Mireille
02.09.11,08:23
Dobrý deň,

môj otec nás navždy opustil a predmetom dedičského konania sa stáva nehnuteľnosť + pozemok. Majetok sa má rozdeliť medzi mamu a mňa.
Zo strany mamy je však na mňa vyvíjaný nátlak, aby som slobodne pred notárom prehlásila, že sa dedičstva dobrovolne vzdávam. S touto možnosťou však nie som ztotožnená, pretože má v úmysle nehnuteľnosť predať, poplatiť dlhy a pravdepodobne by mi zostala na krku, pretože by nemala kde bývať.
S notárkou som sa chcela dohodnúť na nejakom rozumnom riešení vhodnom pre obidvoch, tá však som mnou odmieta komunikovať a rieši túto záležitosť výhradne s matkou, nakoľko sa dobre poznajú a je priklonená k jej verzii - že mám odmietnuť dedičstvo a ak tak neučiním, dá to na súd.
Preto vás chcem poprosiť, aké možnosti sa mi predostierajú? Aký ďalší krok môžem očakávať od notárky, pretože ak sa jej do mesiaca nevyjadrím, stratím možnosť dedičstvo odmietnuť a ona kvôli tomu tlačí na čas. Ako by ste postupovali vy? Ďakujem za každú radu.
Tweety
02.09.11,06:26
Dobrý deň,

môj otec nás navždy opustil a predmetom dedičského konania sa stáva nehnuteľnosť + pozemok. Majetok sa má rozdeliť medzi mamu a mňa.
Zo strany mamy je však na mňa vyvíjaný nátlak, aby som slobodne pred notárom prehlásila, že sa dedičstva dobrovolne vzdávam. S touto možnosťou však nie som ztotožnená, pretože má v úmysle nehnuteľnosť predať, poplatiť dlhy a pravdepodobne by mi zostala na krku, pretože by nemala kde bývať.
S notárkou som sa chcela dohodnúť na nejakom rozumnom riešení vhodnom pre obidvoch, tá však som mnou odmieta komunikovať a rieši túto záležitosť výhradne s matkou, nakoľko sa dobre poznajú a je priklonená k jej verzii - že mám odmietnuť dedičstvo a ak tak neučiním, dá to na súd.
Preto vás chcem poprosiť, aké možnosti sa mi predostierajú? Aký ďalší krok môžem očakávať od notárky, pretože ak sa jej do mesiaca nevyjadrím, stratím možnosť dedičstvo odmietnuť a ona kvôli tomu tlačí na čas. Ako by ste postupovali vy? Ďakujem za každú radu.
Určite by som sa dedičstva na nátlak matky nevzdávala. AK si svojprávna, rozdoduj sa sama.
GabiZ
02.09.11,06:32
Si dedičom zo zákona, takže ak dedičstvo dobrovoľne neodmietneš, tak neviem, čo chcú riešiť na súde. Ak ho však odmietneš a ešte aj pred notárom, takéto rozhodnutie sa už nedá vziať späť. Každopádne ak dedičstvo chceš, nezvdávaj sa ho.
bodliak
02.09.11,06:36
>> že mám odmietnuť dedičstvo a ak tak neučiním, dá to na súd.

Ako si mi uniká pointa, z akého dôvodu by to dávala na súd. Dedenie prebehne podľa zákona.
Tie dlhy, ktoré je potrebné zaplatiť, sú tiež súčasťou dedičstva, alebo sú to dlhy matky ?
Ja by som sa rozhodne podielu len tak nevzdával.
GabiZ
02.09.11,06:39
Doplním len, čo z odmietnutia dedičstva vyplýva.
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky, takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.
Najdôležitejším právnym následkom odmietnutia dedičstva je nemožnosť následne svoje vyhlásenie o odmietnutí odvolať. To isté platí aj naopak, teda ak dedič vyhlási, že dedičstvo prijíma.

