marsman
07.09.11,21:41
Pracujem už rok a pol vo firme ponukajucej sluzby. Chcel by som však aj podnikať cez internet ehop, reklama. grafika

Je nutne na to živnosť ?

mohli by ste mi prosim poradit ako postupovat ?
Mila123
07.09.11,19:43
jasne, že min. ŽL- FO alebo ako PO cez sro...inak to nie je legálne.....
marsman
07.09.11,19:45
priznam sa ze som uplny lajik v tejto oblasti. Ako to je potom napr. s odvodmi ked som normalne zamestnany a bol by som aj zivnostnik? Na uradoch neboli velmi zhovorcivy ohladom informacii preto sa snazim ziskat co najviac infa tu pokial sa to do toho pustim naplno v reale - dakujem za kazdu radu ohladom postupu vopred
Mila123
07.09.11,19:57
priznam sa ze som uplny lajik v tejto oblasti. Ako to je potom napr. s odvodmi ked som normalne zamestnany a bol by som aj zivnostnik? Na uradoch neboli velmi zhovorcivy ohladom informacii preto sa snazim ziskat co najviac infa tu pokial sa to do toho pustim naplno v reale - dakujem za kazdu radu ohladom postupu vopred

ak budeš mať napr. zajtra ŽL budeš platiť preddavky na ZP, výšku ti určí ZP a prepočíta ti RZZP za rok 2011...je možné, že ak by si bol napr. za rok 2011 v strate, popr. mal min, zisk (rozdiel medzi príjmami a výdavkami min.) zaplatené preddavky na ZP ti vráti...ale budú znížené o 19 % daň, kt. si nijako nevieš vrátiť.......
SP sa na rok 2011 vyhneš, nemáš žiadnu povinnosť...a ako to bude v roku 2012? to ani sám pán Boh nevie.....je pripravovaný zákon o daň. a odvodovej reforme, dnes rokovala koaličná rada o ňom......a ako bude vyzerať , to bude až po schválení SNR.....(ale čo som sa napr. dozvedela, chcú dávať SZČO platiť stále, bez toho aby sa posudzival príjem za predchádzajúci rok.....
marsman
07.09.11,20:16
Stym som počital ze urcite na uvod to nebude ružove a nejaky ten minus bude.

v skratke či som spravne pochopil. Nieje žiaden problem s pracou na TPP a živnosťou. Je nutne si isť spraviť živnosť a nahlasiť sa na ZP. Ona mi urči kolko mam platiť. Po založeni zivnosti a nahlaseni na ZP môžem fungovať.

S tym suvisiaca otazka ktora tu uz urcite par krat bola. Ale ako som sa docital je to vzdy individualne a to. Kedze ja nebudem nakupovať žiadne veci vo velkom mnozstve. Tvorba grafiky web, loga, rozne graficky navhry - bolo by lepsie nebyt platcom DPH ?
Sarlotka
07.09.11,20:18
ja by som doplnila, ze subeh szco a zamestnanie, po prihlásení na zdravotnu poistovnu sa moze dohodnut na preddavkoch vo vyske nula a podla dosiahnutych prijimov a vydavkoch vyjde bud nedoplatok alebo nie (vydavky = prijimom, resp vydavky > prijimy) tym padom nepridete o tych 19 percent zo zaplatenych preddavkov a pripadneho preplatku...

suhlasim ak nejde o jednorazovu cinnost je potrebné pracovať bud na zivnost alebo zalozit obchodnu spoločnost napr sro... kazde z tychto foriem podnikania ma urcite vyhody nevyhody... a zaroven suhlasim ze kedze sa pripravuje velka odvodova reforma je tazko povedat ako "to" bude dalsi rok...
Sarlotka
07.09.11,20:22
Stym som počital ze urcite na uvod to nebude ružove a nejaky ten minus bude.

v skratke či som spravne pochopil. Nieje žiaden problem s pracou na TPP a živnosťou. Je nutne si isť spraviť živnosť a nahlasiť sa na ZP. Ona mi urči kolko mam platiť. Po založeni zivnosti a nahlaseni na ZP môžem fungovať.

