Ivan.gorg
04.09.11,06:35
Caute,

rád by som začal predávať tovar jednej firmy popri zamestnaní. Niečo ako práca obchodného zástupcu pre tu firmu, s tým teda, že by som mal podiel zo zisku z predaja.

Neviem však ako to vyriešiť právne :confused:. Mám s tou firmou uzavrieť tiež pracovný pomer? Založenie s. r. o. alebo živnosti popri zamestnaní sa mi nepozdáva. Ide mi o to aby sa to nebilo s mojou hl. prácou čo sa týka odvodov. Neviem či by bolo možné vykonávať to na dohodu, nemám skúsenosti. Vopred ďakujem za vaše rady.
Gina Er
04.09.11,04:40
a tá firma Ti čo navrhuje? Oni dávajú možnosti,z ktorých si vyberieš,čo Ti vyhovuje.
Ivan.gorg
04.09.11,16:40
nie .. žiadne návrhy z ich strany zatiaľ, .. ide o to, že ja som si našiel produkt jednej firmy, ktorý by som rád predával .. oni mi to predajú ako fyzickej osobe, ale ja to už ďalej ako fyzická osoba predávať ďalej nemôžem :-/, .. preto rozmýšľam ako by som to vyriešil ..
Gina Er
04.09.11,16:47
tak živnosť na maloobchod,potom to budeš normálne predávať,alebo živnosť na sprostredkovanie,vezmeš si od nich 1kus(neviem,čo to je) a budeš to ponúkať iným.....výrobca to dodá zákazníkom,ktorých Ty nájdeš a odmenou bude nejaké % z ceny tovaru alebo zisku tej firmy,to už záleží,na akej sume sa dohodnete.
alessi
04.09.11,16:49
a preco to nechces robit na zivnost? Ked si niekde na hpp tak nemas ziadne odvody. Ak neprekocis hranicu.
Gina Er
04.09.11,16:53
tá firma ho asi nemá záujem zamestnať....
Ivan.gorg
07.09.11,06:49
mám trochu obavy z tej živnosti .. ide o to, že ešte neviem ako mi to pôjde a keby mi to náhodou nešlo chcem jednoducho skončiť .. ak si však spravím živnosť, nepôjde mi to a budem chcieť s tým skončiť mám obavy aby som nemal z toho patálie, že mám živnosť .. (budem musieť tak či tak platiť nejaké odvody alebo niečo ..), .. na druhej strane myslím, že ak by som ukončil môj pracovný pomer nemám nárok ani na žiadne dávky, keďže mám živnosť ..
Economic
07.09.11,07:18
mám trochu obavy z tej živnosti .. ide o to, že ešte neviem ako mi to pôjde a keby mi to náhodou nešlo chcem jednoducho skončiť .. ak si však spravím živnosť, nepôjde mi to a budem chcieť s tým skončiť mám obavy aby som nemal z toho patálie, že mám živnosť .. (budem musieť tak či tak platiť nejaké odvody alebo niečo ..), .. na druhej strane myslím, že ak by som ukončil môj pracovný pomer nemám nárok ani na žiadne dávky, keďže mám živnosť ..

Výhodnejšie by bolo založiť sro podľa mňa.
A ked by náhodou bolo zle a chcel si ísť na ÚP, musel by si urobiť rýchlo prevod, aby si nebol spoločníkom...
No ale keby sa ti rozbehlo, môžeš sa zamestnať vo svojej firme neskôr.
marjankaj
07.09.11,07:25
Výhodnejšie by bolo založiť sro podľa mňa.
A ked by náhodou bolo zle a chcel si ísť na ÚP, musel by si urobiť rýchlo prevod, aby si nebol spoločníkom...
No ale keby sa ti rozbehlo, môžeš sa zamestnať vo svojej firme neskôr.

