adriadna111
05.09.11,13:46
Dobrý deň,
prosím o radu. Ak si zamestnanec vyčerpá všetku dovolenku za príslušný kalendárny rok, a škola ( zamestnávateľ) počas zimných prázdnin mu nemá "čo dať robiť" ( je to kuchárka v školskej jedálni) - ako má postupovať zamestnávateľ?
Je povinný zamestnávateľ umožniť mu prístup na pracovisko a "dať mu prácu"? Ďakujem.
Gina Er
05.09.11,11:50
mimotemy
zamestnávateľ mal naplánovať dovolenku tak,aby zamestnancovi ostalo aj na zimné prázdniny.
adriadna111
05.09.11,11:51
To aj zamestnávateľ urobil, zamestnanec však žiadal o čerpanie - "zo súrnych rodinných dôvodov"
Gina Er
05.09.11,11:52
tak neplatené voľno......
adriadna111
05.09.11,11:56
Ďakujem.
Gina Er
05.09.11,11:57
ale ja nie som účtovník,len rozmýšľam sedliackym rozumom...
adriadna111
05.09.11,12:01
Ono je totiž pre niektorých fajn - čerpať "súrne" dovolenku počas plnej prevádzky a keď je kľud - prísť do práce...Tým som nechcela ublížiť všetkým tým, ktorí nešpekulujú a poriadne si plnia svoje pracovné povinnosti.
Tweety
05.09.11,12:11
Ono je totiž pre niektorých fajn - čerpať "súrne" dovolenku počas plnej prevádzky a keď je kľud - prísť do práce...Tým som nechcela ublížiť všetkým tým, ktorí nešpekulujú a poriadne si plnia svoje pracovné povinnosti.
Ale veď s čerpaním dovolenky musí súhlasiť zamestnáv., takže, ak vám nevyhovovalo, že zamestnanec ju chce čerpať, nemali ste mu ju odsúhlasiť.
adriadna111
05.09.11,12:19
To je pravda - vedúci pracovník urobil chybu, že zostatok dovolenky poriadne neodkontroloval. Toho sme si vedomí. Teraz ide skôr o to, čo ďalej...
Tweety
05.09.11,12:21
To je pravda - vedúci pracovník urobil chybu, že zostatok dovolenky poriadne neodkontroloval. Toho sme si vedomí. Teraz ide skôr o to, čo ďalej...

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
adriadna111
05.09.11,12:37
Ďakujem. Predpokladám, že mu môže byť aspoň pridelená náhradná práca...
Tweety
05.09.11,12:44
Ďakujem. Predpokladám, že mu môže byť aspoň pridelená náhradná práca...
ÁNo, môže.
adriadna111
05.09.11,12:46
Ďakujem. Predpokladám, že mu môže byť pridelená aspoň náhradná práca, keďže variť nemá komu....
adriadna111
05.09.11,12:48
Ďakujem za pomoc, rýchlu radu a pochopenie...
rudopp
05.09.11,16:10
ale ja nie som účtovník,len rozmýšľam sedliackym rozumom...

Vďaka za upresnenie.
Gina Er
05.09.11,16:11
Vďaka za upresnenie.
keby ľudia používali ten sedliacky rozum,tak by porada možno mala o polovicu menej tém.....a ty by si sa nemal do čoho zadrapovať
misoft
05.09.11,17:16
Predpokladám, že mu môže byť pridelená aspoň náhradná práca, keďže variť nemá komu........môže čistiť kotle a hrnce :D
Indeed
05.09.11,23:11
Treba zapojiť kreatívne myslenie,

nahradna práca može byť hocičo

od upravy okolia /hrabanie listia a pokosenej trávy/

prip.odhrabavanie snehu,

cez upratovanie až po drobnu udržbu arealu

natieranie plota, líčenie miestnosti atd, atd.

ale aj vyberanie, či posielanie pošty, nakupovanie a p.