arizona
05.09.11,07:36
Vedeli by ste mi prosim poradit?
Slovak pracuje ako SZCO v zahranici /tam si samozrejme plati odvody,tam ma aj ZP/,by si chcel na Slovensku platit nieco ako "zdravotne poistenie", v pripade, ze by ochorel a chcel marodovat doma, na SK a poberat aj marodku.
Existuje taka moznost?
Dakujem za odpovede.
tictac7
05.09.11,05:45
poberanie "marodky" nie je závislé na zdravotnom poistení, ale na nemocenskom poistení. Áno táto možnosť tu je, treba sa dobrovoľne nemocensky poistiť v Sociálnej poisťovni.
arizona
05.09.11,06:24
Dakujem za odpoved.
Pozrela som stranku SP, tam sa pise "nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ) "...
Z coho by sa urcovala platba,ak dana osoba nema na SK ziaden prijem? Zo zahranicneho prijmu?
veronikasad
05.09.11,06:28
Dakujem za odpoved.
Pozrela som stranku SP, tam sa pise "nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ) "...
Z coho by sa urcovala platba,ak dana osoba nema na SK ziaden prijem? Zo zahranicneho prijmu?
Janka, ak sa prihlási ako dobrovolne nemocensky poistená osoba, určí si vymeriavací základ, z ktorého sa potom vypláca nemocenské. Musí byť ale splnená podmienka 270 dní nem.poistenia v posl. dvoch rokoch. Ak táto podmienka je splnená, a dobr.nemocenské poistenie netrvá 26 týždňov, dávka sa vypláca z minima.

Pripravujú sa ale veľké zmeny v odvodoch, ktoré sa budú týkať aj DNP. Budú ho už môcť platiť len určité skupiny ľudí. Parlament má zákon prejednávať v septembr. Ak nesplňaš podmienku 270 dní a dávku nebudeš môcť čerpať do konca roka, s DNP počkaj.