ostrý roháč
04.09.11,11:54
zdravim, prosim vas vie tu niekto ci vobec existuje realna moznost ako moze adresat, ktoremu je poukazana suma na jeho ucet vkladatelom v HOTOVOSTI v pobocke banky, tuto sumu vkladatelovi vratit ked na vypise z banky vidi len jeho meno? existuje na toto nejaky standardizovany postup, resp. spolupracuju banky v takychto pripadoch medzi sebou? alebo to riesi policia alebo niekto?:confused: vdaka;)
KEJKA
04.09.11,10:13
samozrejme. Ak ty si dostal peniaze od J.Mrkvičku, resp. je to nejaký anonymný vklad, tak sa treba obrátiť na banku. Ona má záznamy, ved pri hotovostných vkladoch väčšinou /možno vždy/ pýtajú preukaz totožnosti, takže vedia zistiť meno vkladateľa.
je tu niekde diskusia, či banka povie/nepovie meno vkladateľa tebe, ale asi áno. Skôr naopak to nefunguje, že keby dotyčný vkladateľ si svoj vklad dodatočne rozmyslel, alebo zistil, že neposlal tie peniaze na správny účet, tak že bude problém a zdlhavejší postup smerujúci k ich vráteniu.
neva19
04.09.11,10:20
Ak si vložil niekomu na účet hotovosť na pobočke banky, tak prijímateľ vidí prírastok na účte s menom vkladateľa, prípadne nejakým variabilným symbolom, ak si ho uviedol pri vkladaní.
Ak Ti má túto čiastku vrátiť, tak je potrebné aby si mu oznámil číslo svojho účtu, kam Ti má čiastku vrátiť - prípadne adresu, nech to vráti poštou.
Ty si vložil hotovosť na účet niekoho - to si predsa urobil dobrovoľne. Neviem ako si predstavuješ spoluprácu banky a prečo by to mala riešiť polícia.
Ak si bol podvedený, tak áno oznám to na polícií - z dôvodu podvodu - napr. nedodania tovaru a pod.
ostrý roháč
04.09.11,10:40
hmm.. takze su tu dva nazory, prvy je ze prijimatelovi staci kontaktovat banku a tam to uz vyriesia a druhy nazor je, ze vkladatel musi vyvinut iniciativu a vyzvat prijemcu na vratenie s uvedenim svojich udajov, cisla uctu resp. adresou...:) prave toto je ten klucovy rozpor o ktory ide:) a kazdemu prispevajucemu velka vdaka za ochotu;)
veronikasad
04.09.11,10:43
ešte je aj tretia možnosť - pracovník banky natypuje nesprávne číslo účtu.

Ktorý prípad riešiš ty ?
ostrý roháč
04.09.11,10:50
cislo bolo spravne, je to dost zlozite, ale v zasade ide len o to, ci prijimatel, ktory dostal prachy na ucet hotovostnym vkladom od vkladatela v banke, MA MOZNOST (ak by vyvinul iniciativu) na zaklade toho ze vie LEN MENO vkladatela ktore sa mu zobrazi na vypise z uctu, s tym nieco robit v tom zmysle, ze sa vkladatelovi peniaze vratia nakolko prijemca dodatocne zisti ze protihodnotu nemoze poskytnut.
avalik
04.09.11,11:08
cislo bolo spravne, je to dost zlozite, ale v zasade ide len o to, ci prijimatel, ktory dostal prachy na ucet hotovostnym vkladom od vkladatela v banke, MA MOZNOST (ak by vyvinul iniciativu) na zaklade toho ze vie LEN MENO vkladatela ktore sa mu zobrazi na vypise z uctu, s tym nieco robit v tom zmysle, ze sa vkladatelovi peniaze vratia nakolko prijemca dodatocne zisti ze protihodnotu nemoze poskytnut.

predpokladam, ze bola urobena objedavka, kde prijemca platby ma identifikovaneho odberatela - ak dodavatel nie je schopny objednavku splnit musi kontaktovat odberatela a prijatu sumu vratit
ostrý roháč
04.09.11,11:16
prave tam smeruje otazka, vie on kontaktovat odberatela len na zaklade mena ktore vidi na vypise z uctu ak odberatel poukazal peniaze na ucet dodavatela v banke v hotovosti? adresu s kontaktnymi udajmu dodavatel strati, pisomna objednavka urobena nebola:)
veronikasad
04.09.11,11:42
prave tam smeruje otazka, vie on kontaktovat odberatela len na zaklade mena ktore vidi na vypise z uctu ak odberatel poukazal peniaze na ucet dodavatela v banke v hotovosti? adresu s kontaktnymi udajmu dodavatel strati, pisomna objednavka urobena nebola:)
máš účet v banke, v ktorej si vložil peniaze na účet vkladatela ?