No jednoduchšie je vybaviť si živnostenský list. Odvody zatiaľ neplatíš, a ak ti to nepôjde, tak živnosť zrušíš.
Neviem ako rýchlo by urobil ten "rýchly prevod sro":confused: A o poplatkoch ani nehovorím.
Ivan.gorg
11.09.11,06:08
čítal som si nejaké články o živnosti popri zamestnaní ..

čo sa týka odvodov do soc. poisťovne, pokiaľ neprekročím limit príjmov tieto by som nemal platiť, .. čo sa však týka zdr. poisťovne, tam si môžem nastaviť preddavky najskôr na 0 €, v konečnom dôsledku mi však vznike pri ročnom zúčtovaní nedoplatok (keďže sú tam stanovené minimálne odvody bez ohľadu či som mal príjem zo živnosti alebo nie) a budem ich musieť doplatiť (opravte ma ak sa mýlim)..

čo v prípade ak mi živnosť nepôjde a rozhodnem sa ju pred ročným zúčtovaním zrušiť .. budú odo mňa vymáhať ten nedoplatok? ďakujem za odpoveď ..
Ice dive
11.09.11,06:29
čítal som si nejaké články o živnosti popri zamestnaní ..

čo sa týka odvodov do soc. poisťovne, pokiaľ neprekročím limit príjmov tieto by som nemal platiť, .. čo sa však týka zdr. poisťovne, tam si môžem nastaviť preddavky najskôr na 0 €, v konečnom dôsledku mi však vznike pri ročnom zúčtovaní nedoplatok (keďže sú tam stanovené minimálne odvody bez ohľadu či som mal príjem zo živnosti alebo nie) a budem ich musieť doplatiť (opravte ma ak sa mýlim)..

čo v prípade ak mi živnosť nepôjde a rozhodnem sa ju pred ročným zúčtovaním zrušiť .. budú odo mňa vymáhať ten nedoplatok? ďakujem za odpoveď ..
no v ročnom zúčtovaní zradvotného poistenia by si doplácal nedoplatok na RZZP, a ten doplácaš v závislosti od toho koľko si zarobil... a nie od času kedy sipodnikanie zrušil... t.j. ak napr. zarobíš za mesiac 10000 eur, bude tvoj nedoplatok vyšší ako keby si zarobil za 12 mesiacov len 1000 eur...
Economic
11.09.11,06:31
čítal som si nejaké články o živnosti popri zamestnaní ..

čo sa týka odvodov do soc. poisťovne, pokiaľ neprekročím limit príjmov tieto by som nemal platiť, .. čo sa však týka zdr. poisťovne, tam si môžem nastaviť preddavky najskôr na 0 €, v konečnom dôsledku mi však vznike pri ročnom zúčtovaní nedoplatok (keďže sú tam stanovené minimálne odvody bez ohľadu či som mal príjem zo živnosti alebo nie) a budem ich musieť doplatiť (opravte ma ak sa mýlim)..

čo v prípade ak mi živnosť nepôjde a rozhodnem sa ju pred ročným zúčtovaním zrušiť .. budú odo mňa vymáhať ten nedoplatok? ďakujem za odpoveď ..


Bohužiaľ áno, pokiaľ by nejaký nedoplatok vznikol vymáhali by si. To robia veľmi radi.
Ivan.gorg
11.09.11,06:55
no v ročnom zúčtovaní zradvotného poistenia by si doplácal nedoplatok na RZZP, a ten doplácaš v závislosti od toho koľko si zarobil... a nie od času kedy sipodnikanie zrušil... t.j. ak napr. zarobíš za mesiac 10000 eur, bude tvoj nedoplatok vyšší ako keby si zarobil za 12 mesiacov len 1000 eur...
spýtam sa úplne jednoducho (ide mi totiž o to, aké budú moje mesačné výdavky na odvody (soc. + zdr. poisťovňa) aj keby som nemal žiaden príjem zo živnosti):