Občiansky zákonník teda v žiadnom prípade neumožňuje, aby dedič, ktorý vyhlásil, že dedičstvo odmieta, toto svoje vyhlásenie odvolal, a to ani vtedy, ak ešte neuplynula lehota na odmietnutie dedičstva. Uvedené vyhlásenie nemožno zmeniť ani v prípade, že sa dodatočne po právoplatnom prejednaní dedičstva objaví ďalší poručiteľov majetok alebo dlh. Odmietnutie dedičstva sa totiž vzťahuje na celé dedičstvo, teda aj na majetok, ktorý nebol v pôvodnom konaní známy.

Preto by bolo najlepšie, aby každý dedič, ktorý uvažuje o tom, že dedičstvo odmietne, dobre zvážil svoje zamýšľané konanie, aby sa v budúcnosti nedostal do situácie, keď toho bude ľutovať.

Ak ho však príjmeš, mala by si poznať aktíva aj pasíva, aké veľké sú dlhy, aká hodnota majetku,a by si sa vedela rozhodnúť.
bodliak
02.09.11,06:46
Dedič je zodpovedný za dlhy poručiteľa iba do výšky svojho dedičstva.
Takže výsledok nebude horší, ako keď dedičstvo odmietne.
twe
02.09.11,12:27
"že mám odmietnuť dedičstvo a ak tak neučiním, dá to na súd."

To len strasia, neviem co by v tomto pripade mali "dat na sud."

Dedicstvo by som neodmietol v ziadnom pripade.
Mireille
02.09.11,12:32
Bodliak: Otec žiadne dlhy nemal, sú to len dlhy matky (pôžičky, nie vysoké).
Nejde o veľkú čiastku dedičstva, ide o starú nehnuteľnosť a ak ju mama predá, nie je možné si za tú sumu kúpiť ani len garsónku, aby mala aspoň ako takú strechu nad hlavou. Predaj domu vidí ako najrýchlejšiu únikovú cestu z problému.

twe: Keďže so mnou notárka nekomunikuje, resp. komunikuje len prostredníctvom matky, bolo mi vzkázané, že to dajú na súd, ak sa do mesiaca nevyjadrím (zatiaľ som sa notárke žiadnou formou nevyjadrila). Možno v tomto prípade išlo len o zastrašenie, aby sa celý proces čím skôr ukončil v prospech matky?!

Doteraz som žiaľ nemala potrebu hlbšie sa zaoberať Občianskym právom, až táto situácia ma do toho núti a ak vás ešte čokoľvek napadne, čoho sa môžem chytiť, vopred vám ďakujem.
Tweety
02.09.11,12:36
To sú dlhy matky, ktorá ich chce predajom domu splatiť.
Ak zdedený dom matka bude chcieť predať, kedže budeš spoluvlastník, bez tvojho súhlasu ho nebude môcť predať. Takže dedičstvo neodmietaj v žiadnom prípade. Nech si notárka robí nátlak, koľko chce. A polož si otázku, prečo by si ho mala odmietnúť, že tak chce matka? To je irelevantné.
ivka70
02.09.11,12:44
Matka ma dlhy, ktore vznikli mimo manzelstva s otcom alebo pocas neho?

Nie su nahodou aj tie dlhy sucastou BSM?
bodliak
02.09.11,13:27
Si dieťa, teda neopomenuteľný dedič.
Keby otec zanechal závet, alebo by nemal niečo vysporiadané, to by mohli napadnúť.
Dedíš zo zákona, dedičstvo prijímaš, môže sa aj na hlavu postaviť, nemá čo napadnúť.
Možno by bolo dobré prijať pozvanie súdružky notárky na dedičské konanie a prísť v doprovode niekoho (právnika), stačí aby sa tak len tváril. Nemusí do ničoho zasahovať, máš ho len ako svedka... stačí, že si bude robiť poznámky.

