Leo80n
05.09.11,16:15
dobry den, viem, ze pri kupe bytu na sro, sa odpisuje 20rokov, pokial je byt vyuzivany len na podnikanie, spravne?

moja otazke je, co ak chcem byt kupit na moje, teda konatelovo byvanie na hypoteku? mozem vysku hypoteky odpisovat v celej sume, aj ked bude urobena len na 10 rokov napr?

dakujem
marjankaj
05.09.11,14:22
dobry den, viem, ze pri kupe bytu na sro, sa odpisuje 20rokov, pokial je byt vyuzivany len na podnikanie, spravne?

moja otazke je, co ak chcem byt kupit na moje, teda konatelovo byvanie na hypoteku? mozem vysku hypoteky odpisovat v celej sume, aj ked bude urobena len na 10 rokov napr?

dakujemty si ako konateľ vedieš účtovníctvo? No účtovne by si mohol odpisovať 10 rokov. Ale daňovo tých 20. Menej určite nie.
KEJKA
05.09.11,16:07
dobry den, viem, ze pri kupe bytu na sro, sa odpisuje 20rokov, pokial je byt vyuzivany len na podnikanie, spravne?

moja otazke je, co ak chcem byt kupit na moje, teda konatelovo byvanie na hypoteku? mozem vysku hypoteky odpisovat v celej sume, aj ked bude urobena len na 10 rokov napr?

dakujem
nepresné zadanie podľa mňa.
odpisuješ nie hypotéku ale hodnotu DM, teda bytu. Odpis tak ako je vyššie uvedené - účtovne 10-12-15-20-50, ako si zvolíš, ale daňovo 20 rokov.
hypotéku dostane sro? vo výške 100% hodnoty bytu? ak aj áno, ešte vždy vzniknú iné súvisiace náklady, ktoré treba k OC bytu prirátať.
Otázka odpisovania pre daňové účely - daňovo môžeš odpisovať, ak DM využívaš na dosahovanie príjmu. Ak v byte budeš bývať, je to osobná spotreba, nie podnikanie sro. Ako to vyriešiš?
a) sro ti bude byt prenajímať - bude dosahovať tržby z nájmu, potom O.K............... DO odpisy môžeš uplatniť.
b) chceš bývať zadarmo? potom je to aj tak tvoj nepeňažný príjem, ktorý treba oceniť a daňovo vysporiadať. Aj nepeňažný príjem konateľa je príjem.