ja69
02.09.11,08:49
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak chcem zanechať závet môžem ho nechať doma, u priateľky alebo do registra? Aké sú poplatky, ak by som chcela dať závet do registra?
Ešte by som sa chcela opýtať, ak vlastním polovicu bytu, kde mám trvalé bydlisko /žijem tu 10 rokov/ môžem svoju polovicu bytu predať svojej dcére? Manžel mi zomrel a polovicu zdedila dcéra. Budem platiť daň?

Ďakujem
GabiZ
02.09.11,06:55
Najvhodnejšie je o spísanie závetu požiadať notára. Robí sa to formou notárskej zápisnice. Pokiaľ ide len o závet, odmena notára je podľa vyhlášky 26,56 eura, ďalších 1,33 eura sa platí za zistenie totožnosti a 3,32 eura za vydanie potvrdenia o spísaní a uložení a za registráciu v archíve listín. Spolu s daňou, ak ide len o závet by nemal poručiteľ platiť viac ako 70 eur.
Ice dive
02.09.11,06:59
závet je najlepšie dať do registra, platí sa jednorázový poplatok spolu so spísaním, najlepšie je spísať ho niekde u notára...

polovicu bytu môžte predať komu chcete počas života, dcéra je neopomenuteľný dedič, t.j. ak by ste ju v závete vynechali môže sa dožadovať jeho zrušenia...
twe
02.09.11,12:22
závet je najlepšie dať do registra, platí sa jednorázový poplatok spolu so spísaním, najlepšie je spísať ho niekde u notára...


Ak clovek napise zavet sam a necha ho v sufliku, ci u kamarata, casom sa mozno strati, resp. po smrti sa vobec nezisti, ze bol takyto zavet.

Najistejsie je notar.
Ice dive
02.09.11,12:47
Ak clovek napise zavet sam a necha ho v sufliku, ci u kamarata, casom sa mozno strati, resp. po smrti sa vobec nezisti, ze bol takyto zavet.

Najistejsie je notar.
no však to som aj napísal... ak sa spíše u notára ten ho odloží do centrálneho registra závetov... ak by sa našiel voľakde v šuplíku alebo u kamaráta, mohol by byť jeho pravosť spochybniteľná...
Katy a R
02.09.11,13:20
.. ak je napísaný tak ako treba, nemôže ho len tak niekto spochybniť .. či :confused:
kuk sem http://portal.gov.sk/portal/sk/default.aspx?catid=17&etype=1&eventid=412
GabiZ
04.09.11,13:21
závet je najlepšie dať do registra, platí sa jednorázový poplatok spolu so spísaním, najlepšie je spísať ho niekde u notára...

polovicu bytu môžte predať komu chcete počas života, dcéra je neopomenuteľný dedič, t.j. ak by ste ju v závete vynechali môže sa dožadovať jeho zrušenia...


.. ak je napísaný tak ako treba, nemôže ho len tak niekto spochybniť .. či :confused:
kuk sem http://portal.gov.sk/portal/sk/default.aspx?catid=17&etype=1&eventid=412


Úmyselne som zvýraznila kúsok z textu Ice dive. Spochybniť možno nie, ale napadnúť, ak bude v rozpore so zákonom a pri dedičskom konaní sa posledná vôľa poručiteľa nemusí splniť tak, ako uvedie v závete. :)