tomi797
05.09.11,07:37
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, či má niekto skúsenosti s vymáhaním peňazí od dlžníka, ktorý sa nachádza v Anglicku.

Práve sa súdim s jedným, ktorý mi dlhuje nemalú čiastku peňazí. Momentálne čakám na súdne konanie tu na Slovensku, ktoré podľa všetkého vyhrám a tak budem mať exekučný titul. Problém však je, že dlžník je síce občan SR, ale už niekoľko rokov sa nachádza v Anglicku, kde legálne pracuje, platí dane, zdravotné poistenie, má tam bankový účet a podobne.. avšak pravdepodobnosť jeho návratu na Slovensko je nulová, pretože tu nemá žiadnu rodinu, žiadne majetky.. iba nejaké dlhy (nezaplatené pokuty MHD, nezaplatená faktúra za mobil)

Bohužiaľ nikto mi zatiaľ nevedel s istotou povedať, či mám nejakú šancu vymôcť peniaze a ako mám ďalej postupovať. Mnohí mi povedali, že na tie peniaze môžem rovno zabudnúť, pretože slovenský exekútor sa týmto určite nebude zaoberať, bude len vypisovať listy na adresu trvalého bydliska dlžníka tu na Slovensku, kde samozrejme už dávno nebýva a nikto mu tam ani nepreberá poštu. Niečo som sa dočítal aj o európskom exekučnom titule, avšak google mi toho veľa nepovedal. Vraj platí v celej Európskej únii, no musím s ním ísť do Anglicka a hľadať miestneho exekútora? Alebo by mi to vedel zariadiť aj nejaký slovenský?

Má niekto praktickú skúsenosť s týmto? Vie niekto poradiť, či mám vôbec nejakú šancu, aby ho niekto našiel? Myslel som si, že vzhľadom na Európsku úniu to nemôže byť problém, ale..........

Ďakujem za každú odpoveď....
GabiZ
06.09.11,05:37
V súčasnosti je v platnosti zákon č. 466/2009 o medzinárodnej pomoci pri vymáhaní niektorých finančných pohľadávok. ALE.....Predmetný zákon sa však vzťahuje na pohľadávky týkajúce sa
1. dane z príjmov,
2. dane z nehnuteľností,
3. dane z dedičstva, dane z darovania, dane z prevodu a prechodu nehnuteľností,
4. dane z pridanej hodnoty,
5. spotrebnej dane z liehu, spotrebnej dane z vína, spotrebnej dane z piva, spotrebnej dane z tabakových výrobkov, spotrebnej dane z minerálneho oleja,
6. daní ustanovených v členskom štáte, ktoré majú rovnaký alebo podobný charakter ako dane uvedené v prvom až piatom bode,
7. dane z poistného,
8. rovnakých alebo obdobných daní, ako je daň z poistného,
9. dovozného cla,
10. vývozného cla,
11. úroku, sankčného úroku, pokuty, penále alebo nákladov súvisiacich s pohľadávkami na daniach uvedených v prvom až ôsmom bode a úroku, kompenzačného úroku, úroku z omeškania, pokuty alebo nákladov súvisiacich s pohľadávkami na cle uvedených v deviatom a desiatom bode, okrem sankcií podľa osobitných predpisov,6)
12. náhrad, intervencií a iných opatrení tvoriacich súčasť systému celkového alebo čiastkového financovania Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka vrátane súm inkasovaných v súvislosti s týmito činnosťami,
13. odvodov a iných poplatkov upravených podľa spoločnej organizácie trhu pre sektor cukru,
14. úroku, pokuty, penále a nákladov súvisiacich s pohľadávkami podľa bodov 12 a 13 okrem sankcií podľa osobitných predpisov,6)

b) zmluvným štátom vzťahuje na pohľadávky týkajúce sa daní, cla alebo iných platieb dohodnutých medzinárodnou zmluvou.

Čo sa týka vymáhania pohľadávok fyzických osôb u tých, ktorí sa zdržujú v zahraničí, v súčasnosti je možné využiť pomoc agentúr, ktoré sa zaoberajú vymáhaním pohľadávky od osôb pôsobiacich v zahraničí.
Napr. http://www.kudla-inkaso.sk/sk/Sluzby/Sluzby-v-oblasti-pohladavok/Vymahanie-pohladavok/Exekucne-vymahanie-pohladavok.alej

http://www.logicall.sk/inkaso-poh%C4%BEad%C3%A1vok-v-zahrani%C4%8D%C3%AD
prípadne iné. Ak si zadáš do googlu vymahánie pohľadávok v zahraničí, nájde ti to ďalšie spoločnosti, ktoré sa týmto zaoberajú.
GabiZ
06.09.11,05:52
Ešte čo sa týka európskeho exekučného titulu. Žiadosť o európsky exekučný titul musí byť adresovaná príslušnému orgánu členského štátu pôvodu. V podstate je to súd, ktorý koná vo veci samej. Žiadosť sa musí podať v súlade s vnútroštátnym právnymi predpismi
súdu, ktorý vo veci koná. Žiadosť možno podať na začiatku alebo kedykoľvek počas konania. Na vydanie európskeho exekučného titulu vypĺňa súd vzorové tlačivo. Súd pritom musí preskúmať tieto okolnosti:
- či ide o nárok v občianskej a obchodnej veci
- alebo nárok na zaplatenie určitej peňažnej sumy, ktorá sa stala splatnou.

