vilob
07.09.11,13:18
Ahojte. Poprosím o radu: sme slovenská firma - platca DPH a fakturujeme českej firme - platcom dph prenájom UNC. Vozidlo sa používa na Slovensku. Tej istej firme fakturujem aj vykládku a nakládku tovaru - taktiež na Slovensku. Potrebujem sa uistiť ako je to s dph. Fa za vykládku fakturujem bez dph a fa za prenájom mám fakturovať s dph???
ďakujem vopred za radu.
vilob
07.09.11,11:48
posúvam
vilob
07.09.11,12:23
posúvam...
Vladimír Ozimý
07.09.11,13:39
Ahojte. Poprosím o radu: sme slovenská firma - platca DPH a fakturujeme českej firme - platcom dph prenájom UNC. Vozidlo sa používa na Slovensku. Tej istej firme fakturujem aj vykládku a nakládku tovaru - taktiež na Slovensku. Potrebujem sa uistiť ako je to s dph. Fa za vykládku fakturujem bez dph a fa za prenájom mám fakturovať s dph???
ďakujem vopred za radu.

UNC je stroj (predpokladám)...riadite sa miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, t.j. sídlom, miestom podnikania lebo prevádzkarňou príjemcu služby. V tomto prípade je miesto dodania ČR, tam je sídlo, predpokladám že tu česká spoločnosť nemá prevádzkareň. V takom prípade bez DPH a do súhrnného výkazu.
Miesto dodania v SR by bolo len ak by išlo o krátkodobý prenájom dopravného prostriedku čo UNC nie je.
vilob
07.09.11,14:27
UNC je malý stavebný nakladač. Predpokladala som, že pokiaľ sa tento nakladač využíval na Slovensku, tak miesto dodania je SR a má sa to fakturovať s DPH. Mýlim sa teda??
vilob
07.09.11,14:30
(2) Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel.
Vladimír Ozimý
08.09.11,07:36
UNC je malý stavebný nakladač. Predpokladala som, že pokiaľ sa tento nakladač využíval na Slovensku, tak miesto dodania je SR a má sa to fakturovať s DPH. Mýlim sa teda??

zle uvažujete lebo UNC nie je dopravný prostriedok ale stroj. A prenájom stroja ako takého sa riadi § 15 zákona o DPH. Keďže ste ho prenajali zdaniteľnej osobe so sídlom v ČR miesto dodania je v ČR a preto faktúrujete bez DPh a povinnosť zdaniť dodávku má príjemca služby. Vy to uvediete do súhrnného výkazu.
vilob
08.09.11,12:28
.. ďakujem...
Kája.
14.05.12,20:33
Poprosím o radu. Prenajali firme do Poľska zostavu "strojov". Jedná sa o MAN (dávkovač), príves, a stavebný stroj (bez ŠPZ, fréza). MAN a stavebný stroj pracujú v Poľsku na stavbe. Teraz mám dilemu ako posudiť tento nájom, celú zostavu ako nájom dopravných prostriedkov § 16, alebo celú zostavu ako § 15 prípadne MAN príves § 15 a stavebný stroj § 16. Jedná sa o nájom, týždeň prenájom v Poľsku, týždeň využívame my, podľa toho ako je kde robota.
SilMar Group
15.05.12,06:57
Poprosím o radu. Prenajali firme do Poľska zostavu "strojov". Jedná sa o MAN (dávkovač), príves, a stavebný stroj (bez ŠPZ, fréza). MAN a stavebný stroj pracujú v Poľsku na stavbe. Teraz mám dilemu ako posudiť tento nájom, celú zostavu ako nájom dopravných prostriedkov § 16, alebo celú zostavu ako § 15 prípadne MAN príves § 15 a stavebný stroj § 16. Jedná sa o nájom, týždeň prenájom v Poľsku, týždeň využívame my, podľa toho ako je kde robota.

