janci
05.09.11,09:30
Cauko, moze mat s.r.o. na Slovensku jediny predmet cinnosti "spravu vlastneho majetku" ? Lebo nic ine nemieni robit. V zozname zivnosti som take nieco vobec nenasiel, hoci v niektorych zapadnych krajinach je toto najcastejsie sa vyskytujuci predmet cinnosti.
Economic
05.09.11,12:26
25.1. Správa a údržba bytového a nebytového
fondu v rozsahu ....
Rozsah živnostenského oprávnenia na údržbu bytového a nebytového fondu zahŕňa
maliarske práce, upratovacie práce, sklenárske práce a pod.
Rozsah živnostenského oprávnenia nezahŕňa poskytovanie širokého rozsahu služieb
remeselného (opravárskeho a údržbárskeho) charakteru, uvedených v prílohe č. 1
živnostenského zákona.
Pozn. Rozsah údržby bytového a nebytového fondu sa doplní:
- buď o jednotlivé neregulované (voľné) živnosti, napr. „v rozsahu maliarskych prác,
sklenárskych prác, upratovacích prác“ a pod. v prípade, ak správca mieni
vykonávať iba niektoré čiastkové voľné živnosti,
alebo
- sa rozsah údržby uvedie s doplnkom „v rozsahu voľných živnosti“, ak správca mieni
vykonávať široko profilovaný rozsah voľných živnosti.
25.1.1 Správa bytového a nebytového fondu
Obsahom sa podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov rozumie
obstarávanie služieb spojených so správou bytového alebo nebytového fondu, ktorými sa
zabezpečuje:
a) prevádzka, údržba, oprava a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení
domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služba spojená s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
45
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými
vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.
25.1.2
Údržba bytového a nebytového fondu v rozsahu voľných živností
Rozsah živnostenského oprávnenia zahŕňa maliarske práce, upratovacie práce,
sklenárske práce a pod.
Poznámka: Rozsah živnostenského oprávnenia nezahŕňa poskytovanie širokého rozsahu
služieb remeselného (opravárskeho a údržbárskeho) charakteru, uvedených
v prílohe č.1 živnostenského zákona.
25.1.2.1 Údržba bytového a nebytového fondu v rozsahu ...
Rozsah živnostenského oprávnenia zahŕňa iba niektoré čiastkové voľné živnosti,
Poznámka: V označení živností uviesť napr. „ v rozsahu upratovacie práce“
25.2 Prenájom nehnuteľností spojený s
poskytovaním iných než základných služieb
spojených s prenájmom
Poznámka:
1. Základnými službami treba rozumieť taký okruh služieb, ktoré zabezpečujú
(podmieňujú) možnosť ich riadneho užívania nájomcom. Za takéto služby v
praxi možno považovať napr.: dodávku tepla a teplej úžitkovej vody,
elektrickej energie, plynu, odvoz tuhého komunálneho odpadu, odvod
odpadovej vody alebo odvoz splaškov, kominárske služby, upratovanie
spoločných priestorov a pod.
2. Rozsah živnostenského oprávnenia nezahŕňa súčasne osobitný prenájom
vnútorného vybavenia (pozri 25.3) ani vykonávanie iných ako základných
služieb, napr. upratovacie práce.
25.2.1
Prenájom bytových a nebytových priestorov, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než
základné služby spojené s prenájmom
25.2.2
Prenájom garáží a odstavných plôch pre motorové vozidlá, ak sa popri prenájme
poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom alebo ak garáže, prípadne
odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel.

Toto sú voľné predmety podnikania. Odpoveď znie : Môže.
janci
05.09.11,13:33
Ďakujem ! Ale to sa vsetko toci okolo prenajmu, realit, ich udrzby a pod.

Co ak ma spolocnost jeden milion eur, z ktoreho investuje polovicu do projektu holandskej spolocnosti (veterny park) a druhu investuje dlhodobo na americkej burze do roznych akcii, inac nic nerobi. Pada to este pod tie hore uvedene cinnosti ? "Nebytovy fond".., hm ?
Economic
05.09.11,13:40
Ďakujem ! Ale to sa vsetko toci okolo prenajmu, realit, ich udrzby a pod.

Co ak ma spolocnost jeden milion eur, z ktoreho investuje polovicu do projektu holandskej spolocnosti (veterny park) a druhu investuje dlhodobo na americkej burze do roznych akcii, inac nic nerobi. Pada to este pod tie hore uvedene cinnosti ? "Nebytovy fond".., hm ?


