Soľnička
05.09.11,15:36
Dobry den, chcem sa opytat, ci ako zivnostnik (momentalne mam zivnost pozastavenu na 6 mesiacov) mam pravo na podporu v nezamestnanosti, ak som 4 roky pracovala na zivnost a z toho iba posledny jeden rok som si platila dobrovolny prispevok v nezamestnanosti? Mam narok na podporu? Ak nie, viete mi poradit, kto a kedy ma narok na podporu v nezamestnanosti?
Dakujem za odpoved
marjankaj
05.09.11,13:37
Nemáš.



Podmienky nároku
Základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti – poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s?&lang=sk
veronikasad
05.09.11,13:39
Dobry den, chcem sa opytat, ci ako zivnostnik (momentalne mam zivnost pozastavenu na 6 mesiacov) mam pravo na podporu v nezamestnanosti, ak som 4 roky pracovala na zivnost a z toho iba posledny jeden rok som si platila dobrovolny prispevok v nezamestnanosti? Mam narok na podporu? Ak nie, viete mi poradit, kto a kedy ma narok na podporu v nezamestnanosti?
Dakujem za odpoved
nemáš, potrebuješ 730 dní poistenia v nezam. v posledných 3 rokoch.
Soľnička
05.09.11,13:48
Viete mi prosím poradiť, ako sa dá podpora v prípade budúcnosti vyrátať a z čoho sa ráta? Je na to nejaký vzorec? A ešte, či ovplyvňuje dávku v podpore aj to, ak dá výpoveď zamestnanec u zamestnávateľa sám alebo musí byť ukončený prac. pomer so zamestnancom zo strany zamestnávateľa?
Ďakujem
marjankaj
05.09.11,13:49
Viete mi prosím poradiť, ako sa dá podpora v prípade budúcnosti vyrátať a z čoho sa ráta? Je na to nejaký vzorec? A ešte, či ovplyvňuje dávku v podpore aj to, ak dá výpoveď zamestnanec u zamestnávateľa sám alebo musí byť ukončený prac. pomer so zamestnancom zo strany zamestnávateľa?
Ďakujem

Máš tam link.
veronikasad
05.09.11,13:51
Viete mi prosím poradiť, ako sa dá podpora v prípade budúcnosti vyrátať a z čoho sa ráta? Je na to nejaký vzorec? A ešte, či ovplyvňuje dávku v podpore aj to, ak dá výpoveď zamestnanec u zamestnávateľa sám alebo musí byť ukončený prac. pomer so zamestnancom zo strany zamestnávateľa?
Ďakujem
Úrad práce neskúma dôvod skončenia prac.pomeru. Dávka v nezamestnanosti (platí do konca roka 2011) je 50 % denného vymeriavacieho základu - vypláca sa za kal.dni.

Mesačný vymer základ je spravidla hrubá mzda zamestnanca v posledných dvoch rokoch. DVZ vypočítaš ak súčet mesačných VZ, vydelíš počtom kal.dní (obdobie PN je vylučitelná doba, nemocenské sa do príjmu nezapočítava).