cumlik101
07.09.11,14:29
Dobrý deň,
som Slovák študujúci Česku. Donedávna som bol bez práce, len som študoval, tak zdravotné poistenie za mňa platili na SR. Chcel by som sa však zamestnať. Poväčšine dohody tu v ČR sú riešenie dohodou o pracovnej činnosti, kde je zamestnávateľ zo zákona povinný ma prihlásiť do zdravotnej poisťovne tu, nič na tom nemení, že budem naďalej študovať. Chcel by som sa opýtať, či mám sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne na SR aj keď budem mať naďalej trvalé bydlisko na SR a budem mať stále štatút študenta? Tu mi chcú dať česky zdravotný preukaz, no ja zo SR a z mojej poisťovne mám aj európsky ZP. Je možné fungovať na tomto preukaze v Česku ako zamestnaný? Ďakujem za odpoveď.
Chobot
07.09.11,13:15
Dobrý deň,
som Slovák študujúci Česku. Donedávna som bol bez práce, len som študoval, tak zdravotné poistenie za mňa platili na SR. Chcel by som sa však zamestnať. Poväčšine dohody tu v ČR sú riešenie dohodou o pracovnej činnosti, kde je zamestnávateľ zo zákona povinný ma prihlásiť do zdravotnej poisťovne tu, nič na tom nemení, že budem naďalej študovať. Chcel by som sa opýtať, či mám sa odhlásiť zo zdravotnej poisťovne na SR aj keď budem mať naďalej trvalé bydlisko na SR a budem mať stále štatút študenta? Tu mi chcú dať česky zdravotný preukaz, no ja zo SR a z mojej poisťovne mám aj európsky ZP. Je možné fungovať na tomto preukaze v Česku ako zamestnaný? Ďakujem za odpoveď.

Pokiaľ ti vznikne pracovný pomer v zahraničí, si povinný uzatvoriť si zdravotné poistenie v tej krajine, kde pracuješ. Tým pádom ti zaniká povinné zdravotné poistenie na Slovensku. Budeš musieť navštíviť tvoju zdravotnú poisťovňu a odhlásiť sa z povinného zdravotného poistenia. Poisťovňa bude chcieť od teba kópiu pracovnej zmluvy (aby sa vedelo, kedy ti zaniká ZP na Slovensku), kópiu dokladu o zdravotnom poistení v zahraničí (poistnú zmluvu s českou zdrav. poisťovňou, aby sa vedelo, kedy presne ti poistenie v zahraničí vzniklo) a možno kópiu zdrav. preukazu. Zároveň budeš musieť vrátiť zdravotnej poisťovni kartičku poistenca ako aj EPZP, pretože už nebudeš poistencom slovenskej poisťovne (VšZP, Dôvera či Union). Len potom zdravotnú starostlivosť budeš musieť čerpať v ČR - teda tam chodiť po lekároch. A nezabudni to oznámiť aj svojmu praktickému lekárovi a zubárovi.

A to teraz študuješ v ČR? No nie som si istý, ale myslím, že ty si už mal byť ako študent českej vysokej školy poistený v českej zdravotnej poisťovni. Ty si už nemal byť poistený v SR. Keď sa budeš odhlasovať, radšej to ani nehovor v poisťovni, povedz, že tam len začneš pracovať.

Tiež nechápem, kto doteraz na teba na SK platil poistné? Že by štát? Ale na to si nemal nárok, pretože ty nie si študentom v SR. Len dúfaj, že ti na to neprídu.... lebo budeš musieť poisťovni doplatiť poistné ako samoplátca za celé obdobie, čo si vonku študoval.
JuKaS
07.09.11,16:52
Ako študent nemusí byť prihlásený v zdravotnej poisťovni v Čechách. Dcéra tam študuje, museli sme len dokladovať pre zdravotnú poisťovňu na Slovensku potvrdenie z Ministerstva školstva SR - posúdenie štúdia v zahraničí, že toto štúdium sa považuje za rovnocenné štúdium ako na škole v SR a potvrdenie o návšteve príslušnej školy. A je naďalej poistencom zdravotnej poisťovne na Slovensku.
Chobot
07.09.11,20:38
Ako študent nemusí byť prihlásený v zdravotnej poisťovni v Čechách. Dcéra tam študuje, museli sme len dokladovať pre zdravotnú poisťovňu na Slovensku potvrdenie z Ministerstva školstva SR - posúdenie štúdia v zahraničí, že toto štúdium sa považuje za rovnocenné štúdium ako na škole v SR a potvrdenie o návšteve príslušnej školy. A je naďalej poistencom zdravotnej poisťovne na Slovensku.