Postup súdu tu nebudem popisovať, pretože v každom prípade je individuálny.
tomi797
06.09.11,06:22
Ďakujem za odpoveď, čiže na ten zákon o vymáhaní finančných pohľadávok sa môžem vybodnúť, lebo nerieši moju vec.

Mne asi ostávajú iba tie agentúry... trochu som googlil a dosť som ich aj našiel, ale mnohé mi pripadajú akoby ich riadili "bezkrkí" a "holohlaví"... a že tam nebude všetko košér. Len sa obávam, aby som sa nedostal ešte do väčších problémov.
GabiZ
06.09.11,06:37
Ďakujem za odpoveď, čiže na ten zákon o vymáhaní finančných pohľadávok sa môžem vybodnúť, lebo nerieši moju vec.

Mne asi ostávajú iba tie agentúry... trochu som googlil a dosť som ich aj našiel, ale mnohé mi pripadajú akoby ich riadili "bezkrkí" a "holohlaví"... a že tam nebude všetko košér. Len sa obávam, aby som sa nedostal ešte do väčších problémov.


Ano, zákon som síce uviedla, pretože je to nové od roku 2009, čo tu predtým nebolo, ale bohužiaľ nás "obyčajných" ľudí sa netýka. Čo sa týka európskeho exekučného titulu, aj tu je možnosť, ale zrejme veľmi zdĺhavá, pretože všetko, čo sa rieši prostredníctvom Európskej únie je komplikované a každý (vrátane súdov) sa tomuto procesu viacmenej vyhýba.
No a nájsť šikovnú spoločnosť, ale i serióznu, ktorá skutočne dotiahne vec dokonca a bez nákladov, ktoré ťa pripravia o majetok alebo spôsobia iné problémy........to už je vec prieskumu, ktorý si zrejme treba urobiť. Kontaktovať sa s nimi a spýtať sa, prípadne skúsiť pozrieť referencie na konkrétne firmy, lebo inak je ťažko poradiť, ktorá by bola skutočne dobrá a férová. :confused:

Inak tu je viac o európskom exekučnom titule, možno by stálo zato prečítať si. http://ec.europa.eu/civiljustice/publications/docs/guide_european_enforcement_order_sk.pdf
draik
06.09.11,09:31
Nehádzal by som flintu do žita. Zákon 466/2009 Z.z sa týka skôr spolupráce štátov pri vymáhaní daní (transponovaná smernica EÚ). Európsky exekučný titul sa však zaviedol na základe Nariadenia EÚ, ktoré je v členských štátoch vykonateľné bez ďalšieho (výnimku má tuším Dánsko), teda priamo bez transpozície. Je jednoduchšie využiť európsky exekučný titul (potvrdzuje štát pôvodu), než nariadenie Brusel I o uznávaní cudzích rozhodnutí (potvrdzuje štát dlžníka). Otázny je prístup k informáciám o aktuálnom pobyte dlžníka a jeho majetku v inom štáte EÚ.
tomi797
06.09.11,09:46
Mám vytipovaných pár spoločností na vymáhanie pohľadávok, v priebehu tohto týždňa im skúsim napísať email so stručným popisom problému, či majú skúsenosti. Možno mi všetci povedia, že nie je problém.. aby zobrali nejaké % za snahu..

Aktuálne informácie o ňom sú biedne - viem, v ktorej časti Londýna býva, viem, kde pracuje, viem presnú adresu jeho rodičov a súrodencov v Anglicku, viem, že platí dane, zdravotné poistenie a má tam určite zriadený aj bankový účet - ale dúfam, že na základe európskeho exekučného titulu práve cez bankový účet ho snáď presne vystopujú.

Ak z dlžnej sumy dostanem čo i len štvrtinu, budem šťastný!
chatko
21.09.12,11:10
tomi797, podarilo sa ti nieco s tou vecou pohnut? lebo ja som prave teraz presne v takej istej........a potreboval by som poradit, ze ako na to.
tomi797
21.09.12,11:40
chatko.. zatiaľ som sa nikde nepohol, skúšam oslovovať každého možného, avšak nikto mi nevie dať radu. Dokonca aj ministerstvo spravodlivosti mi odpísalo, že neposkytujú právne rady.
chatko
21.09.12,12:09
no tak to je super...uz aj ja som oslovil par advokatov aj exekutorov ale nikto nic.... :/
ohio
06.05.14,09:00
Som v podobnej situácií. Mám dlžníka, ktorý podniká v Anglicku. Dlhuje mi peniaze a už sa kráti doba súdneho rozhodnutia. Bojím sa aby nedošlo k premlčaniu jeho dlhu. Neviem ako ďalej. Neviete mi poradiť, keďže ste sa o tento problém zaujímali. Ďakujem