Sasa27
07.09.11,05:09
Dobrý deň,
potrebovala by som poradit ohladne dedičstva a dedičského konania. Minulý rok v máji 2011 mi zomrel starý otec a keďže môj otec už tiež nežije dediči sme ostali dvaja, jeho brat a ja. Prebehlo prvé dedičské konanie, v ktorom sme sa dohodli že všetky zostatky na účtoch, ktoré v tej dobe boli predložené notárovi pripadnú jemu, pretože zabezpečoval pohreb,platil byt a pod. Byt, ktorý vlastnil môj starý otec išiel na polovicu medzi nami dvomi. Necelý rok nato, prišlo ďalšie predvolanie na dedičské konanie, pretože sa akože "našiel" ďalší učet. Keďže už náklady spojené s úmrtím a ostatné mal zaplatené, nesúhlasila som s tým že sa dedičstva vzdám a po druhom dedičskom konaní prišiel rozsudok, že spomínaný účet sa delí na polovicu. Na účte ku dňu úmrtiu bola suma 1968 eur. Včera som bola ale v banke a tam ma pani informovala, že na účte je už len 500 eur a boli uskutočnené výbery po úmrtí môjho starého otca,keďže bol disponent
Z toho mi vyplýva toto:
1. O účte vedele už počas prvého dedičského konania
2.Zatajil ho a peniaze vyberal ďalej aj ked ostatné dátumy výberu neviem, viem len ten prvý.
Zauímalo by ma, čo s tým môžem urobiť? Ak to dám na súd, ako to bude so súdnymi poplatkami a poplatkami pre právnika?

Ďakujem za radu
2.
rudopp
07.09.11,04:16
Dobrý deň,
potrebovala by som poradit ohladne dedičstva a dedičského konania. Minulý rok v máji 2011 mi zomrel starý otec a keďže môj otec už tiež nežije dediči sme ostali dvaja, jeho brat a ja. Prebehlo prvé dedičské konanie, v ktorom sme sa dohodli že všetky zostatky na účtoch, ktoré v tej dobe boli predložené notárovi pripadnú jemu, pretože zabezpečoval pohreb,platil byt a pod. Byt, ktorý vlastnil môj starý otec išiel na polovicu medzi nami dvomi. Necelý rok nato, prišlo ďalšie predvolanie na dedičské konanie, pretože sa akože "našiel" ďalší učet. Keďže už náklady spojené s úmrtím a ostatné mal zaplatené, nesúhlasila som s tým že sa dedičstva vzdám a po druhom dedičskom konaní prišiel rozsudok, že spomínaný účet sa delí na polovicu. Na účte ku dňu úmrtiu bola suma 1968 eur. Včera som bola ale v banke a tam ma pani informovala, že na účte je už len 500 eur a boli uskutočnené výbery po úmrtí môjho starého otca,keďže bol disponent
Z toho mi vyplýva toto:
1. O účte vedele už počas prvého dedičského konania
2.Zatajil ho a peniaze vyberal ďalej aj ked ostatné dátumy výberu neviem, viem len ten prvý.
Zauímalo by ma, čo s tým môžem urobiť? Ak to dám na súd, ako to bude so súdnymi poplatkami a poplatkami pre právnika?

Ďakujem za radu
2.


Viac menej máš nárok na polovicu peňazí, čo boli na "nájdenom účte" v čase druhého dedičského konania.

A nedávaj žiadny súd.

Kedže bol "disponent" - - mohol vybrať všetko / zrušiť účet
a nie trepať sa znovu k notárovi.
Letko
07.09.11,04:23
To mohol len v prípade, že banka nebola informovaná o tom, že majiteľ účtu zomrel. V opačnom prípade by bol účet zablokovaný a nikto, ani disponent, by z neho peniaze vybrať nemohol.
Sasa27
07.09.11,04:25
No on bol spoludisponent, a ako mi bolo vcera v banke povedane spoludisponentske pravo zanika umrtim majitela a zrusit ucet moze len majitel v ziadnom pripade nie spoludisponent.
Sasa27
07.09.11,04:26
To mohol len v prípade, že banka nebola informovaná o tom, že majiteľ účtu zomrel. V opačnom prípade by bol účet zablokovaný a nikto, ani disponent, by z neho peniaze vybrať nemohol.
Banka zablokovala ucet v aprili 2011 pricom stary otec umrel v maji 2010.
Letko
07.09.11,04:32
A peniaze vybral v období medzi 5/2010 a 4/2011, však? Disponent k účtu je takmer ako majiteľ s určitými obmedzeniami. Môže len vyberať, robiť prevody, vedieť stav účtu, pohyby.
Mali sme raz situáciu, že istí ľudia prišli vybrať z účtu hotovosť a hneď po výbere nám oznámili, že majiteľ účtu zomrel a doložili k tomu potvrdenie. Keďže peniaze vybrali pred oznámením skutočnosti, nikto nemohol namietať. Myslím, že to bude aj v tvojom prípade rovnaké.
rudopp
07.09.11,04:32
To mohol len v prípade, že banka nebola informovaná o tom, že majiteľ účtu zomrel. V opačnom prípade by bol účet zablokovaný a nikto, ani disponent, by z neho peniaze vybrať nemohol.

A kto by jej to vykecal - - prejednávané to nebolo :D.

PS
Ja som to mal lepšie.

Keď tlačili vkladné knižky na meno (nie na doručiteľa) , tak som prepísal jej vkladnú knižku na moje meno.= peniaze jej / meno moje:D:D:D

A keď zomrela a pripravoval som podklady k dedičstvu, tak sa ma u notárky (malá opica) pýtala
MO : Mala mama peniaze na účte ?
Ja : Áno.
MO : tak musíte priniesť potvrdenie z banky (a banka chce za to 1000 Sk)
Ja : Tak v tom prípade mama peniaze nemala.:---
rudopp
07.09.11,04:34
No on bol spoludisponent, a ako mi bolo vcera v banke povedane spoludisponentske pravo zanika umrtim majitela a zrusit ucet moze len majitel v ziadnom pripade nie spoludisponent.

Mal vybrať všetko (pred oznámením o úmrtí) a banka by sa s nezdedeným (10 €) účtom mohla aj zadrhnúť.
Sasa27
07.09.11,04:39
No takto, druhe dedicske konanie bolo vydane na zostatok na ucte ktory bol ku dnu umrtiu teda tych spominanych 1968 eur, teda podla mam narok na polovicu z tejto sumy.
doktor23
07.09.11,06:04
máš, pretože dedičstvo sa nadobúda smrťou. A v čase smrti tam bola uvedená suma. Vyzval by som strýka, aby Ti vydal polovicu, keď nie, bohužiaľ len žalobou na súde.
Disponent nie je spolumajiteľ .... tie peniaze nie sú jeho .....