Atrey
18.01.06,19:57
Ahojte poraďaci,

chcela by som sa spýtať ohľadom provízie. Mám klientku SZČO, ktorá má uzatvorenú zmluvu o spolupráci so švajčiarskou spoločnosťou TOUREX sídliacou v Arabských emirátoch. V mesiaci november jej spoločnosť vyplatila na účet províziu v EUR . Tieto provízie sa vyplácajú vždy, ak reprezentant získa ďalšieho partnera pre spoluprácu. Vie mi niekto poradiť či sa výplata týchto provízii nejakým spôsobom dotýka DPH ( klientka je kvartálny platca)? Ak nie, treba niekde v priznaní DPH túto províziu uviesť ako prijaté plnenie oslobodené od DPH?

Vopred všetkým ďakujem.

Atrey
Viera
21.01.06,15:46
Aj ja mám niečo podobné. Zahraničný výrobca tovaru z EÚ nám sľúbil províziu za určitý počet predaných kusov tovaru. Tovar nenakupujeme priamo od neho, ale od distribútora na Slovensku. Výrobca z tohoto dôvodu nechce vystavovať dobropis. Limit sme splnili a mali by sme vystaviť faktúru priamo na výrobcu z EÚ ešte do účtovného obdobia roku 2005. Výrobca je registrovaný v EÚ ako plátca DPH.
Problémom však je, kam zaradiť tento druh služby z pohľadu DPH.
Mali by sme túto províziu faktúrovať s DPH alebo bez DPH ?
ALBO
21.01.06,18:20
Ahojte poraďaci,

chcela by som sa spýtať ohľadom provízie. Mám klientku SZČO, ktorá má uzatvorenú zmluvu o spolupráci so švajčiarskou spoločnosťou TOUREX sídliacou v Arabských emirátoch. V mesiaci november jej spoločnosť vyplatila na účet províziu v EUR . Tieto provízie sa vyplácajú vždy, ak reprezentant získa ďalšieho partnera pre spoluprácu. Vie mi niekto poradiť či sa výplata týchto provízii nejakým spôsobom dotýka DPH ( klientka je kvartálny platca)? Ak nie, treba niekde v priznaní DPH túto províziu uviesť ako prijaté plnenie oslobodené od DPH?

Vopred všetkým ďakujem.

Atrey

Skúste pozrieť § 15 ods. 8, či sa niektorá z vymenovaných služieb nehodí na vašu. Ak ano potom máte dodanie v tuzemsku a to podlieha dani u nás.
Atrey
22.01.06,08:39
Pre môj prípad pravdepodobne platí § 15 ods. 8 písmeno c. Potom sa základ dane uvedie do riadku r. 09 a daň do r. 15 daňového priznania DPH?
Viera
22.01.06,09:08
Provízia za predaj ( bonus ) nie je v § 15 uvedená. Tak mi to vychádza, že tam budem musieť použiť podľa usmernenia DRSR základné pravidlo pre určenie miesta dodania služby a zdaniť to v tuzemsku. Alebo sa mýlim ?
Jana Acsová
22.01.06,10:09
chcela by som sa spýtať ohľadom provízie. Mám klientku SZČO, ktorá má uzatvorenú zmluvu o spolupráci so švajčiarskou spoločnosťou TOUREX sídliacou v Arabských emirátoch. V mesiaci november jej spoločnosť vyplatila na účet províziu v EUR .
Je potrebné doplniť otázku, čo je predmetom sprostredkovania, t.j. k čomu (akej dodávke) sa provízia vzťahuje.
Jana Acsová
22.01.06,10:10
Provízia za predaj ( bonus ) ...
Mám za to, že tieto dva pojmy nemožno stotožňovať, resp. v praxi spravidla znamenajú dve rozdielne veci ... Vždy je potrebné podrobnejšie popísať predmet plnenia.
Viera
22.01.06,16:20
Mám za to, že tieto dva pojmy nemožno stotožňovať, resp. v praxi spravidla znamenajú dve rozdielne veci ... Vždy je potrebné podrobnejšie popísať predmet plnenia.
Tak teda podrobnejšie... Je to dodatočné zníženie našej nákupnej ceny určitého druhu tovaru. Toto zníženie nám však neposkytuje náš dodávateľ, od ktorého sme tovar kúpili, ( to by sa dalo vyriešiť jednoducho dobropisom),
ale priamo výrobca daného tovaru z EÚ. On samozrejme nemôže vystaviť dobropis, lebo sme od neho priamo nič nekúpili. Teda to chce riešiť tak, že dohodnutú sumu vyfaktúrujeme priamo na výrobcu vo forme provízie.
Mám takúto "províziu" v tomto prípade faktúrovať s DPH alebo bez ?
Jana Acsová
22.01.06,16:54
Teda to chce riešiť tak, že dohodnutú sumu vyfaktúrujeme priamo na výrobcu vo forme provízie.
Mám takúto "províziu" v tomto prípade faktúrovať s DPH alebo bez ?
Upravujem tento príspevok, nakoľko moja odpoveď bola ovplyvnená navodením situácie, ktorá však nevyplýva z obchodného vzťahu. Mám za to, že sám sebe sprostredkovať nadobudnutie tovaru je prinajmenšom neštandardné ... A nakoľko moja odpoveď smerovala k tejto aplikácii, ustupujem od svojho názoru.
ivana184
23.01.06,08:29
Ahojte poraďaci,

chcela by som sa spýtať ohľadom provízie. Mám firmu s.r.o., ktorá má uzatvorenú zmluvu o spolupráci s českou spoločnosťou sídliacou v Čechách. V roku 2005 jej spoločnosť vyplatila províziu v CZK. Tieto provízie sa vyplácajú vždy, ak reprezentant získa ďalšieho partnera pre spoluprácu. Vie mi niekto poradiť či sa výplata týchto provízii nejakým spôsobom dotýka dph ( firma je kvartálny platca)? Ak nie, treba niekde v priznaní dph túto províziu uviesť ako prijaté plnenie oslobodené od DPH?

Súri nám to, pretože bola nám avizovaná v najbližšom období daňová kontrola, a chceme to dať do poriadku,buď opraviť, čo sa ešte opraviť dá, resp. zdôvodniť, samozrejme v náš prospech, tak prosím poraďte. A čo je na tom najkrajšie, že provízia je celkom slušná a daň z nej už ani nehovorím.


Vopred všetkým ďakujem.
DELI
06.02.06,08:53
Ja som mala tiež podobný prípad, keď sme fakturovali províziu do nemecka.
Kupili sme tovar od nemeckého dodávatela, tento sme predali slovenskej firme a vyfakturovali sme proviziu do nemecka. Tak to bolo dohodnuté.

Volala som na DU, ale tam mi nevedeli povedať podla akého § to má byť oslobodené alebo nemá...

Tak som potom nasla § 16 odst. (6) Miestom dodania pri službe, ktorá spočíva v sprostredkovaní tovaru alebo služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, je to isté miesto ako miesto dodania tovaru, nadobudnutia tovaru a dodania služby, ktoré sú sprostredkované, okrem sprostredkovania služieb podľa § 15 ods. 7 a 8 a sprostredkovania služieb podľa odsekov 4 a 5. Ak sprostredkovateľ sprostredkuje tovar alebo službu pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, v ktorom je miesto dodania alebo nadobudnutia sprostredkovaného tovaru alebo služby, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal.

Tak som to ani nedala do DPH lebo neviem do akého riadku by to malo isť.

Už ste mali niekto takýto prípad ? A do akého riadku v DPH ste to dali ?....