tinkt
03.09.11,09:22
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať na zopár vecí.
1.) Moj návrh na zvýšenie výživného sa na súde tahá už 5 rokov. Je možné podať nejakú sťažnosť aby sa to urýchlilo?
2.) Otec mojich detí má firmu ktorá vykazuje stratu (ako inak) no má vo svojom majetku priznanú polovicu domu ešte zo spoločného manželstva, celý pozemok, byt v bratislave a 2 kamióny. Môže súd zvýšiť výživné aj na základe tohto majetku? Alebo prihliada len na to že vykazuje stratu?
3.) Jeho terajšia partnerka má naseba napísaný jeden úplne nový penzión (ktorý postavil on) ktorý neni zaťažený žiadnou pôžičkou a vozí sa na aute za cca 70 000eur ktoré je tiež napísané na ňu. Má s ňou akurát aj cca 2 mesačné dieťa čiže sú v podstate rodina. Dá sa použiť na súde aj táto informácia že jeho partnerka s ktorou má aj dieťa disponuje takýmto majetkom čiže sa tým žvyšuje aj jeho životný štandart.

Okerem toho chodí každý rok niekolko krát k moru, vozí sa na drahých autách a velkú väčšinu majetku má napísaný na rodinu (vrátanie niekolkých kamiónov). Viem že toto tam už nemám šancu dokázať na akom aute sa vozí a na koho má napísané majetky ale dá sa na súde použiť aspoń niečo z týchto dokázateľných skutočností? Ak áno ktoré konkrétne? A ako by ste mi na súde dalej poradili postupovať?
Velmi pekne dakujem za rady
iriska
03.09.11,08:53
Zvýšenie výživného sa posudzuje VEĽMI subjektívne a závisí aj od sudcu, už som písala, že som videla aj prípad, kedy sudca sám išiel preveriť v akých podmienkach odporca žije a potom mu napálil mnohonásobne vyššie výživné - ale toto je skôr výnimka.
5 rokov je naozaj veľa. Už bolo nejaké pojednávanie vôbec? Ešte môžeš písomne žiadať o rozhodnutie vo veci, keďže ide o výživné, lenže to rozhodnutie tiež nemusí byť v tvoj prospech.
tinkt
03.09.11,09:11
Zvýšenie výživného sa posudzuje VEĽMI subjektívne a závisí aj od sudcu, už som písala, že som videla aj prípad, kedy sudca sám išiel preveriť v akých podmienkach odporca žije a potom mu napálil mnohonásobne vyššie výživné - ale toto je skôr výnimka.
5 rokov je naozaj veľa. Už bolo nejaké pojednávanie vôbec? Ešte môžeš písomne žiadať o rozhodnutie vo veci, keďže ide o výživné, lenže to rozhodnutie tiež nemusí byť v tvoj prospech.
Pochybujem že pojde dačo sudkyňa preverovať keďže na to bolo 5 rokov a nič.
Nejaké pojednávania boli väčšinou sa to skončí tak že sa jednoducho nedostaví na súdne konanie, čiže som si zbytočne zobrala volno. Dokonc mu ani raz nedali pokutu za nedostavenie. posledný rok sa nedostavoval pre chorobu. Naštastie to začala sudkyna preverovať a už je teda zdravý. posledné pojednávanie bolo približne pred 3 mesiacmi a dalšie má byť za necelý mesiac. preto sa snažím čo najviac sa informovať lebo to chcem mať čo naskôr za sebou. neviem si predstaviť že sa ešte odvolá a potiahne sa to dalších 5 rokov. Ved to už deti budú dospelé a bez nároku na výživné.
iriska
03.09.11,11:51
Ale veď v dnešnej dobe keď sa odporca opakovane nedostavuje, či už z takých alebo onakých dôvodov, sudca môže rozhodnúť aj v jeho neprítomnosti. Deje sa to úplne bežne. Počkaj teda ešte mesiac a skús aj osobne na pojednávaní požiadať sudkyňu o rozhodnutie v jeho neprítomnosti (prípadne sa tam rozplač a nervovo zrúť, že už nevieš ako ďalej... lebo ja už neviem, čo by ju donútilo pohnúť sa).
bubkoch
03.09.11,15:34
ak povinný nema ziaden prájem, tazko dosiahnes zvysenie vyzivneho ... to ze jeho partnerka ma majetok je irelevantne, to sud nezaujima
tinkt
03.09.11,17:38
ak povinný nema ziaden prájem, tazko dosiahnes zvysenie vyzivneho ... to ze jeho partnerka ma majetok je irelevantne, to sud nezaujima

