michalea
02.09.11,21:10
Ahojte, po prvom oprati s lanolinom vo vlaznej vode mi ovcie runo pri schnuti zacina zospodu tvrdnut. Je to normalny jav, alebo je nieco spatne? ako mozem kozu zospodu znovu zmakcit aby bola vlacna ako predtym? mate niekto skusenosti s pranim runa? vdaka za radu.
lujza.j
02.09.11,19:17
michalea
02.09.11,19:19
no tie prispevky som si presla vsetky a prave tam pisu, ze peru, ale nikde sa nespomina vedlajsi efekt stvrdnutie runa zospodu. tak dufam, ze som si ho opranim neznicila.
lujza.j
02.09.11,19:24
travina
02.09.11,19:24
Tak moment, jedná sa o ovčie rúno - tzn. prikrývky alebo vankúše zo spracovanej ovčej vlny ? - tie sa môžu prať v lanolínovom prípravku ale ak je to ovčia kožušina, obávam sa že po namočení stvrdla naveky.
michalea
02.09.11,19:32
no kupila som to od firmy Merino ako prestieranie na kozennu sedacku a dali mi k tomu wall balzam na osetrenie. ale ma to tvar ako stiahnuta ovcia kozusina, tak to asi bude prava ovcia kozusina. a ovcie runo a ovcia kozusina su dve rozne veci? v kazdom pripade, zacina to tvrdnut, co asi nie je dobre. takze to mozem vyhodit?
lujza.j
02.09.11,19:35
no kupila som to od firmy Merino ako prestieranie na kozennu sedacku a dali mi k tomu wall balzam na osetrenie. ale ma to tvar ako stiahnuta ovcia kozusina, tak to asi bude prava ovcia kozusina. a ovcie runo a ovcia kozusina su dve rozne veci? v kazdom pripade, zacina to tvrdnut, co asi nie je dobre. takze to mozem vyhodit?

http://www.merinointernational.eu/
travina
02.09.11,20:00
Podľa opisu, že "koža odspodu" som tipovala na spracovanú ovčiu kožušinu, ktorá má dole normálnu kožu alebo ako to nazvať, to sú tie kožušinové predložky a pod. Ale rúno od firmy Merino by nemalo tvrdnúť. Už je suché?
michalea
02.09.11,20:15
schne to uz treti den, kozusina je uz sucha, ale ten spodok iba po krajoch a prave tie kraje ktore su uz suche, tak su tvrde ako kamen. musela som to oprat, lebo som ho mala asi tri mesiace v krabici a ked som ho vybalila, tak to strasne smrdelo, nedalo sa to vyvetrat, ani vyprasit... obavam sa, ci to predsa len nebude ta dekoracna kozusina s pravou kozou naspodu...
lujza.j
02.09.11,20:21
schne to uz treti den, kozusina je uz sucha, ale ten spodok iba po krajoch a prave tie kraje ktore su uz suche, tak su tvrde ako kamen. musela som to oprat, lebo som ho mala asi tri mesiace v krabici a ked som ho vybalila, tak to strasne smrdelo, nedalo sa to vyvetrat, ani vyprasit... obavam sa, ci to predsa len nebude ta dekoracna kozusina s pravou kozou naspodu...

ale ved keby to bola koža to by si videla, že je to koža;) mám doma ovčie kože, ale pokial viem tie sa perú v čistiarni, alebo ked je nasnežené tak sa dajú tou chlpacinou na sneh aspoň na noc:) tak to tak ked má niekto RD;)
michalea
02.09.11,20:32
hm, tak ak niekto nepozna zazracny recept na zmakcenie stvrdnutej koze, tak som to znicila nadobro -:(((( dost draha skusenost, ze wall balzam nepouzivat podla navodu na ovcie kozusiny a ze nie je runo ako runo.... no uvidim, ked to uplne uschne, ci to nejako budem moct vyuzit aspon na zem, lebo take tvrde to na sedacku uz nedam...
lujza.j
02.09.11,20:36
hm, tak ak niekto nepozna zazracny recept na zmakcenie stvrdnutej koze, tak som to znicila nadobro -:(((( dost draha skusenost, ze wall balzam nepouzivat podla navodu na ovcie kozusiny a ze nie je runo ako runo.... no uvidim, ked to uplne uschne, ci to nejako budem moct vyuzit aspon na zem, lebo take tvrde to na sedacku uz nedam...

daj foto;)
ubka
02.09.11,20:52
Nezúfaj, vždy sa niečo nájde, čo napraví chybný krok.:)
Neviem koľko toho máš kusov, ale vyskúšaj s jedným. Znovu ho namoč do vody studenej s pridaním soli a sódy bicarbóny. Ponechaj namočené aspoň jednu hodinu a potom vyber tak, že to budeš rolovať. Rolku postav na niečo, kde to môže byť opreté, keď voda čiastočne stečie vyves to na tyč do chládku. Aj keď je to koža , malo by to zostať vláčne keď po úplnom vyschnutí znovu zroluješ niekoľko krát.;)
Ja kožušiny periem aj v práčke s pridaním soli a sódy bicarbóny-sú to však predložky.

hm, tak ak niekto nepozna zazracny recept na zmakcenie stvrdnutej koze, tak som to znicila nadobro -:(((( dost draha skusenost, ze wall balzam nepouzivat podla navodu na ovcie kozusiny a ze nie je runo ako runo.... no uvidim, ked to uplne uschne, ci to nejako budem moct vyuzit aspon na zem, lebo take tvrde to na sedacku uz nedam...
travina
03.09.11,12:45
To si musím zapamatať, niekedy sa môže zísť. Vďaka.
michalea
03.09.11,19:07
vdaka za radu, skusim to.
SERVIS
05.09.11,07:55
ja periem tieto kožušiny už 20 rokov v pračke a kedysi som niekde prečítala že treba dať aviváž... robím to tak a je to ok, spodok je mäkký.
dankuska
24.08.12,22:32
Dobry den Michaela.
Ovcia kozusina ( koza z ovecky) sa nesmie prat doma, ani v lanolinovom pracom prostriedku.Tak ako by sa nemala prat kozena bunda,kozene nohavice, sedacka,kozene vaky,... Naozaj ju treba dat vycistit len do cistiarne. To stvrdnutie je asi trvale, mozno by v cistiarni vedeli nieco s tym este spravit....
Objavila som Zmäkcovac koze a vlny s Aloe Vera + lanolin+ olivovy olej v spreji. Je to cesky vyrobok. Treba tym nastriekat kozu. Viem ho zohnat, ak by ste ho este potrebovali.
Kožušina z oveciek sa dobre cisti na snehu...vyvalat a vyprasit, je ako nova a svieza....len pockat na ten sneh :). Tak ako sa dobre cistai na snehu aj vlnene koberce.

Ak by sa jednalo o ovcie runo - vlneny uplet, tak pranie v rukach v lanoline maximalne do 30 stupnov Celzia s lanolinom Wool Balsam. V automatickej pracke len ovcie runo so Super Wash upravou.