Hagbarth
07.09.11,11:45
Mam pre mna zlozity pripad, vedeli by ste, prosim, niekto poradit?

Objednali sme tovar u nemeckeho dodavatela. Tovar dalej predavame slovenskej firme. Ta nas poziadala, aby sme tovar dorucili na istu nemecku adresu (pravdepodobne klient, ktory si to u tej slovenskej firmy objednaval, nateraz zije na tej nemeckej adrese).

Nemecky dodavatel nam oznamil, ze kedze tovar ostava na uzemi Nemecka, musia nam, ako odberatelovi vystavit fa s DPH 19% (aj ked sme slovenska firma a je to pre nich vyvoz a aj ked na ziadneho obcana nemecka nevystavuju ziadnu fakturu).

Teda mam od nemcov fakturu s DPH.

Ako mam dalej postupovat voci slovenskej firme, ako nasmu odberatelovi? Mam jej vystavit fakturu s DPH?

Z danoveho riaditelstva mi prisla odpoved velmi zamotana (pravdepodobne okopcena z nejakeho zakonnika, ktory nie je pisany pre ludi. Vobec tomu nerozumiem. Vraj sa mam zaregistrovat na DU v Nemecku a tam zaplatit DPH. Nerozumiem preco, ked ja predavam nie nemeckemu obcanovi, ale slovenskemu...

Vobec neviem, ako mam dalej postupovat.

Navyse je situacia skomplikovana tym, ze ta nasa odberatelska firma na Slovensku nam vopred zaplatila 100% zalohovku, ktora bola udana na sumu s DPH, ja som chcela uz len vystavit konecnu nulovu fakturu. teraz neviem na aku sumu mam vlastne fakturu na nich urobit. i s DPH, ci bez DPH.

A vobec netusim, co s tym DU v Nemecku...

Poradte, prosim!!!!!!!

Jana
Milan Benka
07.09.11,10:01
Mam pre mna zlozity pripad, vedeli by ste, prosim, niekto poradit?

Objednali sme tovar u nemeckeho dodavatela. Tovar dalej predavame slovenskej firme. Ta nas poziadala, aby sme tovar dorucili na istu nemecku adresu (pravdepodobne klient, ktory si to u tej slovenskej firmy objednaval, nateraz zije na tej nemeckej adrese).

Nemecky dodavatel nam oznamil, ze kedze tovar ostava na uzemi Nemecka, musia nam, ako odberatelovi vystavit fa s DPH 19% (aj ked sme slovenska firma a je to pre nich vyvoz a aj ked na ziadneho obcana nemecka nevystavuju ziadnu fakturu).

Nemec postupoval správne.

Teda mam od nemcov fakturu s DPH. S nemeckou DPH.

Ako mam dalej postupovat voci slovenskej firme, ako nasmu odberatelovi? Mam jej vystavit fakturu s DPH?

Z danoveho riaditelstva mi prisla odpoved velmi zamotana (pravdepodobne okopcena z nejakeho zakonnika, ktory nie je pisany pre ludi. Vobec tomu nerozumiem. Vraj sa mam zaregistrovat na DU v Nemecku a tam zaplatit DPH. Nerozumiem preco, ked ja predavam nie nemeckemu obcanovi, ale slovenskemu...

Uskutočňujete predaj tovaru na území Nemecka, vzniká vám tam registračná povinnosť. Presnejší postup musíte konzultovať s nemeckým daňovým úradom, resp. nemeckým daňovým poradcom.

Vobec neviem, ako mam dalej postupovat.

Navyse je situacia skomplikovana tym, ze ta nasa odberatelska firma na Slovensku nam vopred zaplatila 100% zalohovku, ktora bola udana na sumu s DPH, ja som chcela uz len vystavit konecnu nulovu fakturu. teraz neviem na aku sumu mam vlastne fakturu na nich urobit. i s DPH, ci bez DPH.

A vobec netusim, co s tym DU v Nemecku...

Poradte, prosim!!!!!!!