Myslím, že dedičské konania sa prideľujú, notár má aj isté povinnosti, kšeft je to výnosný, tak sa možno pani zbadá a všetko prebehne bez sprostého nátlaku.
Mireille
02.09.11,15:21
ivka70: Dlhy jej vznikli počas manželstva.
Tweety: Presne tomu predaju chcem zabrániť tým, že chcem byť spoluvlastníkom nehnuteľnosti.
bodliak: Notárka využíva moju neznalosť zákona vo svoj a matkin prospech, preto chcem využiť tento čas na zistenie všetkých možných informácií, s čím môžem pred notárkou vyrukovať.
Tweety
02.09.11,15:34
ivka70: Dlhy jej vznikli počas manželstva.
Tweety: Presne tomu predaju chcem zabrániť tým, že chcem byť spoluvlastníkom nehnuteľnosti.
bodliak: Notárka využíva moju neznalosť zákona vo svoj a matkin prospech, preto chcem využiť tento čas na zistenie všetkých možných informácií, s čím môžem pred notárkou vyrukovať.
Takže si sa už rozhodla?
ivka70
02.09.11,15:54
Ak dlhy vzniklli pocas manzelstva, tak ich da mama urcite zapocitat do BSM, takze sa priprav na to, ze sucastou dedicstva bude aj dlh.
Mireille
02.09.11,15:55
Tweety: Rozhodnutá som. Viacmenej mi nebolo jasné, do akej miery môže notárka a mama voči mne vyvíjať nátlak, aké negatívum by mohlo mať moje odmietnutie, aké sú moje povinnosti a pod. .

Takisto mi bolo vzkázané, že pokiaľ sa do mesiaca nevyjadrím, vzniknú nejaké poplatky. Keďže notárka komunikuje so mnou len cez mamu, neviem o aké konkrétne poplatky ide. Je mi jasné, že táto vec sa nemôže ťahať do nekonečna, ale hroziť mi súdom a poplatkami mi príde neadekvátne len kvôli tomu, že nepristúpim na ich hru.
Tweety
02.09.11,15:56
Tweety: Rozhodnutá som. Viacmenej mi nebolo jasné, do akej miery môže notárka a mama voči mne vyvíjať nátlak, aké negatívum by mohlo mať moje odmietnutie, aké sú moje povinnosti a pod. .

Takisto mi bolo vzkázané, že pokiaľ sa do mesiaca nevyjadrím, vzniknú nejaké poplatky. Keďže notárka komunikuje so mnou len cez mamu, neviem o aké konkrétne poplatky ide. Je mi jasné, že táto vec sa nemôže ťahať do nekonečna, ale hroziť mi súdom a poplatkami mi príde neadekvátne len kvôli tomu, že nepristúpim na ich hru.
Neviem prečo s Tebou komunikuje len cez mamu, kedže dedičom si aj Ty, alebo Ťa mama ako dediča neuviedla? Dostala si vôbec predvolanie na dedičské konanie?
Poplatky sa platia až pri ukončení dedičského konania, takže toto bububu( ktoré robí mama) teraz neber vážne.
Mireille
02.09.11,16:09
ivka70: Hmm...to je logické, to je fakt. Každopádne to nie je suma, ktorá by ma našťastie zruinovala.

Tweety: Predvolanie bolo v maminom podaní: "Notárka ti vzkazuje, že máš prísť na notárstvo, aby si pred ňou odmietla svoj podiel dedičstva. Ak nebudeš môcť prísť, máš poslať notársky splnomocnenie, že sa vdávaš svojho podielu dedičstva v prospech mňa."
Písomné predvolanie som doposiaľ neobdržala. Na telefonáty a emaily notárka nereaguje a všetky odprezentuje mojej mame, cez ktorú zase pošle odpoveď. Príde mi to celé ako fraška a celkový prístup notárky mi príde neprofesionálny!
Tweety
02.09.11,16:12
ivka70: Hmm...to je logické, to je fakt. Každopádne to nie je suma, ktorá by ma našťastie zruinovala.

