Maria Kurekova Plecharova
05.09.11,15:02
Dobry den. Prosím Vás vie mi niekto poradiť.Naša 5ročná dcerka dnes nastupila do predškolskej, ale mám na ňu predlženu platenu matersku. Moja otazka moze byť vo skolke osem hodin, alebo len štyri hodiny kedže poberám tuto matersku. Ďakujem pekne
ludovka
05.09.11,13:04
no kedze si na predlzenej materskej,mala by byt v skolke len 4 hodiny...ale este som sa nedopatrala k tomu,ci to aj niekto kontroluje
terezamaria
05.09.11,13:33
Pokiaľ máš platenú predĺženú rodičovskú dovolenku, dieťatko môže byť v škôlke iba 4 hodiny.
bubkoch
05.09.11,14:30
no kedze si na predlzenej materskej,mala by byt v skolke len 4 hodiny...


Pokiaľ máš platenú predĺženú rodičovskú dovolenku, dieťatko môže byť v škôlke iba 4 hodiny.

z coho vyplyvaju tie 4 hodiny ? kde to najdem ?
veronikasad
05.09.11,14:32
z coho vyplyvaju tie 4 hodiny ? kde to najdem ?
v zákone o zdravotnom poistení.

§ 11 Platitelia poistného

(9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
bubkoch
05.09.11,14:48
v zákone o zdravotnom poistení.

§ 11 Platitelia poistného

(9) Osobná celodenná a riadna starostlivosť je na účely tohto zákona starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,

toto som nasiel, dik ...
ale asi som blby, je tam napisane "na ucely tohto zakona" ... jednak som nikde v dalsom texte zakona nenasiel pouzitie tejto definicie, jednak sa tu riesi otazka naroku na predlzeny rodicovsky prispevok do 6. roku, co tento zakon neriesi, a ineho zakona sa podmienky v ods. 9 netykaju, nie ? nejako tomu nerozumiem :confused:
veronikasad
05.09.11,14:50
toto som nasiel, dik ...
ale asi som blby, je tam napisane "na ucely tohto zakona" ... jednak som nikde v dalsom texte zakona nenasiel pouzitie tejto definicie, jednak sa tu riesi otazka naroku na rodicovsky prispevok, co tento zakon neriesi, a ineho zakona sa podmienky v ods. 9 netykaju, nie ? nejako tomu nerozumiem :confused:
Moja odpoveď nesúvisela s RP, ale so zdravotným poistením, kedy je platitelom poistného štát.
bubkoch
05.09.11,15:06
no, v zakone o rodicovskom prispevku, platnom do 31.12.2010 bolo uvedene toto:
(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak
...
b) dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom5) navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
...

v novom zneni platnom od 1.1.2011 sa cely odsek 4 zmenil na:
(4) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.

žiadna podmienka max. 4 hodin v skolke tam uz nie je
Lala28
07.09.11,08:49
dobry den, mam podobnu otazku....zaciatkom novembra mi konci rodicovsky prispevok, syn teraz nastupil do skolky na ,,zaucenie,,na 4hod. Ucitelky mi ho vsak pytaju aj na spanie, cize na cely den aby si lepsie zvykol. Je mozne aby tam bol cely den a poberala som rodicovsky prispevok, alebo tam moze byt len tie 4h a az po ukonceni prispevku a nastupe do prace moze zostat na cely den. dakujem
Tweety
07.09.11,08:50
dobry den, mam podobnu otazku....zaciatkom novembra mi konci rodicovsky prispevok, syn teraz nastupil do skolky na ,,zaucenie,,na 4hod. Ucitelky mi ho vsak pytaju aj na spanie, cize na cely den aby si lepsie zvykol. Je mozne aby tam bol cely den a poberala som rodicovsky prispevok, alebo tam moze byt len tie 4h a az po ukonceni prispevku a nastupe do prace moze zostat na cely den. dakujem
Áno, môžeš ho dať na celých 8 hod bez toho, aby si prišla o RP.