jarka.kubikova
07.09.11,20:24
Zdravím. chcela by som vedieť či sa niekde uvádza, že rodičovskú dovolenku nemôžu čerpať obaja rodičia v tom istom čase na to isté dieťa? Prípadne jeden rodič na jedno a druhý na druhé spoločné dieťa/obe do troch rokov veku/? Viem že nárok na rodičovský príspevok má len jeden z nich ale môžu čerpať RD povedzme každý u svojho zamestnávateľa? Ak áno ako je to v tom prípade so zdravotným poistením? Bude štát platiteľom poistného za oboch rodičov? A dôchodkové poistenie? Môžu sa prihlásiť obaja rodičia do SP ako osoby starajúce sa osobne riadne celodenne o svoje dieťa? Vďaka vopred za príspevky.
Tweety
07.09.11,18:27
Zdravím. chcela by som vedieť či sa niekde uvádza, že rodičovskú dovolenku nemôžu čerpať obaja rodičia v tom istom čase na to isté dieťa? Prípadne jeden rodič na jedno a druhý na druhé spoločné dieťa/obe do troch rokov veku/? Viem že nárok na rodičovský príspevok má len jeden z nich ale môžu čerpať RD povedzme každý u svojho zamestnávateľa? Ak áno ako je to v tom prípade so zdravotným poistením? Bude štát platiteľom poistného za oboch rodičov? A dôchodkové poistenie? Môžu sa prihlásiť obaja rodičia do SP ako osoby starajúce sa osobne riadne celodenne o svoje dieťa? Vďaka vopred za príspevky.
V tom istom čase na to isté dieťa nie. ALe napr. na jedno jeden rodič, na druhé druhý. Vtedy aj poistné je len na rodiča na rodičovskej.
ivka70
07.09.11,18:32
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/zakonnik-prace-tehotna-rodic/rodicovska-dovolenka/

Môže byť na rodičovskej dovolenke aj muž? Môžeme byť na rodičovskej dovolenke spolu?
“Zamestnávateľ je povinný poskytnúť rodičovskú dovolenku žene a mužovi...”

V súlade s legislatívou EÚ sa zakotvuje rodičovská dovolenka tak, aby nárok na pracovné voľno z dôvodu starosltivosti o dieťa mohol vzniknúť nielen matke, ale aj otcovi.

Kým žene patrí v súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa materská dovolenka, mužovi patrí v rovnakom rozsahu rodičovská dovolenka od narodenia dieťaťa, ak sa oň stará. Rodičovskú dovolenku na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť mužovi, ak o to požiada, až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku, resp. šesť rokov veku, ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť.

O rodičovskú dovolenku môžu svojho zamestnávateľa požiadať obaja rodičia naraz. V takom prípade však vznikne nárok na rodičovský príspevok len jednému z nich.
jarka.kubikova
07.09.11,18:44
Vdaka za odpoved ale neviete ako je to s poistením?
ivka70
07.09.11,18:57
Vdaka za odpoved ale neviete ako je to s poistením?

Predpokladam, ze pokial mozu obaja cerpat RD, tak mozu byt obaja aj poistencom statu z toto dovodu.
jarka.kubikova
07.09.11,18:59
Predpokladam, ze pokial mozu obaja cerpat RD, tak mozu byt obaja aj poistencom statu z toto dovodu.
Vdaka za nazor
monok
21.05.12,10:49
Na socialnej poistovni mi potvrdili, ze mozu cerpat rodicovsku dovolenku obaja rodicia na to iste dieta, s tym, ze kto sa prvy prihlasi, za toho stat plati odvody. Na UPSVaR mi zas tvrdili, ze to mozne nie je. Predpokladajme ale, ze to mozne je, s tym, ze za jedneho rodica plati odvody stat, cize druhy rodic by si tieto odvody mal zaplatit sam. Neviete mi povedat ako to funguje, nemoze dojst k nejakemu duplicitnemu plateniu? Konkretne, najprv je na rodicovskej zena, prihlasi sa do soc. poistovne aj na UPSVaR, pobera rodicovsky prispevok, potom ju vystrieda muz, prihlasi sa a zenu predpokladam odhlasia. zena vsak este nejaku dobu ostane doma (napr. 6 mesiacov) a az potom nastupi spat do prace. Cize toho pol roka by si sama platila odvody? Su tam nejake lehoty? Pripadne daju sa tieto poistenia doplatit aj spatne?