trebisovcan
05.09.11,07:00
Dobrý deň.
1.8. som nastúpil do svojho prvého zamestnania a dostal som zmluvu na princípe Dohody o vykonaní práce.
Tým som teda dostával určitú mzdu, a zároveň moji rodičia dostali za mňa prídavky, kedže som na úrade evidovaný ešte nebol a do 31.8. som bol vlastne ešte študent strednej školy.
Šéf vravel, že sa mám ísť hlásiť na úrad práce, ale že do roboty budem chodiť ešte stále, a teraz na tri mesiace mi nechá tú Dohodu a potom mi dá normálnu zmluvu na dobu neurčitú.
Vraví, že so sebou mám vziať ofotenú tú zmluvu a predložiť ju tam, no rodičia zároveň vravia, aby som nevravel, že som už v auguste pracoval, pretože by museli vrátiť tie peniaze, ktoré za mňa v auguste dostali. Šéf vravel, že ja sa mám ísť normálne hlásiť na úrad,a on ma z tamaď stiahne, alebo také niečo...
Ako to vlastne je? Je možné pracovať, aj keď budem hlásený na úrade, či aké sú tie podmienky Dohody o vykonaní práce?
Vďaka.
veronikasad
05.09.11,05:04
Dobrý deň.
1.8. som nastúpil do svojho prvého zamestnania a dostal som zmluvu na princípe Dohody o vykonaní práce.
Tým som teda dostával určitú mzdu, a zároveň moji rodičia dostali za mňa prídavky, kedže som na úrade evidovaný ešte nebol a do 31.8. som bol vlastne ešte študent strednej školy.
Šéf vravel, že sa mám ísť hlásiť na úrad práce, ale že do roboty budem chodiť ešte stále, a teraz na tri mesiace mi nechá tú Dohodu a potom mi dá normálnu zmluvu na dobu neurčitú.
Vraví, že so sebou mám vziať ofotenú tú zmluvu a predložiť ju tam, no rodičia zároveň vravia, aby som nevravel, že som už v auguste pracoval, pretože by museli vrátiť tie peniaze, ktoré za mňa v auguste dostali. Šéf vravel, že ja sa mám ísť normálne hlásiť na úrad,a on ma z tamaď stiahne, alebo také niečo...
Ako to vlastne je? Je možné pracovať, aj keď budem hlásený na úrade, či aké sú tie podmienky Dohody o vykonaní práce?
Vďaka.
Je možné byť evidovaný na UP a súčasne pracovať na dohodu. Ale tvoj príjem z dohody nesmie presiahnuť stanovenú sumu a dohodu musíš nahlásiť pred začiatkom výkonu práce. 2.9. si pracoval ? Ak ano, na UP sa prihlás až od zajtrajšieho dňa (nie spätne od 1.9., aj keď ešte neuplynulo 7 dní), lebo za nesplnenie tejto oznamovacej povinnosti ťa vyradia. Dnes odnes na UP dohodu.

Za 5 dní si ale musíš potom doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.

Prácu na dohodu v auguste nerieš, mal si štatút študenta. Ak si nemal prac.zmluvu a nebol evidovaný na UP, rodičia majú nárok na prídavok na dieťa aj daňový bonus.
Tweety
05.09.11,05:07
Dobrý deň.
1.8. som nastúpil do svojho prvého zamestnania a dostal som zmluvu na princípe Dohody o vykonaní práce.
Tým som teda dostával určitú mzdu, a zároveň moji rodičia dostali za mňa prídavky, kedže som na úrade evidovaný ešte nebol a do 31.8. som bol vlastne ešte študent strednej školy.
Šéf vravel, že sa mám ísť hlásiť na úrad práce, ale že do roboty budem chodiť ešte stále, a teraz na tri mesiace mi nechá tú Dohodu a potom mi dá normálnu zmluvu na dobu neurčitú.
Vraví, že so sebou mám vziať ofotenú tú zmluvu a predložiť ju tam, no rodičia zároveň vravia, aby som nevravel, že som už v auguste pracoval, pretože by museli vrátiť tie peniaze, ktoré za mňa v auguste dostali. Šéf vravel, že ja sa mám ísť normálne hlásiť na úrad,a on ma z tamaď stiahne, alebo také niečo...
Ako to vlastne je? Je možné pracovať, aj keď budem hlásený na úrade, či aké sú tie podmienky Dohody o vykonaní práce?
Vďaka.
Spätne sa na ÚP zaevidovať nemôžeš. Najskôr to môžeš urobiť až teraz v septembir. Ak budeš tri mesiace dohodár, musíš si dať pozor na max. príjem 139,90 € na dohodu, aby ťa nevyradili. Kedže si v 8. nebol v evidencii, žiadne peniaze ÚP vrátiť nemusíš.
trebisovcan
05.09.11,05:07
Je možné byť evidovaný na UP a súčasne pracovať na dohodu. Ale tvoj príjem z dohody nesmie presiahnuť stanovenú sumu a dohodu musíš nahlásiť pred začiatkom výkonu práce. 2.9. si pracoval ? Ak ano, na UP sa prihlás až od zajtrajšieho dňa (nie spätne od 1.9., aj keď ešte neuplynulo 7 dní), lebo za nesplnenie tejto oznamovacej povinnosti ťa vyradia. Dnes odnes na UP dohodu.

Za 5 dní si ale musíš potom doplatiť zdr.poistenie ako samoplatitel.

Aká je tá stanovená suma, ktorú nesmie presiahnuť moja mzda?
2.9. som pracoval, áno...čiže dnes keď si pôjdem po papiere, mám ím dať ofotenú dohodu, papiere doma vyplním, zajtra ich tam odnesiem, a bude všetko v poriadku?
Koľko to činí? To zdravotné poistenie?


Spätne sa na ÚP zaevidovať nemôžeš. Najskôr to môžeš urobiť až teraz v septembir. Ak budeš tri mesiace dohodár, musíš si dať pozor na max. príjem na dohodu,aby ťa nevyradili. Kedže si v 8. nebol v evidencii, žiadne peniaze ÚP vrátiť nemusíš.

Koľko je teda ten maximálny príjem? Pretože dostávam o čosi viac, ako mama...ktorá má síce posťahované aj z minimálky a tak...
Tweety
05.09.11,05:13
Aká je tá stanovená suma, ktorú nesmie presiahnuť moja mzda?
2.9. som pracoval, áno...čiže dnes keď si pôjdem po papiere, mám ím dať ofotenú dohodu, papiere doma vyplním, zajtra ich tam odnesiem, a bude všetko v poriadku?
Koľko to činí? To zdravotné poistenie?



Koľko je teda ten maximálny príjem? Pretože dostávam o čosi viac, ako mama...ktorá má síce posťahované aj z minimálky a tak...
MAx. príjem som napísala, je mesačne 139,90€.
trebisovcan
05.09.11,05:15
MAx. príjem som napísala, je mesačne 139,90€.

