zuzbac
06.09.11,14:54
zaujima ma ci si delim s manzelom dlhy ktoré su písané na jeho meno, napr. požicky v nebankovkách, moje meno na nich nefiguruje.
právnik mi povedal, ze všetky dlhy nadobudnuté v manželstve sú spoločné.
Zoltán Kovács
06.09.11,13:00
Právnik má pravdu.....
Ice dive
06.09.11,13:01
právnik mal pravdu dlhy ako aj aktíva nadobudnuté počas manželstva sú spoločné...

záleží ešte aj od dohody čo si ako podelíte... môžte sa rozdeliť aj tak, že dlhy zostanú manželovi, a za to si on vezme nejaké aktíva a pod...
Flinstone
06.09.11,13:01
všetko nadobudnuté počas manželstva je spoločné. Aktíva aj pasíva.
Ak by bol na jeho meno účet s miliónom euráčov, iste by si nemala pochybnosti o slovách právnika, že peniaze sú spoločné.
Ice dive
06.09.11,13:13
ale ak by bol ten účet milión euráčov v debete, tak by bol určite len jeho:D:D:D
zuzbac
06.09.11,16:05
môže to teda znamenať, že ma po vzájjomnej dohode s manželom môže súd oslobodiť od akehokoľvek splácania, aj keby manžel neplatil? alebo potom zzačnú naháňať mňa?
Pikoška
06.09.11,16:55
Myslím, že nemal pravdu ani právnik ani Tvoji spoludiskutujúci. Ten, kto bral úvery bez Tvojho vedomia a len vo svojom mene je povinný si ich aj splatiť. Takže si už nad tým nelám hlavu.:)
Ice dive
06.09.11,18:05
Myslím, že nemal pravdu ani právnik ani Tvoji spoludiskutujúci. Ten, kto bral úvery bez Tvojho vedomia a len vo svojom mene je povinný si ich aj splatiť. Takže si už nad tým nelám hlavu.:)
no myslím, že sa mýliš ty... nakoľko dlhy vznikli počas manželstva t.j. spadajú do BSM a ak si ich bral výlučne len manžel a vo svojom mene, tak manželka musí vedieť preukázať že o dlhoch nevedela, resp. voči nim do troch rokov od ich vzniku vzniesť námietku... manželka o dlhoch evidentne vie, inak by nevznikla táto diskusia... a ak sa z daných dlhov niečo kupovalo napr. vybavenie domácnosti alebo auto, tak len ťažko dokáže že si nie je záväzku vedomá...
Pikoška
06.09.11,18:31
no myslím, že sa mýliš ty... nakoľko dlhy vznikli počas manželstva t.j. spadajú do BSM a ak si ich bral výlučne len manžel a vo svojom mene, tak manželka musí vedieť preukázať že o dlhoch nevedela, resp. voči nim do troch rokov od ich vzniku vzniesť námietku... manželka o dlhoch evidentne vie, inak by nevznikla táto diskusia... a ak sa z daných dlhov niečo kupovalo napr. vybavenie domácnosti alebo auto, tak len ťažko dokáže že si nie je záväzku vedomá...Ty žartuješ.:) Táto diskusia je na Porade, nie na súde. Na Porade vie, na súde nevie.
A či vie, alebo nevie, dlhy, ktoré neurobila a nepodpísala nebude platiť. Stav sa.;)
svetlik
06.09.11,18:36
Podla mna tvrdenie, ze sa do BSM zahrnu vsetky dlhy nie je uplne spravne. Najskor, nezamenajme dve veci - zdopovednost za dlhy a moznost uspokojenia dlhu vzniknuteho pocas manzelstva len jednemu manzelovi zo spolocneho majetku.
Dalej § 145 ods. 2 OZ predsa vyzaduje, aby sa tykal pravny ukon spolocnej veci a potom je dlh spolocny, alebo musia byt obaja ucastnikmi zmluvy. Ak sa dlh spolocnej veci netyka, a obaja manzelia nie su dlznikmi (pripadne jeden spoludlznikom) nemoze byt druhy manzel zaviazany spolu s dlznikom.

Potom pri vysporiadani BSM sa pohladavka voci jednemu manzelovi nezohladnuje, lebo tato "patri" len zaviazanemu manzelovi.

Jediny pripad, kedy existencia pohladavky voci jednemu z manzelov sa dotkne druheho - nic netusiaceho manzela, je vykon rozhodnutia voci z pohladavky zaviazanemu manzelovi.

Preto nemozno generalne len tak tvrdit, ze zo zmluvy napr. o uvere uzavretej za trvania manzelstva len jednym z manzelov je zaviazany aj druhy manzel a prihliada sa na tento dlh pri vysporiadani BSM. Spolocne su len tie ktore sa tykaju spolocnych veci alebo v ktorych su manzelia ucastni napr. dlznik a spoludlznik.
Pikoška
07.09.11,10:47
Ďakujem svetlík. Ale ja taká múdra nie som, to len veľmi pozorne čítam Máriu27 a Petru Novú. A čosi sa na mňa vďaka nim nalepilo.:)