plada
05.09.11,09:51
Dobrý deň, prepáčte, že Vás otravujem, ale nie som si istá odpoveďou. Na vzatie úveru na zateplenie obytného domu je možné podľa platnej legislatívy písomné hlasovanie?
Za odpovede vopred ďakujem
Nella_2
05.09.11,08:02
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

§ 14

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

Teda po novom je možné hlasovať o úvere aj písomne.

http://ekonomika.sme.sk/c/5403860/hlasovanie-v-bytovych-domoch-ma-nove-pravidla.html
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-42263570-vlastnici-bytov-mozu-uz-hlasovat-aj-pisomne
plada
05.09.11,09:33
Tak som si aj myslela, len mám ešte jeden problém. Už sme raz robili písomné hlasovanie a dvaja vlastníci ma nútili chodiť a vyčkávať na susedov, ktorí neboli v čase písomného hlasovania doma. Podotýkam, že sme mali určené dva termíny, ak by jeden niekomu nevyhovoval. Koľko termínov môže byť pri písomnom hlasovaní? Alebo máme znova naháňať a sliediť za tými, ktorí neboli doma, aby sme všetkých obehali. Či?
Lotarka
05.09.11,11:23
Ja to zvyknem po dohode so správcom urobiť tak, že termín písomného hlasovania je viacdňový - napr. od 5.-7. septembra. Za tieto dni pobehám všetkých vlastníkov, no tí, ktorí nie sú doma, po tomto termíne už nehlasujú.
Prípadne im na posledný deň hlasovania nechávam oznam vo dverách, že ak sa chcú zúčastniť hlasovania, nech ma kontaktujú, lebo doposiaľ neboli zastihnutí. Niektorí sa ozvú, no niektorí na to kašlú. Snažím sa, aby sa zúčastnil každý, no ak ani po dvoch klopania na dvere, nikto neotvára a na oznam sa neozvú, tak viacej urobiť nemôžem. Sledovať na okne od rána do večera nebudem, je to aj ich majetok a zodpovednosť.
Držím palce!
verkaz
06.09.11,08:42
Ja to tiež tak praktizujem, že v stanovený termín sa roznesú hlasovacie lístky a na samotné hlasovanie necháme dva dny, v ktorých sa hlasovacie lístky zbierajú do urny. Po tomto termíne už hlasovanie nie je prípustné.
Oznam o konaní písomného hlasovania visí najmenej týždeň na nástenkách a vo výťahoch.
Hlasovanie, kde je potrebný overený podpis sme ešte nerobili ale aj to sa dá takýmto spôsobom.
Myslím si, že vždy je to len na ľuďoch a dá sa dohodnúť.
Je to len nezodpovednosť tých, ktorí na to kašlú, a svoju nespokojnosť s tým, že sa nič nerobí, potom môžu dávať na lampáreň.
Pozor na to, že pre vzatie úveru je potrebný súhlas 2/3 vlastníkov a podpisy musia byť overené u notára alebo dvomi svedakami.
Laik2
27.09.11,07:44
Dozvedel som sa, že o pár dní má byť schôdza, na ktorej sa má schvaľovať zateplenie a výmena okien u tých, ktorí ich nemajú vymenené. Máme už vzatý úver, ktorý splácame a teraz neviem, či sa bude navyšovať, alebo brať nový. Ide mi o to, že máme obavy, aby ľudia neschválili úver za cenu založenia bytov. Ak predsedníčka potrebný počet hlasov získa, čo my ostatní, ktorí nechceme aby boli byty založené v prospech banky? V princípe súhlasíme so zateplením, ale nie za túto cenu. Ako sa proti tomu dá postaviť? Veď existujú aj iné možnosti pri vzatí úveru, nie hneď zakladať byty? Čo sa týka okien, niektorí nemajú okná vymenené a chce, aby sa odsúhlasilo, aby si ich vymenili tí ostatní (neviem, akou formou to chce financovať). Môže ich donútiť vymeniť si okná (zrejme kôli tomu zateplovaniu). Prosím o radu, na čo si na schôdzi dať pozor, na čo sa prípadne spýtať, aby sme neurobili chybu, za ktorú sa potom budeme draho platiť. Ďakujem.
blahobyt
27.09.11,10:03
Ano , v zmysle bytoveho zakona je mozne pisomne hlasovnie .
Laik2
27.09.11,10:40
Dozvedel som sa, že o pár dní má byť schôdza, na ktorej sa má schvaľovať zateplenie a výmena okien u tých, ktorí ich nemajú vymenené. Máme už vzatý úver, ktorý splácame a teraz neviem, či sa bude navyšovať, alebo brať nový. Ide mi o to, že máme obavy, aby ľudia neschválili úver za cenu založenia bytov. Ak predsedníčka potrebný počet hlasov získa, čo my ostatní, ktorí nechceme aby boli byty založené v prospech banky? V princípe súhlasíme so zateplením, ale nie za túto cenu. Ako sa proti tomu dá postaviť? Veď existujú aj iné možnosti pri vzatí úveru, nie hneď zakladať byty? Čo sa týka okien, niektorí nemajú okná vymenené a chce, aby sa odsúhlasilo, aby si ich vymenili tí ostatní (neviem, akou formou to chce financovať). Môže ich donútiť vymeniť si okná (zrejme kôli tomu zateplovaniu). Prosím o radu, na čo si na schôdzi dať pozor, na čo sa prípadne spýtať, aby sme neurobili chybu, za ktorú sa potom budeme draho platiť. Ďakujem.