Aha...akosi som si to nevšimol, divné..:D
Hmmm...Tak to nevyhovuje teda, ja zarábam o "čosi" viac...čo s tým teda?
Však oni mi ani nemajú ako zistiť mzdu, že?
Tweety
05.09.11,05:17
Aha...akosi som si to nevšimol, divné..:D
Hmmm...Tak to nevyhovuje teda, ja zarábam o "čosi" viac...čo s tým teda?
Však oni mi ani nemajú ako zistiť mzdu, že?
Majú, majú, každý mesiac im totiž musíš priniesť od mzdárky potvrdenie o tvojej vyplatenej odmene z dohody. A rovnako to bude aj vo výkaze do SP.
veronikasad
05.09.11,05:19
Aha...akosi som si to nevšimol, divné..:D
Hmmm...Tak to nevyhovuje teda, ja zarábam o "čosi" viac...čo s tým teda?
Však oni mi ani nemajú ako zistiť mzdu, že?
nemôžeš zarobiť viac, príjem sa nahlasuje cez mesačný výkaz do sociálnej poisťovne a UP je so SP prepojený. Vyradia ťa spätne z evidencie.
trebisovcan
05.09.11,05:21
Majú, majú, každý mesiac im totiž musíš priniesť od mzdárky potvrdenie o tvojej vyplatenej odmene z dohody.

Ahaa...a ak nedostávam výplatnú pásku alebo akési potvrdenie?


nemôžeš zarobiť viac, príjem sa nahlasuje cez mesačný výkaz do sociálnej poisťovne a UP je so SP prepojený. Vyradia ťa spätne z evidencie.

No, tak teraz už fakt neviem, čo s tým...pôjdem sa hlásiť na úrad, nakoľko ma z evidencie aj tak vyradia?
veronikasad
05.09.11,05:22
Ahaa...a ak nedostávam výplatnú pásku alebo akési potvrdenie?
Na UP dostaneš tlačivo, ktoré mesačne musíš vyplnené predkladať. Ak ti ho hneď nedajú, pýtaj si ho sám.
Tweety
05.09.11,05:22
Ahaa...a ak nedostávam výplatnú pásku alebo akési potvrdenie?
VP musíš od zamestnáv. dostať, a rovnako Ti vypíšu aj potvrdenie o vyplatenej odmene, to tlačivko dostaneš na ÚP.
trebisovcan
05.09.11,05:29
Dajme teda tomu, že dnes tam odnesiem zmluvu, teda tú Dohodu o vykonaní práce, na ktorej je dátum uzatvorenia 1.8., dnes dôjde šéf, oboznámim ho s reakciami na tému a zajtra sa tam mám ísť hlásiť s vysvedčeniami, papiermi, ktoré dnes zároveň dostanem a ostatné tlačivá až na konci mesiaca...správne?
Tweety
05.09.11,06:09
Dajme teda tomu, že dnes tam odnesiem zmluvu, teda tú Dohodu o vykonaní práce, na ktorej je dátum uzatvorenia 1.8., dnes dôjde šéf, oboznámim ho s reakciami na tému a zajtra sa tam mám ísť hlásiť s vysvedčeniami, papiermi, ktoré dnes zároveň dostanem a ostatné tlačivá až na konci mesiaca...správne?
Pôjdeš sa zaevidovať na ÚP, donesieš aj dohodu. Ak sa máš hlásiť( u zamestnáv.) aj s vysvedčeniami, to už uzavrieš PP na PZ? Pretože ak áno, z ÚP budeš vyradený, nemôžeš aj pracovať na PZ aj byť v evidencii uchádzačov.
veronikasad
05.09.11,06:10
Vysvedčenia asi nesie na UP
trebisovcan
05.09.11,06:17
Pôjdeš sa zaevidovať na ÚP, donesieš aj dohodu. Ak sa máš hlásiť( u zamestnáv.) aj s vysvedčeniami, to už uzavrieš PP na PZ? Pretože ak áno, z ÚP budeš vyradený, nemôžeš aj pracovať na PZ aj byť v evidencii uchádzačov.

No, ale evidovať sa budem až zajtra, nie? Ako mi tu už bolo "povedané"...
(zamestnávateľ moje vysvedčenia má)
A do trvalého pracovného pomeru ma vezme po ďalších troch mesiacoch dohody, tie budem mať zároveň ako skúšobnú dobu.
Tweety
05.09.11,06:31
No, ale evidovať sa budem až zajtra, nie? Ako mi tu už bolo "povedané"...
(zamestnávateľ moje vysvedčenia má)
A do trvalého pracovného pomeru ma vezme po ďalších troch mesiacoch dohody, tie budem mať zároveň ako skúšobnú dobu.
Ok, tak zajtra. Takže potom už PP bude bez SD, tak?
trebisovcan
05.09.11,06:36
Ok, tak zajtra. Takže potom už PP bude bez SD, tak?

Bez starobného dôchodku? No to ja neviem...
Viem len toľko, že budem ešte tri mesiace robiť na dohodu a potom dostanem zmluvu, no zatiaľ mám byť aj evidovaný na úrade.



Vysvedčenia asi nesie na UP
Nie, tie mám aj so zmluvou, resp. dohodou na predajni.

//
SD nie je v tomto prípade starobný dôchodok ale skúšobná doba. :)

Aha, vďaka za upozornenie :)
Áno, tri mesiace budem mať dohodu, ktorá bude zároveň skúšobnou dobou, a potom už najpravdepodobnejšie normálny pracovný pomer.
kn-alka
05.09.11,06:39
SD nie je v tomto prípade starobný dôchodok ale skúšobná doba. :)
kn-alka
05.09.11,06:57
Takže zhrňme si to:
od 01.08.2011 máš uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, ktorá naďalej trvá. V auguste máš štatút študenta, môžeš pracovať na základe dohody, je to v poriadku. Teraz v septembri čo najskôr nabehni na úrad práce(ešte dnes), zober so sebou aj existujúci dohodu. Ak však máš na dohode napísanú odmenu za prácu viac ako 139.90 €, tak ťa tuším ani nezaevidujú. Ale treba ísť, uvidíš.
Ak ťa zaevidujú, na konci mesiaca dostaneš tlačivo, alebo si ho môžeš vypýtať už teraz, na ktorom ti zamestnávateľ potvrdí, koľko si zarobil za mesiac. Ak to bude menej ako 139,90, ostaneš ďalej v evidncii, ak viac, z evidencie ťa vyradia a musíš si sám zaplatiť zdravotnú poisťovňu (46,06 €/mesiac). Keď ťa zamestnávateľ zamestná na pracovnú zmluvu, tú zanesieš na úrad práce, oni ťa vyradia a ty budeš normálne zamestnaný.
trebisovcan
05.09.11,07:05
Takže zhrňme si to:
od 01.08.2011 máš uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, ktorá naďalej trvá. V auguste máš štatút študenta, môžeš pracovať na základe dohody, je to v poriadku. Teraz v septembri čo najskôr nabehni na úrad práce(ešte dnes), zober so sebou aj existujúci dohodu. Ak však máš na dohode napísanú odmenu za prácu viac ako 139.90 €, tak ťa tuším ani nezaevidujú. Ale treba ísť, uvidíš.
Ak ťa zaevidujú, na konci mesiaca dostaneš tlačivo, alebo si ho môžeš vypýtať už teraz, na ktorom ti zamestnávateľ potvrdí, koľko si zarobil za mesiac. Ak to bude menej ako 139,90, ostaneš ďalej v evidncii, ak viac, z evidencie ťa vyradia a musíš si sám zaplatiť zdravotnú poisťovňu (46,06 €/mesiac). Keď ťa zamestnávateľ zamestná na pracovnú zmluvu, tú zanesieš na úrad práce, oni ťa vyradia a ty budeš normálne zamestnaný.