Jana

odpoveď v texte.
Hagbarth
07.09.11,10:09
Ale ja neuskutocnujem predaj tovaru v Nemecku. Ja som ten tovar fakturovala slovenskej firme a ta slovenska firma nam za tovar zaplatila.
Nic som nikomu do Nemecka nepredavala. Na ziadneho nemca, resp. nemecku firmu som ziadnufakturu nevystavovala.
Dodavatel v nemecku iba dorucil svietidlo na nejaku nemecku adresu.

Navyse neviem, ako mam teraz vystavit konecnu fa na tu slovensku firmu, ktora to odo mna odoberala. Ci s DPH alebo nie.
KEJKA
07.09.11,10:12
žiaľ, skutočnosť je proti tebe.
Tovar si nakúpil a predal v Nemecku, tovar neopustil územie Nemecka, teda nejde o intrakom.dodanie v zmysle Z_DPH.
Hagbarth
07.09.11,10:14
Tovar som praveze nepredala v Nemecku. Tovar, ktory som kupila u nemeckeho dodavatela som dalej predala slovenskej firme tu na Slovensku. Jej som za tovar aj vystavila fakturu. Tak teda ako?
KEJKA
07.09.11,10:19
tak ako je odpoved 2. Predala si v Nemecku - lebo tovar sa prepravil tam. Vid miesto dodania.
Iba si fakturovala slov. firme.
teda tak.
dodám špeciálne pre Teba, stačí nákuk do zákona o DPH, citujem noťšie. rozlišuješ osobu, ktorej fakturuješ a miesto dodania teda vznik daňovej povinnosti. Pravidlá sú v rámci EU jednotné, darmo tvrdíš svoje. Tova neopustil Nemecko, DPH patrí Nemecku.
Pred pristúpením na podmienky odberateľa, si treba zvážiť dôsledky.
§ 13 Miesto dodania tovaru
(1) Miestom dodania tovaru,

a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,
b) ak je dodanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, je miesto, kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný,
c) ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,
Hagbarth
07.09.11,10:23
A co teda s tou fakturou na slovensku firmu? Vystavit so slovenskou DPH? S nemeckou DPH? So ziadnou DPH?
KEJKA
07.09.11,10:28
ja osobne nemám riešenie.......hádam bez slov. DPH,
možno s nemeckou DPH, ale nie si tam registrovaná, ale keby si ju zaplatila?....hm?
Hagbarth
07.09.11,10:36
Ved 19%-nu nemecku DPH za tovar zaplati alebo uz zaplatil nemeckemu danovemu uradu moj nemecky dodavatel - ja som mu predsa tie peniaze zaplatila vo fakture, ktoru na mna vystavil (suma tovaru + 19% DPH).

Ci to chapem uplne zle?
KEJKA
07.09.11,10:40
veru tak, zle. ide o obchod, ktorý plne spadá pod nemeckú legislatívu.
Ty máš byť tam registrovaná, z jeho faktúry si DPH odpočítať, predať ďalej a DPH odviesť. Presne ten istý kolotoč, ako v SR.
Ved aj tu tvoh dodávateľ odvedie DPH, a ty dalej predávaš a nečuduješ sa, že fakturuješ so slov. DPH, tak čo?
Hagbarth
07.09.11,10:46
Teraz mi nemecky dodavatel napisal, ze nemam nic nikam nahlasovat, pretoze DPH som im zaplatila, na fakture od nich sa nenachadza nase VAT cislo, teda nemusim tuto fakturu davat do Intrastatu. A jediny doklad, ktory dodavatel vystavoval, bol papier s adresou, kam svietidlo dorucili. Ten "dorucovaci list" neobsahuje ziadne ceny a podobne, co je aj spravne, lebo ten clovek nic nekupoval.
JAJA11
07.09.11,10:47
veru tak, zle. ide o obchod, ktorý plne spadá pod nemeckú legislatívu.
Ty máš byť tam registrovaná, z jeho faktúry si DPH odpočítať, predať ďalej a DPH odviesť. Presne ten istý kolotoč, ako v SR.
Ved aj tu tvoh dodávateľ odvedie DPH, a ty dalej predávaš a nečuduješ sa, že fakturuješ so slov. DPH, tak čo?

