KatarinaNR
05.09.11,17:44
Poprosila by som Vás o radu. Živnostníkovi, ktorý má obchod v ňom občas pomáha manželka, ktorá je vedená 7mesiacov na ÚP. Moja otázka znie: potrebuje mať na to manželka keď je manželka dohodu alebo tpp, na to že mu vypomáha? ak áno, chcela by to robiť na dohodu, čo všetko je k tomu potrebné. Ďakujem.
veronikasad
05.09.11,15:46
Poprosila by som Vás o radu. Živnostníkovi, ktorý má obchod v ňom občas pomáha manželka, ktorá je vedená 7mesiacov na ÚP. Moja otázka znie: potrebuje mať na to manželka keď je manželka dohodu alebo tpp, na to že mu vypomáha? ak áno, chcela by to robiť na dohodu, čo všetko je k tomu potrebné. Ďakujem.
ako dohodárka môže, treba ju prihlásiť pred začiatkom výkonu práce do SP. A kopiu dohody musí odovzdať pred začiatkom výkonu na UP - inak ju vyradia z evidencie.

Ak by bola dôchodkovo poistená alebo dôchodkyňa (čo počas evidencie na UP nie je), môže vypomáhať aj bez zmluvy.
Xanti
05.09.11,15:47
Nemôže mu pomáhať, je to nelegálna práca. Potrebuje minimálne dohodu o pracovnej činnosti a mesačný príjem nesmie presiahnuť 139,90 eur do tej sumy ju nevyradia z UP.

Treba to dať do poriadku, pokuty za nelegálne zamestnávanie sú dosť mastné.
KatarinaNR
05.09.11,15:55
ďakujem Vám dievčence. pozerala som zákon len mi nešlo do hlavy, že keď je manželka, či potrebuje k tomu papier. Plánujú bábo a platí si DNP, ale to nie je dôchodkové ako píše zákon.
ďakujem ešte raz
KatarinaNR
05.09.11,16:05
a ešte jednu otázku sa opýtam. Aké povinnosti voči SP živnostníkovi z toho vyplývajú, myslím výkazy lebo hlásenia, nejaké mesačné, štvrťročné....
Dohodári sa na ZP nenahlasujú, nahlasujú sa len do SP, ona to samozejme musí ohlásiť deń vopred na ÚP, on ako zamestnávateľ, ktorý ešte nazamestnával nikoho sa bude musieť ísť prihlásiť na ZP, SP a DÚ? a ešte niečo niekde? Keďže to robím prvýkrát len si to chcem overiť a uistiť sa. Ďakujem.
blondy
05.09.11,16:05
Nemôže mu pomáhať, je to nelegálna práca. Potrebuje minimálne dohodu o pracovnej činnosti a mesačný príjem nesmie presiahnuť 139,90 eur do tej sumy ju nevyradia z UP.

Treba to dať do poriadku, pokuty za nelegálne zamestnávanie sú dosť mastné.
Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu - podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade (dieťa, rodič, starý rodič, vnúča), súrodenec alebo manžel/-ka, ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi/študentmi do 26 rokov. Manželka mu môže za týchto podmienok pomáhať aj bez uzavretia pracovnej zmluvy.
veronikasad
05.09.11,16:06
Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu - podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade (dieťa, rodič, starý rodič, vnúča), súrodenec alebo manžel/-ka, ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi/študentmi do 26 rokov. Manželka mu môže za týchto podmienok pomáhať aj bez uzavretia pracovnej zmluvy.
v prípade zadávatela tejto témy nemôže - je evidovaná na UP a uchádzači o zamestnanie nie sú dôchodkovo poistení.
Xanti
05.09.11,16:07
Blondy,
reagovala som na konkrétny príspevok. Ak by bola dôchodkyňa tak by asi nebola evidovaná na UP.
KatarinaNR
05.09.11,16:11
čiže rozumela som tomu správne, manželka by mohla keby bola dôchodkovo poistená ale keďže je registrovaná na ÚP tak potrebuje k tomu "papiere".
Xanti
05.09.11,16:13
Ano,
ak by bola zamestnaná niekde inde mohla by vypomáhať zadarmo manželovi, ak by bola invalidná alebo starobná dôchodkyňa tiež by mohla pomáhať zadarmo, ak bude na rodičovskej dovolenke tiež môže pomáhať mng. zadarmo.

Ak je nezamestnaná nemôže zadarmo pomáhať manželovi, lebo ide o nelegálnu prácu.
Tweety
05.09.11,16:14
čiže rozumela som tomu správne, manželka by mohla keby bola dôchodkovo poistená ale keďže je registrovaná na ÚP tak potrebuje k tomu "papiere".
Len netreba zabúdať, že ju musíš zaevidovať na SP skôr, než začne vykonávať prácu na základe dohody.
KatarinaNR
05.09.11,16:18
Ešte Vás dievčence poprosím aké jemu z toho plynú povinnosti hlavne myslím aby sa predišlo sankciám, aké výkazy, hlásenia....