Mám napísané na dohode, koľko dostávam na hodinu a je tam aj počet hodín, ktoré odpracujem na mesiac. Čiže sa to asi ráta ako tá mzda, že?
50€ mesačne štátu za to, že sa mi nič nestane? ah jaj...
Ale pekné vysvetlenie-zhrnutie, vďaka ;-)
kn-alka
05.09.11,07:12
koľko presne máš uvedené na dohode?
trebisovcan
05.09.11,07:16
koľko presne máš uvedené na dohode?

150 hodín mesačne, odmenena 1.822€
kn-alka
05.09.11,07:20
POZOR!!!

§ 226
Dohoda o vykonaní práce
Na začiatok

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

150 h/mesiac je veľa, to ti vyjde len na necelé 3 mesiace, nesmieš prekročiť 350 hodín za ROK !!

Čo sa týka odmeny ani nemá zmysel ísť na úrad práce, choď do zdravotnej poisťovne prihlásiť sa od 01.09.2011 ako samoplatiteľ, a kým nedostaneš pracovnú zmluvu, tak si zdravotné poistenie plať sám (tých 46,60 € ta pri takýchto príjmoch nezabije).
trebisovcan
05.09.11,07:23
Počkaj, počkaj, počkaj....teraz pozerám, že to nie je mesačne 150 hodín...
Tu mám, že od 1.8.2011 do 31.12.2011 mám vykonať tých 150 hodín...
Ospravedlňujem sa, nepozorne som čítal...
kn-alka
05.09.11,07:26
Aj odmena je na tých 5 mesiacov? Ak aj áno, aj tak ti to vychádza okolo 365 € mesačne, takže na úrade práce nemáš šancu. Zostáva ti len samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne.
trebisovcan
05.09.11,07:30
Aj odmena je na tých 5 mesiacov? Ak aj áno, aj tak ti to vychádza okolo 365 € mesačne, takže na úrade práce nemáš šancu. Zostáva ti len samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne.

No, stojí mi tu:
Pracovník sa zaväzuje bla bla bla vykoná od 1.8.2011 do 31.12.2011 túto prácu: xyz
Rozsah dohodnutej práce je 150 hodín.
...
...
...
Za riadne vykonanú a odovzdanú prácu...bla bla bla... zamestnávateľ vyplatí pracovníkovi odmenu: 1,822€/hod.
Čiže neviem, ako...tak o polhodku sa chystám ísť z práce na úrad...
A mám cca toľko, čo si napísala, plus 2€ na stravu na 20 dní...
Ale možno sa bude so šéfom dať dohodnúť tak, že na to potvrdenie pre úrad sa mi bude písať smiešna mzda, a nevyradia ma z evidencie a nebudem si platiť to poistenie...či?
kn-alka
05.09.11,07:38
Etika porady nedovoľuje radiť ako podvádzať
katka 23
05.09.11,07:39
v dohode o vykonaní práce sa môže uviesť - dojednáva sa dohoda o splatnosti časti odmeny po vykonaní časti pracovnej úlohy mesačne v sume...
Tweety
05.09.11,07:40
Ale možno sa bude so šéfom dať dohodnúť tak, že na to potvrdenie pre úrad sa mi bude písať smiešna mzda, a nevyradia ma z evidencie a nebudem si platiť to poistenie...či?
Toto už s hraniční s podvodom. Ale na SP budú mať tvoj príjem na dohdou, tak si to ÚP ľahko overí. A zistenie, že je to podvod, bude znamenať vyradenie z ÚP.
kn-alka
05.09.11,07:41
"v dohode o vykonaní práce sa môže uviesť - dojednáva sa dohoda o splatnosti časti odmeny po vykonaní časti pracovnej úlohy mesačne v sume..."


lenže aj pri rozdelení na 5 mesiacov mu to vychádza na 365 € mesačne !!!
katka 23
05.09.11,07:42
150 hod x 1,822 = 273,30 toľko má dostať za vykonanie celej dohodnutej práce
kn-alka
05.09.11,07:48
jáááj, áno, ospravedlňujem sa, predtým zadávateľ písal, že má odmenu 1.822 €, alebo som to ja zle prečítala (ešte je len pondelok) :D

V každom prípade je to veľa.
trebisovcan
05.09.11,07:52
"v dohode o vykonaní práce sa môže uviesť - dojednáva sa dohoda o splatnosti časti odmeny po vykonaní časti pracovnej úlohy mesačne v sume..."


lenže aj pri rozdelení na 5 mesiacov mu to vychádza na 365 € mesačne !!!

Ale veď tam mám, že od toho augusta do decembra vykonám 150 hodín práce, za ktorú budem odmenený 1.8€ na hodinu...čiže keď sa to vynásobí, potom vydelí, som teoreticky v suchu, nie?

//Zlú klávesu som stlačil, 1.8€ ... teda, 1.822...:D pardon :D
katka 23
05.09.11,07:56
2,80 € alebo 1,822 € ? nepleť nás ... lebo si nás už dosť doplietol..
Tweety
05.09.11,07:57
Ale veď tam mám, že od toho augusta do decembra vykonám 150 hodín práce, za ktorú budem odmenený 2.8€ na hodinu...čiže keď sa to vynásobí, potom vydelí, som teoreticky v suchu, nie?
Nie je to tak, že sa vynásobí a vydelí celkovo, ale je to posudzované za každý odpracovaný mesiac samostatne. Takže kadžý mesiac je max. tých horeuvedených 139,90€.
kn-alka
05.09.11,07:59
[QUOTE=trebisovcan;1841966]No, stojí mi tu:
Pracovník sa zaväzuje bla bla bla vykoná od 1.8.2011 do 31.12.2011 túto prácu: xyz
Rozsah dohodnutej práce je 150 hodín.
...
...
...
Za riadne vykonanú a odovzdanú prácu...bla bla bla... zamestnávateľ vyplatí pracovníkovi odmenu: 1,822€/hod.