OK, takže ako študent môže byť u nás poistený. Ale ako zamestnanec sa bude musieť tam prihlásiť a u nás odhlásiť.
Jana Motyčková
08.09.11,05:41
Pokiaľ ide o zdravotnú strostlivosť na Slovensku, keď bude poistený v ČR :
Ak je niekto poisteny v zahranici z dovodu vykonu prace, ma pravo na osterenie v SR na zaklade preukazu EPZP a vtedy ma narok na potrebnu zdravotnu starostlivost (viac ako neodkladna). Ale ak chce dostavat plnu zdravotnu starostlivost, musi poziadat zdravotnu poistovnu, v korej je poisteny a teda tu v zahranici) o vydanie formulara E 106 resp. prenosneho dokumentu S2 na uhradu nakladov tu na Slovensku.
Klimentová Viera
04.01.12,10:38
Stretla som sa s nasledovnou situáciu. Prijmame do zamestnania zamestnanca, ktorý bol poistený v Čechách. Má trvalý pobyt na území SR aj štátne občianstvo SR. Z českej zdravotnej poisťovne sa odhlásil. Do ZP na území SR sa môže prihlásiť len na základe doručenia písomného dokladu o odhlásení. To zatiaľ nebolo predložené. Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca do ZP do 8 dní. Môže nastať problém? a aký?.
Jana Motyčková
04.01.12,13:38
Problém môže nastať u neho, ak ochorie.
Zamestnávateľ ho prihlási hneď ako sa to bude dať, problém by nemal byť. Iba ak by to trvalo dlho, ale ten problém je hlavne praktický, neprechádzali by výkazy a pod. Pokuty ZP v týchto prípadoch nezvykne dávať.
Klimentová Viera
05.01.12,04:29
Ďakujem za reakciu. Dnes zrealizujem prihlásenie do SP.
habdula
17.01.23,14:08
Dobrý deň pani Motyčková, prosím Vás, reagujem na komunikáciu:
" Klimentová Viera 04.01.12 13:38
Stretla som sa s nasledovnou situáciu. Prijmame do zamestnania zamestnanca, ktorý bol poistený v Čechách. Má trvalý pobyt na území SR aj štátne občianstvo SR. Z českej zdravotnej poisťovne sa odhlásil. Do ZP na území SR sa môže prihlásiť len na základe doručenia písomného dokladu o odhlásení. To zatiaľ nebolo predložené. Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca do ZP do 8 dní. Môže nastať problém? a aký?.
Jana Motyčková 04.01.12 16:38
Problém môže nastať u neho, ak ochorie.
Zamestnávateľ ho prihlási hneď ako sa to bude dať, problém by nemal byť. Iba ak by to trvalo dlho, ale ten problém je hlavne praktický, neprechádzali by výkazy a pod. Pokuty ZP v týchto prípadoch nezvykne dávať."
Máme prípad podobný ako pani. Občan SR s trvalým pobytom v SR pracuje pre českú spoločnosť, a teda je zdravotne poistený v ČR. U nás začína pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, pričom ale zostáva pracovať aj pre českú spoločnosť. Ako to bude so zdravotným a sociálnym poistením v takomto prípade? Musíme požiadať SP o určenie uplatniteľnej legislatívy, kde sa bude platiť poistné? Môžem ho vôbec prihlásiť do SP? Ďakujem
Jana Motyčková
18.01.23,07:56
Musí požiadať v SP o určenie uplatniteľnej legislatívy. Kým nemá vystavenú A1 prihlásite ho do SP, ZP na Slovensku sa nedá. Keď bude mať A1 opravíte, čo bude treba - napr. ak mu určia českú uplatniteľnú legislatívu, zrušíte prihlášku v SP, opravíte výkazy, poźiadate o vrátenie poistného a v ČR pre SP a ZP budete postupovať podľa českých predpisov.
habdula
18.01.23,08:03
Ďakujem veľmi pekne pani Motyčková