VladimirBA
06.09.11,08:53
Vazeni poradaci, poprosim radu :

Som v s.r.o. spolu s dalším spoločníkom, ktorý je zaroveň konatelom. Moj spoločník a konateľ mi chce predat jeho podiel, čiže by vznikla jednoosobova s.r.o., kde by som bok jediným majitelom a aj konateľom ja.

1. v prvom rade by zasadlo mimoriadne VZ "starej" s.r.o., ktoré by schválilo predaj podielu mojho spoločníka mne..... je správne, aby toto VZ aj hned odvolalo terajšieho konatela a vymenovalo za konatela mňa - ešte pred predajom podielu?

2. po podpísaní zmluvy o prevode (o odkupeni) podielu pred notarom by som bol jediným spoločníkom aj konateľom už aj - musim hned na to spisat novu spoločenskú zmluvu? S.r.o funguje, je zapisana v OR, sidlo sa nemeni, teda novu zakladatelsku listinu určite nie.....

3. čo všetko potom nasleduje - ake povinnosti?..... Viem o povinnosti do 15 dní nahlásiť zmenu konateľa na ŽÚ, do 30 dní žiadosť o zmeny na OR, ale čo všetko ešte predtým resp. potom ?

Dakujem každému za radu či pomoc......
Economic
06.09.11,08:55
Vazeni poradaci, poprosim radu :

Som v s.r.o. spolu s dalším spoločníkom, ktorý je zaroveň konatelom. Moj spoločník a konateľ mi chce predat jeho podiel, čiže by vznikla jednoosobova s.r.o., kde by som bok jediným majitelom a aj konateľom ja.

1. v prvom rade by zasadlo mimoriadne VZ "starej" s.r.o., ktoré by schválilo predaj podielu mojho spoločníka mne..... je správne, aby toto VZ aj hned odvolalo terajšieho konatela a vymenovalo za konatela mňa - ešte pred predajom podielu? To sa udeje naraz na jednom VZ, nie ? Môže.

2. po podpísaní zmluvy o prevode (o odkupeni) podielu pred notarom by som bol jediným spoločníkom aj konateľom už aj - musim hned na to spisat novu spoločenskú zmluvu? S.r.o funguje, je zapisana v OR, sidlo sa nemeni, teda novu zakladatelsku listinu určite nie..... Nemusíš, môžeš ak chceš urobiť zakladateľskú listinu.

3. čo všetko potom nasleduje - ake povinnosti?..... Viem o povinnosti do 15 dní nahlásiť zmenu konateľa na ŽÚ, do 30 dní žiadosť o zmeny na OR, ale čo všetko ešte predtým resp. potom ? Oznámiť to obchodným partnerom, DÚ, sociálna poisťovňa, event. zdravotná + inštitúcia, ak Ti nejaká vydala Licenciu alebo obdobné povolenie na podnikanie.

Dakujem každému za radu či pomoc......

Odpoveď v texte
VladimirBA
06.09.11,09:09
2. po podpísaní zmluvy o prevode (o odkupeni) podielu by som bol jediným spoločníkom aj konateľom - musim hned na to spisat novu spoločenskú zmluvu alebo zakladatelskú listinu? Čo je lepšie, jednoduchsie? Dodatok k platnej spoločenskej zmluve alebo nova Zakladatelská listina? Niečo určite treba....
Economic
06.09.11,09:14
2. po podpísaní zmluvy o prevode (o odkupeni) podielu by som bol jediným spoločníkom aj konateľom - musim hned na to spisat novu spoločenskú zmluvu alebo zakladatelskú listinu? Čo je lepšie, jednoduchsie? Dodatok k platnej spoločenskej zmluve alebo nova Zakladatelská listina? Niečo určite treba....


Už sa nerobia dodatky. Mne by bolo lepšie urobiť si zakladateľskú listinu.
VladimirBA
06.09.11,09:17
3. potom - "Oznámiť to obchodným partnerom, DÚ, sociálna poisťovňa, event. zdravotná + inštitúcia, ak Ti nejaká vydala Licenciu alebo obdobné povolenie na podnikanie."
To mi je viacmenej jasné, ale čo také veci ako
a) ZI – budem ako jediný spoločník a konateľ spoločnosti aj správcom vkladu – treba spísať prehlásenie správcu vkladu? A len toto prehlásenie ? A čo fyzické peniaze, ak výška ZI je 30.000 € ? Treba ich skutočne vložiť na účet spoločnosti alebo do pokladne?
b) či následne dokumenty ako zápisnica zo zakladajúceho valného zhromaždenia, podpisový vzor konateľa ... čo všetko treba spisovať, overovať a niekam posielať (zbierka listín a pod.)
domenico.office
06.09.11,09:17
Ja len malý dodatok: A všetky zmeny, ktoré sa urobia, budú predmetom podania do OR.
Economic
06.09.11,09:22
3. potom - "Oznámiť to obchodným partnerom, DÚ, sociálna poisťovňa, event. zdravotná + inštitúcia, ak Ti nejaká vydala Licenciu alebo obdobné povolenie na podnikanie."
To mi je viacmenej jasné, ale čo také veci ako
a) ZI – budem ako jediný spoločník a konateľ spoločnosti aj správcom vkladu – treba spísať prehlásenie správcu vkladu? A len toto prehlásenie ? A čo fyzické peniaze, ak výška ZI je 30.000 € ? Treba ich skutočne vložiť na účet spoločnosti alebo do pokladne?
b) či následne dokumenty ako zápisnica zo zakladajúceho valného zhromaždenia, podpisový vzor konateľa ... čo všetko treba spisovať, overovať a niekam posielať (zbierka listín a pod.)


Ale veď ZI snáď bolo splatené či nie ? Ako to je v účtovníctve ?
Robí sa návrh na zápis zmien do OR + príslušné dokumenty /Zmluva, VZ, úplné znenie....../ Na súdne je súdny poplatok 66.- Eur pri papierovom podaní a pri elektronickom je to 33.- Eur.
VladimirBA
06.09.11,09:34
Ale veď ZI snáď bolo splatené či nie ? Ako to je v účtovníctve ?
Robí sa návrh na zápis zmien do OR + príslušné dokumenty /Zmluva, VZ, úplné znenie....../ Na súdne je súdny poplatok 66.- Eur pri papierovom podaní a pri elektronickom je to 33.- Eur.

A ak by som to chcel podat elektronicky, co so vsetkymi dokladmi (K návrhu na zápis priložíte Zápisnicu z valného zhromaždenia (2x), Zakladatelsku listinu (2x), Zmluvu o prevode obchodného podielu (2x), živnostenský list (2x úradne overená kópia.....) - to im stači poslať nascannované? Či dodatočne poštou?
Economic
06.09.11,09:36
A ak by som to chcel podat elektronicky, co so vsetkymi dokladmi (K návrhu na zápis priložíte Zápisnicu z valného zhromaždenia (2x), Zakladatelsku listinu (2x), Zmluvu o prevode obchodného podielu (2x), živnostenský list (2x úradne overená kópia.....) - to im stači poslať nascannované? Či dodatočne poštou?

Ak sa rozhodnete to podať elektronicky či sám, alebo využiť služby niekoho kto má ZEP. Dokumenty sa do OR skenujú. Čiže stačí po jednom výtlačku. Akurát možno Zmluvu o prevode OP urobte 2x.
Podania do OR musia byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom /ZEP/
VladimirBA
06.09.11,10:01
Zatial vdaka......