branislav235
03.09.11,09:57
Ocenil by som názor na tému hodnoty programátorov v Internetových a IT firmách. My sa zaoberáme vývojom programov a internetových aplikácií a stretli sme sa s 2 protichodnými názormi. Najskôr trochu kalkulácií...
Za jeden človekodeň programátora si účtujeme cca. 250 EURO a pritom sa dosť uskromňujeme. Naša kalkulácia vychádza z nasledovného: Po odpočítaní maródiek, sviatkov a dovoleniek mi vychádza, že zamestnanec odrobí v priemere 16 dní do mesiaca. Čiže teoreticky prinesie do firmy 4000 EURO. Samozrejme za predpokladu, že celý mesiac pracuje na platenej zákazke, čo sa stáva 2-3 krát za rok. Mzdové náklady na jedného programátora máme v priemere 2000 EURO. Zo zvyšku sa platí nájomné, telefóny, servery, autá, administratívny a manažérsky personál, technika a samozrejme nejaké investície. Keby sa podarilo zabezpečiť, že budú pracovať všetci programátori na platených objednávkach celý mesiac, tak by možno bol aj nejaký zisk. Keď nemáme objednávky, pracujeme na vlastných projektoch, napr. www.demso.eu, (http://www.direct-email-marketing-software.eu/slovensky/domov.php)(ktoré ale väčšinou bezplatne ponúkame verejnosti na používanie.)
No a tu je kameň úrazu. Pre veľkých objednávateľov sme "podozrivo lacní" a radšej zveria zákazky firmám, ktoré si účtujú 500 - 700 EURO za človekodeň. Naopak, malí objednávatelia očakávajú, že za 200 EURO urobíme perfektnú Web stránku, ktorá bude perfektne optimalizovaná a hneď sa zobrazí na prvých miestach v Google.
Viem, že to, čo od Vás chcem súvisí s obchodným tajomstvom, ale možno by ste mi mohli napísať svoj názor.
Ak ste firma, koľko si účtujete za človekodeň vývojára (a prečo) a ak ste objednávateľ, koľko očakávate, že zaplatíte za človekodeň (a prečo?) A ešte niečo. Radšej dáte zákazku študentovi, ktorý ju urobí za zlomok ceny než firma, alebo vám viac záleží na tom, aby ste mali garancie, permanentnú podporu a profesionálne výsledky?
misomiso
03.09.11,08:53
Jedno aj druhe je pre mna dolezite, teda aj cena aj zaruky kvality a spolahlivosti. Problem (z pohladu zakaznika) je predovsetkym v tom, ze len malokedy sa da spolahnut na to, ze jedno s druhym bude suvisiet (cena s kvalitou).

Ja mam skusenosti nasledovne. Ak to dam spravit velkej firme, aj tak sa nevyhnem problemom a meskaniam, predovsetkym preto, ze (ako nasledne zistim) fyzicky to aj tak robi "garazovy" programator, mozno zivnostnik, neviem, skratka freelance. Medzi nim a tou firmou u ktorej som si to objednal je ale este minimalne jedna eserocka, u ktorej si to outsourcuje ta prva firma...

Teda ja komunikujem iba s "accountom" velkej firmy a nestacim sa cudovat, preco sa vzdy 90% informacii a poziadaviek cestou strati, oneskori ci skomoli. Samozrejme platim este aj to zdrzanie a skomolenie a to 3 x.

Preto sa mi viac osvedcilo hladat rovno tych "garazovych". Samozrejme tam je trocha loteria, na koho natrafite, treba sa snazit zistit, co uz robili.

Z vasho pohladu neviem, chapem ze je dost snobskych zakaznikov, ktori by si nikdy nekupili Mercedes, ak by v rovnakej kvalite stal 20.000 EUR. Tak pre tychto zakaznikov treba vymysliet zvlastnu taxu. V autoservisoch maju hodinovu sadzabu podla veku auta (mozno nie vo vsetkych, ale v mnohych, predovsetkym u luxusnych znaciek) a ked si nechate nachipovat motor, tiez budete platit podla toho, kolko vase auto stalo, hoci nahrat ten soft do riadiacej jednotky je vzdy tych istych 10 min casu.

Teda presvedcte ich, ze za 900 EUR clovekodna na ich zakazke budu robit programatori, ktori sa prave vratili z Pentagonu a NASA. Ostatnym uctujte 200 EUR a budete spokojni aj vy, aj obe cielove skupiny zakaznikov aj vasi zamestnanci - programatori.
Gina Er
03.09.11,08:56
misomiso v podstate napísal to,čo som chcela aj ja....keď chcú platiť,nech platia :D
dinder
07.09.11,15:29
Kedze pracujem v tejto oblasti, povedal by som ze cim vacsi zakaznik, tym vacsiu cenu ocakava - je to pre neho asi nejakou zarukou kvality. Kazdopadne ocakava v cene aj vacsi servis. Takze ked ja davam ponuku (som zivnostnik) na vyvoj, orientujem sa aj podla toho. Celkovo mozem povedat ze od stovky do dvoch na den, a to niesom firma, uz som videl faktury aj cez 900 eury na den prac, pricom to nebolo nic technologicky specialne
culterone
20.09.11,06:59
Ja v tejto oblasti este len zacinam a skor sa povazujem za grafika ako za programatora, ale ceny 500-700/den sa mi zdaju uplne snove. Aj 100/den je prilis pre chalana z maleho mesta:) Drzim palce vam aj sebe..