Posúvam......prosím, vie niekto poradiť?
Ivenka
27.09.11,10:50
mimotemy my sme mali schôdzu v auguste, tiež som sa veľa veci pýtala, samozrejme som žiadnu serióznu odpoveď nedostala a vieš ako som dopadla? Domovníčka na mňa podala sťažnosť, že narušujem chod schôdzí, že napadám domovníčku a neposlednom rade, že robíme v byte krik /hluk/. No trebalo mi ? Držím Ti palce.
Chobot
27.09.11,14:22
Dozvedel som sa, že o pár dní má byť schôdza, na ktorej sa má schvaľovať zateplenie a výmena okien u tých, ktorí ich nemajú vymenené. Máme už vzatý úver, ktorý splácame a teraz neviem, či sa bude navyšovať, alebo brať nový.
To ti asi povedia na schôdzi. Alebo sa spýtaj predsedu spoločenstva.


Ide mi o to, že máme obavy, aby ľudia neschválili úver za cenu založenia bytov. Ak predsedníčka potrebný počet hlasov získa, čo my ostatní, ktorí nechceme aby boli byty založené v prospech banky?

V bytovom dome sa veci riadia vôľou väčšiny. Prehlasovaná menšina má právo obrátiť sa so žalobou na súd v zákonom stanovenej lehote (ak je žaloba opodstatnená).


V princípe súhlasíme so zateplením, ale nie za túto cenu. Ako sa proti tomu dá postaviť? Veď existujú aj iné možnosti pri vzatí úveru, nie hneď zakladať byty?

Tak ten iný spôsob navrhnite na schôdzi a povedzte, že pomôžete vo vybavovaní úveru zabezpečeného inou formou.


Čo sa týka okien, niektorí nemajú okná vymenené a chce, aby sa odsúhlasilo, aby si ich vymenili tí ostatní (neviem, akou formou to chce financovať). Môže ich donútiť vymeniť si okná (zrejme kôli tomu zateplovaniu).

Toto je otázka, či konštatovanie? AK otázka, tak odpoveďou je, že nemôže donútiť. Ale je zo strany vlastníka bytu veľmi hlúpe, ak si pred zateplením nevymení okná. Raz k tomu aj tak dôjde a potom bude narúšať fasádu?


Prosím o radu, na čo si na schôdzi dať pozor, na čo sa prípadne spýtať, aby sme neurobili chybu, za ktorú sa potom budeme draho platiť. Ďakujem.

Pýtaj sa na to, čo ťa zaujíma a čo chceš vedieť. Treba si dať pozor, aby hlasovanie prebehlo korektne a boli poctivo spočítané hlasy.
Laik2
28.09.11,04:43
Ďakujem za reakciu. Áno, veľa sa určite povie na schôdzi a budeme mať jasnejšie. Čo sa týka tých okien, samozrejme, že som si vedomý toho, že ak sa zateplí, potom sa už výmena okien bude realizovať ťažko, lebo môže dôjsť k narušeniu fasády po zateplení. Toto všetko si uvedomujem. Problém je však v tom, že sme tam 2 z 15 bytov, ktorí nepatríme medzi dôchodcov, ktorých je tam väčšina a tí tomu moc nerozumejú. Predsedkyňa je pre nich úžasná, môže povedať hocičo a preto sa jej veľmi ľahko získavajú hlasy a toho sa obávam. My sa snažíme s ňou komunikovať, konzultovať aj iné stránky veci, ale proste ona si niečo zaumieni, dôchodcov presvedčí a naše tvrdenia neberie do úvahy. Potom sa niečo schváli a musíme sa aj my prispôsobiť. Ale možno je predčasne robiť závery, v podstate uvidíme, čo bude na schôdzi a určite sa budeme snažiť argumentovať veci, ktoré by neboli vhodné pre ľudí, pretože časom sa môže stať čokoľvek a neschopnosť splácať úver by nás potom mohol vyjsť draho. Každopádne ešte raz ďakujem za odpoveď.
martin33AA
28.09.11,13:12
v tomto prípade si myslím že je hlúposť brať úver na okná pre lenivých vlastníkov, tí by si ich mali vymeniť vo vlastnej réžii.
Laik2
29.09.11,05:04
v tomto prípade si myslím že je hlúposť brať úver na okná pre lenivých vlastníkov, tí by si ich mali vymeniť vo vlastnej réžii.

Vieš Martin, tu ani nejde o to, že sú leniví, ale skôr o to, že nemajú peniaze na to, aby si vymenili okná a zaplatili ich v hotovosti. Tí, ktorí na to mali, si ich urobili ale ostatní majú hlavne finančný problém. Tu však skôr išlo o bratie úveru na zateplenie. Ale už schôdza bola a je to všetko už jasnejšie. Zateplenie sa odsúhlasilo, úver sa vezme taký, aby sa splatil zbytok toho predošlého a nebude sa robiť záložné právo na byty, ale zábezpeka bude na fond opráv. Čo sme navrhli a aj sa to tak odsúhlasilo. Čo sa týka okien, tak ostatní dostanú ponuky, z ktorých si môžu vybrať a buď zaplatia v hotovosti, alebo sa to zaplatí z FO s tým, že budú platiť vyššie zálohy.