14 % z min. vymeriavacieho základu (329,06 €) = 46,06 € / mesiac .. toto budem musieť zaplatiť, (buď v preddavkoch alebo v ročnom zúčtovaní), .. je to správne?
Ice dive
11.09.11,07:02
spýtam sa úplne jednoducho (ide mi totiž o to, aké budú moje mesačné výdavky na odvody (soc. + zdr. poisťovňa) aj keby som nemal žiaden príjem zo živnosti):

14 % z min. vymeriavacieho základu (329,06 €) = 46,06 € / mesiac .. toto budem musieť zaplatiť, (buď v preddavkoch alebo v ročnom zúčtovaní), .. je to správne?
no hovoríš, že si zamestnaný... t.j. odvody si platíš zo mzdy + za teba platí zamestnávateľ....

ak nemáš zo živnosti príjem tak nemáš z čoho resp. prečo platiť odvody... do SP neplatíš odvody v prvom roku vôbec a do zdravotnej pisťovne zaplatíš podľa príjmu, ktorý ti vyjde v tlačive...
ak v ďalšom roku zarobíš viac ako 3948 € tak budeš musieť od 1.7.nasledujúceho roka platiť do sociálnej poisťovne odvody z minima t.j. 109 € mesačne plus do zdravotnej poisťovne môžeš opať doplácať poistné v RZZP... toto však platí teraz, čo bude po novele zákona uvidí sa potom...
kabko
11.09.11,07:30
ICE DIVE - to vážne? Nepomýlil si sa?
Ak zarobím 3950EUR tak od nasl. roka budem platiť 109EUR soc. ???
Však za rok zarobím 3950 a z toho zaplatím :
109 x 12 = 1308€
46,06 x 12 = 552,72€
to je spolu 1860,72€ - - - Ved to je skoro POLOVICA ?!?!?!

Oplatí sa mi dnes vôbec podnikať keď polovicu príjmov dám tomuto pri*ebanému štátu !?!? :(
Economic
11.09.11,11:17
Práve preto odporúčam radšej sro.
kabko
11.09.11,11:21
A sro neplatí soc. a zdrav. ? či?
Ice dive
11.09.11,11:25
ICE DIVE - to vážne? Nepomýlil si sa?
Ak zarobím 3950EUR tak od nasl. roka budem platiť 109EUR soc. ???
Však za rok zarobím 3950 a z toho zaplatím :
109 x 12 = 1308€
46,06 x 12 = 552,72€
to je spolu 1860,72€ - - - Ved to je skoro POLOVICA ?!?!?!

Oplatí sa mi dnes vôbec podnikať keď polovicu príjmov dám tomuto pri*ebanému štátu !?!? :(
nie nepomýlil som sa... je to hranica na od kedy začínaš platiť odvody... takto funguješ aj u svôjho zamestnávateľa...
zas na druhej strane ak začneš podnikať tak to robíš spravidla preto, lebo chceš zarábať viac ako v zamestnaní alebo sa nevieš zamestnať a 3950 € ročne asi veľmi na život nie je... preto sa treba snažiť zarobiť viac...
Ice dive
11.09.11,11:27
A sro neplatí soc. a zdrav. ? či?
tam sa to dá obísť tak, že sro nebude mať žiadnych zamestnancov t.j. nebude platiť ani odvody... ale ak nemáš iné zamestnanie tak na dôchodku sa budeš musieť spoľahnúť na svojich potomkov... alebo na základe zmluvy sáms sebe si spíšeš zmluvu o výkone funkcie konateľa s odmenou napr. 50 € mesačne a budeš platiť nižšie príspvevky...
Economic
11.09.11,11:45
A sro neplatí soc. a zdrav. ? či?

Nie v sro sa neplatia odvody. Jedine v prípade, že si vyplatí spoločník alebo konateľ odmenu, vtedy sa platia odvody. Pokiaľ si zamestnaný, podľa môjho názoru je toto výhodnejší začiatok.
Keď sa ti to v sro rozbehne, môžeš potom sám seba zamestnať.
kabko
11.09.11,13:03
OK, tak ja si počkám do Júla a potom sa pretentujem na SRO...Vďaka!