j.sch
03.09.11,12:55
Som už cca 1 rok právoplatne rozvedený a boli mi zverený aj obaja synovia.

Ex manželka sa však voči zvereniu detí odvolala /hneď po rozvode - v lehote/.

Od daľšieho mesiaca boli pozastavené rodinné prídavky a nedostávam ich dodnes /ani Ona/.

Je to už 10 mesiacov. Ani súd sa neozýva , ani sociálka .

Či je zverenie právoplatné trvale či dočasne , stav je dnes taký že deti sú u mňa ale rodinné visia na účte štátu.

Viete poradiť ako postupovať ?

Dohoda s EX o stiahnutí odvolania nepripadá do úvahy.

PS:jej odvolanie je postavené na právnických kľučkách o nepresnosti a zaujatosti súdu. To že deti sa jednoznačne vyjadrili že budú mamu navštevovať - ONA nechce pochopiť. Dokonca namietala aj to že boli deti súdom vypočuté .

ĎAKUJEM
veronikasad
03.09.11,10:58
Bol si na UP osobne, prečo výplatu PnD pozastavili ? Kto poberal PnD pred rozvodom ?
veronikasad
03.09.11,11:11
§ 9 Zákona o prídavku na dieťa

Oprávnená osoba (=rodič nezaopatreného dieťaťa) si môže uplatnik nárok na PnD podaním písomnej žiadosti u platitela príslušného podľa trvalého pobytu oprávnenej osoby.
Žiadosť obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresu trvalého alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby a nezaopatreného dieťaťa. Na výzvu platiteľa oprávnená osoba doplní ďalšie údaje o svojej osobe, o druhej oprávnenej osobe alebo o nezaopatrenom dieťati, ktoré sú nevyhnutné na konanie o prídavku, Platiteľ osobné údaje môže spracúvať a sprístupňovať len na účel prídavku.
j.sch
03.09.11,11:16
vDAKA .

Mne povedali na UP že musím mať právoplatné rozhodnutie súdu , a na súde odmietli oraziť rozhodnutie nakoľko nenadobudlo právoplatnosť podaním odvolania voči rozhodnutiu /o zverení detí /.

Ani z voza , ani na Voz :-(
j.sch
03.09.11,11:18
predtým ona , ale keď som to chcel zmeniť na seba ... chceli právoplatné rozhodnutie súdu .. a to na súde odmietajú vydať lebo sa EX odvolala.
veronikasad
03.09.11,11:19
vDAKA .

Mne povedali na UP že musím mať právoplatné rozhodnutie súdu , a na súde odmietli oraziť rozhodnutie nakoľko nenadobudlo právoplatnosť podaním odvolania voči rozhodnutiu /o zverení detí /.

Ani z voza , ani na Voz :-(
Stiahni si z UP prihlášku, vypíš ju, prilož rodné listy detí a pošli doporučene na UP so sprievodným listom. Ak deti nie sú v detskom domove, ale riadne sa o ne staráš, je to predsa nezmysel. Pozri si zákon o prídavku na dieťa.

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=382
Xanti
03.09.11,11:21
Na UP by som sa opýtala,
či si myslia, že prídavky sú pre teba? Alebo sú pre deti, deti žijú momentálne u teba, ak by aj súd rozhodol opačne, tak čas sa nevráti a nevrátia sa k matke pred 10 mesiacmi. Ak tak sa k matke dostanú po novom rozhodnutí súdu.
Skúsila by som ísť na nich takto, a ešte by som napísala podnet na ministerstvo.
j.sch
03.09.11,11:22
Ďakujem za radu ... pošlem a potom napíšem ...


Poraďáci - držím palce
veronikasad
03.09.11,11:23
j.sch
03.09.11,11:23
Na UP by som sa opýtala,
či si myslia, že prídavky sú pre teba? Alebo sú pre deti, deti žijú momentálne u teba, ak by aj súd rozhodol opačne, tak čas sa nevráti a nevrátia sa k matke pred 10 mesiacmi. Ak tak sa k matke dostanú po novom rozhodnutí súdu.
Skúsila by som ísť na nich takto, a ešte by som napísala podnet na ministerstvo.
aha ... napíšem Mihálovi cez Face sme si už písali ale to bolo vtedy pracovne.

Vdaka
Xanti
03.09.11,11:23
Ak by boli deti plnoleté, tak by si mohli žiadať prídavky aby boli vyplácané na ich účet, tak čo UP vymýšľa ... podľa mňa konajú nezákonne.
A asi by som im to dala pocítiť sťažnosťami.
veronikasad
03.09.11,11:24
oprávnenou osobou je rodič dieťaťa ... Ešte pozor na § 15 Zánik nároku

Nárok naPnD za kal.mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý PnD patril.

Takže o časť nevyplatených PnD si už prišiel.
Xanti
03.09.11,11:26
Veronika áno ja súhlasím,
ale ak by plnoleté dieťa študovalo a uzavrelo manželstvo tak môže žiadať na seba prídavky.

Naozaj podľa mňa UP koná nezákonne, lebo deti žijú u otca. A prídavky sú pre deti a nie pre otca alebo matku.