Podľa tohto to vyzera takto:
150 hod. za 5 mesiacov, t.j. 30 hod za mesiac
30 x 1,822 = 54,66 €
Teda, ak máš odmenu vyplácanú mesačne.
V tomto prípade sa môžeš evidovať na úrade práce.
katka 23
05.09.11,08:03
áno je to tak, ako píše kn-alka , nech ti zam - eľ urobí dodatok k dohode o vyplatení odmeny mesačne vo výške 54,66 € a choď na úrad
kn-alka
05.09.11,08:04
no konečne sme sa z toho nejako vysomárili :D
trebisovcan
05.09.11,08:06
áno je to tak, ako píše kn-alka , nech ti zam - eľ urobí dodatok k dohode o vyplatení odmeny mesačne vo výške 54,66 € a choď na úrad

No, ibaže ja idem na úrad už teraz, a zamestnávateľ príde ku mne až poobede...a to už nebudú mať stránkovacie hodiny na úrade...
kn-alka
05.09.11,08:07
Zatial tam chod bez dohody, vypýtaj si žiadosť o zaradenie do evidencie, a dohodu donesieš neskôr.
Tweety
05.09.11,08:09
Zatial tam chod bez dohody, vypýtaj si žiadosť o zaradenie do evidencie, a dohodu donesieš neskôr.
Ale veď písal, že on dohodu už má od augusta.
trebisovcan
05.09.11,08:11
Zatial tam chod bez dohody, vypýtaj si žiadosť o zaradenie do evidencie, a dohodu donesieš neskôr.

Noo...nemám teda dnes niesť ani dohodu? Leboo...dnes je už piateho, a evidovať sa potrebujem do 7 dní...nie?
katka 23
05.09.11,08:17
No, stojí mi tu:
Pracovník sa zaväzuje bla bla bla vykoná od 1.8.2011 do 31.12.2011 túto prácu: xyz
Rozsah dohodnutej práce je 150 hodín.
...
...
...
Za riadne vykonanú a odovzdanú prácu...bla bla bla... zamestnávateľ vyplatí pracovníkovi odmenu: 1,822€/hod.
Čiže neviem, ako...tak o polhodku sa chystám ísť z práce na úrad...
A mám cca toľko, čo si napísala, plus 2€ na stravu na 20 dní...
Ale možno sa bude so šéfom dať dohodnúť tak, že na to potvrdenie pre úrad sa mi bude písať smiešna mzda, a nevyradia ma z evidencie a nebudem si platiť to poistenie...či?
túto dohodu odnes na úrad a dodatok o vyplatení odmeny za aug. a ostatné mesiace odnes neskôr, zatiaľ ide len o evidenciu keď to dobre chápem
trebisovcan
05.09.11,08:19
túto dohodu odnes na úrad a dodatok o vyplatení odmeny za sept.odnes neskôr, zatiaľ ide len o evidenciu keď to dobre chápem

Áno, o evidenciu.
Takže mám ísť teraz tam, odovzdám dohodu o vykonaní práce, vezmem tlačivá na evidovanie sa, ktoré tam vyplnené odnesiem zajtra a dodatok k zmluve, teda dohode odnesiem neskôr..?
kn-alka
05.09.11,08:20
Ale veď písal, že on dohodu už má od augusta.


nech sa najprv dohodne so zamestnávateľom, prípadne dohodu upravia - dopíšu, že odmena je splatná mesačne, alebo spíšu dodatok, a až potom to zanesie na úrad práce. Dnes tam ide prvý deň, vypýta si žiadosť o evidenciu a informácie, čo všetko potrebujú. Ide o prvý kontakt, nikto múdry z neba nespadol, aby vedel, čo všetko musí so sebou doniesť.
katka 23
05.09.11,08:22
nech sa najprv dohodne so zamestnávateľom, prípadne dohodu upravia - dopíšu, že odmena je splatná mesačne, alebo spíšu dodatok, a až potom to zanesie na úrad práce. Dnes tam ide prvý deň, vypýta si žiadosť o evidenciu a informácie, čo všetko potrebujú. Ide o prvý kontakt, nikto múdry z neba nespadol, aby vedel, čo všetko musí so sebou doniesť.
zam - eľ príde až poobede , trebišovčan ide teraz na ÚP
kn-alka
05.09.11,08:25
... sa nechápeme, radím mu, aby išiel teraz len pre žiadosť, ktorú vyplnenú a s dohodu od zamestnávateľa zanesie na úrad práce ZAJTRA.
trebisovcan
05.09.11,08:26
Volal som šéfovi, povedal, že zatiaľ len mám vypýtať papiere, teda tlačivá pre žiadosť o zaradenie do evidencie, a dohodu predložím neskôr...
Že kým nemám s úradom nič, nemám im čo predkladať žiadnu dohodu...najprv sa mám evidovať, až tak predložiť dohodu...
Tweety
05.09.11,08:27
Volal som šéfovi, povedal, že zatiaľ len mám vypýtať papiere, teda tlačivá pre žiadosť o zaradenie do evidencie, a dohodu predložím neskôr...
Že kým nemám s úradom nič, nemám im čo predkladať žiadnu dohodu...najprv sa mám evidovať, až tak predložiť dohodu...
Tak vypýtaj tlačivká, oni ťa aj tak zaevidujú od dnešného dňa, potom dohodu doložíš, keď už budeš mať žiadosť vypísanú.
trebisovcan
05.09.11,08:29
Tak vypýtaj tlačivká, oni ťa aj tak zaevidujú od dnešného dňa, potom dohodu doložíš, keď už budeš mať žiadosť vypísanú.

Už dnes ma zaevidujú? :O Ale ja tie papiere nevyplním pred nimi...či to by som mal?
Nemôžem si to vziať do práce, alebo domov a tak vyplniť s tým, že zajtra odnesiem?
Tweety
05.09.11,08:31
Už dnes ma zaevidujú? :O Ale ja tie papiere nevyplním pred nimi...či to by som mal?
Nemôžem si to vziať do práce, alebo domov a tak vyplniť s tým, že zajtra odnesiem?
Môžeš, ale musíš to doniesť tak, aby si tých 7 dní od prvého sept. stihol. Tak budeš zaevidovaný od prvého dňa v mesiaci.
kn-alka
05.09.11,08:31
vyplníš ich doma, oni ťa zaevidujú spätne s dnešným dátumom. Pokiaľ viem, tuším máš na zaevidovanie 8 dní, takže ťa môžu zaevidovať spätne od 01.09.2011
kn-alka
05.09.11,08:32
Môžeš, ale musíš to doniesť tak, aby si tých 7 dní od prvého sept. stihol.