Tweety: Predvolanie bolo v maminom podaní: "Notárka ti vzkazuje, že máš prísť na notárstvo, aby si pred ňou odmietla svoj podiel dedičstva. Ak nebudeš môcť prísť, máš poslať notársky splnomocnenie, že sa vdávaš svojho podielu dedičstva v prospech mňa."
Písomné predvolanie som doposiaľ neobdržala. Na telefonáty a emaily notárka nereaguje a všetky odprezentuje mojej mame, cez ktorú zase pošle odpoveď. Príde mi to celé ako fraška a celkový prístup notárky mi príde neprofesionálny!
Obráť sa teda písomne na notárku, prečo si nedostala predvolanie na dedičské konanie, ak nebude reagovať, tak na súd, veď notárka je konaním poverená súdom.
Eulalia
02.09.11,17:43
Na www.zbierka.sk si pozri Občiansky súdny poriadok. Daj si tam do vyhľadávača úplne znenie, aby si to mala všetko pohromade. Zákon tam presne stanovuje, ako má notár postupovať pri prejednávaní dedičstva. A sú tam stanovené aj Tvoje možnosti, ako sa brániť nesprávnemu postupu notárky.

A po mame jej môžeš odkázať, že na ňu podáš sťažnosť na Notársku komoru;)
iriska
02.09.11,18:32
Eulalia, presne s tebou súhlasím. Ak notárka nekomunikuje, treba tiež hrať mŕtveho chrobáka... nech sa dedičstvo ťahá, veď nakoniec si možno aj matka rozmyslí, či chce mať už nehnuteľnosť vysporiadanú alebo nie. A ak by sa konanie ťahalo príliš dlho a nič sa nebude diať, rozhodne treba podať sťažnosť.
p.s. počet notárov je v dnešnom systéme zamrazený, nový notár dostane miestečko len ak nejaký starý zomrie alebo príde o svoju funkciu, takže z toho vyplýva asi ich istota a neschopnosť pretrhnúť sa od roboty (česť výnimkám, nehádžem všetkých do jedného vreca)
tinkt
03.09.11,09:15
Určite sa dedičstva nevzdávaj. Nemajú ťa ako zbaviť toho dedičstva. Je možné len videdenie od osoby po ktorej dedíš a aj to len vo fakt výnimočných prípadoch (dedič je závislý na drogách, nestaral sa o neho a podobne) a aj to sa nepodarí úplne vydediť.
Maximálne čo sprav je že pristúpiš na predaj nehnutelnosti aby sa mali z čoho vyplatit dlhy a polovia penazí bude tvoja. Myslm že toto je ovela lepšie riešenie
Gina Er
03.09.11,09:23
Určite sa dedičstva nevzdávaj. Nemajú ťa ako zbaviť toho dedičstva. Je možné len videdenie od osoby po ktorej dedíš a aj to len vo fakt výnimočných prípadoch (dedič je závislý na drogách, nestaral sa o neho a podobne) a aj to sa nepodarí úplne vydediť.
Maximálne čo sprav je že pristúpiš na predaj nehnutelnosti aby sa mali z čoho vyplatit dlhy a polovia penazí bude tvoja. Myslm že toto je ovela lepšie riešenie
mimotemyprečo by mala platiť matkine dlhy? nech nehnuteľnosť predajú,peniaze si rozdelia a každá nech naloží so svojou polovicou tak,ako uzná za vhodné.
iriska
03.09.11,11:54
mimotemyprečo by mala platiť matkine dlhy? nech nehnuteľnosť predajú,peniaze si rozdelia a každá nech naloží so svojou polovicou tak,ako uzná za vhodné.

Gina Er - veď tinkt napísala presne to isté, aby mala každá svoju polovicu peňazí
doktor23
05.09.11,07:07
choď za notárkou, ohlás sa, nech Ťa riadne poučí o Tvojich právach, o možnosti odmietnuť dedičstvo ... nech s Tebou spíše zápisnicu

čo sa týka poplatkov, možno je to myslené tak, že ak dedičstvo prijmeš, znášaš samozrejme poplatky u notára a súdne poplatky. Ak by si nič nededila, neplatíš nič
GabiZ
05.09.11,07:10
Na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) si pozri Občiansky súdny poriadok. Daj si tam do vyhľadávača úplne znenie, aby si to mala všetko pohromade. Zákon tam presne stanovuje, ako má notár postupovať pri prejednávaní dedičstva. A sú tam stanovené aj Tvoje možnosti, ako sa brániť nesprávnemu postupu notárky.

