ZdenaP
03.09.11,14:21
Dobrý deň,
viem, že sa tu o stravnom popísalo už veľa, ale odpoveď na moju otázku som nenašla.
Môže si SZČO-pastier uplatniť stravné, samozrejme v rozsahu podľa zákona, ak v ŽL má sídlo adresu svojho bydliska ale ovčinec sa nachádza o 1 km ďalej. T.j. každý deň tam pešky dôjde a potom 8 hod chodí s ovcami po horách a pasie ich. Viem, že by mohol si kúpiť stravné lístky, ale spätne sa to už nedá a predsa to nie je až taká veľká suma ako stravné.
Ďakujem za odpoveď.
ZdenaP
05.09.11,14:26
Prosím, skúste mi pomôcť. Je to súrne.Ďakujem
veronikasad
05.09.11,14:32
Prosím, skúste mi pomôcť. Je to súrne.Ďakujem
Suma pri 8 hod. je uplne rovnaká, gastráče sa naozaj nedajú kúpiť spätne. Ak si myslíš, že u pastiera ide o pracovnú cestu, má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
pavol54
05.09.11,14:37
Dobrý deň,
viem, že sa tu o stravnom popísalo už veľa, ale odpoveď na moju otázku som nenašla.
Môže si SZČO-pastier uplatniť stravné, samozrejme v rozsahu podľa zákona, ak v ŽL má sídlo adresu svojho bydliska ale ovčinec sa nachádza o 1 km ďalej. T.j. každý deň tam pešky dôjde a potom 8 hod chodí s ovcami po horách a pasie ich. Viem, že by mohol si kúpiť stravné lístky, ale spätne sa to už nedá a predsa to nie je až taká veľká suma ako stravné.
Ďakujem za odpoveď.
A ešte keby tam chodil na motorke mal by v nákladoch aj vozidlo a phm.
ZdenaP
05.09.11,18:01
Ďakujem veľmi pekne. Práve to je problém, že neviem identifikovať, či to môže byť pracovná cesta. S tými ovcami prejde aj 20 km denne, pracuje soboty, nedele pričom po 12 hod minimálne, niekedy aj viac, napr. keď sa rodia. Ako by ste to chápali vy? Je to pracovná cesta, alebo nie?:) Vnútorný pocit mi vraví, že to nie je až tak správne, ale možno prax ukáže niečo iné.
Katarina
05.09.11,18:06
Doporučujem dať dopyt na drsr.sk, aby ste mali istotu. Ja sa osobne prikláňam k tomu, že to nie je pracovná cesta.
marjankaj
05.09.11,18:31
Zákon o cestovných náhradách.
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.

(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.
ego.mc
05.09.11,18:46
Pastier je SZČO, nie zamestnanec.
ZdenaP
06.09.11,22:44
Ďakujem veľmi pekne všetkým za pomoc. Idem napísať dopyt na DRSR. Keď mi príde odpoveď, pokúsim sa ju tu priložiť.
Ešte raz ďakujem.
ZdenaP
06.09.11,22:55
Zákon o cestovných náhradách.
§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.

(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.

Ešte predsa jedna poznámka. Čítam dokola tento zákon a tiež, čo ste vysvietili. Keď si to tak "prekladám" tak mi vychádza nasledovné: "SZČO má zmluvu s odberateľom. V nej má sídlo podľa ŽL. Pravidelné miesto výkonu práce má adresu ovčinca. To, že s tými ovcami odcháda z tohto miesta, by sa už dalo chápať ako pracovná cesta. Nemyslíte?" ´Viem, že mnohí si budete myslieť, že špekuľujem, ale snažím sa znížiť príjem tohto pána. Veď viete ako to je. Na to, ako sa nadrie, tá práca nie je dobre zaplatená a ešte aby z toho odvádzal veľké dane, keď náklady nemôže mať takmer žiadne človeku teda nepridá.
Ale idem poslať ten dopyt. Ďakujem ešte raz za všetky rady.
marjankaj
07.09.11,06:43
Pýtala si sa, čo je pracovná cesta, tak som uviedol paragrafy. Pracovnú cestu môže mať iba zamestnanec, podľa toho zákona. A on za zamestnanca považovaný nie je.

Pre SZČO platí
§19 zákona o dani z príjmov

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)