junior78
05.09.11,13:52
Ahojte

1, Mal by som na Vás otázku ohľadne predaja firemných vozidiel kategórií M1. Vozidlá boli kúpené na lízing v roku 2006. Pri vozidlách sa neuplatnilo DPH lebo vtedy sa nemohlo a sú už komplet odpísané. Teraz ich predajú fyzickej osobe . Faktúra bude bez DPH lebo ani pri kúpe sa neuplatnilo DPH. Je to správne?

2, Fyzická osoba ktorá kúpila autá bude ich prenajímať tej istej firme odkiaľ kúpila autá(nepýtajte sa prečo, museli ich vyradiť z firmy). Firma naďalej bude používať vozidlá na podnikanie len cez nájomnú zmluvu. Vozidlá sú nahlásené na daňovom úrade na základe oznamovacej povinnosti. Teraz neviem či treba oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne hneď vznik daňovej povinnosti alebo na základe starého oznámenia daňová povinnosť pretrváva?

Ďakujem
Tweety
05.09.11,11:54
Ahojte

1, Mal by som na Vás otázku ohľadne predaja firemných vozidiel kategórií M1. Vozidlá boli kúpené na lízing v roku 2006. Pri vozidlách sa neuplatnilo DPH lebo vtedy sa nemohlo a sú už komplet odpísané. Teraz ich predajú fyzickej osobe . Faktúra bude bez DPH lebo ani pri kúpe sa neuplatnilo DPH. Je to správne? ÁNo, použije sa oslobodenie od dane §42.

2, Fyzická osoba ktorá kúpila autá bude ich prenajímať tej istej firme odkiaľ kúpila autá(nepýtajte sa prečo, museli ich vyradiť z firmy). Firma naďalej bude používať vozidlá na podnikanie len cez nájomnú zmluvu. Vozidlá sú nahlásené na daňovom úrade na základe oznamovacej povinnosti. Teraz neviem či treba oznámiť zánik daňovej povinnosti a následne hneď vznik daňovej povinnosti alebo na základe starého oznámenia daňová povinnosť pretrváva? ÁNo, oznámiš zánik DP a vznik novej.

Ďakujem
V texte.
junior78
05.09.11,14:50
Ďakujem

Mám ešte jednu otázku. Fyzická osoba nepodnikatel môže tie vozidlá prenajímať firme? Nepotrebuje k tomu živnosť? Môže prenajímať za symbolickú sumu napr. 1EUR na rok? Bola by spravená nájomná zmluva kde za symbolickú sumu by poskytol vozidlo firme.
Prečítal som viac článkov niekde píšu, že môže inde zas nemôže.
junior78
13.09.11,06:32
Ahojte

Tweety chcem Ťa poprosiť či by si mi vedela poradiť. Na moju predchádzajúcu otázku si odpovedala, že je potrebné oznámiť zánik starej daň povinnosti a nahlásiť novej daň povinnosti aj keď sa to vzťahuje na to isté vozidlo a podstate sa používa auto naďalej rovnako ako doteraz.(aj ja si to myslím)

Potreboval by som to s niečím odôvodniť pre konateľa lebo doteraz sa ešte neodhlásili a neprihlásili tie vozidlá. Argumentujú s tým, že je to v tom istom mesiaci a je to zbytočné. Nevieš s akým zákonom alebo usmernením drsr by som vedel moje tvrdenie podložiť.
Vopred ďakujem.
Tweety
13.09.11,06:51
Ahojte

Tweety chcem Ťa poprosiť či by si mi vedela poradiť. Na moju predchádzajúcu otázku si odpovedala, že je potrebné oznámiť zánik starej daň povinnosti a nahlásiť novej daň povinnosti aj keď sa to vzťahuje na to isté vozidlo a podstate sa používa auto naďalej rovnako ako doteraz.(aj ja si to myslím)

Potreboval by som to s niečím odôvodniť pre konateľa lebo doteraz sa ešte neodhlásili a neprihlásili tie vozidlá. Argumentujú s tým, že je to v tom istom mesiaci a je to zbytočné. Nevieš s akým zákonom alebo usmernením drsr by som vedel moje tvrdenie podložiť.
Vopred ďakujem.
§ 90 Daň z MV

Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

(3) Daňovník, ktorý použije vozidlo v rámci kombinovanej dopravy v súlade s § 93, uplatní zníženie dane v daňovom priznaní.

(4) Daňovník, ak ide o fyzickú osobu, je povinný uviesť v daňovom priznaní meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo, ak má pridelené, dátum narodenia, a ak ide o právnickú osobu, je povinný uviesť obchodné meno alebo názov, daňové identifikačné číslo a sídlo. Súčasne je daňovník povinný vyplniť všetky údaje podľa daňového priznania. Osobné údaje podľa tohto odseku sú chránené podľa osobitného predpisu. 22)