nellika
05.09.11,12:18
Ahoj som zaciatocnik. Prevadzkujem eshop. Mam otazku ohladne cislovania faktur a zalohovej faktury. Citala som tu prave ze cislovanie 01/2001,02/2001.... nie je moc stastne, ale zvolila som si ho, tak zatial to tak zostane. Ani vo sne som si nemyslela, ze by s tym mal byt nejaky problem, myslela som, ze je to normalne jednoduche cislovanie ake existuje. Nie som platca DPH. Mam zivnost.

Chcem sa opytat ako je to spravne s cislovanim a chronologickym sledom, ked ja posielam emailom vopred po objednavke sumu na uhradu a fakturu posielam az spolu s tovarom po uhradeni faktury a samozrejme ked dokoncim jeho vyrobu – jedna sa o drevenu dekoraciu rucne vyrabanu.

No tie platby potom nabiehaju vzdy inak, niekedy sa stane, ze faktura s cislom 8/2011 je uz zaplatena, ale faktura s cislom 2/2011 este nie, lebo platba nenabehla, alebo ju uskutocnil zakaznik neskor. Nemozem ovplyvnovat postupny sled prijmov na ucet, stane sa ze za dtyzden vystavim napr. 5 faktur, aleuhradena bude prva prave ta posledna v poradi.
Ako to mam riesit. Aky je spravny postup:

Vystavit fakturu este pred nabehnutim platby a cakat na platbu a potom v uctovnictve sa uctuje podla bankoveho vypisu, postupne, ako nabiehali platby,

Alebo vystavit fakturu az po nabehnuti platby – no to sa mi zda nejake cudne, kedze faktura sa vystavuje vopred a potom uhradza nie?

Mam v tom zmatok a neviem sa dopatrat odpovede.

Este jedna otazka, mam velku zakazku, kde sa plati zaloha,ak vystavim zalohovu fakturu teraz, cislovanie mam zvolit ake? Rovnake ako bude na ostrej fakture, alebo uplne ine? A plati aj u neplatica DPH tych 15 dni na vystavenie ostrej faktury? Lebo ide o to, ze tovar je sice objednany, zaplatia mi zalohu, ale realizovat a dodavat ho budem az koncom oktobra, kedy by mi mali aj zaplatit zvysnu sumu.
Mam vystavit fa do 15 dni a uviest datum splatnosti koniec oktobra??? Da sa to, alebo staci ak ostru fakturu vystavim az koncom oktobra? Nenasla som, ci sa tych 15 dni vztahuje aj na mna. Dakujem.
tictac7
05.09.11,10:33
Založ si dve evidencie na evidenciu vyšlých faktúr - 1 na evidenciu riadnych faktúr a jednu na evidenciu zálohových faktúr. Aby si v tom nemala zmätok, zálohové faktúry si môžeš označiť napr. xx/01/2011, kde za xx si zadáš nejaké číselko, alebo Z.
Je jedno kedy Ti, ktorá faktúra nabehne na účet, v peňažnom denníku vedieš zápisy podľa výpisu z BÚ a úhrady si zapisuješ aj do pomocnej evidencie faktúr a tam potom pekne vidíš, čo máš a čo nemáš uhradené.
15-dňová lehota na vystavenie zálohovej faktúry (ani ostrej za prijatý preddavok) sa Teba netýka, avšak, aby si nestratila prehľad, hneď ako máš výpis z účtu, tak k došlým zálohám vystav zálohové faktúry. Alebo môžeš zvoliť aj iný postup - najskôr vystavíš zálohovú faktúru a potom čakáš na jej úhradu.
nellika
05.09.11,10:50
Ja vzdy vystavim fakturu a cakam na platbu, len ma zmiatlo, ze ten chronologicky postup nie je dodrzany v tych datumoch, tak som sa zlakla, lebo som to takto robila doteraz.

Pytam sa len preto, ci nebude vadit, ak na fakture c.1/2011 bude datum vystavenia napr. 1.8.2011 a uhradena bude 10.8.2011 a na fakture c.2/2011 bude datum vystavenia 3.8.2011 a uhradena bude uz 5.8.2011. Nebude to vadit, ze skor vystavena faktura bude neskor uhradena? Toto je len priklad samozrejme.
Katarina
05.09.11,11:07
Ja vzdy vystavim fakturu a cakam na platbu, len ma zmiatlo, ze ten chronologicky postup nie je dodrzany v tych datumoch, tak som sa zlakla, lebo som to takto robila doteraz.

Pytam sa len preto, ci nebude vadit, ak na fakture c.1/2011 bude datum vystavenia napr. 1.8.2011 a uhradena bude 10.8.2011 a na fakture c.2/2011 bude datum vystavenia 3.8.2011 a uhradena bude uz 5.8.2011. Nebude to vadit, ze skor vystavena faktura bude neskor uhradena? Toto je len priklad samozrejme.

