badyno
06.09.11,14:05
Chcem sa opýtať, či máte skúsenosti ohľadom záloh a DPH. V 3/2011 sme uhradili zálohu na tovar aj s DPH, ktorú sme si na základe faktúry odpočítali. Firma ktorej sme zaplatili však je už v konkurze. Tovar nám už dodaný nebude, ani nám nevrátili zálohu. Neviem či tú DPH zo zálohy mám vrátiť DU alebo je to už vysporiadané, nakoľko my sme pýtali a oni uhradili DPH. Ja myslím, že je to už vysporiadané no nie som si celkom istá. Prosím poraďte mi.
tictac7
06.09.11,12:15
S DPH už neriešiš nič. Predpokladám, že máš od nich daňový doklad na prijatú platbu, na základe ktorej si si to uplatnila v DP k DPH. Štát je týmto na DPH-čke vysporiadaný (oni si ju dali na výstupe, Ty na vstupe). Druhá vec je, že ti ostane "vysieť" pohľadávka na účte 314. Prihlásili ste si túto pohľadávku do konkurzu? Aj keď je asi veľmi nepravdepodobné, že budete uspokojený. V každom prípade nezabudni si na konci roka vytvoriť rezervu - pohľadávka bude nedobytná a dolož si k tomu výpis z OR (stačí aj z netu), no a keď firma skončí svoju činnosť a vy nebudete uspokojení, tak ju odpíšeš, dovtedy Ti tam ale bude "strašiť".
badyno
07.09.11,04:37
Toto všetko mi je jasné, len som si nebola istá či nám potom z DU niečo nedodania, aj keď si myslím že je to vysporiadané.
Ostatné čo píšeš je jasné. Ďakujem.
badyno
09.09.11,06:10
Ešte prikladám odpoveď z DRSR, ktorú mi zaslali, úplne od veci.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 53 ods. 1 zákona o DPH ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.