Hightowerhc
07.09.11,09:21
Dobry den. V roku 2011 som kupil nehnutelnost (byt) a vyuzil som aj hypoteku pre mladych. V roku 2012 sa planujem ozenit. Chcel by som sa spytat, ze ci je mozne po sobasi pri kupe dalsej nehnutelnosti vyuzit hypoteku pre mladych, ktora by bola na manzelku. Dakujem
Ice dive
07.09.11,07:26
nárok na príspevok je len raz, t.j. manželka by mala požiadať o hypotéku ešte pred sobášom, aby ste mohli využiť príspevok, nakoľko ty si už príspevok dostal, a ak by ste kupovali po sobáši, tak by nehnuteľnosť spadala do BSM, t.j. žiadať budete musieť obaja...
Hightowerhc
07.09.11,09:43
čiže ak budeme žiadať už ako manželia, tak nie je možne získať hypotéku pre mladých, keďže ja už využívam túto zľavu ako slobodná osoba?
Ice dive
07.09.11,13:17
čiže ak budeme žiadať už ako manželia, tak nie je možne získať hypotéku pre mladých, keďže ja už využívam túto zľavu ako slobodná osoba?
presne tak, lebo príspevok môžeš dostať len raz... ty si ho už dostal... a ako manželia žiadate na kúpu spoločnej nehnuteľnosti... a musíte splňať podmienky na získanie obaja... t.j. ty si už dostal tak buď dostane tvoja priateľka za slobodna, alebo treba na to zabudnúť...
Teres
24.10.11,08:01
Dobrý ja by som sa chcela opýtat, mamžel nadobudol byt pred maželstvom, hyp. pre mladých mu nevyšla kôli platu, presiahol to o pár e. Viem že sa HPM nedá použit na prefinanacovanie, ale dalo by sa to urobiť tak že by sme už ako manželia požiadali o tutop hyp. a byt by som od manžela kupovala ja?
Martin Vacho
24.10.11,10:23
Reakcia k príspevku z 07-09-11 16:17
Nesúhlasím. V tomto prípade je síce pravda, že to spadá do BSM nikde však nie je povedané, že sa BSM pre tento účel nemôže zúžiť. V praxi to dokonca nevylučuje možnosť spoločne nadobudnúť nehnuteľnosť. Také veci riešim klientom bežne - od poradenstva, cez právny servis, zúženie BSM u notára a samozrejme samotné riešenie hypotéky. Najviac ľudí prekvapí keď mi za to nič neplatia - platia si iba bežné výdaje, ktoré by mali tiež, ibaže tým, že to riešim častejšie ako niekto iba raz v živote, tak to často stojí o 50 až 80% menej. Aj keď túto referenciu na novo-spustenej web-stránke nemám, nejaké skúseností (aj na videu) tam od klientov mám :o))
(hypoteka.ponovom.sk/referencie)
Martin Vacho
24.10.11,10:28
Dobrý ja by som sa chcela opýtat, mamžel nadobudol byt pred maželstvom, hyp. pre mladých mu nevyšla kôli platu, presiahol to o pár e. Viem že sa HPM nedá použit na prefinanacovanie, ale dalo by sa to urobiť tak že by sme už ako manželia požiadali o tutop hyp. a byt by som od manžela kupovala ja?

Áno, je možné kúpiť napr. iba podiel na nehnuteľnosti. Záleží od toho aké LTV je potrebné, v ktorej banke hypotéka je a aký je Váš profil - podľa toho sa potom dá nájsť aj najvýhodnejšie riešenie.
sabet
05.12.11,18:01
zdravim,
s priatelom prave kupujeme byt a chcem sa spytat ci mozme spolu ziadat o hypoteku pre mladych aj ked nie sme este manzelia ale vlastnikmi bytu budeme obidvaja rovnako. A ak ano, mam dalsiu otazku: o hypoteku budeme ziadat v r.2012, priatel bol vsak v r.2011 nejaky cas nezamestny a poberal podporu. Ako sa tento "prijem" pocita (nepocita) do podmienok pre ziskanie hypoteky pre mladych ked vlastne tam nie je hruby prijem iba cisty ? dakujem.
Martin Vacho
06.12.11,07:20
zdravim,
s priatelom prave kupujeme byt a chcem sa spytat ci mozme spolu ziadat o hypoteku pre mladych aj ked nie sme este manzelia ale vlastnikmi bytu budeme obidvaja rovnako. A ak ano, mam dalsiu otazku: o hypoteku budeme ziadat v r.2012, priatel bol vsak v r.2011 nejaky cas nezamestny a poberal podporu. Ako sa tento "prijem" pocita (nepocita) do podmienok pre ziskanie hypoteky pre mladych ked vlastne tam nie je hruby prijem iba cisty ? dakujem.
Byt môžete kupovať aj predtým ako budete manželia a každý z vás nadobudne 1/2 alebo podiel na akom sa dohodnete.
Zamestnávateľ by mal vypracovať ročné zúčtovanie na základe všetkých príjmov - toto ročné zúčtovanie sa potom predloží ako doklad o príjmoch. Za obdobie, kedy bol nezamestnaný predloží doklad z úradu práce. Príjem by sa nemal započítať - započítava sa poberanie invalidných dôchodkov, príjem z dohôd a podobné, ale podporu mi v bankách nepočítali. Ak ten príjem budú chcieť počítať, nech sa s tým sami popasujú... je možné, že som to ešte neriešil v banke, kde by to počítali...