Lesmanažer
05.09.11,01:14
So súrodencami sme zdedili lesné pozemky v rovnakých podieloch. V zmysle Lesného hospodárskeho plánu a so súhlasom odborného lesného hospodárstva vykonávame na jednej z parciel v rámci celku prebierkovú ťažbu dreva, ktoré predáme obchodníkovi s drevom-firme. Ide len o túto jednu povinnú činnosť a s ňou súvisiacu príležitostnú prácu a predaj vyťaženého dreva. Keďže nie sme ani podnikatelia, ani pozemkové spoločenstvo, ani združenie, len spoluvlastníci zapísaní na Liste vlastníctva-súkromníci, chceli by sme vedieť, ako má správne vyzerať zúčtovanie nákladov na ťažbu v rámci príležitostnej činnosti inou fyzickou osobou, ktorá nie je podnikateľom, a aké doklady majú byť vystavené okrem Dokladu o pôvode dreva, pri samotnom obchode-predaji dreva a či si môžeme odpočítať náklady (PHM na cestovanie do lesa, telefónne hovory pri hľadaní odbytu a s realizátorom ťažby, kúpu prípravku na ošetrenie poškodených stromov pri ťažbe, kúpu tlačív, hlinkovej kriedy na značenie a iné). Aký administratívny postup je správny, čo budeme potrebovať k daňovému priznaniu v budúcom roku a do akej sumy sme oslobodení od dane?
Na danú tému som nenašiel na internete nijaké odborné vysvetlenie. Jej zodpovedanie by iste pomohlo mnohým drobným vlastníkom lesa.
Lesmanažer
07.09.11,19:39
...tušil som, že na toto mi nebude vedieť nikto odpovedať. Asi skúsim dopyt na drsr.