MarekValkos
07.09.11,08:29
Ako vystafit fakturu na tovar, ktory fyzicky mam ale dodavatelska firma mi ju bude fakturovat az na zbernej fakture na konci tyzdna.
priklad:
Dostanem tovar v pondelok, chcem ho hned vyfakturovat a vyskladnit a predat zakaznikovi. Problem je ten, ze v uctovnictve este ten tovar nieje, pretoze mi ho firma vyfakturuje az na konci tyzdna spolu s dalsim tovarom, ktory ziskam od nej behom tyzdna. Uctovny program (Oberon) mi povoli vytvorit tu polozku na sklade (avsak pocet 0), potom ho normlane mozem vyskladnit a dat na fakturu s tym, ze stav na sklade bude -1. Mozem potom jednoducho ked mi dodavatel vystavy fakturu a budem si ju nahadzovat do uctovnictva zvysit stav na sklade +1 takze celkovy stav na sklade bude spravny = 0 poloziek daneho tovaru.
Alebo to treba robit nejako inak? Lebo toto mi nepride moc ok (predavat tovar, co vlastne akoby este nemam)
KEJKA
07.09.11,07:15
nemôžeš vyskladniť tovar, ktorý fyzicky na sklade nemáš. ty ho fyzicky máš, aj to je účtovný prípad, ktorý sa zaúčtovať dá a síce formou nevyfakturovanej dodávky.
predpokladám, že cenu nákupu poznáš, tak zaúčtuj 132/326
teda účtuješ príjemku na sklad, následne ho vyskladníš, takže na sklade budeš mať najskôr +1 a potom 0 /nepôjdeš do mínusu/.
ked dostaneš faktúru od dodávateľa zaúčtuješ 326/321.
MarekValkos
07.09.11,07:24
Dakujem, za rychlu reakciu.
Jasne chapem, hej cenu nakupu poznam. To ostatne mi je jasne.
Este sa chcem spytat, mozem dat cenu nakupu pribliznu a potom ako mi pride faktura (kde to je uz jasne vycislene) to v pripade odchylky zmenit alebo ta cena nakupu pri vkladani do skladu sa uz menit nemoze? Lebo cenu predaju tovaru viem len nakup sa obcas drobne meni (nie je fixne stanovena zlava pri nakupe atd).
Nieje problem sa dohodnut s dodavatelom aby mi tam vzdy cenu na tovar napisal len ma to zaujma.

Dakujem
KEJKA
07.09.11,07:29
drobný rozdiel medzi fakturovanou cenou a pôvodnou zaúčtuj pri účtovaní faktúry na 504 /tovar bol predaný/. osttný nepredaný tovar naskladníš v presných cenách.
pokiaľ ti to program umožnuje - vstúpiš do pôvodného dokladu a opravíš obst. cenu pri príjemke a detto pri výdajke z dôvodu predaja, tak to môžeš urobiť tak. Netvrdím, že je to správne, je to aj babračka, aby si na nič nezabudol, ale ak je to ojedinelý prípad a technicky to možné je............prečo nie.
MarekValkos
07.09.11,07:39
Mam program Oberon a umoznuje to zmenit tak ako pises, takze by to nemal byt problem. Omnoho jednoduchsie bude vediet presnu cenu co ma to bude stat uz pri prebrani tovaru a ulahci mi to.

Este ma napada dalsia vec.
Mam na sklade tovar "X" v pocte niekolko kusov, normalne to vyskladnim, vystavim fakturu a predam. Vsetko je OK.
Co ale ked budem znova kupovat tovar "X" (myslim tym, ze je to uplne ta ista polozka) ale nakupna cena uz bude ina. Mam si to zaevidovat pod novym cislom alebo to uz uctovnicky program sam vie rozoznat, ze je na sklade 3X (nakup za 1 euro) a 2X (nakup za 1.1euro)? Lebo jednak to bude zmiesane ale zasa proco mat na skalde 2 polozky ked je to fyzicky ten isty tovar?
Pardon ak to komplikujem ale je to realny stav co mi moze nastat tak chcem byt pripraveny.
Dakujem
tictac7
07.09.11,07:44
môžeš mať jeden druh tovaru, obstarávaný v rôznych cenách, na jednej skladovej karte. Je to úplne bežná vec. Len pri vyskladnení si musíš určiť, ako sa bude skladať účtovať, teda ktorou metódou. Toto si zadáš aj do programu - len pozor, aby si mal rovnakú metódu na všetkých skladových kartách, lebo v niektorých programoch sa toto zadáva priamo na kartách a nie na sklade...
KEJKA
07.09.11,07:46
tak to zasa ja neviem, ako dlho v tom programe robíš, lebo sa mi zdá podľa otázky, že si začiatočník.
Skladový tovar môže byť v zásade nastavený na FIFO metodu alebo na priemerné ceny.
V oboch prípadoch máš predpísaný postup, ako položky zadávať, treba dodržať užívateľskú príručku.
program bud prepočíta a vyskladnuje v priemerných cenách, alebo si pamatá historiu obst. cien a postupnosť vyskladnenia a vyskladnuje vždy najstaršie položky s pôvodnými cenami.
ty nahadzuješ - prijímaš identický tovar pravdepodobne na rovnakú kartu. Ak však nemáš skúsenosti, tak si radšej riadne prever každú kartu, či je nula na množstve a aj v takom prípade je nula aj v hodnote tovaru, nemusí to byť vždy tak.
MarekValkos
07.09.11,07:51
Dobre vediet, ja to robim tak, ze ceny koncove pre zakaznika niekedy upravujem "na mieru" takze ma v podstate netrapi ci som mu tovar predal zo zasoby co som kupil za 1 euro alebo za 2. Dolezity je potencionalny zisk v pripade predaju. Tovar skaldom aj tak casom predam a zisk aj tak pocita program sam...

a hej som uplny zaciatocnik, zato mam take banalne otazky
tovar na rovnaku kartu som este neprijal len ma to napadlo ako by sa to riesilo keby nastane zmena ceny v nakupe