Nie, nebude to vadiť, faktúry sa vystavujú chronologicky a dátum úhrady s tým nesúvisí.
nellika
05.09.11,11:09
Dakujem za pomoc, to mi odlahlo, uz som sa zlakla, ze som nieco dobabrala. Mam mat prve stretnutie s uctovnikom o tyzden, tak som nevedela dovtedy sa rozhodnut ci konam spravne. On mi uz potom vsetko vysvetli. Dakujem este raz.
tictac7
05.09.11,11:26
Ja vzdy vystavim fakturu a cakam na platbu, len ma zmiatlo, ze ten chronologicky postup nie je dodrzany v tych datumoch, tak som sa zlakla, lebo som to takto robila doteraz.

Pytam sa len preto, ci nebude vadit, ak na fakture c.1/2011 bude datum vystavenia napr. 1.8.2011 a uhradena bude 10.8.2011 a na fakture c.2/2011 bude datum vystavenia 3.8.2011 a uhradena bude uz 5.8.2011. Nebude to vadit, ze skor vystavena faktura bude neskor uhradena? Toto je len priklad samozrejme.

Nie, toto vôbec nevadí. Chronológia musí byť zachovaná v nasledujúcich prípadoch:
- Poradové číslo a dátum na príjmových a výdavkových dokladoch
- poradové číslo a dátum na bankových výpisoch
- poradové číslo a dátum vystavených faktúr (dôležitý je dátum vystavenia, nie dátum úhrady - ten Ti ani nemôže ísť chronologicky - nevieš predsa ovplyvniť úhrady jednotlivých odberateľov)
- poradové číslo a dátum prijatých faktúr
nellika
05.09.11,11:32
Vdaka, uz v tom mam ako tak jasno konecne.
panslav
16.02.12,13:47
Dobry den, mal by som inu otazku ohladom faktur. Je mozne, aby som v tomto roku niekomu uhradil cast faktury za tovar v hotovosti , ta hotovost by bola ako nejaka zaloha, on by mi dal prijmovy doklad. A potom by som mu zvysok penazi poslal cez ucet? Pritom vystavena by bola len jedna faktura na vsetok tovar? dakujem.
btt12
16.02.12,13:49
Dobry den, mal by som inu otazku ohladom faktur. Je mozne, aby som v tomto roku niekomu uhradil cast faktury za tovar v hotovosti , ta hotovost by bola ako nejaka zaloha, on by mi dal prijmovy doklad. A potom by som mu zvysok penazi poslal cez ucet? Pritom vystavena by bola len jedna faktura na vsetok tovar? dakujem.

Ja v tom nevidim ziadny problem.
avalik
16.02.12,13:52
Dobry den, mal by som inu otazku ohladom faktur. Je mozne, aby som v tomto roku niekomu uhradil cast faktury za tovar v hotovosti , ta hotovost by bola ako nejaka zaloha, on by mi dal prijmovy doklad. A potom by som mu zvysok penazi poslal cez ucet? Pritom vystavena by bola len jedna faktura na vsetok tovar? dakujem.

ano ale uhrada FA za tovar (aj ked ciastocna) len doklad z ERP, nie prijmovy pokladnicny doklad
btt12
16.02.12,13:56
ano ale uhrada FA za tovar (aj ked ciastocna) len doklad z ERP, nie prijmovy pokladnicny doklad

A keby mi dal prijmovy doklad a nie doklad z ERP, to nie je moj problem, ze predavajuci si nesplnil svoju povinnost. Alebo ano?
janapill
23.02.12,06:47
a prosím Vás, ak SZČO neplatca DPH vystavila zálohovú FA, táto záloha mu prišla na účet ako sa to správne zaúčtuje?? Je to POZD??? A treba k tejto platbe potom vystaviť aj faktúru na zálohu???
Ďakujem
janapill
27.02.12,20:15
a prosím Vás, ak SZČO neplatca DPH vystavila zálohovú FA, táto záloha mu prišla na účet ako sa to správne zaúčtuje?? Je to POZD??? A treba k tejto platbe potom vystaviť aj faktúru na zálohu???
Ďakujem
opravujem, že táto záloha bola uhrad.v 12/2011 cca 4000€ - mám to zaúčtovať ako POZD??? V 12/2011 vystavil szčo Fa kde bol uvedný odpočet zálohy ale len vo výške 500€. Ako sa to má správne zaúčtovať, keďže nejakých 3500€ ešte má zostatok a tú bude postupne odrátavať z jeho FA ale až v roku 2012??
Ďakujem
ego.mc
27.02.12,20:34
Prijaté zálohy sú POZD. Zároveň to zaúčtujte ako záväzok.