luxara
07.09.11,09:30
dobrý deň vám vsetkým želám .Píšem sem prvý krát, tak dúfam že to zvladnem . Potrebovala by som poradiť. Do zamestnania som nastúpila 3. januára , kedže 1 januara bola sobota a 2. bola nedela mam na pracovej zmluve od 3. januara, avšak odrobených mam toplko isto pacovných dní ako všetci ostatní, Mám nárok na 20 dní dovolenky ? PRETOžE NA VýPLATNEJ PáSKE MáM LEN 19.:mee: Nerozumiem tej nespravodlivosti , preco mi dali 19 dní.
Prosím poradte mi . mam 25 rokov ak to zaváži .
Dakujem velmi pekne .
KEJKA
07.09.11,07:31
kvôli tým dvom dňom to krátené nebudeš mať.
over si to u mzdovej účtovníčky.
luxara
07.09.11,07:34
práve mzdová účtovníčka mi povedala že tak jej to systém vypočítal , používa nejaký profit, či čo. a už 9 mesiacov mám o jeden den menej , tak ma to štve :(
KEJKA
07.09.11,07:38
kolko zobrazuje je jedna vec, máš nárok na 20 dní, počet D sa v SW dá vždy aj zobraziť.
Účtovníčka je na to, aby aj kontrolovala SW.
D sa kráti pri 100 dňoch PN-ky, tak aký argument okrem uvedeného môže uviesť? nech sa na soft nevyhovára.
jankasm
07.09.11,07:38
kvôli tým dvom dňom to krátené nebudeš mať.
over si to u mzdovej účtovníčky.

No u nás by to tiež krátené nemala, ale u niektorého zamestnávateľa môže mať, je to v súlade so zákonom:
pracovný pomer netrval počas celého kalendárneho roka - zmluva len od 3.1.2011
pomerná časť je jedna dvanástina za celý kalendárny mesiac trvania PP - takže za január jej mohli pokrátiť a nárok má na 11/12, čo je pri zaokrúhlení nahor 19 dní.


§ 101
Dovolenka za kalendárny rok
Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
halúzka
07.09.11,07:47
Ja som toho názoru, že mzdová účtovníčka konala správne, nakoľko nástup do zamestnania bol až 3.1. a nie 1.1!
Poporiadku:
§101 ZP hovorí: ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka, máš nárok na pomernú časť dovolenky ( celý rok je od 1.1.-31.12), takže sa vzťahuje na Teba pomerná časť, a o tom hovorí § 102 ZP: pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru 1/12 dovolenky za kalendárny rok...
Viem, že je to nespravodlivé, ale je to tak.

Opakujem sa, príspevok č.5 bol rýchlejší...
luxara
07.09.11,07:51
hlavne sme ludia , a personalna agentura(kde pracujem) by mala tieto veci ovladat a z ludskeho hladiska mi nemala ukratit dovolenku o 1 den zbytocne , kazdeho by to stvalo .
dakujem za rady , asi si zamestnavatela treba dobre preverit v prvých 3 mesiacoh , nie len on nas ale aj my jeho .
KEJKA
07.09.11,07:52
je to nespravodlivé, hlavne kvôli tomu, že 1. a 2. 1.2011 sa nepracovalo.
Takže zam-yňa mala mať evidovaný nástup - uzavretie HPP 1.1..
Hm, a teraz máš aj smolu v tom, že 1-2.1.2011 asi nemáš pokryté ZP, tam bude ZP vyžadovať doplatok ako samoplatiteľ - ale to už je mimo témy.
Tweety
07.09.11,07:56
hlavne sme ludia , a personalna agentura(kde pracujem) by mala tieto veci ovladat a z ludskeho hladiska mi nemala ukratit dovolenku o 1 den zbytocne , kazdeho by to stvalo .
dakujem za rady , asi si zamestnavatela treba dobre preverit v prvých 3 mesiacoh , nie len on nas ale aj my jeho .
Veď ona ovláda, nárok si mala na 18,33333 dňa, takže Ti pridali pol dňa. Postupovali štandardne, v súlade so ZP. Netreba sa na nich hnevať.
ivka70
07.09.11,07:57
hlavne sme ludia , a personalna agentura(kde pracujem) by mala tieto veci ovladat a z ludskeho hladiska mi nemala ukratit dovolenku o 1 den zbytocne , kazdeho by to stvalo .
dakujem za rady , asi si zamestnavatela treba dobre preverit v prvých 3 mesiacoh , nie len on nas ale aj my jeho .

To ale nie je o ludoch, to je o zakone, ktory striktne dodrziavaju.
Inak novy zakonnik prace od 1.9. 2011 uz umoznuje zamestnavatelovi dovolenku nekratit v takomto pripade.
Doteraz ale zamestnavatel musel postupovat takto. Takze mzdarka je v tom nevinne :)

O ludoch je to, ze ti zmluvu mali dat od 1.1. (lebo ich by to nic nestalo a mala by si zmluvu na cely mesiac januar)
To je aj poucenie do buducnosti, pretoze u nas vela mesiacov zacina sviatkom a dost zacina sobotou ci nedelou, dohodnut si uz pred nastupom do zamestnania zaciatok prac. zmluvy na 1. v mesiaci.

Problem pre zamestnanca nastava najma v pripade, ze prechadza z jedneho zamestnania do druheho, kde skonci k poslednemu dnu v predch. mesiaci a zrazu zisti, ze 1-2 dni na zac. mesiaca nepatri nikam.
luxara
07.09.11,07:59
DAKUJEM vám vsetkym za odpovede

nepochopím tieto zákony kde robiš celý rok a mam menej , akože toto ja fakt nechapem , ja sa na nich nehnevam :) zistujem aby som sa potom nehnevala zbytocne :)
to je super , fakt ma to potesilo ako ochotne ste mi odpovedali. tweety mozno preto mam ten nastup od 3. januara :)
KEJKA
07.09.11,08:01
možno preto. každý šetrí, kde môže. Ale ty si kludne mohla trvať na úprave pracovnej zmluvy, alebo nemohla?
Over si ešte to ZP.
jankasm
07.09.11,08:02
Mali proste urobiť PP od 1.1.2011, ja to tak robím štandardne, či je sviatok, sobota, nedeľa ... Práve kvôli chýbajúcim dňom poistenia a dovolenke je to dosť podstatné. Aj keď viem, že niektorí zamestnávatelia sú v tom, že nemôžu dať zmluvu od 1.1. keď je to sobota, dokonca sviatok a zamestnanec nastúpi do práce až 3.1. :o
KEJKA
07.09.11,08:04
práve, to sa kludne mohlo stať iba nedopatrením, ale spätne nič nenarobíš, akurát by si si mohla v dobrom vyreklamovať ten 1 deň dovolenky, lebo zamestnávateľ síce môže ale nemusí /krátiť/.
Hlavne si dorieš ZP na to obdobie 1-2.1.2011