Machulka
18.01.06,15:49
:) Ahojte poraďáci:) !
Pomôžte mi prosím pri riešení účtovania nákupu videokaziet a DVD do videopožičovne. Firma vedie JÚ. Nákup videokaziet a DVD účtujem priamo do réžie. Keď som písala do Poradcu, poradili mi takýto postup: - nákup kaziet a DVD dať priamo do nákladov - prevádzková réžia a spraviť si informatívne súpis videokaziet a DVD, ale nedávať na sklad. No ale teraz neviem ako postupovať v prípade, keď sa majiteľ firmy rozhodol pár videokaziet predať za symbolickú cenu, nakoľko niektoré sú už staré - opozerané. Ako to evidovať, keď som to neevidovala ako tovar, ani ako materiál???? ďakujem.
babenko1
18.01.06,15:17
Vystavíš faktúru, kde napíšeš titul kazety či DVD, množstvo, cenu... Z toho evidenčného súpisu si tieto tituly vyradíš. Úhrada faktúry je príjem ovplyvňujúci daň.
babenko1
18.01.06,15:24
Ale ak mám byť úprimná, tie kazety a DVD sú majetkom, mali by byť prijaté na sklad, aj ked nákup ide priamo do výdavkov.
Machulka
18.01.06,15:25
A ako to vyriešiť skladovo?? Účtujem totiž rok 2005, kde vlastne do súpisu zásob by mi nemali ísť tieto kazety a DVD. Ale keďže on sa rozhodol predať niektoré tituly, mali by byť skladovo riešené. Alebo sa mýlim??
Jana Acsová
18.01.06,15:27
Kazety sú pre videopožičovňu materiálom, ktorý ide spravidla ihneď do spotreby. Nie je dôvod, aby novinky neboli vydané do používania. Prevádzka by strácala na tržbách.
Pre vás DVD a VDK nie sú tovarom ale materiálom a predaj VDK a DVD je predajom materiálu. Správajte sa k tomu rovnako, ako keby ste predávali nepotrebné kancelárske potreby, alebo akýkoľvek iný opotrebovaný materiál.
babenko1
18.01.06,15:29
My sme tiež mali požičovňu. Všetky tituly som mala na sklade, ak sa niečo predávalo, odpísala som zo skladu, znížil sa mi majetok. Presne som vedela, koľko mám peňazí v tovare...napríklad...
Jana Acsová
18.01.06,15:34
Mám za to, že VDK, DVD nakúpené idú ihneď na policu videopožičovne a ihneď sa môžu požičiavať, teda ihneď sú vydané do spotreby. Tento druh "tovaru" má taký charakter. Z hľadiska účtovného, to nie je tovar. Je to materiál nevyhnutný k poskytovaniu služieb. Tržby za požičiavanie účtujeme na účet 602 (PÚ), kolónka služby (JÚ), preto to považujem za materiál.
Evidenciu doporučujem podľa titulov a množstva pre účely kontroly autorských práv a prípadne vyčíslenia škôd v prípade krádeží (ktoré sú v tejto oblasti pomerne časté).
Jana Acsová
18.01.06,15:37
Keby sme viedli DVD a VDK na sklade, tak všetky tituly by nám ku dňu zostavenia účtovnej závierky (v PÚ) zvyšovali hospodársky výsledok ... a to nie je stav zodpovedajúci skutočnosti, nakoľko nosiče už sú zaradené do používania a prinášajú tržby ...
Rovnako by nemali byť (v JÚ) vykázané v stave zásob vo výkaze o majetku a záväzkoch.
Jana Acsová
18.01.06,15:39
Nerozporujem však ani dôslednú skladovú evidenciu. Avšak pri zaradení DVD a VDK do používania by mala byť automaticky vystavená výdajka. Už nie sú na sklade ... sú v používaní.
Machulka
18.01.06,15:50
Súhlasím s AVOm, lebo tiež keď si to prehrám v PÚ, nemalo by zmysel, aby mi DVD a VDK navyšovali základ dane. Avšak v Poradcovi mi povedali, že nie je to materiál ani tovar, nakoľko keď ich budem požičiavať, tým poskytujem službu - nepredávam tovar, a materiál to zas nie je. Ale ak som to správne pochopila, tak vo výkaze o majetku mi nikde nebudú evidované DVD ani VDK, ale bude to zohľadnené vo výkaze o príjmoch a výdavkoch v prevádzkovej réžii. V prípade, keď sa rozhodne niektoré tituly predať, tak spraví interný doklad, na základe ktorého spravím príjemku na sklad a zároveň výdajku. Lebo nemôžem mať len výdajku zo skladu.
Správne???
Jana Acsová
18.01.06,16:10
V prípade, keď sa rozhodne niektoré tituly predať, tak spraví interný doklad, na základe ktorého spravím príjemku na sklad a zároveň výdajku. Lebo nemôžem mať len výdajku zo skladu.
Ak sa rozhodnete opotrebované VDK, DVD predať ... budete mať tržbu. To je všetko. Bez skladovej evidencie.
Jana Acsová
18.01.06,16:14
Avšak v Poradcovi mi povedali, že nie je to materiál ani tovar, nakoľko keď ich budem požičiavať, tým poskytujem službu - nepredávam tovar, a materiál to zas nie je. Ale
Ani ryba ani rak? .-))
Mne sa to javí, ako keby nemal byť kancelársky papier pre účtovnú firmu materiálom. Alebo otočme to ... CD so zálohou dát, ktoré poskytne účtovná firma k prehliadaniu, či iným potrebám odberateľa.