A po mame jej môžeš odkázať, že na ňu podáš sťažnosť na Notársku komoru;)

Presne tak. Ja len doplním.
§ 38 ods. 1: Na základe poverenia súdu je notár ako súdny komisár oprávnený viesť samostatne konanie o dedičstve smerujúce k vydaniu osvedčenia o dedičstve alebo k predloženiu veci súdu na vydanie uznesenia podľa § 175zd. Poverenie môže súd dodatočne meniť. Poverenie a zmena poverenia sú voči súdnemu komisárovi účinné, len čo mu ich súd oznámil.
§ 38 ods. 5: Úkony notára podľa odseku 1 sa považujú za úkony súdu.

§ 175i: (1) Ak konanie nebolo zastavené podľa § 175h, upovedomí súd tých, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú dedičmi, o ich dedičskom práve a o možnosti dedičstvo odmietnuť v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď súd dediča o práve dedičstvo odmietnuť upovedomil; túto lehotu môže súd z dôležitých dôvodov predĺžiť. Súčasne dedičov poučí o náležitostiach a o účinkoch odmietnutia dedičstva.
(2) Upovedomenie včítane poučenia doručí súd ( v tomto prípade notár) do vlastných rúk alebo ho dá ústne a v zápisnici uvedie, že sa tak stalo.

Takže ako bolo spomenuté, na matku nereaguj. Notárka by mala mať v prvom rade spísanú zápisnicu o predbežnom vyšetrení. Zápisnica o predbežnom vyšetrení sa spravidla spisuje s príbuzným zomretého alebo s jeho známym, ktorý je informovaný o osobných, rodinných a majetkových pomeroch zomretého; najvhodnejšie je, ak predbežné vyšetrenie vykonáva štátne notárstvo samo. Potom upovedomuje ostatných účastníkov, o ktorých je domnienka, že by mohli byť dedičmi a podľa priložených ustanovení notárka postupuje. Ak nie, môžeš podať sťažnosť na Notársku komoru, ako ti radili ostatní. Matke by som to len sucho oznámila tak, ako ona tebe a viac nekomentovala. Notárka by mala poznať svoje povinnosti a či už je jej známa, alebo nie, postupovať podľa zákona. A myslím si, že žiadna známa jej nestojí zato, aby prišla o svoju pozíciu. Ale ten občiansky súdny poriadok Zákon č. 99/1963 najmä piatu hlavu a konanie o dedičstve si prečítaj. ;)
Gina Er
05.09.11,07:12
Gina Er - veď tinkt napísala presne to isté, aby mala každá svoju polovicu peňazí
hm,ja som to pochopila tak,že majú predať,vyplatiť dlhy a až potom,čo ostane,rozdeliť.a to je veľký rozdiel
Mireille
06.09.11,14:32
Ďakujem vám všetkým. Ste zlatí!
Ešte by som sa chcela spýtať, do akej lehoty sa mám dostaviť za notárkou a oznámiť jej, že dedičstvo prijímam?
marleau
06.09.11,14:43
Ja to vidím tak,že notárka má záujem o nehnuteľnosť a Ty si pre ňu prekážka,keďže mamu už "spracovala".Nebolo by to prvý ani poslednýkrát,keby sa to stalo.
suzika1979
24.09.12,09:29
ahojte,neviem,ci to davam do spravnej temy,tak mi prepacte... mam taku otazku, ze ci sa moze dedicstvo odmietnut,pripadne sa ho zrieknut v prospech ostatnych dedicov dopredu, teda hooodne vela rokov dopredu formou nejakeho notarom overeneho prehlasenia? citala som,ze sa to ma urobit do 1 mesiaca od vyzvy sudom... no da sa nieco take urobit aj vopred? dakujem.
p.s.: ak som neformulovala zrozumitelne,sorry.vysvetlim dodatocne
ivka70
24.09.12,09:51
ahojte,neviem,ci to davam do spravnej temy,tak mi prepacte... mam taku otazku, ze ci sa moze dedicstvo odmietnut,pripadne sa ho zrieknut v prospech ostatnych dedicov dopredu, teda hooodne vela rokov dopredu formou nejakeho notarom overeneho prehlasenia? citala som,ze sa to ma urobit do 1 mesiaca od vyzvy sudom... no da sa nieco take urobit aj vopred? dakujem.
p.s.: ak som neformulovala zrozumitelne,sorry.vysvetlim dodatocne

