Soho Finances
07.09.11,10:08
Dobry den chcela by so msa spytat,v maji som dokoncila strednu skolu, od 1.7 som len spolocnickou v s.r.o., mozem sa ist prihlasit na urad prace ako nezamestnana? A som studentkou externeho studia
Tweety
07.09.11,08:11
Nie, kedže si spoločník, nezaevidujú Ťa.
Soho Finances
07.09.11,08:16
ale rozpravala som sa s jednym auditorom, a on vravel ze hej...len ze konatel spolocnosti nemoze...mam v tom chaos
Tweety
07.09.11,08:18
ale rozpravala som sa s jednym auditorom, a on vravel ze hej...len ze konatel spolocnosti nemoze...mam v tom chaos
Práveže je to opačne. Konateľ môže a spoločník nemôže.
Soho Finances
07.09.11,08:22
dakujem
pavol54
07.09.11,15:59
Podľa mňa to nedáva logiku. s.r.o a a.s. sú obchodnými spoločnosťami. počet spoločníkov (vlastníkov obchodných podielov) je obmedzený číslom 50(ak sa nemýlim), počet akcionárov (vlastníkov akcií)nie je obmedzený. aký je rozdiel v tom či má občan zakúpený podiel v spoločnosti alebo je vlastníkom akcie? To by mali úrady práce veľmi ľahkú prácu, mali by vyradiť z evidencie všetkých čo majú akcie z prvej vlny, ale aj všetkých vlastníkov pôdy ktorí majú pôdu vloženú v družstve lebo sú členmi družstva. Skôr by som sa prikláňal k tomu že na úrade práce by sa nemal evidovať konateľ lebo ten koná niečo pre spoločnosť (ak zadarmo je to jeho problém), veď kto dnes robí zadarmo? blbec, biely kôň, alebo nezamestnaný evidovaný na úp. I keď by som bol toho názoru že väčšinový majiteľ obchodného podielu by nemal byť evidovateľný na úp.
Soho Finances
08.09.11,10:16
súhlasím
veronikasad
08.09.11,10:35
ale rozpravala som sa s jednym auditorom, a on vravel ze hej...len ze konatel spolocnosti nemoze...mam v tom chaos
auditor zrejme ovláda účtovné a daňové zákony, ale nie Zákon o službách zamestnanosti.

Spoločník sa považuje pre účely tohto zákona za SZČO. Ako uchádzača o zamestnanie ho nezaevidujú.
pavol54
08.09.11,11:36
auditor zrejme ovláda účtovné a daňové zákony, ale nie Zákon o službách zamestnanosti.

Spoločník sa považuje pre účely tohto zákona za SZČO. Ako uchádzača o zamestnanie ho nezaevidujú.
dobre vedieť, ale nemá to logiku.
veronikasad
08.09.11,11:38
dobre vedieť, ale nemá to logiku.
V čom ?
Aj konatel evidovaný na ÚP musí dodržať podmienku príjmu. Ak ju prekročí, vyradia ho z evidencie.
pavol54
08.09.11,15:41
V čom ?
Aj konatel evidovaný na ÚP musí dodržať podmienku príjmu. Ak ju prekročí, vyradia ho z evidencie.
To je tá nelogika konateľ koná teda pracuje, ak niekto pracuje(buď ako zamestnanec, ....)by nemal byť evidovaný na úrade práce, ale spoločník je vlastník obchodného podielu, teda je vlastníkom určitej formy majetku, to je snáď každý nad 18 okrem bezdomovcov. Zober si napríklad základné imanie s.r.o je 6666,67€, môže byť až 50 spoločníkov t.j. na jedného to predstavuje 133€ toľko mám bežne v banke a preto by som nemohol byť evidovaný na úrade práce ak som nezamestnaný?
veronikasad
08.09.11,16:00
To je tá nelogika konateľ koná teda pracuje, ak niekto pracuje(buď ako zamestnanec, ....)by nemal byť evidovaný na úrade práce, ale spoločník je vlastník obchodného podielu, teda je vlastníkom určitej formy majetku, to je snáď každý nad 18 okrem bezdomovcov. Zober si napríklad základné imanie s.r.o je 6666,67€, môže byť až 50 spoločníkov t.j. na jedného to predstavuje 133€ toľko mám bežne v banke a preto by som nemohol byť evidovaný na úrade práce ak som nezamestnaný?
Čítaj pozornejšie - konať môže, ale bez odmeny, resp. max. 139,90€ mesačne.
karcoolka1
14.12.11,16:16
Prosím o uvedenie §, kde sa hovorí, že spoločníka nezaevidujú na UPSVaR....
Vďaka!!!
Tweety
14.12.11,16:22
Prosím o uvedenie §, kde sa hovorí, že spoločníka nezaevidujú na UPSVaR....
Vďaka!!! Pozri sem, priamo stránku ÚP.http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr.html?page_id=12924
veronikasad
14.12.11,17:42
Prosím o uvedenie §, kde sa hovorí, že spoločníka nezaevidujú na UPSVaR....
Vďaka!!!
§ 6 Zákona o službách zamestnanosti


Uchádzač o zamestnanie
(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.
(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,


§ 5 Zákona o službách zamestnanosti

Samostatne zárobkovo činná osoba


Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)