... už len 7 dní? nie 8? ale môže byť, tie zákony sa stále menia :)
Tweety
05.09.11,08:32
... už len 7 dní? nie 8? ale môže byť, tie zákony sa stále menia :)
Stále bolo 7 dní, a aj terazky je ich len 7.
trebisovcan
05.09.11,08:33
Ááá...ja idem teda tam, neberiem si okrem kľúčov, peňaženky, slnečných okuliarov a mobilu nič...:D
Až dôjdem, dám vedieť, ako som "dopadol" :D
mzdarka renca
05.09.11,08:51
Tak vypýtaj tlačivká, oni ťa aj tak zaevidujú od dnešného dňa, potom dohodu doložíš, keď už budeš mať žiadosť vypísanú.

prečo by nemohol odovzdať pôvodnú dohodu, veď je v poriadku, pokiaľ som dobre čítala, má dohodu od 1.8.2011, dohodnutú hod. mzdu 1,822 a má odpracovať 150 hod. za 5 mesiacov.

nevidím v tom problém
Tweety
05.09.11,08:55
prečo by nemohol odovzdať pôvodnú dohodu, veď je v poriadku, pokiaľ som dobre čítala, má dohodu od 1.8.2011, dohodnutú hod. mzdu 1,822 a má odpracovať 150 hod. za 5 mesiacov.

nevidím v tom problém
Ani ja, veď som mu to už napísala, že ak je od augusta, tak nemá, čo špekulovať, ale tu ho presviedčali, že má počkať, až mu ju zamestnáv. opraví, ale nevidím na to dôvod. :)
Sarlotka
05.09.11,09:07
ja by som sa rada opytala:

tych 139,90 Eur je brutto mesacne v pripade pracovneho pomeru, cize neto dostane 123,39 Eur

v prípade dohody nie je teda brutto 139,90 Eur, dolezite je aby v cistom dostak uchadzac mesacne nejaviac 123,39 Eur?

dakujem za odpoved
Tweety
05.09.11,09:15
ja by som sa rada opytala:

tych 139,90 Eur je brutto mesacne v pripade pracovneho pomeru, cize neto dostane 123,39 Eur

v prípade dohody nie je teda brutto 139,90 Eur, dolezite je aby v cistom dostak uchadzac mesacne nejaviac 123,39 Eur?

dakujem za odpoved
Je to príjem na dohodu, ak si v PP na PZ, nemôžeš byť zaevidovaná na ÚP.
katka 23
05.09.11,09:19
Ani ja, veď som mu to už napísala, že ak je od augusta, tak nemá, čo špekulovať, ale tu ho presviedčali, že má počkať, až mu ju zamestnáv. opraví, ale nevidím na to dôvod. :)
dôvod na dodatok k dohode alebo opravu dohody bola mesačná odmena za vykonanú prácu a výška zárobku pre evid.uchádzača o zamestnanie
mzdarka renca
05.09.11,09:19
ja by som sa rada opytala:

tych 139,90 Eur je brutto mesacne v pripade pracovneho pomeru, cize neto dostane 123,39 Eur

v prípade dohody nie je teda brutto 139,90 Eur, dolezite je aby v cistom dostak uchadzac mesacne nejaviac 123,39 Eur?

dakujem za odpoved

139,90 €/ mesiac je v prípade dohody, nakoľko z nej neplatí zamestnanec odvody, ak si uplatňuje NČZD, tak aj v čistom to bude 139,90€.

v prípade pracovného pomeru sa postupuje inak a to tak, že hrubý príjem bude 65% ŽM čo je 189,83 € = 123,39€, takže ak je uchádzač o zamestnanie zamestnaný na základe PZ, tak jeho hrubý príjem nesmie presiahnuť 123,39€. Ono sa tu totižto k hrubej mzde pripočíta poistné zamestnanca.
mzdarka renca
05.09.11,09:20
Je to príjem na dohodu, ak si v PP na PZ, nemôžeš byť zaevidovaná na ÚP.

môže;)

samozrejme na kratší prac. úväzok, musí byť totiž dodržaná minimálna mzda.
Tweety
05.09.11,09:29
môže;)

samozrejme na kratší prac. úväzok, musí byť totiž dodržaná minimálna mzda.
Reni, no teda neviem, či máš pravdu.
Pozrela som priamo zdroj, a:
Uchádzačom o zamestnanie je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu, a ktorý:

nie je zamestnanec v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu
neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte EÚ alebo v cudzine
vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov.
mzdarka renca
05.09.11,09:33
Reni, no teda neviem, či máš pravdu.
Pozrela som priamo zdroj, a:
Uchádzačom o zamestnanie je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu, a ktorý:

nie je zamestnanec v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu
neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte EÚ alebo v cudzine
vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov. Uchádzačom o zamestnanie je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu, a ktorý:

nie je zamestnanec v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu
neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte EÚ alebo v cudzine
vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov.



obdobný PP je aj dohoda, a medzi nami, ja som v tejto situácií, som zamestnaná na kratší prac. úväzok a som v evidencií na úrade práce a som dokonca PN:).
prečítaj si zvýraznené;)
Tweety
05.09.11,09:35
obdobný PP je aj dohoda, a medzi nami, ja som v tejto situácií, som zamestnaná na kratší prac. úväzok a som v evidencií na úrade práce a som dokonca PN:).
prečítaj si zvýraznené;)
Veď sa nehádam, ale raz som tu už odpovedala, že sa môže zamestnať na PP, a bolo odpísané, že z evidencie vyradia ak má PZ, tak terazky :confused: ALe verím Ti.:) Z tej citácie mi je to jasné, že by to šlo.
mzdarka renca
05.09.11,09:38
Veď sa nehádam, ale raz som tu už odpovedala, že sa môže zamestnať na PP, a bolo odpísané, že z evidencie vyradia ak má PZ, tak terazky :confused: ALe verím Ti.:)

Majka, riešila som si to pre seba a som si na 100% istá, že je to tak. Málokto zamestná totiž niekoho na PZ, keď je v evidencií, na 99% sa používa dohoda. Aj tu na porade sa o tom málo popísalo.
JankaO
05.09.11,09:52
obdobný PP je aj dohoda,
Ja len upresním, že dohoda nie je obdobný PP. K tomu, čo je považované za obdobný pracovný vzťah mám vyjadrenie IP a nepatrí sem DOPČ, ani DOVP a ani DoBPŠ.

Cit. z vyjadrenia IP:
Zákon č. 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html)/2001 Z. z. Zákonník práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) bližšie neustanovuje, čo sa za obdobný pracovný vzťah považuje. Avšak v nadväznosti na § 3 písm. a) prvý bod zákona č. 124 (http://www.porada.sk/t59464-124-zvierata.html)/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z. možno konštatovať, že obdobný pracovný vzťah je pracovný vzťah uzatvorený podľa zákonov ako sú napr. zákon č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov, zákon č. 200/1998 Z. z. o štátnej službe colníkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 315 (http://www.porada.sk/t59477-315-ostatne-pohladavky.html)/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov.

Uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru vzniká podľa § 1 ods. 5 Zákonníka práce pracovnoprávny vzťah a nie obdobný pracovný vzťah.

S pozdravom

Ing. Erika Ostrochovská
Inšpektorát práce
Hlavná 2, 010 09 Žilina
Tel: +421/41/5689494"
koniec cit.