Len myslím, že by bolo dobré zistiť ako je to s DPH v Nemecku. Možno nevzniká povinnosť registrácie a môže ďalej predať bez nemeckej DPH. Hlavne ak je to malá suma. Pre Slovensko to je mimo DPH, slovenskú DPH tam netreba určite účtovať. :o Treba sa poradiť s niekym, kto pozná nemeckú DPH...
Milan Benka
08.09.11,05:22
Len myslím, že by bolo dobré zistiť ako je to s DPH v Nemecku. Možno nevzniká povinnosť registrácie a môže ďalej predať bez nemeckej DPH. Hlavne ak je to malá suma. Pre Slovensko to je mimo DPH, slovenskú DPH tam netreba určite účtovať. :o Treba sa poradiť s niekym, kto pozná nemeckú DPH...

6. smernica, čl. 32 :

"Ak tovar odosiela alebo pepravuje dodávateľ, nadobúdateľ alebo tretia osoba, za miesto dodania sa považuje miesto, kde sa tovar nachádza v čase začatiaodoslania alebo prepravy tovaru nadobúdateľovi."

Myslím, že nemecký zákon proti tomuto ustanoveniu nepôjde.
JAJA11
08.09.11,06:03
6. smernica, čl. 32 :

"Ak tovar odosiela alebo pepravuje dodávateľ, nadobúdateľ alebo tretia osoba, za miesto dodania sa považuje miesto, kde sa tovar nachádza v čase začatiaodoslania alebo prepravy tovaru nadobúdateľovi."

Myslím, že nemecký zákon proti tomuto ustanoveniu nepôjde.

Určite nie, ale môžu byť oslobodenia od registrácie DPH za určitých podmienok - ani u nás sa nemusí každý registrovať :o
mordechaj
09.09.11,19:55
Predpokladám že tovar nebol v rámci vzťahu medzi nemeckou spoločnosťou a tebou prepravený na Slovensko. Za ďalšie predpokladám, tovar nebol na územie SR prepravený ani vo vzťahu medzi tebou a tvojim slovenským odberateľom. Preprava tovaru je v transakciách medzi členskými štátmi EU veľmi dôležitá. Tovar si pravdepodobne kúpila v Nemecku a na tom istom mieste aj predala slovenskému odberateľovi. V tom prípade si v Nemecku nadobudla tovar čo by ti mala nemecká spol. vyfakturovať s nemeckou DPH a následne ty by si sa mala registrovať v Nemecku a uplatniť nemeckú DPH za dodanie tovaru v Nemecku.
Kublihova
12.09.11,17:00
Ja mam tiez takyto problem. Slovenska firma vyraba vyrobky, kupuje ich Slovinsko a Slovinsko ich preda mne. Tovar neprekroci hranice.
Mam za to, ze Slovinsko mi musi fakturovat Slovinsku DPH. Je to tak? Je mozne nejako zo Slovinska dostať naspäť zaplatenú DPH?
Mozete mi niekto poradit?
dakujem
JAJA11
12.09.11,17:19
Ja mam tiez takyto problem. Slovenska firma vyraba vyrobky, kupuje ich Slovinsko a Slovinsko ich preda mne. Tovar neprekroci hranice.
Mam za to, ze Slovinsko mi musi fakturovat Slovinsku DPH. Je to tak? Je mozne nejako zo Slovinska dostať naspäť zaplatenú DPH?
Mozete mi niekto poradit?
dakujem

Pokiaľ sú výrobky vyrobené na Slovensku, Tak firma, ktorá ich predáva do Slovinska ich musí predať so slovenskou DPH. Slovinci by sa pravdepodobne mali zaregistrovať na Slovensku a vyfaktúrovať aj Vám so Slovenskou DPH :o