala, verejne to riešiť tu nechcem a aj tak by to bolo ťažké napísať tak, aby sa to dalo úplne pochopiť, ide o niečo zložitejšie a dlhodobejšie.Na to aby niekto nezainteresovaný vedel prečo sa to pýtam by som musela asi najprv napísať knihu...