To ale nič nemení na tom, že ak má osoba príjem zo zárobkovej činnosti nižší ako 65% ŽM môže byť evidovaná na ÚP, ak tento príjem pochádza zo zárobkovej činnosti podľa zákona 311/2001Z. z. Čiže zákon o zamestnanosti sa odvoláva na celý ZP - PP, dohody... Na základe tejto skutočnosti môže byť evidovaný na UP aj zamestnanec na PZ... atď
trebisovcan
05.09.11,10:05
No, som tu...živý a zdravý :D
Bol som sa najesť domov, do ČSOB a potom som zašiel na úrad...tam plno ľudí stojí a čaká, ale si myslím,však mne len papier čaká, tak som zaklopal, vošiel dnu, a tie tety na mňa zhulákali "všaaak obed máme" :D
Ale dali mi papiere...už som v robote, tak snáď dôjde dnes šéf, aby som to s ním vyplnil...
A teda...TREBA, alebo NETREBA upraviť tú dohodu, alebo k nej vystaviť dodatok??
mzdarka renca
05.09.11,10:05
Ja len upresním, že dohoda nie je obdobný PP. K tomu, čo je považované za obdobný pracovný vzťah mám vyjadrenie IP a nepatrí sem DOPČ, ani DOVP a ani DoBPŠ.

Cit. z vyjadrenia IP:
Zákon č. 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html)/2001 Z. z. Zákonník práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) bližšie neustanovuje, čo sa za obdobný pracovný vzťah považuje. Avšak v nadväznosti na § 3 písm. a) prvý bod zákona č. 124 (http://www.porada.sk/t59464-124-zvierata.html)/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z. možno konštatovať, že obdobný pracovný vzťah je pracovný vzťah uzatvorený podľa zákonov ako sú napr. zákon č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov, zákon č. 200/1998 Z. z. o štátnej službe colníkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 315 (http://www.porada.sk/t59477-315-ostatne-pohladavky.html)/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov.

Uzatváraním dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru vzniká podľa § 1 ods. 5 Zákonníka práce pracovnoprávny vzťah a nie obdobný pracovný vzťah.

S pozdravom

Ing. Erika Ostrochovská
Inšpektorát práce
Hlavná 2, 010 09 Žilina
Tel: +421/41/5689494"
koniec cit.

To ale nič nemení na tom, že ak má osoba príjem zo zárobkovej činnosti nižší ako 65% ŽM môže byť evidovaná na ÚP, ak tento príjem pochádza zo zárobkovej činnosti podľa zákona 311/2001Z. z. Čiže zákon o zamestnanosti sa odvoláva na celý ZP - PP, dohody... Na základe tejto skutočnosti môže byť evidovaný na UP aj zamestnanec na PZ... atď

máš pravdu, je teplo a sekla som sa čo sa týka toho obdobného prac. vzťahu, ale keď som si riešila moju situáciu, tak som si to študovala hore dole a viem, že sa to dá, len som si už nepamätala ako a pre krátkosť času .......:D:D:D
mzdarka renca
05.09.11,10:07
No, som tu...živý a zdravý :D
Bol som sa najesť domov, do ČSOB a potom som zašiel na úrad...tam plno ľudí stojí a čaká, ale si myslím,však mne len papier čaká, tak som zaklopal, vošiel dnu, a tie tety na mňa zhulákali "všaaak obed máme" :D
Ale dali mi papiere...už som v robote, tak snáď dôjde dnes šéf, aby som to s ním vyplnil...
A teda...TREBA, alebo NETREBA upraviť tú dohodu, alebo k nej vystaviť dodatok??

NETREBA:---
trebisovcan
05.09.11,10:10
NETREBA:---

Čiže zajtra tam mám nabehnúť zase, a odovzdať vyplnené tlačivá, pričom ich oboznámim s tým, že pracujem na dohodu a ak budú chcieť, predložím im kópiu dohody?
Tweety
05.09.11,10:15
Čiže zajtra tam mám nabehnúť zase, a odovzdať vyplnené tlačivá, pričom ich oboznámim s tým, že pracujem na dohodu a ak budú chcieť, predložím im kópiu dohody?
Ak si žiadosť nevypísal dnes, tak sa tam vráť zajtra už aj s dohodou. To, že pracuješ na dohodu, im musíš oznámiť.
trebisovcan
05.09.11,10:20
Ak si žiadosť nevypísal dnes, tak sa tam vráť zajtra už aj s dohodou. To, že pracuješ na dohodu, im musíš oznámiť.

Nie, dnes som si len papiere vzal...teraz ich asi idem preštudovať...ani vlastne neviem, čo všetko zajtra budú chcieť...
vysvedčká, potvrdenie o začatí a ukončení štúdia, to asi budú vysvedčenia z prvého a štvrtého, predpokladám...
A čestné vyhlásenie, to si tiež veľmi nie som istý, načo mi je...

//No, ale je tu bludov...na papieroch o sčítaní obyvateľstva (ktoré som nevyplnil) toho toľko nebolo...
Sarlotka
05.09.11,12:28
Ano myslela som samozrejme kratsi pracovy cas a dodrzanie minimalnej mzdy.

Pytam sa pretoze mam jedneho klienta sro a ten zamestnava uchadzaca z uradu prace, na zaklade dohody, chce mu dat maximum, co sa da, aby nebol vyradeny z evidencie a ja vychadzam z 123,39 Eur v cistom ...

Stale sa v tom trosku mocem, moj nazor totiz je, ze ide o cisty prijem, ktory pride uchazdacovi a ten nesmie byt viac ako 123,39 Eur...

totizto 139,90 Eur v hrubom je pri dohode cisty prijem pre uchadzaca vacsi /len garancne, urazove poistenie/ ako pri skrátenom pracovnom pomere /vsetky poistne odvody/ a sro ma naklad stale ten isty...

Toto som nasle na stranke uradu prace:

Zmena maximálnej výšky mzdy alebo odmeny UoZ od 1.7.2011

Aplikácia ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti") od 01. 07. 2011

V súvislosti so zmenou výšky životného minima od 01.07.2011 sa mení maximála výška mzdy alebo odmeny, ktorú môže zarobiť uchádzač o zamestnanie na 139,90 €.

Výpočet ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1.7. 2011:

* životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu 189,83 €
* 65% zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu 123,39 €

Odvody:

* starobné poistenie (4%) 4,93 €
* nemocenské poistenie (1,4%) 1,72 €
* poistenie v nezamestnanosti (1%) 1,23 €
* invalidné poistenie (3%) 3,70 €
* zdravotné poistenie (4%) 4,93 €

65 % zo sumy životného minima (123,39 €) + odvody (16,51 €) = 139,90 €

Uchádzač o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny osobne alebo písomne (faxom, elektronicky na adresu úradu, poštou) výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem z nej najneskôr deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti.

Uchádzač o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť preukazuje v zmysle § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny v pravidelných mesačných intervaloch (vždy za uplynulý kalendárny mesiac) v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

V prípade, ak výška mzdy alebo odmeny zo zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie prekročí sumu 139,90 € (brutto), uvedenú v potvrdení zamestnávateľa, začína sa voči uchádzačovi o zamestnanie správne konanie vo veci vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nesplnenie podmienky ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti.


Budem rada, ak mi poradite.. ak je to ta ako pisete zvysila by som teda odmenu na 139,90 teda v hrubom spolu s odvodmi... /garancne, urazove/
Tweety
05.09.11,12:30
Ano myslela som samozrejme kratsi pracovy cas a dodrzanie minimalnej mzdy.