Mám pocit že súd zaujíma aj životný štandart rodičov a deti by mali mať taký istý životný štandart ako rodičia. čiže by to nemalo byť úplne irelevantné. A tiež má na seba napísaného celkom dosť majetku aj ked nevykazuje žiaden zisk. Tak aspon na základe toho majetku by mali vypočítať nejaké to výživne

iriska: ďakujem, skúim navrhnúť to rozhodnutie v jeho neprítomnosti ak a nedostaví
s-mata
07.09.11,07:51
Pekný deň prajem,
ja by som chcela nadviazať na túto tému a spýtať sa, čo v prípade, že som sa dozvedela náhodou ako mzdárka až nedávno, že zamestnanec má pracovný pomeru uzatvorený nielen u nás na SK ale ešte v materskej firme v Rakúsku, odkiaľ poberá ďaľší príjem (samozrejme 4x vyšší ako u nás), odvody platí jeho zamestnávateľ do našich poisťovní a práve na SP ma upozornili,že uhrádzame neskoro odvody. Ale keď sme potom pozerali spárované výkazy a platby všetko sedelo, až podľa rodného čísla sme prišli na to, že zamestnanec má ďaľší pracovný pomer už 2 roky. Problém je v tom, že tento príjem zatajil pred súdom, ja mu vystavujem potvrdenie o príjme len za našu dcérsku spoločnosť. Takže došlo k tomu, že mu naposledy znížili výživné na dieťa, keďže mu oficiálne príjem klesol o pár stovák eur. O jeho ďaľšom príjme nevie samozrejme ani jeho exmanželka. Neviem ako mám postupovať ďalej, pretože komunikácia medzi súdom a našou spoločnosťou prebieha neustále, nakoľko zamestnanec sa nechce súdu zúčastňovať a ospravedlňuje sa služobnými cestami do zahraničia, ktoré neabsolvuje a súd sa neustále dožaduje dôkazných pracovných ciest... Takže mám obavy aby som náhodou nebola zatiahnutá do tohto problému, ak raz táto vec vyjde najavo.
Ďakujem.
iriska
07.09.11,11:39
Ak na súde momentálne neprebieha aktuálne konanie o zníženie/zvýšenie výživného, tak s takou informáciou súd nič nenarobí, pretože sám od seba konanie začať nemôže.
Ja by som možno anonymne oznámila manželke zamestnanca, že pracuje v zahraničí (príp. názov firmy a iné info, čo si sa dozvedela), nech si s tým naloží ako chce, resp. podá návrh na súd.
s-mata
07.09.11,12:02
Ďakujem Iriska za odpoveď. Konanie stále prebieha, od jari, momentálne sa čaká na rozhodnutie z krajského súdu, kde podala exmanželka odvolanie. Takže je možné, že príde ďaľšie dožiadanie. Pokiaľ som o druhom pracovnom pomere nevedela, tak som sa tým nejak extra nezaoberala, veď takých zamestnancov je viac, čo sa vyhýbajú zvýšenia výživného. Tento zamestnanec je riaditeľom úseku, pravdepodobne od dňa rozvodu mu vznikol i nový pracovný pomer v Rakúsku, keďže má nadpriemerné vzťahy s riaditeľmi firmy. Ak by som to oznámila manželke, tak som v podstate jediná osoba vo firme, ktorá o tom vie, takže asi by som mala v momente výpoveď.Na druhej strane, na základe toho nedoplatku nám materská firma poslala list, kde žiada zaslať oznámenie v akých termínoch je povinná platiť odvody na SK, čím mi vlastne i nechtiac oznámili (alebo to pokladali za samozrejmé), že tento pán je aj ich zamestnancom. Som medzi dvoma mlynskými kolami aj keď by som rada exmanželke pomohla, keďže žije sama s dieťaťom a jej príjem je len rodičovský príspevok.
Jakubec
07.09.11,12:30
Ak na súde momentálne neprebieha aktuálne konanie o zníženie/zvýšenie výživného, tak s takou informáciou súd nič nenarobí, pretože sám od seba konanie začať nemôže.
Ja by som možno anonymne oznámila manželke zamestnanca, že pracuje v zahraničí (príp. názov firmy a iné info, čo si sa dozvedela), nech si s tým naloží ako chce, resp. podá návrh na súd.

Urcite by som ako mzdar nevynasal z firmy informacie, ktore som sa dozvedel pri vykone povolania. Podla mna, to, ze sa od socialnej poistovne alebo v suvislosti s danovymi povinnostami zamestnanca dozviem nieco o jeho sukromi neznamena, ze som opravneny tieto informacie odovzdat tretej osobe bez splnomocnenia zakonom. Takze, pokial pride nejaka ziadost od sudu, treba presne odpovedat na tuto ziadost a nemozno pridat dalsiu informaciu, ze ste sa dozvedeli o dalsom pracovnom pomere zamestnanca (lebo len na vyzvu sudu mozete sudu odovzdat nejaku informaciu, pokial Vas sud nevyzval na odovzdanie AJ informacie o inych prac. pomeroch zamestnanca, tak ste vyzvu na odovzdanie AJ tejto informacie neobdrzali a nesmiete ju odovzdat). Takisto nemozno tuto informaciu odovzdat/predat tretej osobe. Ak by ste sa tuto informaciu dozvedeli v suvislosti s danovymi povinnostami zamestnanca, islo by dokonca o trestny cin. Treba si tiez pozriet zakon o ochrane osobnych udajov-ako zamestnavatel mate v svojej databaze informaciu o dalsom zamestnani Vasho zamestnanca. Musite si zistit, ci mate pravo tuto informaciu mat a ak nie, tak ju vymazat vratane vymazania z Vasej pamate. A pokial mate pravo tuto informaciu mat, tak urcite Vam zakon o ochrane osobnych udajov neumoznuje ju posunut bez vyzvy na sud resp. ex-manzelke pod hrozbou dost tvrdych sankcii.
A z ineho sudku, sud moze aj bez navrhu zacat konanie vo veci vyzivneho pre malolete dieta resp. vo veci zmeny vyzivneho pre malolete dieta.
aszabka
07.09.11,12:49
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s problémom ohľadne výživného na moju plnoletú dcéru, ktorá je zároveň študentkou gymnázia. Bývala donedávna so mnou, ale vzhľadom na moju neľahkú finančnú situáciu, teraz býva s otcom. Medzitým však dosiahla plnoletosť a chcela by požiadať o zvýšenie výživného a dosiahnuť, aby bolo vyplácané na jej účet, nakoľko jej otec odmieta dávať vreckové a platiť povinné školné s odpoveďou, aby šla za mnou žobrať o peniaze. Keďže býva s ním, je zvedavá hlavne na to, či súd schváli vyplácanie výživného na jej účet a ona potom po dohode s otcom zváži, koľko mu bude prispievať na domácnosť..Je to dosť súrne..vopred ďakujem za odpovede.
lemon.
07.09.11,14:13
Urcite by som ako mzdar nevynasal z firmy informacie, ktore som sa dozvedel pri vykone povolania. Podla mna, to, ze sa od socialnej poistovne alebo v suvislosti s danovymi povinnostami zamestnanca dozviem nieco o jeho sukromi neznamena, ze som opravneny tieto informacie odovzdat tretej osobe bez splnomocnenia zakonom. Takze, pokial pride nejaka ziadost od sudu, treba presne odpovedat na tuto ziadost a nemozno pridat dalsiu informaciu, ze ste sa dozvedeli o dalsom pracovnom pomere zamestnanca (lebo len na vyzvu sudu mozete sudu odovzdat nejaku informaciu, pokial Vas sud nevyzval na odovzdanie AJ informacie o inych prac. pomeroch zamestnanca, tak ste vyzvu na odovzdanie AJ tejto informacie neobdrzali a nesmiete ju odovzdat). Takisto nemozno tuto informaciu odovzdat/predat tretej osobe. Ak by ste sa tuto informaciu dozvedeli v suvislosti s danovymi povinnostami zamestnanca, islo by dokonca o trestny cin. Treba si tiez pozriet zakon o ochrane osobnych udajov-ako zamestnavatel mate v svojej databaze informaciu o dalsom zamestnani Vasho zamestnanca. Musite si zistit, ci mate pravo tuto informaciu mat a ak nie, tak ju vymazat vratane vymazania z Vasej pamate. A pokial mate pravo tuto informaciu mat, tak urcite Vam zakon o ochrane osobnych udajov neumoznuje ju posunut bez vyzvy na sud resp. ex-manzelke pod hrozbou dost tvrdych sankcii.
A z ineho sudku, sud moze aj bez navrhu zacat konanie vo veci vyzivneho pre malolete dieta resp. vo veci zmeny vyzivneho pre malolete dieta.


Samozrejme ze mzdari nemozu len tak rozdavat informacie, ale odkial moze chudera manzel/ka ziskat takuto informaciu ze jej byvala polovicka ma dalsie prijmy a pritom plati z minima, dokonca ak som dobre cital, vyssie uvedenemu znizili vyzivne aj ked mu prijem narastol. Ex si moze zit na vysokej nohe
trebars za min.mzdu na SK ale v zahranici moze mat dalsi oficialny prijem, o ktorom vsak nikto nevie lebo ho zataji. Trestne stihany by mal byt ten, kto zataji prijem na sude a nie ten, kto zverejni pravdu. Inak toto je super pripad pre tych co sa chcu vyhnut plateniu vyzivneho. KOlko tu mame zahranicnych firiem a kolko sefov sa vie spravne vtriet tomu- ktoremu, kazdy to pozname. Takze naozaj pre tych, ktori si chcu nechat 6 tis.eurove prijmy len pre seba, je to super cesta. Vlastne deti predsa zivit nebudu.
Mal by sa asi zamysliet aj sud nad skumanim prijmu a skor sa dozadovat potvrdeni z institucii typu SP alebo DU. Samozrejme cierne prijmy sa nedaju dokazat, ale oficialne by ako vidno problem nebol.