Ja myslím že môže. Investovať svoje peniaze. Sú to predsa peniaze spoločnosti a s nimi si môže defacto robiť čo chce.
Ten veterný park budete predsa spravovať, alebo sprostredkujete jeho predaj novému majiteľovi ? Ak sprostredkovanie kúpy - tak až potom sú to reality .
janci
05.09.11,17:50
Ten veterný park budete predsa spravovať, alebo sprostredkujete jeho predaj novému majiteľovi ? Ak sprostredkovanie kúpy - tak až potom sú to reality .

To je len podiel na financovani veternom parku, da sa povedat pozicka prevadzkujucej spolocnosti na vystavbu a tu nam potom 15 rokov aj s urokmi budu splacat.
Economic
06.09.11,06:04
To je len podiel na financovani veternom parku, da sa povedat pozicka prevadzkujucej spolocnosti na vystavbu a tu nam potom 15 rokov aj s urokmi budu splacat.

To že je to vlastne poskytnutá pôžička vlastných peňazí, nie je živnosť.
Ale keby Vaša spoločnosť poskytovala viacerým klientom úvery alebo pôžičky tak potom toto je pre Vás :

24.2.Poskytovanie úverov alebo pôžičiek z
peňažných zdrojov získaných výlučne bez
verejnej výzvy a bez verejnej ponuky
majetkových hodnôt
Poznámka: Peňažné zdroje na poskytovanie takýchto úverov a pôžičiek nesmú byť získané a
poskytované v rozpore so zákazom prijímania peňažných vkladov a zákaze poskytovania úverov
a pôžičiek z peňažných zdrojov získaných na základe verejnej výzvy alebo verejnej ponuky
majetkových hodnôt podľa § 3 ods. 1 a 2 a § 5 písm. k) zákona o bankách a § 126 ods. 5 zákona
o cenných papieroch.
Živnostenské oprávnenie nezahŕňa poskytovanie úverov a pôžičiek podľa osobitných
predpisov, osobitne spotrebiteľských úverov - poskytovaných veriteľmi a úverov a pôžičiek
ktoré nie sú spotrebiteľským úverom - poskytovaných inými veriteľmi fyzickým osobám
v postavení spotrebiteľa v právnom rámci zákona č.129/2010 Z.z. o spotrebiteľských
úveroch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
44
24.3 Sprostredkovanie poskytovania úverov
alebo pôžičiek z peňažných zdrojov
získaných výlučne bez verejnej výzvy a bez
verejnej ponuky majetkových hodnôt
Poznámka: Peňažné zdroje, ktorých sa týka sprostredkovanie poskytovania takýchto
úverov a pôžičiek nesmú byť získané a poskytované v rozpore so zákazom prijímania
peňažných vkladov a zákazom poskytovania úverov a pôžičiek z peňažných zdrojov
získaných na základe verejnej výzvy alebo verejnej ponuky majetkových hodnôt podľa
§ 3 ods. 1 a 2 a § 5 písm. k) zákona o bankách a § 126 ods. 5 zákona o cenných
papieroch. Sprostredkovanie poskytovania úverov a pôžičiek medzi klientmi a splácanie
splátok takýchto úverov a pôžičiek klientmi sa nesmie uskutočňovať prostredníctvom
bankového účtu sprostredkovateľa, ale iba priamo medzi účtami klientov
sprostredkovateľa.
Živnostenské oprávnenie nezahŕňa poskytovanie úverov a pôžičiek podľa osobitných
predpisov, osobitne spotrebiteľských úverov - poskytovaných veriteľmi a úverov a pôžičiek
ktoré nie sú spotrebiteľským úverom - poskytovaných inými veriteľmi fyzickým osobám
v postavení spotrebiteľa v právnom rámci zákona č.129/2010 Z.z. o spotrebiteľských
úveroch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
flector
06.09.11,06:07
Neviem, možno som niečo nepochopil, ale ja som mal vždy za to, že každá spoločnosť môže predsa spravovať všetok svoj majetok automaticky <- a teda na to nepotrebuje žiadne špeciálne živnostenské oprávnenie.
Či mi niečo nedošlo? :confused:
Economic
06.09.11,06:11
Neviem, možno som niečo nepochopil, ale ja som mal vždy za to, že každá spoločnosť môže predsa spravovať všetok svoj majetok automaticky <- a teda na to nepotrebuje žiadne špeciálne živnostenské oprávnenie.
Či mi niečo nedošlo? :confused:


Však ja to nevyvraciam. Môže.
Pozri moju odpoveď včera 03.26 celkom dolu. :) Len odpovedám zadávateľovi na ďalšiu otázku.