Nie, neda sa to.
Nikto sa nemoze dopredu vzdat svojich prav, ktore mu este len vzniknu.
misoft
24.09.12,09:51
ahojte,neviem,ci to davam do spravnej temy,tak mi prepacte... mam taku otazku, ze ci sa moze dedicstvo odmietnut,pripadne sa ho zrieknut v prospech ostatnych dedicov dopredu, teda hooodne vela rokov dopredu formou nejakeho notarom overeneho prehlasenia? citala som,ze sa to ma urobit do 1 mesiaca od vyzvy sudom... no da sa nieco take urobit aj vopred? dakujem.
p.s.: ak som neformulovala zrozumitelne,sorry.vysvetlim dodatocne

http://tvnoviny.sk/zeny/top-tema/dedicstvo-a-dlhy.html
http://www.hudecova.sk/otazky.php



Dobrý deň, prosím Vás o informáciu či je možné vzdať sa alebo predať svoj dedičský podiel inému človeku (nie ďalšiemu dedičovi) ešte pred dedičským konaním. Ide mi o to že by si ten nededič vybavil dedičské konanie namiesto mňa a hneď by bolo dedičstvo na neho aj prepísané. Ďakujem.
Smrťou poručiteľa dedičstvo prechádza na dedičov. Dedičia môžu dedičstvo prijať alebo ho odmietnuť. Odmietnuť dedičstvo je právom každého dediča a uplatnením tohto práva prestane byť účastníkom konania o dedičstve. Po ňom však nastupujú ďalší testamentárni alebo zákonní dedičia. Vzdanie sa dedičského podielu v prospech človeka, ktorý nie je dedičom, nie je možné. V dedičskom konaní sa ale môžete nechať zastupovať na základe plnej moci, ktorú môže udeliť prakticky komukoľvek, komu plne dôverujete a ste si istí, že bude chrániť Vaše práva a oprávnené záujmy, a táto osoba Vás bude zastupovať. Po ukončení dedičského konania môžete voľne so svojim podielom nakladať (predať, darovať a pod.)



Dedičstvo vzniká smrťou poručiteľa - do tej doby neexistuje dedičstvo - teda sa nemôžeš vzdať/zrieknuť niečoho, čo ešte právne neexistuje.
suzika1979
24.09.12,12:17
dakujem, myslela som si to. tak uz viem,preco sa moja sestra tak velmi hneva,ze brat dostal kus pozemku a ze ona chce tiez teraz dostat. ja s druhym bratom to nejako dopredu neriesime,pripada mi morbidne bavit sa o majetku,co mame dostat po smrti svojich rodicov. no nic.vysvetlim o co sa jedna. brat,ktory na tej casti pozemku /vlastne na pozemku mojich rodicov/ stavia dom a povedal,ze on uz potom nebude chciet z dedicstva nic. ma aj pred notarom overene prehlasenie. sestra zrejme vychadza sama zo seba a neveri mu. kvoli tomu su teraz v rodine problemy. pritom ona uz ma svoj vlastny dom,nechapem preco nedopraje braskovi mat tiez. tak dik za odpovede,majte sa pekne
expeeert
24.09.12,15:34
Ďakujem vám všetkým. Ste zlatí!
Ešte by som sa chcela spýtať, do akej lehoty sa mám dostaviť za notárkou a oznámiť jej, že dedičstvo prijímam?

Hlavne si dávaj veľký pozor nato, čo podpisuješ, kedže notárka koná tak ako koná a nenechaj sa do ničoho tlačiť - že nemá čas a podobne...
Katy a R
24.09.12,15:36
.. statky - zmätky .... (bohužiaľ)