A ide naozaj o prenájom strojov alebo o poskytnutie služby na stavbe (keďže tie stroje pracujú na stavbe) - nespadá to pod §16/1- miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť? Dôležitá je presná identifikácia poskytnutej služby.
Okrem toho treba posúdiť, či tieto stavebné stroje (každý jednotlivo) spadajú pod pojem dopravných prostriedkov - pozri § 11/11...
Kája.
15.05.12,07:21
Ide naozaj o prenájom strojov, my stroje dovezieme, poľská firma si zabezpečí obsluhu, naši ľudia tam nie sú, keď stroj potrebujeme na Slovensku, ideme si ho zobrať. Definícia dopravných prostriedkov § 11/11 definuje len nové dopravné prostriedky v súvislovisti s § 11/12. Pozerala som si "Vykonávacie nariadenie rady EU č. 282/2011 zo dňa 15.3.11, kde dopravným prostriedkom sa rozumie a) pozemné vozidlá ako autá (môj prípad MAN), b) prívesy, návesy (môj príves). V nariadení som stavebný stroj nenašla. Preto aj keď sa jedná o prenájom celku mala by som fakturovať časť podľa § 15/1 ( bez dane s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa) a časť podľa §16/2 (keďže stroje sme poskytli v Poľsku, miesto dodania je v Poľsku, fakturujem s poľskou DPH). Odobríte môj postup?
SilMar Group
15.05.12,07:43
Ide naozaj o prenájom strojov, my stroje dovezieme, poľská firma si zabezpečí obsluhu, naši ľudia tam nie sú, keď stroj potrebujeme na Slovensku, ideme si ho zobrať. Definícia dopravných prostriedkov § 11/11 definuje len nové dopravné prostriedky v súvislovisti s § 11/12. Pozerala som si "Vykonávacie nariadenie rady EU č. 282/2011 zo dňa 15.3.11, kde dopravným prostriedkom sa rozumie a) pozemné vozidlá ako autá (môj prípad MAN), b) prívesy, návesy (môj príves). V nariadení som stavebný stroj nenašla. Preto aj keď sa jedná o prenájom celku mala by som fakturovať časť podľa § 15/1 ( bez dane s prenosom daňovej povinnosti na odberateľa) a časť podľa §16/2 (keďže stroje sme poskytli v Poľsku, miesto dodania je v Poľsku, fakturujem s poľskou DPH). Odobríte môj postup?

Podľa môjho názoru postupuješ správne, len pri tej §16/2 si treba dávať pozor, či ten prenájom nepresiahne 30 dní, aby sa nemenil § 16/2 na 15/1 - daň by sa nemenila, len 15/1 vstupuje do SV a 16 nie
Len ešte jedna vec - ten §16/2 - treba asi zistiť v PL, ako je to u nich, pretože u nás sa prenáša daňová povinnosť (obdobný §69/2), takže je možné, že tam nefakturuješ s poľskou DPH, ale DP sa prenesie na odberateľa...
Kája.
15.05.12,08:01
Pri 16/2 ak miesto dodania je v Poľsku fakturujem s poľskou DPH (som platiteľom DPH aj v Poľsku), ak odovzdáme stroj v SR, miesto dodania je v SR a fakturujem so slovenskou DPH, jedine ak by mi nájom presiahol nepretržite 30 dní tak fakturujem podľa 15/1 bez DPH s prenosom daňovej povinnosti (lebo už sa nejedná o krátdobobý nájom)
SilMar Group
15.05.12,08:13
Pri 16/2 ak miesto dodania je v Poľsku fakturujem s poľskou DPH (som platiteľom DPH aj v Poľsku), ak odovzdáme stroj v SR, miesto dodania je v SR a fakturujem so slovenskou DPH, jedine ak by mi nájom presiahol nepretržite 30 dní tak fakturujem podľa 15/1 bez DPH s prenosom daňovej povinnosti (lebo už sa nejedná o krátdobobý nájom)

No to je dosť podstatná info, že si platiteľom v PL. A je to riešené cez organizačnú zložku? Alebo len registrácia slovenskej firmy v Poľsku? V druhom prípade by som sa asi v PL informovala, ako to je u nich riešené, pretože nie všetko máme rovnaké.
Kája.
15.05.12,08:21
Je to len registráciu slovenskej firmy v Poľsku, nakoľko sme v roku 2011 vykonávali práce podľa § 16/1 - práce na nehnuteľnostiach. Myslím, že tieto podpstatné § 15 a 16 sú rovnaké, ale idem to zistiť. Ďakujem za pomoc.