Pytam sa pretoze mam jedneho klienta sro a ten zamestnava uchadzaca z uradu prace, na zaklade dohody, chce mu dat maximum, co sa da, aby nbebol vyradeny a ja vychadzam z 123,39 Eur v cistom ...

Stale sa v tom trosku mocem, moj nazor totiz je ze ide o cisty prijem, ktory pride uchazdacovi a ten nesmie byt viac ako 123,39 Eur...

totizto 139,90 Eur v hrubom je pri dohode cisty prijem pre uchadzaca vacsi /len garancne, urazove poistenie/ ako pri skrátenom pracovnom pomere /vsetky poistne odvody/ a sro ma naklad stale ten isty...

Toto som nasle na stranke uradu prace:

Zmena maximálnej výšky mzdy alebo odmeny UoZ od 1.7.2011

Aplikácia ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti") od 01. 07. 2011

V súvislosti so zmenou výšky životného minima od 01.07.2011 sa mení maximála výška mzdy alebo odmeny, ktorú môže zarobiť uchádzač o zamestnanie na 139,90 €.

Výpočet ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1.7. 2011:

* životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu 189,83 €
* 65% zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu 123,39 €

Odvody:

* starobné poistenie (4%) 4,93 €
* nemocenské poistenie (1,4%) 1,72 €
* poistenie v nezamestnanosti (1%) 1,23 €
* invalidné poistenie (3%) 3,70 €
* zdravotné poistenie (4%) 4,93 €

65 % zo sumy životného minima (123,39 €) + odvody (16,51 €) = 139,90 €

Uchádzač o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny osobne alebo písomne (faxom, elektronicky na adresu úradu, poštou) výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem z nej najneskôr deň pred začiatkom vykonávania zárobkovej činnosti.

Uchádzač o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť preukazuje v zmysle § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny v pravidelných mesačných intervaloch (vždy za uplynulý kalendárny mesiac) v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

V prípade, ak výška mzdy alebo odmeny zo zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie prekročí sumu 139,90 € (brutto), uvedenú v potvrdení zamestnávateľa, začína sa voči uchádzačovi o zamestnanie správne konanie vo veci vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nesplnenie podmienky ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti.


Budem rada, ak mi poradite.. ak je to ta ako piset zvysila by som teda odmenu na 139,90 teda v hrubom spolu s odvodmi... /garancne, urazove/
Dohoda má byť max. 139,90 € v hrubom, abe nebol vyradený z evidencie. Veď to už máš napísané vyššie.
veronikasad
05.09.11,12:30
sarlotka, garančné a úrazové poistenie platí zamestnávatel, nezráža sa z odmeny zamestnanca (dohodára).

Ak má dohodár u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, suma 139,90€ je v hrubom aj čistom.
mzdarka renca
05.09.11,12:32
Sarlotka, tu som ti to už napísala:
http://www.porada.sk/1842122-post61.html
Sarlotka
05.09.11,12:44
aha ved jasne ja som si to zle pozrela, su tam len odvody co sa strhavaju zamestnancovi...

jaaaj prepacte, ze som sa vlastne stale dokola pytala to iste...

dakujem Vam za vysvetlenie :D

normalne sa teraz hanbim..:D jasne garancne a urazove plati zamestnavatel ved jasnacka ano nezraza sa z odmeny...

dakujem este raz
Luciz
09.09.11,08:56
Dobrý deň. Pomôže mi niekto? Prosím? Čítam už všeličo možné, už sa neviem nijak z toho vysomáriť, potrebujem vedieť, že koľko môžem maximálne zarobiť na dohodu za mesiac a kde a čo musím oznámiť.
Som na rodičovskej dovolenke, pracujem štyri mesiace na dohodou, plat mám v hrubom, čiže strhávaju mi z toho daň.
Moja otázka znie, či by som mohla firmu na konci roka osloviť a požiadať ich o potvrdenie, že mi z príjmu ztrhávali daň a či by som mohla si podať daňové priznanie, aby sa mi tá daň vrátila, Veď už odlišlo vyše 40 eur štátu, chcela by som peniaze naspäť.
Chcela by som pracovať ešte pre nejaké firmy na dohodu, ktoré by mi tiež strhávali daň, v dohode je napísané práca max. 10 hodín týždenne, môžem na konci roka požiadať všetky firmy, pre ktoré by som pracovala, aby mi vystavili potvrdenie, že mi odmeny zdanovali? Mesačne by to vychádzalo asi okolo 220 eur, mám povinnosť to niekde nahlasovať? Nechcem mať neskoršie problémy, keďže som na rodičovskom. Ďakujem vopred, hádam sa niekto nájde, kto pomôže.
jankasm
09.09.11,09:55
Dobrý deň. Pomôže mi niekto? Prosím? Čítam už všeličo možné, už sa neviem nijak z toho vysomáriť, potrebujem vedieť, že koľko môžem maximálne zarobiť na dohodu za mesiac a kde a čo musím oznámiť.
Som na rodičovskej dovolenke, pracujem štyri mesiace na dohodou, plat mám v hrubom, čiže strhávaju mi z toho daň.
Moja otázka znie, či by som mohla firmu na konci roka osloviť a požiadať ich o potvrdenie, že mi z príjmu ztrhávali daň a či by som mohla si podať daňové priznanie, aby sa mi tá daň vrátila, Veď už odlišlo vyše 40 eur štátu, chcela by som peniaze naspäť.
Chcela by som pracovať ešte pre nejaké firmy na dohodu, ktoré by mi tiež strhávali daň, v dohode je napísané práca max. 10 hodín týždenne, môžem na konci roka požiadať všetky firmy, pre ktoré by som pracovala, aby mi vystavili potvrdenie, že mi odmeny zdanovali? Mesačne by to vychádzalo asi okolo 220 eur, mám povinnosť to niekde nahlasovať? Nechcem mať neskoršie problémy, keďže som na rodičovskom. Ďakujem vopred, hádam sa niekto nájde, kto pomôže.