Minulý týždeň som riešila podobný prípad. Vložila som na účet v banke - úmyslene o pár € viac ako bolo treba. Žiadala som pokladníčku, aby sa u prijímatela nezobrazilo moje meno - povedala, že s tým nie je problém (2x som sa jej na to spýtala). Po prijatí peňazí mi dotyčná osoba oznámila, že mi naviac poslané peniaze vrátila. Kde - neviem, lebo moju adresu ani meno (ak sa jej nezobrazilo) nepozná. Zatial som nič nedostala.
avalik
04.09.11,11:50
prave tam smeruje otazka, vie on kontaktovat odberatela len na zaklade mena ktore vidi na vypise z uctu ak odberatel poukazal peniaze na ucet dodavatela v banke v hotovosti? adresu s kontaktnymi udajmu dodavatel strati, pisomna objednavka urobena nebola:)

ty si dodavatel alebo odberatel?
ostrý roháč
04.09.11,12:02
ja nie som ani jeden ani druhy, ale fakt to potrebujem vediet, nepisem to sem z nudy ani nechcem nikoho nadarmo obtazovat..:) hmm.. netusim ci dotycna osoba co vlozila hotovost ma v tej banke aj ucet...
ivka70
04.09.11,12:33
ja nie som ani jeden ani druhy, ale fakt to potrebujem vediet, nepisem to sem z nudy ani nechcem nikoho nadarmo obtazovat..:) hmm.. netusim ci dotycna osoba co vlozila hotovost ma v tej banke aj ucet...

Predpokladam, ze keby mal niekto ucet v danej banke, nevkladal by peniaze v hotovodsti na tvoj ucet, ale by urobil ovela lacnejsi prevod medzi uctami.

Skor pouvazuj, ako sa ten niekto dostal k cislu tvojho uctu, ved nejaky kontakt na neho musis mat, ked vedel, kam ma peniaze vlozit.
KEJKA
04.09.11,13:32
ja nie som ani jeden ani druhy, ale fakt to potrebujem vediet, nepisem to sem z nudy ani nechcem nikoho nadarmo obtazovat..:) hmm.. netusim ci dotycna osoba co vlozila hotovost ma v tej banke aj ucet...
ak to chceš vedieť len teoreticky, resp. kvôli tretej osobe, tak aj tak by bolo vhodné napísať z akej pozície to chceš vedieť, inak tu každý píšeme svoje teorie.....
vkladateľ hotovosti na účet niekoho - X.Y.
chce peniaze nazad
a) od X.Y., vtedy má kontakt na X.Y. nešlo o myl, iba chce peniaze nazad. nech osloví pána X.Y. prípadne firmu SRO a požiada o vrátenie peňazí.
b) od neznámej osoby, lebo omylom vložil peniaze nie na účet X.Y. ale na účet neznámej firmy, na ktorú kontakt nemá. požiada banku, tá má na to tlačivo, žiadosť, kde uvedie dátum, sumu a účet na ktorý vložil peniaze a žiada o jej vrátenie, podpíše. Banka skontaktuje prijímateľa a vyzve ho na vrátenie peňazí, ďalej podľa okolnosti, ako prijímateľ zareaguje.

prijímateľ peňazí zistí, že mu peniaze nepatriA A CHCE ich iniciatívne vrátiť vkladateľovi.
a) bud z bankového účtu vie meno vkladateľa a pozná ho. osloví priamo jeho a dohodne s ním vrátenie peňazí ako aj formu vrátenia
b) z bankového účtu nevie nič o vkladateľovi, osloví banku, ktorá by mu údaje o vkladateľovi mohla povedať, kedže on je príjemca, na to sa asi bankové tajomstvo nevzťahuje, potom postupuje ďalej podľa bodú a).
Ak banka nepovie údaje, tak potom treba dodržať postup, ako som popisala pri vkladateľovi-bod b), teda žiadosť.
ostrý roháč
04.09.11,13:53
presne na toto som sa pytal:

takze som to pochopil tak, ze plati nasledovne:

prijimatel penazi zisti, ze chce vratit peniaze, ktore mu vkladatel v hotovosti poukazal na ucet, nakolko prijimatel po poukazani sumy zisti, ze nemoze poskytnut vkladatelovi protiplnenie na ktore sa zaviazal cez telefon, ktory ale stratil, takze udaje na vkladatela nema a ma len jeho meno a priezvisko z vypisu z uctu. na zaklade tohto mena a priezviska MOZE (ak chce) poziadat banku, aby vkladatelovi peniaze vratila alebo aby dala prijemcovi kontakt na vkladatela tak, aby mu sam prijemca mohol peniaze vratit. inymi slovami a v skratke, JE MOZNA INICIATIVA PRIJEMCU V TAKOMTO PRIPADE NIECO S TYM ROBIT ZA UCELOM VRATENIA PLATBY A PRIJEMCA SA NEMOZE VYHOVARAT ZE PENIAZE NEMOHOL VRATIT LEBO STRATIL KONTAKT NA VKLADATELA. dobre som to pochopil?:)
KEJKA
04.09.11,13:57
dobre si to pochopil. Výhovorka je výhovorka, ale iniciatíve sa medze nekladú a aj v tomto prípade sú možnosti, ako zjednať nápravu.
Koniec-koncov, píšeš, že prijímateľ stratil kontakt, ale vkladateľ pravdepodobne kontakt nestratil, dá si väčší pozor a ak k plneniu nedôjde do dohodnutého termínu, pravdepodobne sám bude kontaktovať príjemcu peňazí. Takže je len otázka času kedy dôjde k vráteniu peňazí.
avalik
04.09.11,13:58
presne na toto som sa pytal:

takze som to pochopil tak, ze plati nasledovne:

prijimatel penazi zisti, ze chce vratit peniaze, ktore mu vkladatel v hotovosti poukazal na ucet, nakolko prijimatel po poukazani sumy zisti, ze nemoze poskytnut vkladatelovi protiplnenie na ktore sa zaviazal cez telefon, ktory ale stratil, takze udaje na vkladatela nema a ma len jeho meno a priezvisko z vypisu z uctu. na zaklade tohto mena a priezviska MOZE (ak chce) poziadat banku, aby vkladatelovi peniaze vratila alebo aby dala prijemcovi kontakt na vkladatela tak, aby mu sam prijemca mohol peniaze vratit. inymi slovami a v skratke, JE MOZNA INICIATIVA PRIJEMCU V TAKOMTO PRIPADE NIECO S TYM ROBIT ZA UCELOM VRATENIA PLATBY A PRIJEMCA SA NEMOZE VYHOVARAT ZE PENIAZE NEMOHOL VRATIT LEBO STRATIL KONTAKT NA VKLADATELA. dobre som to pochopil?:)

na druhu stranu, ja ked niekomu nieco zaplatim a on mi to nedoda, tak sama kontaktujem dodavatela a ziadam o vratenie penazi - vtedy sa dodavatel nemoze vyhovarat, ze nemoze vratit peniaze lebo nevie komu
ostrý roháč
04.09.11,14:13
dakujem za prispevky, cenim si ochotu a trpezlivost:) je mi jasne ze vkladatel ma moznost kontaktovat prijemcu formou nejakej vyzvy na vratenie penazi a tam dat adresu alebo cislo uctu, islo mi jedine o moznost prijemcu cez banku zariadit aby tie peniaze mohli byt vratane, ci toto banky riesia v takychto pripadoch alebo nie, to je vsetko, ostatne veci tu teraz nie su dolezite:) takze dakujem este raz vsetkym
KEJKA
04.09.11,14:57
treba klikať, že máš problém vyriešený, inak sa ti tu budu kopiť dalsie príspevky, ja hlasujem hore za vyriešené.