S tym suvisiaca otazka ktora tu uz urcite par krat bola. Ale ako som sa docital je to vzdy individualne a to. Kedze ja nebudem nakupovať žiadne veci vo velkom mnozstve. Tvorba grafiky web, loga, rozne graficky navhry - bolo by lepsie nebyt platcom DPH ?

ano spravne, aj ked v sucasnosti prihlasenie na danovy urad aj zdravotnu poistovnu za vas urobi, ak o to poziadate, zivnostenky urad v sucasnosti - jednotne kontaktne miesto... no aj tak bude treba zajtra na zdravotnu poistovnu na prihlasenie preddavkov... vo vasom pripade by som na zdravotnej poistovnu trvala na preddavkoch vo vyske nula...
Sarlotka
07.09.11,20:25
Stym som počital ze urcite na uvod to nebude ružove a nejaky ten minus bude.

v skratke či som spravne pochopil. Nieje žiaden problem s pracou na TPP a živnosťou. Je nutne si isť spraviť živnosť a nahlasiť sa na ZP. Ona mi urči kolko mam platiť. Po založeni zivnosti a nahlaseni na ZP môžem fungovať.

S tym suvisiaca otazka ktora tu uz urcite par krat bola. Ale ako som sa docital je to vzdy individualne a to. Kedze ja nebudem nakupovať žiadne veci vo velkom mnozstve. Tvorba grafiky web, loga, rozne graficky navhry - bolo by lepsie nebyt platcom DPH ?


este k platcovi dph tazko len tak odpovedat... zavisi to od roznych faktorov... napr. kto budu vasi odberatelia a dodavatelia? v prevaznej vacsine platcovia dph neplatcovia...?
marsman
13.09.11,07:46
no ono ked sa to vezme tak prevazne budu platcovia DPH
musim si porovnat vsetky pre a proti popripade mozem zacat ako neplatca a postupne ak sa bude zvysovat klientela platcov tak sa nim stat aj ja
Economic
13.09.11,11:03
no ono ked sa to vezme tak prevazne budu platcovia DPH
musim si porovnat vsetky pre a proti popripade mozem zacat ako neplatca a postupne ak sa bude zvysovat klientela platcov tak sa nim stat aj ja

Ak máš TPP a chceš okrem tohto podnikať. Výhodnejšia varianta je podľa mňa sro. No nechám na Tvojom zvážení... Neplatíš odvody, pokiaľ si ako konateľ alebo spoločník nič nevyplatíš.
maryann.b
19.10.11,11:54
Stym som počital ze urcite na uvod to nebude ružove a nejaky ten minus bude.

v skratke či som spravne pochopil. Nieje žiaden problem s pracou na TPP a živnosťou. Je nutne si isť spraviť živnosť a nahlasiť sa na ZP. Ona mi urči kolko mam platiť. Po založeni zivnosti a nahlaseni na ZP môžem fungovať.

S tym suvisiaca otazka ktora tu uz urcite par krat bola. Ale ako som sa docital je to vzdy individualne a to. Kedze ja nebudem nakupovať žiadne veci vo velkom mnozstve. Tvorba grafiky web, loga, rozne graficky navhry - bolo by lepsie nebyt platcom DPH ?

A viete mi poradiť, treba to, že si zakladám živnosť nahlásiť aj môjmu zamestnávateľovi?
zk24
19.10.11,12:11
Potrebuješ súhlas zamestnávateľa v prípade, že by tvoja živnosť mala konkurenčný charakter k činnosti zamestnávateľa.
rastaman2000
19.10.11,12:22
maryann.b
19.10.11,14:05
Potrebuješ súhlas zamestnávateľa v prípade, že by tvoja živnosť mala konkurenčný charakter k činnosti zamestnávateľa.

Ja robím v banke a živnosť si chcem otvoriť ako kozmetička. Takže to v práci nemusím nikomu hovoriť však?
Economic
19.10.11,14:13
Ja robím v banke a živnosť si chcem otvoriť ako kozmetička. Takže to v práci nemusím nikomu hovoriť však?


Tak toto konkurencia nie je. Nemusíš. A robiť to v budeš vo svojom voľnom čase.
maryann.b
19.10.11,17:57
Ďakujem!