Nie, keď si na rodičovskom nemusíš nikomu hlásiť, že pracuješ na dohodu.
Z textu mi vychádza, že pracuješ na dohodu o pracovnej činnosti, keďže je v dohode uvedené max. 10 hod. týždenne. Takýchto dohôd môžeš mať koľko chceš, no a u každého zamestnávateľa máš prac. čas max. 10 hod. týždenne, inak vôbec žiadne obmedzenie. ;)
U jedného zo zamestnávateľov si môžeš podpísať vyhlásenie ku dani, aby si neplatila daň. Ale upozorňujem, len u jedného, u ostatných budeš musieť daň platiť. Alebo nepodpisuj u žiadneho, daň zaplatíš z každej dohody no a potom si urobíš daňové priznanie, kde Ti tú daň vrátia naspäť. Potvrdenie o príjme, teda aj o tom, že Ti strhli daň a v akej výške sú povinní Ti poslať za každý rok.
Luciz
09.09.11,09:59
Nie, keď si na rodičovskom nemusíš nikomu hlásiť, že pracuješ na dohodu.
Z textu mi vychádza, že pracuješ na dohodu o pracovnej činnosti, keďže je v dohode uvedené max. 10 hod. týždenne. Takýchto dohôd môžeš mať koľko chceš, no a u každého zamestnávateľa máš prac. čas max. 10 hod. týždenne, inak vôbec žiadne obmedzenie. ;)
U jedného zo zamestnávateľov si môžeš podpísať vyhlásenie ku dani, aby si neplatila daň. Ale upozorňujem, len u jedného, u ostatných budeš musieť daň platiť. Alebo nepodpisuj u žiadneho, daň zaplatíš z každej dohody no a potom si urobíš daňové priznanie, kde Ti tú daň vrátia naspäť. Potvrdenie o príjme, teda aj o tom, že Ti strhli daň a v akej výške sú povinní Ti poslať za každý rok.

ďakujem veľmi pekne. Som rada, že nemám povinnosť nikomu nič nahlasovať. Uff, odlahlo mi. Horšie bude nájsť potom účtovníčku, ktorá by mi za normálnu sumu to danové urobila. ale to už hádam potom poriešim nejak. ešte raz vdaka. :-)
jankasm
09.09.11,10:07
ďakujem veľmi pekne. Som rada, že nemám povinnosť nikomu nič nahlasovať. Uff, odlahlo mi. Horšie bude nájsť potom účtovníčku, ktorá by mi za normálnu sumu to danové urobila. ale to už hádam potom poriešim nejak. ešte raz vdaka. :-)

Vypísať daňové priznanie z príjmov z dohôd je úplne jednoduché. Podľa mňa možno aj vo svojom okolí alebo v práci, napr. aj manželovej, sa nájde ochotná mzdárka ktorá mu s tým pomôže. Alebo skús aj na daňovom úrade. Naozaj je to tak na 5 minút, zbytočne platiť. :cool:
Luciz
09.09.11,10:11
Vypísať daňové priznanie z príjmov z dohôd je úplne jednoduché. Podľa mňa možno aj vo svojom okolí alebo v práci, napr. aj manželovej, sa nájde ochotná mzdárka ktorá mu s tým pomôže. Alebo skús aj na daňovom úrade. Naozaj je to tak na 5 minút, zbytočne platiť. :cool:

V manželovej práci je taký nafuknuty ekonom, ktorý tieto veci robí, že toho radšej vidím z dialky aspon 5 kilometrov. Ale kamoška vlastní reštiku a maju dobrú babu, čo tieto veci robí, tak hádam pomôžu. A ked nie, tak posnažím sa sama. Oprášim si ekonomiu zo školy. :-) hehe a to som chcela byť účtovníčka :-) len som to ešte nedoštudovala ;-) ešte raz diky
KEJKA
09.09.11,10:14
neviem, ale ak u niekoho podpíšeš vyhlásenie, a potom práve tomuto zam-ľovi donesieš potvrdenia od ostatných - teda dáš dokopy všetky dohody, tak nie je povinný ten zam-eľ ti urobiť ročné zúčtovanie? Na základe tvojej žiadosti?
Luciz
09.09.11,10:16
neviem, ale ak u niekoho podpíšeš vyhlásenie, a potom práve tomuto zam-ľovi donesieš potvrdenia od ostatných - teda dáš dokopy všetky dohody, tak nie je povinný ten zam-eľ ti urobiť ročné zúčtovanie? Na základe tvojej žiadosti?

Nebudem podpisovať žiadne vyhlásenie, nechám to všetko tak a na konci roka potom si popýtam potvrdenia :-)
jankasm
09.09.11,10:21
neviem, ale ak u niekoho podpíšeš vyhlásenie, a potom práve tomuto zam-ľovi donesieš potvrdenia od ostatných - teda dáš dokopy všetky dohody, tak nie je povinný ten zam-eľ ti urobiť ročné zúčtovanie? Na základe tvojej žiadosti?

Áno je ;), ak jej dajú podpísať. Len myslím, že asi väčšina zamestnávateľov sa tým nechce zapodievať pri dohodároch, preto jej ho asi ani nedali podpísať.

Ale určite to zvládneš vypísať, fakt je to malina. Keď bude problém, porada pomôže. :---
Luciz
09.09.11,10:25
Áno je ;), ak jej dajú podpísať. Len myslím, že asi väčšina zamestnávateľov sa tým nechce zapodievať pri dohodároch, preto jej ho asi ani nedali podpísať.

Ale určite to zvládneš vypísať, fakt je to malina. Keď bude problém, porada pomôže. :---

Jasné, dakujem. Po novom roku sa možno ozvem ;) Vlastne aký bývava termín pre podanie? V januári požiadam o papiere, skor ani nemôžem, až ked skončí rok, lebo do konca roka mám zmluvu a neviem kolko budem čakať kým mi to pošlú a potom hned môžem podať danové, nie? Myslím, že je to až do konca marca alebo kedy....
jankasm
09.09.11,10:27
Jasné, dakujem. Po novom roku sa možno ozvem ;) Vlastne aký bývava termín pre podanie? V januári požiadam o papiere, skor ani nemôžem, až ked skončí rok, lebo do konca roka mám zmluvu a neviem kolko budem čakať kým mi to pošlú a potom hned môžem podať danové, nie? Myslím, že je to až do konca marca alebo kedy....

Je to až do konca marca, a ak aj podáš skôr, peniažky Ti pošlú až po uzávierke DP v marci, čiže niekedy koncom apríla. Takže vôbec sa nemusíš naháňať. :)
Luciz
09.09.11,10:34
Je to až do konca marca, a ak aj podáš skôr, peniažky Ti pošlú až po uzávierke DP v marci, čiže niekedy koncom apríla. Takže vôbec sa nemusíš naháňať. :)

Ufff, no super, milujem čakanie na peniažky :-D už len sa snažiť čo najviac zarobiť, aby sa mi vrátilo čo najviac peniažkov. Mne popri tom rodičovskom pomôže každý cent. :-)
Ináč ked som sa pýtala mojej šéfky, že či budu ochotný mi na konci roka dať potvrdenie na dp tak asi sadla na riť z toho (neviem, nevidela som, telefonovali sme spolu) odpovedala, že no myslím, že nebude s tým problém, ale za moju manažérsku kariéru si to ešte nikto nepýtal. Tak asi má malú kariéru alebo ludia o tom nevedia. No môže byť že tam pracuje aj veľa študentov a tým daň nestrhávajú. ( Na okraj: pracujem pre tnt post-doručovatelka reklamných a adresných materiálov).
Už sa teším, že je ta možnosť vrátenia penaižkov, lepšia motivácia do práce, bude to akurát pred malej druhými narodeninami, tak nejaký super darček bude z toho....
Asi by som ťažko rozdýchavala, že by som musela mať výplatu okrátenú.... Takto viem, že raz sa mi vrátia... Dúfam :-P :rolleyes: