thorheimdall666
02.09.11,13:43
Dobry den.

Obraciam sa na niekoho znaleho problematiky ohladom rady v mojom probleme. Pred tyzdnom nam umrel otec, spolu s mamou mali v banke uver kde boli obaja vedeny ako dlznici (manzelsky), otec bol dlhu dobu tazsie chory a nechceli uver poistit, to znamena ze ostal nepoisteny. Otcovou smrtou nam v banke povedali ze mama je dlznik a preto je povinna dalej platit uver v celej jeho vyske splatok (maximalne ponukli docasne znizenie splatok). Ked som sa vsak informoval v pravnej poradni, povedali mi ze v ramci bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov, by mala mama dalej platit len polovicu splatky a druha polovica splatky aj dlhu by mala ist do dedicskeho konania. Otec nemal ziadny majetok a dedicstvo bude len v niekolkych stovkach Eur. Zakon hovori ze mozno za dlhy rucit len do vysky nadobudnuteho dedicstva, to znamena ze ta druha polovica uveru by ostala z vacsiny neuspokojena. Co sa stane s dlhom v tom pripade dalej? Zanikne? Idealne by bolo keby mama dalej platila len polovicu uveru, len si niesom isty co sa stane s tou druhou. Ta pravnicka co to spominala bola tiez zrejme len praktikantka a sama si nebola moc ista ako je to potom dalej. Za vase nazory, rady a informacie vsetkym vopred dakujem.
thorheimdall666
02.09.11,17:09
Druha otazka, mama bola spoludlznik druheho poisteneho uveru, banka povedala ze v pripade ze bol uver poisteny blokuje sa az do dedicskeho konania a nasledne by ho mala vybavit banka. Dnes mame volali ze aj tak musi trikrat zaplatit, lebo je spoludlznik kym to vsetko prebehne. Myslim ze to nieje v poriadku kedze by vsetko malo cakat do dedicskeho konania....